סיקור מקיף

המאדים אדום?

סוכנות החלל הרוסית מציגה יוזמה שאפתנית: הנחחת צוות של 6 על המאדים עד 2015 – בשותפות בינלאומית; העלות: כ-20 מיליארד דולר; נאס"א: טרם קיבלנו הצעה רשמית מהרוסים

הדמיית נחיתת חללית על המאדים. יהיו חיים על כוכב הלכת האדום? איור: סוכנות החלל האירופית
הדמיית נחיתת חללית על המאדים. יהיו חיים על כוכב הלכת האדום? איור: סוכנות החלל האירופית

מאת: מערכת וואלה!

סוכנות החלל הרוסית מציעה משימה חדשה ושאפתנית – שליחת חללית מאויישת לכוכב הלכת מאדים עד השנה 2015 – כך מפרסם ה"וושינגטון פוסט". סוכנות החלל הרוסית מקווה לבצע את המשימה בסיוע צמוד של עמיתיהם האמריקאים בסוכנות נאס"א.

לפי התוכנית יורכבו שתי חלליות שיוכלו להעביר צוות של שישה טייסי חלל לכוכב הלכת האדום, לאפשר להם לשהות עליו למשך חודשיים וכמובן להחזירם בשלום לכדור הארץ. ניקולאי אנפימוב, ראש המכון המרכזי לחקר מכונות ברוסיה, העריך כי הפרויקט השאפתני יעלה כ-20 מיליארד דולר והציע כי מדינתו תתרום כשליש מההוצאות. "זה חייב להיות פרויקט בינלאומי", אמר ראש פרויקט מאדים הרוסי, ויטלי סמיונוב, "אף אחד לא יכול להתמודד עם המשימה הזו לבד".

לדברי גורמים בסוכנות החלל הרוסית הם מזהים סימני התעניינות מעודדים מכיוון סוכנויות החלל האמריקאית והאירופית. דוברת נאס"א, אמרה עם זאת אתמול, כי הרוסים לא העבירו כל תוכנית רשמית ולכן סוכנות החלל האמריקאית מעכבת פרסום תגובתה להצעה. בנאס"א מתייחסים בפסימיות ל"ביקור" אפשרי במאדים בשל קיצוץ הוצאות שכפה עליהם הקונגרס.

בסוכנות החלל האירופית הסבירו כי "אנחנו עדיין רחוקים מאוד (ממאדים)". אלן פורניר-סיקר, העומד בראש הסוכנות האירופית ברוסיה, הסביר כי "תוכנית כזו היא משימה לטווח ארוך בשביל כל סוכנות חלל בעולם".

נחיתת קוסמונאוטים על מאדים הינו חלום ארוך שנים בסוכנות החלל הרוסית ובתקופת כיבוש החלל נכשלו ניסיונות להגשים אותו. הכשלונות הרבים שנחלו המשימות למאדים גרמו למדענים רוסים להאמין כי קיימת "קללת מאדים". ב-1960 שלחה רוסיה שתי חלליות לא מאויישות למאדים אך שתיהן התפוצצו לפני היציאה מהאטמוספירה.

המזל הרע המשיך ב-96' כשהרוסים ניסו לשלוח חללית נוספת לכוכב הלכת האדום, בעלות של כ-300 מיליון דולר. בחללית אובחנה תקלה במנוע והיא התרסקה לאוקיאנוס השקט. גם משימות כיבוש מאדים שיזמה סוכנות החלל האמריקאית נתקלו בקשיים טכניים רבים.

* אתר הידען היה עד סוף 2002 חלק מ-IOL מקבוצת הארץ שהתאחד באותה השנה עם וואלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן