מנכ"ל סוכנות החלל: פרויקט ונוס הוא נקודת מפנה לתעשיית החלל בישראל

במלאת שלוש שנים לאסון קולומביה יתקיים בבית חיל האוויר בהרצליה כנס החלל הישראלי * לקראת הכנס אומר צבי קפלן כי הצלחת הלוויין תסייע בפתיחת שערי אירופה בפני תעשיות החלל הישראליות ואף עשויה להביא לשילובן בתוכנית החלל האירופאית המתקדמת GMES

 מפקדת הדיסקוורי, איילין קולינס. תגיע לארץ
מפקדת הדיסקוורי, איילין קולינס. תגיע לארץ
סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, ביחד עם מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, משפחת רמון ומשרד התמ"ת, החליטו ליזום את "כנס חלל ומדע בישראל 2006" ביום השנה לנפילתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, במטרה להעצים את הדיון על מדיניות ישראל בחלל. הכנס יתקיים ב-31 בינואר בבית חיל האוויר בהרצליה וימשך כל היום.

בכנס יתארחו 3 אסטרונאוטים :
• קולונל איילין מארי קולינס, מפקדת מעבורת החלל דיסקברי תתאר את מדיניות נאס"א לעתיד.
• האסטרונאוט ד"ר סטיבן רובינזון יתאר את תיקון גחון מעבורת בחלל, הליך אותו ביצע במהלך משימת הדיסקברי.
• האסטרונאוט אנדי תומאס יספר על חוויית השהות במשך חמישה חודשים בתחנת החלל הרוסית מיר.

בכנס יחשוף מנכ"ל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיות, דר' צבי קפלן, פרטים חדשים על שיתוף הפעולה בין סוכנויות החלל של ישראל וצרפת בבניית "ונוס" – לוויין מדעי לחקר משאבי כדור-הארץ, מהמתקדמים מסוגו בעולם. הוא יסקור, בין היתר,

את החידושים הטכנולוגיים של הפרויקט, כלל הגורמים השותפים לו עלות הפרויקט והתוצרים הצפויים. בנוסף תדון פרופ' מינה טייכר, המדענית הראשית ומ"מ מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה, במקומה של ישראל בחלל. לדבריה "בישראל התפתחה תעשיית חלל ומחקר מדעי, מעוררת התפעלות התורמת למעמדה המתקדם של ישראל בעולם ומשפיעה ישירות על הכלכלה והמדע בארץ. מאמרים מדעיים ישראלים בתחומי החלל מצוטטים פי 1.5 ממאמרים של מדענים מקבילים בעולם. למעמדה של ישראל בחלל השפעה ישירה על הכלכלה והמדע בישראל, וכפי שאנו רואים ביחס לפרויקט ונוס – גם על קשרי החוץ של ישראל".

כמו כן ישתתפו בכירים מהמערכת הביטחונית והמדעית בישראל , בהם רוני בראון, שר המדע והטכנולוגיה, אלוף אליעזר שקדי, מפקד זרוע האוויר והחלל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית, מנהל סוכנות החלל הישראלית ותעשיות החלל הישראליות: תע"א, אלביט, רפאל, אימאג'-סאט, חלל תקשורת ועוד.

הכנס יתקיים בבית חיל האוויר בהרצליה, מקום משכנו של מכון פישר. מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל עוסק בביצוע מחקרים, ארגון כנסים וימי עיון והפעלת מרכז מאגרי מידע בתחומי התעופה והחלל העומד לרשות הציבור.

המכון מורכב ממרכזי מחקר בתחומים שונים כאשר המרכז לחקר בטיחות טיסה והמרכז לחקר החלל כבר פעילים, ומרכזים נוספים יפתחו בעתיד. בראש המכון עומד תא"ל (מיל) אסף אגמון.

אירוע בבית הנשיא

יומיים קודם לכן, ביום ראשון הבא, 29/1/06 יארח נשיא המדינה משה קצב, את כינוס חוג הנשיא למדע בנושא חקר החלל בישראל. בין המשתתפים פרופ' אבישי דקל מהאוניברסיטה העברית שידבר על תעלומת האנרגיה האפלה ביקום, פרופ' צבי מאז"ה מאוניברסיטת ת"א על גילוי כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, פרופ' דינה פריאלניק-קובץ מאוניברסיטת ת"א שתרצה על כוכבי שביט – מקור חיים או סכנה לחיים, וד"ר יואב יאיר מהאוניברסיטה הפתוחה – שיספר על תוצאות מניסוי מיידקס במעבורת החלל קולומביה. גם באירוע זה תשתתף איילין קולינס ואליה יתוסף ג'ונתן קלארק בעלה של האסטרונאוטית לורל קלארק שנספתה באסון הקולומביה, וכמובן גם רונה רמון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן