סיקור מקיף

ישראל התקבלה לסוכנות החלל האירופית במעמד חברה משתתפת

ההסכם יאפשר לישראל להשתתף בפרויקטים אירופיים ולהגיש הצעות לתוכניות משותפות. בה בעת, יימשך תהליך קבלתה של ישראל כחברה מן המניין בסוכנות החלל האירופית

  
19.6.2003 
 מאת: אבי בליזובסקי 
 ישראל התקבלה לסוכנות החלל האירופית במעמד חברה משתתפת. כך סיכמו שר המדע מודי זנדברג והנשיא החדש של הסוכנות, ז'אן ז'אק דורדן. בטקס החתימה, שהתקיים שלשום בפאריס, השתתף גם מנהל סוכנות החלל הישראלית, אבי הר אבן. כך מוסר הבוקר עיתון "הארץ".

ההסכם יאפשר לישראל להשתתף בפרויקטים אירופיים ולהגיש הצעות לתוכניות משותפות. בה בעת, יימשך תהליך קבלתה של ישראל כחברה מן המניין בסוכנות החלל האירופית. תהליך זה הוא איטי מכיוון שהוא מחייב את הסכמתן של 15 מדינות האיחוד האירופי. אתר האינטרנט של משרד המדע מוסר כי ההסכם יאפשר אספקת תתי מערכות חלליות מתוצרת ישראל לתוכנית החלל האירופית. זו הפעם הראשונה בה הסכימה סוכנות החלל האירופית לדון בשילוב ישראל במסגרתה.

ראש מינהלת החלל במשרד הביטחון, תא"ל (מיל') פרופ' חיים אשד, אמר ל"הארץ", כי בתוך שלוש עד חמש שנים תתחיל ישראל בפריצת הדרך האמיתית שלה בחלל. לדבריו, "בשבילנו זה עניין של חיים או מוות". בראיון ראשון לשבועון התעופה האמריקאי "אוויאיישן ויק" מגלה פרופ' אשד, כי ישראל בוחנת דרכים להגן על המידע שברשותה על ידי פיתוח יכולות שישבשו את פעילות לווייני ריגול של מדינות עוינות. אשד: "לא הגענו לשלב הזה עדיין. אך אנחנו חושבים על כך. יש מידע גלוי שהוא פגיע. יש להביא בחשבון אפשרות של לוחמת גרילה או לוחמה פיראטית בחלל בצורה הרצינית ביותר". השבועון מגלה כי משרד הביטחון הישראלי גיבש אסטרטגיה לפיתוח מיקרו, מיני לוויינים ואפילו לוויינים זעירים יותר (נאנו לוויינים).

הראיון עם אשד מופיע בשורה של כתבות גדולות שמפרסם השבוע השבועון האמריקאי על הטכנולוגיות הצבאיות הישראליות, ועל פריצות הדרך של התעשיות הביטחוניות הישראליות בפיתוח טילים, מטוסים ללא טייס, אמצעים להגנת מטוסי נוסעים ותוכניות החלל הישראליות.
 
  

צרפת: לצרף ישראל לסוכנות החלל האירופית 
 
 
19.6.2001
 
מאת: אמנון ברזילי 
  
צרפת הודיעה כי היא תומכת בהצטרפות ישראל לסוכנות החלל של האיחוד האירופי (ESA) כחברה נלווית – כך אמר אתמול מנהל סוכנות החלל הצרפתית אלן בן שושן לשר המדע, התרבות והספורט מתן וילנאי ולמנהל סוכנות החלל הישראלית (סל"ה) אבי הר אבן, המבקרים בסלון האווירי בלה-בורג'ה שבפאריס. בן שושן משמש גם כיו"ר מועצת המנהלים של סוכנות החלל של האיחוד האירופי.

תמיכת צרפת בהצטרפות ישראל לסוכנות החלל של האיחוד האירופי פותחת אפשרויות חדשות בפני תעשיית החלל הישראלית. ההצעה לישראל היא ביטוי להכרה האירופית בטכנולוגיות שפותחו בישראל בעיקר בתחום הלוויינות הממוזערת. הבעיה העיקרית בצירוף ישראל היא הצורך בהחלטה שתתקבל פה אחד על ידי כל 15 המדינות החברות באיחוד האירופי.
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן