סיקור מקיף

ניסוי ביו-רפואי ישראלי שוגר במעבורת האחרונה

הניסוי ששוגר באטלנטיס בשיתוף בין מכון פישר לחברת שטראוס מים יבדוק את תחום טיהור המים בהעדר כוח כבידה * הניסוי הינו שיתוף פעולה בין מכון פישר לשטראוס מים מקבוצת שטראוס

שיגור המעבורת אטלנטיס בפעם האחרונה, 8/7/2011. צילום: נאס"א
שיגור המעבורת אטלנטיס בפעם האחרונה, 8/7/2011. צילום: נאס"א

צוות החוקרים הישראלי, בראשות ד"ר ערן שנקר ממכון פישר ובשיתוף חיים וילדר, סמנכ"ל מחקר ופיתוח בשטראוס מים ופרופ' אייל שמעוני, המדען הראשי של קבוצת שטראוס, יבחנו בניסוי טכנולוגיה חדשה לטיהור מים בתנאי החלל. הטכנולוגיה, שפותחה ע"י חברת שטראוס מים, מבוססת על פולימרים המיוצרים בטכנולוגיה ביו-רפואית ומיועדים לטיהור מי שתייה מחיידקים ווירוסים.

למידע שיצטבר במחקר בחלל השלכות גם לטיהור מים על פני כדור הארץ שכן הרחבת הבנתנו בתחום טיהור המים והתנהגות החיידקים בסביבות שונות היא בעלת משמעות רבה לפיתוח תחום טיהור מי השתייה בכלל.

לניסוי תיתכן חשיבות גם לתעשיית החלל, המעוניינת לשפר את איכות המים הניתנת לאסטרונאוטים בייחוד במשימות ממושכות.

חיים וילדר – סמנכ"ל מחקר ופיתוח בשטראוס מים אמר כי הניסוי משתלב במאמץ המתמשך של שטראוס מים לפתח טכנולוגיות וחומרים חדשים אשר יאפשרו הסרה יעילה של בקטריות ווירוסים ממים בתנאים קיצוניים. הצלחה בניסוי תהווה אבן דרך חשובה".

רמי רונן – מנכ"ל שטראוס מים אמר היום: "הטכנולוגיה של שטראוס מים מיועדת לשווקים רבים ושונים בעולם, ומסוגלת לספק פתרונות למדינות מפותחות ומתפתחות תוך התמודדות עם איכויות מים שונות. פעם ישראל הובילה בעולם בטפטפות, ממטרות וטכנולוגיות השקיה, כיום ישראל פורצת דרך בטכנולוגיות מקוריות של טיהור מים".

זה מכבר ציינה עופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס כי "זהו צעד נוסף של קבוצת שטראוס במטרה לשפר את איכות החיים של אנשים בכל העולם באמצעות הבטחה של מים בטוחים ואיכותיים".

ד"ר ערן שנקר, ראש המרכז לחקר רפואת תעופה וחלל במכון פישר מסביר כי "טיפול בבקטריות ווירוסים הוא תהליך קריטי באזורים בהם קיימת מצוקת מים ברחבי העולם, ולכן חשוב לקדם את הבנתנו בנושא". ראש מכון פישר, תא"ל (במיל.) אסף אגמון, רואה חשיבות מיוחדת בהשתתפות ישראל בניסויים המשוגרים לחלל, ומוסיף כי "לישראל מעמד מיוחד בהשתתפות בניסויים מתקדמים במעבורת החלל ואנו נרגשים מהעובדה שאנו משתתפים עם ניסויים שלנו בטיסה האחרונה של עידן המעבורות.

מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל נוסד ע"י עמותת חיל האוויר במטרה לפתח את החשיבה ואת השיח הציבורי במדינת ישראל בתחומי התעופה והחלל. פעילויות המכון כוללות ביצוע מחקרים ופרסום מאמרים וניירות עמדה. המכון מוכר בעיקר בזכות כנס החלל הבינלאומי השנתי לזכרו של אילן רמון ז"ל וצוותו הנערך בחסות המכון, משרד המדע וסוכנות החלל הישראלית. כיו"ר מכון פישר מכהן האלוף (במיל') הרצל בודינגר, בראש מכון פישר עומד תא"ל (במיל') אסף אגמון.

במסגרת המכון פועל המרכז לחקר רפואת תעופה וחלל, המקיים קשרים עם סוכנויות חלל ברחבי העולם ועם מכוני מחקר מקבילים. אנשי המכון פועלים בשיתוף פעולה עם חוקרים מובילים במוסדות אקדמיים ברחבי הארץ. בראש המרכז לחקר רפואת תעופה וחלל עומד ד"ר ערן שנקר, רופא תעופתי, שהוכשר על ידי נאס"א (NASA) לתפקיד רופא חלל. משנות התשעים משמש בתפקיד החוקר הראשי של הניסויים הרפואיים והביולוגיים הישראליים על מעבורות החלל של נאס"א.

ג'פרי מאנבר הוא אחד מיזמי פרויקטים בחלל הידועים בעולם מזה מעל 20 שנה. מי שקישר, חיבר ורקם את הפעילות של תעשיות החלל האמריקאיות והרוסיות יחדיו, היה הראשון שפיתח את נושא תיירות החלל על תחנת החלל מיר, וייעץ לנשיאי ארה"ב רייגן, קלינטון ואובמה בתחום החלל. כיום הוא עומד בראש קבוצה המקדמת פעילות חלל בינלאומית אזרחית מסחרית ופרטית –"נאנוראק" .

שטראוס מים היא חברה גלובלית המספקת פתרונות מתקדמים לשתיית מים עבור לקוחות במקומות שונים בעולם . פעילות החברה מתמקדת בפיתוח מערכות לטיהור, סינון, חימום וקירור מי שתייה. כיום פעילה שטראוס מים בבריטניה ובסין.

2 תגובות

  1. לא היה מזיק לקבל גם שביב של מידע על שיטת הטיהור שבה מדובר ואם מדובר במשהו שלדעתם יעבוד רק בחלל ואם כן למה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן