ידענים: שיבוט בני אדם

מאת 12 במרץ 2001 אין תגובות

ריכוז הסיקור בכל המקורות שעמדו לרשות אתר הידען בנושא השיבוט.

יוזמי השיבוט האנושי: נפעל לשינוי החוק בישראל
12/03/2001
ד"ר אבי בן אברהם, השותף בצוות איטלקי-אמריקאי הטוען שבכוונתו לשבט אדם, אמר אתמול כי יפעל לשינוי החוק האוסר על שיבוט אדם בישראל. בימים הקרובים, הוסיף, הוא יתחיל בארגון לובי בכנסת שיפעל לשינוי החוק. "אנחנו לא מתכוונים לעשות משהו לא חוקי", אומר בן אברהם, "הכל יעשה בתיאום עם הרשויות המתאימות". "חזרתי מרומא לישראל כדי לבנות את הקשרים המתאימים בישראל עם הדרג הדתי, הפוליטי והרפואי, כדי שהקבוצה תתקבל באהדה בישראל", הוא מסביר. "דבר לא יעצור אותנו. אם זה לא יעשה בישראל זה יעשה במדינה ים תיכונית אחרת".

בן אברהם נקב אתמול בשמות של שלושה מדענים נוספים שלדבריו מעורבים בפרוייקט. אחד מהם הוא המדען הגרמני פרופ' קארל אילמנסי, שב-1981 פירסם מאמר בכתב העת המדעי "Cell" בו תיאר כיצד הוא ועמיתיו שיבטו עכברים. ואולם, למרות מאמצים רבים, איש לא הצליח לשחזר את תוצאות הניסוי. את תגובתו של אילמנסי לא ניתן היה להשיג.

בראש הצוות בו שותף בן אברהם עומדים הרופאים ד"ר סוורינו אנטינורי האיטלקי וד"ר פאנוס זאווס האמריקאי. לדבריהם, פנו אליהם כבר יותר מ-600 זוגות עקרים המעוניינים לשבט תינוק, ותהליך השיבוט (שכפול גנטי) יתחיל תוך שבועות ספורים. אתמול הוסיף בן אברהם שברצונם לנצל את טכנולוגיית השיבוט גם ל"שיבוט ריפויי", בו משכפלים עוברים כדי להשתמש ברקמותיהם לצורך השתלה. אולם הם לא הציגו כל עדויות התומכות בטענה שהם מחזיקים ביכולת הטכנית לבצע שיבוט.

לדברי בן אברהם, בכוונתו להקים לצורך השיבוט חברה חדשה, שדרכה יתנהלו העניינים הכספיים של הפרויקט. בתשובה לשאלה האם בכוונתו להנפיק את החברה בבורסה לצורך גיוס כספים, ענה בן אברהם: "זו יכולה להיות תוצאה נלוות, אבל לא זו המטרה שלנו". הוא סירב לנקוב בעלות המדוייקת של הפרויקט, אך אמר כי "מדובר בסדר גודל של עשרות מיליוני דולרים". לדבריו, התקציב כבר הושג במלואו, את חלקו הוא מימן מכיסו הפרטי, והשאר מתורמים פרטיים אלמוניים. "אנחנו מוכנים להתחיל בעבודה",הוסיף.

מדענים מטילים ספק בהצלחת הפרויקט. "זה נראה כמו נסיון לפרוט על נקודה כואבת אצל הרבה אנשים (עקרות, ת.ט) אולי כדי לגרוף כסף", אומרת פרופ' חרמונה שורק, ביולוגית מולקולרית מהאוניברסיטה העברית.

מישל רבל, המכהן כיו"ר הועדה הלאומית לביוטכנולוגיה, כפרופסור במחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן וכמדען הראשי של חברת אינטרפארם אמר כי בוועדה המייעצת לביואתיקה של האקדמיה הלאומית למדעים בישראל מתנהלים בימים אלה דיונים שמטרתם להביא למסגרת כללים שתאשר שימוש ב"עוברים עודפים" ובשיבוט לצרכי מחקר המכוונים ליצירת אברים להשתלה. לדברי רבל, יש לעבור בהדרגה את שלבי השיבוט לצורך פיתוח רקמות, לאחר מכן לבצע שיבוטים מוצלחים בקופים ולהגיע לשיבוט אדם רק על בסיס רפואי מוצק. על ההצהרות המדענים בעניין השיבוט הקרוב אמר רבל "זו שערוריה, וחבל שישראל מעורבת בזה, כיוון שזה פוגע בתדמית המחקר בישראל ומציב אותה כמדינה ללא חוק ואפילו ברברית, לפחות בעיני הנוצרים"
{הופיע בעיתון הארץ, 12/3/2001}

החוקרים: רופא שנוי במחלוקת וחבר ליכוד
מאת תמרה טראובמן 11/3/01
מהומות תקשורתיות וספיגת ביקורת חריפה מצד עמיתיהם אינן זרות לרופאים המשתתפים בתוכנית לשבט אדם. לפני כשש שנים, סייע ראש הפרויקט, הגינקולוג האיטלקי סוורינו אנטינורי, לרוסאנה דלה קורטה בת 63 ללדת בעזרת הפריית מבחנה.
רבים טענו אז שכרוכים סיכונים רבים מדי בלידה של אשה בת 63, ושאין זה מוסרי שהוריו של הילד יהיו כה מבוגרים. אנטינורי הוא בן 55, יש לו שני ילדים. הוא מגדיר עצמו כקתולי אדוק, אף על פי שהכנסייה מגדירה את עבודתו "מעוותת" ו"מושחתת".

זו גם אינה הפעם הראשונה שאבי בן-אברהם, רופא ישראלי-אמריקאי השותף בפרויקט, מסייע בגיוס כספים למטרה שנויה במחלוקת. ב-1995 הוא היה מעורב בגיוס כספים עבור ניסוי שבו השתילו מח עצם של בבון לחולה איידס. הניסוי נכשל.

בן-אברהם, 44, נולד בשכונת נווה עמל בהרצליה. הוא מחזיק היום בבית בקיסריה ומחלק את זמנו בין ישראל לארצות הברית. הוא המייסד והמנהל של "BioSante Pharmaceuticals", חברת ביו-טכנולוגיה מאילנוי, המפתחת תחליפי הורמונים לסובלים מחסר בהורמוני המין. בתחילת החודש שעבר, ערך מניית החברה הנסחרת בבורסת ונקובר, לא עלה על דולר אחד.

בן-אברהם רגיל להלך בגבולות המדע. הוא כיהן במשך שמונה שנים כנשיא "החברה האמריקאית לקריוניקה", המעודדת אנשים לשמר בהקפאה רקמות, איברים או את גופם השלם בתקווה שבעתיד יצליחו להחיותם. ב-93' הוא גרם למהומה זוטא כאשר טען שבכירים בכנסיה הקתולית – המתנגדת נמרצות לשיבוט אנושי – אמרו לו כי הם תומכים בשיבוט אדם מד-נ-א שנמצא ב"תכריכים מטורינו", תכריכים שיש המאמינים כי ישו נעטף בהם לאחר מותו.

ב-99' השיג בן אברהם הישג ראוי לציון כאשר הצליח להגיע למקום ה-28 בפריימריס של הליכוד. בעלונים שהפיץ במסע הבחירות שלו הציג עצמו כ"גאון עולמי", שנכנס לספר השיאים של גינס כאדם הצעיר ביותר בעולם שהשיג תואר דוקטור ברפואה.

השותף השלישי הוא ד"ר פאנוס זאבוס, רופא אמריקאי ממוצא יווני, העוסק בבעיות פוריות ומנהל רשת מרפאות פוריות בארה"ב. בראשית החודש הוא עזב את אוניברסיטת קנטקי כדי ליטול חלק בפרויקט.
{הופיע בעיתון הארץ, 11/3/2001}


האם הילד המשובט הראשון יהיה ישראלי?

מאת אבי בליזובסקי 11/03/2001

צוות של חוקרים מאיטליה, ארה"ב וישראל הודיעו בסוף השבוע, כי תוך כמה שבועות בכוונתם להתחיל בהכנות לשיבוט ראשון של בן אדם. לטענת החוקרים, יותר מ-600 זוגות עקרים כבר פנו אליהם בבקשה להשתתף בניסוי.

בראש הצוות עומד גינקולוג איטלקי שנוי במחלוקת בשם ד"ר סוורינו אנטינורי, שהתפרסם כשעזר לאשה בת 62 ללדת תינוק לפני כשש שנים. בתוכנית שותף גם ד"ר אבי בן-אברהם, יליד ישראל הגר היום בישראל ובארה"ב, שהשיג את המימון לפרויקט. בן-אברהם הגיע בפריימריס האחרונים בליכוד למקום ה-28. השותף השלישי הוא ד"ר פאנוס זאבוס, רופא העוסק בבעיות פוריות ומנהל רשת מרפאות פוריות בארה"ב.

מאז הולדת הכבשה דולי ב-97' נשאר השיבוט תהליך מאוד לא יעיל, העשוי לדרוש מאות ניסיונות כדי ליצור עובר ולהשתילו בהצלחה ברחם.


סבירות נמוכה לביצוע הניסוי בישראל – החוק אוסר על שיבוט בני אדם

אם כי ניתן לשבט בני אדם לצרכים רפואיים, או לפחות אין איסור מפורש על זה בחוק

מאת תמרה טראובמן
הפרסום העובדה שביוזמה לשבט אדם שותף גם רופא ישראלי, הוביל לספקולציות שהשיבוט יתבצע בישראל. לנוכח העובדה שהצוות הדגיש כי אין בכוונתו להפר חוקים, ישראל אינה מקום סביר לביצוע השיבוט.

בישראל יש חוק שעבר בכנסת בסוף שנת 1998, האוסר מפורשות לשבט אדם וקובע עונש מאסר של שנתיים על העובר על החוק. גם בארצות הברית ומדינות אירופיות השיבוט אסור בחוק, וגופים כמו ארגון הבריאות העולמי של האו"ם והאיחוד האירופי מוקיעים ניסיון לשבט אדם.

עם זאת, בכמה מדינות שבהן ישנם מרכזים רבים להפריה חוץ גופית, אין חוקים המסדירים את עניין השיבוט, כמו למשל, סין, רוסיה והודו.

באחרונה נעשו תיקונים בחוקים האוסרים באופן גורף שיבוט אנושי. בחודש שעבר אישרה בריטניה שאישרה "שיבוט ריפויי" של עוברים. בשיבוט זה מותר לגדל את העוברים המשובטים רק עד גיל שבועיים, ולהשתמש בהם רק למטרות מחקר ולא כתחליף לשיטות ההפריה המקובלות. כמה מדענים מזהירים שהחוק הבריטי החדש יהיה הצעד הראשון בדרך לשיבוט אדם, אך אחרים סבורים שהתועלת הרפואית שעשויה לצמוח מהמחקר מצדיקה אותו.

החוק הישראלי אינו מתייחס לשיבוט ריפויי, ומכאן, אומרים גורמים במשרד המשפטים, שגם לא קיים איסור מפורש על שיבוט מסוג זה. בכל אופן, תוקפו של החוק האוסר שיבוט בישראל חל על פרק זמן מוגבל, שיסתיים בעוד כארבע שנים, כדי להימנע מלהגביל התפתחות מדעית אפשרית.

תמרה טראובמן
{הופיע בעיתון הארץ, 11/3/2001}


רופאים יחלו בשיבוט צאצאי בני אדם ; הילד הראשון יהיה ישראלי

קבוצת מדענים עובדת על הנושא בקיסריה
עדכון 11/3/2001

צוות של חוקרים מאיטליה, ארה"ב וישראל הודיעו בסוף השבוע, כי תוך כמה שבועות בכוונתם להתחיל בהכנות לשיבוט ראשון של בן אדם. לטענת החוקרים, יותר מ-600 זוגות עקרים כבר פנו אליהם בבקשה להשתתף בניסוי.

בראש הצוות עומד גינקולוג איטלקי שנוי במחלוקת בשם ד"ר סוורינו אנטינורי, שהתפרסם כשעזר לאשה בת 62 ללדת תינוק לפני כשש שנים. בתוכנית שותף גם ד"ר אבי בן-אברהם, יליד ישראל הגר היום בישראל ובארה"ב, שהשיג את המימון לפרויקט. בן-אברהם הגיע בפריימריס האחרונים בליכוד למקום ה-28. השותף השלישי הוא ד"ר פאנוס זאבוס, רופא העוסק בבעיות פוריות ומנהל רשת מרפאות פוריות בארה"ב.

אנטינורי ועמיתיו הודיעו על כוונתם בוועידה על שיבוט לצרכי ריפוי, שהתקיים בסוף השבוע באוניברסיטת רומא. אנטינורי אמר כי הוא מאמין שיצליח ליצור אדם משובט תוך שנה-שנתיים. לדבריו, עומדים עבורם מקורות מימון "בלתי מוגבלים", שבן-אברהם סייע בהשגתם. כל המימון יבוא ממקורות פרטיים, לא מתקציבי מחקר ממשלתיים.

מקום שבו יתבצע השיבוט נשמר בסוד, אולם זאבוס אמר כי ייתכן שתהיה זו "מדינה ים-תיכונית ששיבוט אינו אסור בתחומה". השבועון הגרמני "דר שפיגל" דיווח אתמול כי השיבוט ייעשה בישראל, אולם הסבירות לכך נמוכה.

מדענים ורופאים התייחסו בספקנות ומתחו ביקורת על התוכנית לשיבוט אדם. "זה מעשה טירוף בכל מובן, וניסיון בבני אדם שהוא פשוט מסוכן", אומר פרופ' יוסף איצקוביץ, מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים רמב"ם. לדבריו, "גם אם ייוולד תינוק לכאורה בריא, ייתכן שבמהלך השיבוט נוצרו פגמים שיתבטאו בשלבי התפתחות מאוחרים יותר, והיום עדיין ניתן לשער את מלוא היקפם".

מאז הולדת הכבשה דולי ב-97' נשאר השיבוט תהליך מאוד לא יעיל, העשוי לדרוש מאות ניסיונות כדי ליצור עובר ולהשתילו בהצלחה ברחם.

{הופיע בעיתון הארץ, 11/3/2001}

עדכון 10/3/2001
הפרוייקט יתחיל בישראל, שבה החוק אינו אוסר זאת. כך נמסר הערב ב"קול ישראל" בציטוט מהשבועון שפיגל.
הפרפו' סברינו אנטינורי, מראשי הפרוייקט אמר כי הוא מקווה ליצור את הילד המשובט הראשון לפני שנתיים. העיתון שפיגל מוסר כי קבוצה של מדענים ישראלים עובדת כבר על הפרוייקט בקיסריה.

רופאים מאיטליה ומארה"ב אמרו אתמול (שישי) כי בכוונתם לקדם את תוכניותיהם ולפעול למען שיבוט בני אדם, למרות ההתנגדות החריפה והספקות המועלים על ידי קבוצות מדענים וקבוצות דתיות.

ד"ר סברינו אנטינורי האיטלקי וד"ר פאנאיוטיס זבוס האמריקאי, אמרו בסימפוזיון ברומא כי הם מונעים אך ורק מתוך הרצון לעזור לזוגות הסובלים מעקרות, להביא ילדים לעולם.

"שיבוט עשוי להיות האמצעי האחרון בעזרתו ניתן להתגבר על עקרות בקרב גברים ולאפשר לגברים עקרים להעביר את מטענם הגנטי", אמר אנטינורי למדענים ועיתונאים. "יש אנשים האומרים כי אנו נשבט את העולם, אך אין זה נכון. אני מבקש מכל חברי הקהיליה המדעית לגלות סבלנות וסובלנות", הוסיף.

ד"ר זבוס, שותפו של ד"ר אנטינורי לפרוייקט השיבוט האנושי, סיפר כי התפטר לפני כחודש ממשרתו באוניברסיטת קאנטקי, בעקבות פניות רבות של זוגות חשוכי ילדים, שביקשו לממש את כמיהתם בעזרת הטכנולוגיה החדשה.

כאמור, תוכניתם של השניים זכתה למטחי ביקורת חריפים מצד מדענים וקבוצות דתיות, שבראשן הותיקן. המדענים המתנגדים לפרוייקט טוענים, כי ספק רב אם יוכלו אנטינורי וזבוס לבצע בהצלחה שיבוט בבני אדם, הואיל ויעילות השיבוט – כפי שהוכחה בקרב בעלי חיים – נמוכה מ-%2 וישנו חשש כבד לכך שיווצרו מוטציות ומומים בעוברים המשובטים.

אתר הידען היה עד סוף 2002 חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ.

הוספת תגובה

  • (will not be published)