סיקור מקיף

פיסיקאי אוסטרלי: מהירות האור פוחתת

במאמר המתפרסם היום בכתב העת המדעי היוקרתי "NATURE" אומר החוקר האוסטרלי דיוויס כי נראה שבזמן היוצרות היקום היתה מהירות האור אינסופית, ומאז היא פוחתת והולכת.

פיסיקאי אוסטרלי אומר כי מהירות האור הולכת ופוחתת במשך השנים, וכי בעבר הרחוק היתה מהירות האור גדולה יותר מאשר כיום. המדען, פול דיוויס, מהמרכז האסטרו ביולוגי באוניברסיטת מק-קרי שבסידני מסתמך בדבריו על מדידת מהירות האור במשך מליארדי שנים כפי שהגיעה מן העצמים האסטרונומים הנקראים קואזארים. את המדידות עשה אסטרונום באוניברסיטה של ניו סאות' ווילס, והוא גילה כי לקרני האור שהגיעו מהקואזארים תכונות שמפרות את הכללים המקובלים בפיסיקה.
במאמר המתפרסם היום בכתב העת המדעי היוקרתי "NATURE" אומר החוקר האוסטרלי דיוויס כי נראה שבזמן היוצרות היקום היתה מהירות האור אינסופית, ומאז היא פוחתת והולכת. דיוויס אומר כי אלברט איינשטיין לא היה אוהב את הגילויים החדשים, משום שכל התיאוריות שלו מבוססות על כך שמהירות האור קבועה, כ 300 אלף קילומטרים בשניה.

צוות אוסטרלי קורא תגר על תורת היחסות של איינשטיין
10/08/2002

חוקרים אמרו אתמול כי חישובים שערכו רומזים שמהירות האור אינה קבועה, אלא השתנתה ב-14 מיליארד השנים שחלפו מאז נוצר היקום במפץ הגדול. "איינשטיין היה שונא את זה", אמר ראש צוות המחקר, ד"ר פול דיוויס מאוניברסיטת מקווריי באוסטרליה, לכתב העת האמריקאי " ."New Scientist"כל תורת היחסות שלו מבוססת על הרעיון שמהירות האור היא קבוע אוניוורסלי ואבסולוטי", הוסיף דיוויס.

הטענה שמהירות האור אינה קבועה איננה חדשה, אלא הועלתה לראשונה כבר לפני כעשור. כמה פיסיקאים, שלא השתתפו במחקר ושמאמינים כי ייתכן שמהירות האור אינה קבועה, אמרו שהנימוקים התיאורטים שמציע דיוויס אינם מהמוצלחים שהוצעו במהלך השנים.

מחקרו של ד"ר דיוויס, פיסיקאי וסופר ספרי מדע פופולרי, התפרסם אתמול בכתב העת המדעי "."Nature המחקר מבוסס על תצפיות שעליהן דיווח לפני שנה צוות בראשותו של פרופ' ג'ון ווב מאוניברסיטת ניו סאות' וויילס באוסטרליה. ווב ועמיתיו צפו בהתנהגותם של אטומי חומר בענני גז, הנמצאים
במרחק של כ-12 מיליארד שנים מכדור הארץ. בתצפיות התגלו דפוסי ספיגת קרני אור, שחברי הצוות אמרו שלא ניתן להסבירם בשום דרך, מלבד בשינוי שחל באחד הקבועים הבסיסיים בטבע. מדובר בקבוע המכונה "הקבוע של המבנה העדין",
האחראי על העוצמה שמפעיל הכוח החשמלי על החלקיקים, שבעטיה הם נמשכים זה לזה.

מכיוון שערכו של המבנה העדין תלוי במטען החשמלי ובמהירות האור, אם הקבוע אכן השתנה, הדבר רומז שאחד משניהם – המטען החשמלי או מהירות האור – גם כן השתנה. במאמר שפורסם אתמול, טענו דיוויס ועמיתיו כי התשובה הסבירה ביותר היא שמהירות האור השתנתה. לדברי פיסיקאים שלא השתתפו במחקר, טענה זו ספקולטיווית ביותר, וההסבר שמציע דיוויס רופף ומשאיר הרבה קצוות לא פתורים. גם התצפית של ווב, שעליה מבוססת הטענה שחל שינוי בערך הקבוע של המבנה העדין, עדיין טעונה אישור מתצפיות וחישובים נוספים. דיוויס עצמו כותב בסוף מאמרו שהסברו הוא "רק רמיזה".

תמרה טראובמן

מדען אוסטרלי, הידוע יותר כמחבר ספרי מדע פופולרי, קורא תגר על "תורת היחסות" של אלברט איינשטיין וטוען שהוא מסוגל להוכיח כי בניגוד למה שכולם יודעים, מהירות האור משתנה וקטנה עם הזמן. "התגלית תזעזע את הפיסיקה המודרנית כולה", הכריז. המאמר שפירסם פול דייויס מאוניברסיטת מקווארי בסידני בכתב העת המדעי נייצ'ר עורר מיד ויכוח בין מדענים בעולם.

תורת היחסות של איינשטיין התבססה על הקביעה שמהירות האור הינה קבועה: 300 אלף ק"מ בשניה. אם המהירות משתנה על-פני הזמן, הרי שהמשוואה E=MC2 אינה נכונה, ויש לכך השלכות מרחיקות לכת על כל חקר הפיסיקה.

בנוסף, אם מהירות האור היתה גבוהה יותר בעבר, יש לכך משמעות גם לגבי שינויים במימד הזמן.

פרופ' חגי נצר מבית-הספר לפיסיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל-אביב, אמר אמש: "דייויס, אסטרונום ידוע אך בהחלט לא מוביל, אוהב לעשות גלים ורעש. הוא התלבש על תצפית שנויה במחלוקת של אסטרונומים אוסטרלים שדווחה כבר לפני שנה,וביסס עליה כמה רעיונות יפים, שרובם הגדול לא מקובלים על כלל המדענים". הוא ציין כי בעבר היו ניסיונות למוטט את תורת היחסות של איינשטיין, אך הם לא צלחו.

ואילו פרופ' יעקב בקנשטיין ממכון רקח לפיסיקה באוניברסיטה העברית בירושלים,העוסק בחקר חורים שחורים (ושמו מוזכר במאמר של דייויס), אמר: "פול דייויסאיננו הראשון שסבור כי מהירות האור איננה קבועה. המאמר הנוכחי שכתב, לא שיכנע אותי בטיעוניו".

אלכס דורון

3 תגובות

 1. אכן, יהודה, כפי שאמר נקודה, לא התגובה שכאן קובעת.
  לא כאן ייחרץ גורלה של תורת החסות ולא כאן יקבע עניינן של המסה האפלה או תורת לסאז'.
  ובינתיים, בעולם המדעי, אכן זכתה השטות להתייחסות (כלומר – דווקא יש חדש).
  ראה למשל בשני המאמרים הללו:
  http://arxiv.org/PS_cache/hep-th/pdf/0208/0208093v3.pdf
  http://arxiv.org/PS_cache/hep-th/pdf/0209/0209249v1.pdf

  אגב, אותו פול דייויס הוא אחד הפיזיקאים הרציניים היחידים שמאמינים בקיום איזה סוג של אלוהים.
  בספרו – הנס החמישי – הוא כתב את המשפט המור הבא (אינני מצטט מן הכתוב אלא מן הזיכרון):
  "אם המשך המחקר יעלה שהחיים אינם תופעה נדירה ביקום ושלמעשה חוקי הטבע מובילים בהסתברות גבוהה ליצירתם, תהיה לכך השלכה עצומה על ייעודנו ביקום" (טענה המבליעה בתוכה את הטענה שיש לנו ייעוד ושיעוד זה הוטל עלינו על ידי מישהו).
  בתגובה כתבתי לו מכתב שבו שאלתי – בין השאר: "ואם יתברר במחקר שהחיים הם דווקא תופעה נדירה או אפילו יחידה ביקום אבל, לעומת זאת, שחוקי הטבע מובילים בהסתברות גבוהה ליצירתם של סלעים – האם תהיה לתגלית השלכה עצומה על ייעודם של סלעים?"
  שלא כמו שעלול להשתמע מן הציטוט הנ"ל, המכתב היה לגמרי מנומס ואוהד.
  לא זכיתי לתשובה.

 2. ומאז אין שום חדש? זה מצביע על כך שהתצפית לא היתה מדוייקת.

 3. חבל שמאמר חשוב שכזה ישאר ללא תגובה במשך שבע שנים.

  קודם כל למה זה חשוב אם דיוויס הנ"ל הוא סופר סיפרות בדיונית?, האם זה עושה אותו לפחות אמין? זה חוזר מספר פעמים בתגובות המדענים על דבריו.
  פרופסור חגי נצר( שלנו) מגדיר אותו וודאי ווודאי שבצדק כ"אסטרונום ידוע אך בהחלט לא מוביל"אך מה המסקנה מכך, שזה מוסיף או מוריד מדבריו של דיוויס?, אני בטוח שדיוויס הנ"ל מוביל יותר מאיזה שהוא רשם פטנטים אנונימי.
  חייבים לומר שהקביעה שמהירות האור היא קבועה בכל כיוון התקבלה לראשונה מהניסוי הידוע של מיכלזון מורלי לפני כמאה ועשרים שנה, אלא, שבשום פנים ואופן ניסוי מעין זה לא יכול היה לקבוע את הטענה שהמהירות היא בלתי משתנית בטווח השנים משום שהוא נערך בנקודת זמן יחידה. לשם מדידת קביעותה של מהירות האור היה צורך לבצע בדיקה מדוייקת לאורך זמן של מהירות האור, והשוואה השוני האפשרי בין שתי נקודות זמן לפחות. ניסוי לחלוטין לא קל כי לדעתי השינוי הוא הפחתה בסדר גודל של ס"מ אחד בשנייה לשנה.
  בגלל ההבדל הקטן איני רואה את המצב לגבי תורת הייחסות ככל כך קריטי .
  אף על פי כן החליטה ועדה בין לאומית בשנת 1983 לקבוע את מהירות האור כ 299,792,458 מטר לשנייה בדיוק(!) ועל פיה לקבוע אף את גודלו של המטר. על פי חישוביי קטנה מאז המהירות בכרבע מטר לשנייה.
  ודרך אגב, אחד הראשונים שקבע שייתכן מאד שמהירות האור לא קבועה היה המדען פול דיראק כבר בשנות השלושים של המאה שעברה, כך שאני לא לבד.

  נא להגיב בעדינות.
  שבוע טוב
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן