סיקור מקיף

אירן תשגר לווין צילום ממשגר רוסי ב-27 בספטמבר

טל ענבר, סגן נשיא אגודת החלל הישראלית וחוקר מכון פישר אומר כי לישראל יש עדיין עליונות טכנולוגית אך יש להתרגל לכך שהמונופול שלה בתחום לוויני הריגול הסתיים

אבי בליזובסקי

אירן כפי שהיא נראית מהחלל
אירן כפי שהיא נראית מהחלל

הידיעה פורסמה ב-15/9 ומקודמת שוב לקראת השיגור

איראן עומדת לשגר לחלל שני לווינים ב-27 בספטמבר. לווין אחד שנקרא מסבח (מגדלור בפרסית), לווין צילום בעל יכולות מוגבלות כאלה ואחרות. הוא נבנה בשיתוף פעולה בין אירן לאיטליה וישוגר על טיל רוסי מדגם קוסמוס 3M יחד עם לווין איראני ו7 לווינים ממדינות אחרות.
הלווין הנוסף שאירן תשגר נקרא SINAH – לווין קטן השוקל 20 קילו. טל ענבר, סגן נשיא אגודת החלל הישראלית וחוקר במכון פישר, אומר כי ככל הנראה התכוונו האיראנים לשגר אותו באמצעות משגר משלהם ואם הם משגרים אותו עכשיו כטרמפיסט על משגר רוסי, סימן שהמשגר שלהם לא מוכן.

לדברי ענבר, ניתן אפשר לראות בשיגור זה הצהרת כוונות של אירן לפיהם היא מתכוונת להכנס ברצינות לתחום החלל. אירן עובדת על חמישה פרויקטים בתחום הלווינים, כולל לווין תקשורת מתקדם שבונים עבורה ברוסיה.
יש מדינות נוספות באיזור שיש להן לווינים אבל אירן היא החשובה בשל הצהרות מעניינות של ראשיה לפיהן החלל הוא המשך הפעילות הצבאית במרחב חדש מעבר לחיל האוויר. עם השקעות גדולות של איראן ושיתופי הפעולה שלה בעולם היא תוכל להגיע ליכולות מודיעיניות בתוך מספר שנים. עם זאת, ההערכה היא שמבחינה טכנולוגית, אירן תהיה נחותה מישראל, לפחות בזמן הנראה לעין. "לווין כמו אופק שלנו הוא לווין מאוד מתקדם עם יכולות החורגות מהגודל שלו. בעתיד הנראה לעין לא יהיה לאיראן לווין." אמר ענבר.
לדברי ענבר, צריך להתרגל לכך שבמזרח התיכון יהיו לוויינים רבים. מונופול ישראלי לא ישמר. כמובן שקיים עדיין פער איכותי גדול לטובת ישראל בתחום החלל הן בכל הקשור לבניית משגרים ובודאי בתחום הלווינות עצמו אבל מדינות שמציבות לעצמן כיעד להדביק את הפער הזה עם ישראל שישקיעו מספקי משאבים, זמן כסף וכוח אדם יכולות להגיע להישגים הרבה יותר טובים בעתיד מה שאומר שישראל צריכה להמשיך ולהשקיע כמה שיותר כדי לשמר את הפער.
על ישראל גם להמשיך ולפתח פער טכנולוגי מהלווינות המסחרית הזמינה ממדינות אחרות, "אנחנו צריכים להיות עוד יותר טובים גם מהם." סיכם ענבר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן