סיקור מקיף

הצוות ה-12 ותייר החלל השלישי עגנו בתחנת החלל

עם זאת, המשך הטסת אסטרונאוטים של נאס"א בחלליות רוסיות מוטל בספק בשל האיסור על נאס"א לשלם לרוסים כסף, עקב מכירת נשק לאירן בידי רוסיה

אבי בליזובסקי

עדכון 3/10/2005

ספינת החלל הרוסית "סויוז" עגנה בהצלחה בתחנת החלל הבינלאומית. על סיפונה של ספינת החלל נמצא המיליונר האמריקני גרגורי אולסן ושני חברי צוות.

הצוות ה-12 ותייר החלל השלישי המריאו לתחנת החלל

1/10/2005

הבוקר בשעה 06:55 שעון ישראל המריא טיל סויוז ועליו חללית מדגם סויוז TMA אל תחנת החלל הבינלאומית, ממרכז החלל בייקונור בקזחסטן. נוסעי החללית היו אנשי הצוות ה-12 של תחנת החלל הבינלאומית, ותייר החלל השלישי – גרגורי אולסן. אולסן שילם על הנסיעה 20 מיליון דולר לחברת ספייס אדוונצ'רס.

המפקד ויליאם מקארתור ומהנדס הטיסה ולארי טוקארב, המשמש גם כמפקד הסויוז, ישהו בתחנה כחצי שנה. אולסן יחזור בעוד 10 ימים לכדור הארץ ביחד עם חברי הצוות ה-11.

היום ימריא צוות חדש לתחנת החלל ועימו גם תייר החלל השלישי

המפקד ויליאם מקארתור ומהנדס הטיסה ולארי טוקארב, הצוות ה-12 של תחנת החלל מתוכננים להמריא ביום שבת בבוקר (מעט לפני שבע שעון ישראל) מבייקונור לתחנת החלל הבינלאומית לתחילתה של תקופה בת 182 ימים בחלל.

בתמונה: חברי הצוות ה-12: המפקד ויליאם מקארתור (מימין), מהנדס הטיסה ומפקד הסויוז ואלרי טוקארב (במרכז) ותייר החלל השלישי (מומחה הטיסה) גרגורי אולסן, לוחצים ידיים במלון הקוסמונאוט בביקונור, קזחסן ב-10 בספטמבר. צילום: נאס"א

ביחד עימם ימריא גם האמריקני גרג אולסן, האזרח הפרטי השלישי בחלל, שיטוס בזכות חוזה עם סוכנות החלל הרוסית. הוא ישהה כשמונה ימים בתחנה. החללית שלהם, מדגם סויוז TMA מתוכן לעגון בתחנה ב-3 באוקטובר בשעה 8:32 בבוקר שעון ישראל.

אולסן יבצע ניסויים מדעיים בתחנה, ואז ישוב לכדור הארץ ביחד עם הצוות ה-11 – המפקד סרגיי קריקלב והקצין המדעי ג'ון פיליפס, ששהו במסלול מאז אפריל.

הם יעזבו את התחנה ב-10 באוקטובר בחללית הסויוז-TMA שהביא אותם לתחנה ב-16 באפריל. הם אמורם לנחות ב-16 באפריל בערבות קזחסטן, בתום 180 ימי שהות בתחנה.

מימין: מקארתור, באמצע טוקארב ומשמאל אולסן משלימים את הבדיקות של קפסולת Soyuz TMA-7 במתקן ההרכבה אנרגיה בבייקונור. צילום: נאס"א

מקארתור, 54, קולונול בדימוס הוא בעל ותק של שלוש טיסות מעבורת, לרבות אחת לתחנת החלל ואחת לתחנה הרוסית המנוחה מיר. טוקארב, 52, קולונול בחיל האוויר הרוסי הוא בוגר טיסת חלל אחת לתחנת החלל הבינלאומית, גם הוא על סיפון מעבורת חלל אמריקנית.

מיד לאחר הגעתם לתחנה, הם יקבלו תדרוך בטיחות מחברי הצוות ה-11 ויחלו בפעולות ההעברה. הם יתאמנו על הזרוע הרובוטית קנדה ארם 2 ועל המערכות והניסויים בתחנה.

במהלך שהותם בתחנה יבצעו מקארתור וטוקארב שלוש הליכות חלל. הראשונה, ממנעל האוויר קווסט בחליפות חלל אמריקניות מתוכנן לתחילת נובמבר. המשימות כוללות הרכבה של קבוצת מצלמות והשבת חללית קטנה צפה.

זו תהיה הליכת החלל השלישית של מקארתור והראשונה של טוקארב.

שבועיים מאוחר יותר יכנסו השניים לחללית הסויוז ויעבירו אותה ממתקן העגינה פירס לפתח העגינה של מודול זאריה. הדבר יאפשר לפנות את פירס לשמש כמינעל אוויר ליציאת חלל עם החליפות הרוסיות מדגם אורלן בדצמבר.

בתמונה: השלושה (מקארתור למעלה, טוקארב באמצע ואולסן למטה) עומדים על מרגות כן השיגור בביקונור. צילום: נאס"א.

הליכת החלל השניה תעסוק בהחזרת ציוד ניסויים מדעיים וצילום של מערכת ניטור המיקרומטאוריטים וכן את שכבת הבידוד של הסויוז המשמש עבורם גם כרכב מילוט. הליכת חלל שלישית מתוכננת לתחילת 2006 בחליפות האמריקניות, אך עדיין לא נמסר סופית אם תתקיים ומה יתבצע בה.

מקארתור וטוקארב גם מתוכננים לקבל חללית מטען לא מאוישת מדגם פרוגרס לתחנה מעט לפני חג המולד. החללית תביא אליהם דלק, ציוד, אספקה, מים, חמצן ואוויר. העגינה מתוכננת ל-2 בדצמבר.

תחזוקת התחנה תדרוש מהם זמן רב. הם ימשיכו בחקירות המדעיות כמו גם בתוכנית של חינוך מדעי ותצפיות על כדור הארץ. במארס יחליפו אותם אנשי הצוות ה-13.

הפסקת העלאת אסטרונאוטים אמריקנים

בנאס"א מקווים שעד אז תיפטר הבעיה – לפיה עם שיגור החללית היום, פג תוקף ההסכם שחתמה נאס"א עם סוכנות החלל הרוסית לאחר אסון קולומביה לגבי הסעת אסטרונאוטים אמריקנים לתחנת החלל הבינלאומית. אם לא תסתיים, עלולה רוסיה לסרב להחזיר את מקארתור ולהעלות את מחליפו.

ראש נאס''א, מייקל גריפין, אומר ביום שישי כי השתתפותה המתוכננת של ארה''ב בטיסות רוסיות לחלל, מוטלת בספק. לדבריו, ניתן היה להשיג הסכם שהיה מקובל על שני הצדדים, אך חוק אמריקני משנת 2000 קובע הגבלות על מדינות המוכרות נשק לא קונבנציונאלי וטכנולוגיית טילים לאיראן ובכללן רוסיה.

ידען תחנת החלל הבינלאומית

לידיעה באתר נאס"א

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~280933075~~~88&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן