סיקור מקיף

לווין הריגול האיראני יצא מכלל שימוש * שוגר רק לווין מדעי קטן – ריכוז הידיעות לפני השיגור ואחריו

הטיל הרוסי ועליו הלוין האיראני שוגר בהצלחה ב-27/10/2005 בשעה 08:50 * שוגר רק לווין אחד -סינה 1 – שהוא לווין מדעי קטן, ולא לוויין הריגול מסבח שהתקלקל בשל קצר חשמלי על כן השיגור

27.10.2005
הלווין האיראני סינה-1 שוגר בהצלחה לחלל. בין היתר הועבר השיגור בשידור חי בזכות לווין אחר, שבנו תלמידי בתי ספר מרחבי אירופה, (לווין הסטודנטים הראשון של סוכנות החלל האירופית) ואשר נמצא על אותו הטיל. בכל אופן, השלב הראשון של הטיל הרוסי נפרד בהצלחה במועד שנקבע, כמה עשרות שניות לאחר השיגור. כעת עושים הלווינים את דרכם למסלול, שם יפרדו דרכיהם.
הלוויין הראשון של איראן, המכונה "סינה 1" ישוגר הבוקר.
השיגור צפוי לשעה 08:22 שעון אירופה (וגם שעון ישראל)

טל ענבר, חוקר בכיר במרכז לחקר החלל של מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל אומר כי כעת הודיעו האיראנים באופן רשמי כי איראן על סף שיגור לוויין ראשון לחלל. עוד מוסר החוקר, שעוקב אחר תוכנית החלל האיראנית משנת 1997, ש: "מחר (27 באוקטובר) איראן עתידה לשגר לחלל – לראשונה – לווין מתוצרתה. התוכנית האיראנית המקורית הייתה לשגר שני לווינים, אולם בעקבות תקלה חמורה בלוויין "מסבאח" (פרי שיתוף פעולה עם החברה האיטלקית "קארלו גוואצי"), אין וודאות כי ישוגרו 2 הלווינים או רק אחד. השיגור יתבצע מרוסיה על גבי משגר רוסי מסוג ,קוסמוס 3 M.”

“לאיראן תוכניות מגוונות בתחום החלל, ובהן בניית לוויני תקשורת (בשיתוף עם רוסיה), פיתוח משגרי חלל מתוצרת עצמית, והפעלת מערכות חלל נוספות לשימושים צבאיים ואזרחיים. לשיגור עצמי של לוויין על ידי איראן השלכות אסטרטגיות ניכרות, באשר השגת יכולת זו מרמזת על יכולות שיגור טילי קרקע קרקע לטווח ארוך – מעבר לטווח הנוכחי של טילי שיהאב 3.”

ענבר מוסיף: "בראש תוכנית החלל האיראנית עומד נשיא איראן אחמדיניג'אד, ושר ההגנה שמחאני מגלה מעורבות גדולה בנושא החלל. לאחרונה התראיין שמחאני בטלויזיה האיראנית ( 23.7.05) וציין כי בשמונה השנים האחרונות נעשו באיראן צעדים משמעותיים בתחום תחנות לקליטת שידורי לוויינים, בקרה, שיגורים, כני שיגור ועקיבה אחר לווינים. עוד ציין שמחאני כי צעדים אלה שנוקטת אירן נעשים לשם השגת צרכיה הצבאיים של איראן בחלל."

מקורות מסוימים העוקבים אחר שיגורים עתידיים לחלל השמיטו את ה"מסבאח" מרשימת הלוויינים שישא הטיל הרוסי, והותירו רק את הלוויין הקטן יותר. כרגע קשה לדעת האם שני הלוויינים ישוגרו או רק אחד מהם.

רק לוויין אחד משני האיראנים ישוגר ביום חמישי מטיל רוסי
הלווין השני, הגדול יותר שאמור לשמש כלווין ריגול נפגע במהלך ההרכבה על הטיל לפני כחודש וישוגר בשלב מאוחר יותר

24.10.2005

מאת: אבי בליזובסקירוסיה תציב בחלל את הלווין האיראני הראשון בשבוע הבא, שעליו מכשיר המתואר כמיועד לתקשורת ולחקר אסונות טבע. לטענת איראן מדובר בלוויין תקשורת ומחקר.
העיתון האיראני קיאהן, מוסר מפי שגריר איראן במוסקווה כי הלווין סינה ישוגר מאתר השיגור בפלסטסק ביום חמישי ביחד עם שלושה לווינים אחרים מרוסיה, סין ובריטניה. בכירים אירנים חזרו ואמרו כי הם ציפו לשיגור מוצלח. ביולי מסר שר תקשורת לשעבר חסאן שאפטי כי לווין התקשורת מסבח (מגדלור) ישוגר השנה. מסבח, למרות דברי האיראנים היה אמור להיות לווין ריגול שאמור היה לצלם את שטח מדינת ישראל. הוא אמר כי מתוך חמשת הלווינים האיראנים המתוכננים או הנמצאים בשלבי בניה, שלושה ישוגרו במהלך שלוש השנים הקרובות.
כזכור, הלווין מסבח כבר הועלה לטיל שהיה אמור לשגר אותו לפני כחודש, אך נפגע מזרם חשמלי.


לווין הריגול האיראני יצא מכלל שימוש

ידיעות שהגיעו מרוסיה מספרות על כך לווין הריגול האיראני מסבח ניזוק קשות ויצא מכלל שימוש בשל זרם חשמלי חזק מדי בעת חיבורו לטיל הרוסי שממנו היה אמור להיות משוגר ביום שני השבוע. אין אישור רשמי

29.9.2005

מאת: אבי בליזובסקיהלווין האירני מסבח שהתקלקל ערב שיגורו ב-2005
הלווין האיראני מסבח

הלווין האיראני מסבחלווין הריגול האיראני מסבח ניזוק קשות ויצא מכלל שימוש בשל זרם חשמלי חזק מדי בעת חיבורו לטיל הרוסי שממנו היה אמור להיות משוגר. בינתיים מדובר בידיעות שאין להן אישור רשמי. הידיעות פורסמו בינתיים בטלוויזיה – חדשות ערוץ 2 וחדשות ערוץ 10.
סגן נשיא אגודת החלל הישראלית טל ענבר, החוקר במכון פישר, אמר כי מדובר באמת בתקלה טכנית, שעלולה לקרות ללווינים.
השיגור היה אמור להתבצע ב-27 בספטמבר נדחה תחילה ל-30 בספטמבר, ולאחר מכן לתאריך לא ידוע בחודש אוקטובר, לאחר שהתגלו תקלות בלווין העיקרי שבגינו מבוצע השיגור הזה – Mozhyets 5. מדובר בלווין צבאי רוסי האמור להחליף לווין קודם העומד לסיים את חייו.
משום מה הנושא עדיין לא הגיע לידיעת התקשורת. באתר החדשות spacedaily נמסר כי שיגור הטיל קוסמוס-3 מהקוסמודרום הצפוני בפלסטסק, נדחה. קצין העיתונות של כוחות החלל הרוסיים, הקולונל אלכסיי קוזניצוב, אמר כי השיגור נדחה בשל עיכוב בייצור הלווין האירני סינה-3 (הלווין האיראני השני, הקטן יותר שהיה אמור להיות משוגר באותה הזדמנות). יצור הלווין האיראני מתבצע בחברת פוליוט מאומסק שברוסיה. לדברי קוזניצוב, הטיל קוסמוס 3 יעלה למסלול את הלווין מוז'יאטס וחמישה לוויני חישה מרחוק שתוכננו בידי חברת SSTI הבריטית. משום מה בידיעה לא מוזכר שיגורו של הלווין האיראני מסבח.
נודע כי בשלב מסוים שקלו לבצע את השיגור ללא הלווינים האיראניים אך ככל הנראה שגם מצבו הלווין הרוסי העיקרי עדיין לא מאפשר לו לעלות למסלול, אך הרוסים מסווים זאת ומטילים את האחריות על הלווין האיראני.

הלווין האיראני מסבחלווין הריגול האיראני מסבח ניזוק קשות ויצא מכלל שימוש בשל זרם חשמלי חזק מדי בעת חיבורו לטיל הרוסי שממנו היה אמור להיות משוגר. בינתיים מדובר בידיעות שאין להן אישור רשמי. הידיעות פורסמו בינתיים בטלוויזיה – חדשות ערוץ 2 וחדשות ערוץ 10.סגן נשיא אגודת החלל הישראלית טל ענבר, החוקר במכון פישר, אמר כי מדובר באמת בתקלה טכנית, שעלולה לקרות ללווינים.השיגור היה אמור להתבצע ב-27 בספטמבר נדחה תחילה ל-30 בספטמבר, ולאחר מכן לתאריך לא ידוע בחודש אוקטובר, לאחר שהתגלו תקלות בלווין העיקרי שבגינו מבוצע השיגור הזה – Mozhyets 5. מדובר בלווין צבאי רוסי האמור להחליף לווין קודם העומד לסיים את חייו.משום מה הנושא עדיין לא הגיע לידיעת התקשורת. באתר החדשות spacedaily נמסר כי שיגור הטיל קוסמוס-3 מהקוסמודרום הצפוני בפלסטסק, נדחה. קצין העיתונות של כוחות החלל הרוסיים, הקולונל אלכסיי קוזניצוב, אמר כי השיגור נדחה בשל עיכוב בייצור הלווין האירני סינה-3 (הלווין האיראני השני, הקטן יותר שהיה אמור להיות משוגר באותה הזדמנות). יצור הלווין האיראני מתבצע בחברת פוליוט מאומסק שברוסיה. לדברי קוזניצוב, הטיל קוסמוס 3 יעלה למסלול את הלווין מוז'יאטס וחמישה לוויני חישה מרחוק שתוכננו בידי חברת SSTI הבריטית. משום מה בידיעה לא מוזכר שיגורו של הלווין האיראני מסבח.נודע כי בשלב מסוים שקלו לבצע את השיגור ללא הלווינים האיראניים אך ככל הנראה שגם מצבו הלווין הרוסי העיקרי עדיין לא מאפשר לו לעלות למסלול, אך הרוסים מסווים זאת ומטילים את האחריות על הלווין האיראני.כזכור בשבוע שעבר, לפני תאריך השיגור המיועד, אמר ענבר כי ניתן לראות בשיגור זה הצהרת כוונות של אירן לפיהם היא מתכוונת להכנס ברצינות לתחום החלל. אירן עובדת על חמישה פרויקטים בתחום הלווינים, כולל לווין תקשורת מתקדם שבונים עבורה ברוסיה. "צריך להתרגל לכך שבמזרח התיכון יהיו לוויינים רבים. מונופול ישראלי לא ישמר. כמובן שקיים עדיין פער איכותי גדול לטובת ישראל בתחום החלל הן בכל הקשור לבניית משגרים ובודאי בתחום הלווינות עצמו אבל מדינות שמציבות לעצמן כיעד להדביק את הפער הזה עם ישראל שישקיעו מספקי משאבים, זמן כסף וכוח אדם יכולות להגיע להישגים הרבה יותר טובים בעתיד מה שאומר שישראל צריכה להמשיך ולהשקיע כמה שיותר כדי לשמר את הפער. על ישראל גם להמשיך ולפתח פער טכנולוגי מהלווינות המסחרית הזמינה ממדינות אחרות, "אנחנו צריכים להיות עוד יותר טובים גם מהם." סיכם ענבר.

אירן תשגר לווין צילום ממשגר רוסי ב-27 בספטמבר

טל ענבר, סגן נשיא אגודת החלל הישראלית וחוקר מכון פישר אומר כי לישראל יש עדיין עליונות טכנולוגית אך יש להתרגל לכך שהמונופול שלה בתחום לוויני הריגול הסתיים

15/9/2005
איראן עומדת לשגר לחלל שני לווינים ב-27 בספטמבר. לווין אחד שנקרא מסבח (מגדלור בפרסית), לווין צילום בעל יכולות מוגבלות כאלה ואחרות. הוא נבנה בשיתוף פעולה בין אירן לאיטליה וישוגר על טיל רוסי מדגם קוסמוס 3M יחד עם לווין איראני ו7 לווינים ממדינות אחרות.
הלווין הנוסף שאירן תשגר נקרא SINAH – לווין קטן השוקל 20 קילו. טל ענבר, סגן נשיא אגודת החלל הישראלית וחוקר במכון פישר, אומר כי ככל הנראה התכוונו האיראנים לשגר אותו באמצעות משגר משלהם ואם הם משגרים אותו עכשיו כטרמפיסט על משגר רוסי, סימן שהמשגר שלהם לא מוכן.

לדברי ענבר, ניתן אפשר לראות בשיגור זה הצהרת כוונות של אירן לפיהם היא מתכוונת להכנס ברצינות לתחום החלל. אירן עובדת על חמישה פרויקטים בתחום הלווינים, כולל לווין תקשורת מתקדם שבונים עבורה ברוסיה.
יש מדינות נוספות באיזור שיש להן לווינים אבל אירן היא החשובה בשל הצהרות מעניינות של ראשיה לפיהן החלל הוא המשך הפעילות הצבאית במרחב חדש מעבר לחיל האוויר. עם השקעות גדולות של איראן ושיתופי הפעולה שלה בעולם היא תוכל להגיע ליכולות מודיעיניות בתוך מספר שנים. עם זאת, ההערכה היא שמבחינה טכנולוגית, אירן תהיה נחותה מישראל, לפחות בזמן הנראה לעין. "לווין כמו אופק שלנו הוא לווין מאוד מתקדם עם יכולות החורגות מהגודל שלו. בעתיד הנראה לעין לא יהיה לאיראן לווין." אמר ענבר.
לדברי ענבר, צריך להתרגל לכך שבמזרח התיכון יהיו לוויינים רבים. מונופול ישראלי לא ישמר. כמובן שקיים עדיין פער איכותי גדול לטובת ישראל בתחום החלל הן בכל הקשור לבניית משגרים ובודאי בתחום הלווינות עצמו אבל מדינות שמציבות לעצמן כיעד להדביק את הפער הזה עם ישראל שישקיעו מספקי משאבים, זמן כסף וכוח אדם יכולות להגיע להישגים הרבה יותר טובים בעתיד מה שאומר שישראל צריכה להמשיך ולהשקיע כמה שיותר כדי לשמר את הפער.
על ישראל גם להמשיך ולפתח פער טכנולוגי מהלווינות המסחרית הזמינה ממדינות אחרות, "אנחנו צריכים להיות עוד יותר טובים גם מהם." סיכם ענבר.

 איראן – הלווין שלנו יכול לצלם את ישראל
אם כי הרזולוציה שלו נמוכה בהרבה מזו שניתן להשיג באמצעות רכישת תמונות מלוויינים מסחריים
17.11.2005
מאת: אבי בליזובסקי, ריכוז מקורות
איראן הודיעה, כי הלוויין ששיגרה לחלל לפני חודש ואשר הצהירה כי הוא מיועד למטרות מדעיות, ישמש גם לריגול אחר ישראל. כך מדווחת סוכנות איי.פי.

הלוויין, "סינה-1" שוגר לפני כחודש באמצעות רקטה רוסית מבסיס טילים בצפון רוסיה. מדובר בלוויין המבוסס על טכנולוגיה סינית וכאמור הוצהר כי הוא נועד לשימושי מחקר והתנסות טכנולוגית, כמו גם פיקוח על המתרחש על הקרקע האיראנית. לאחר שיגור הלווין הודיעו ראשי תוכנית החלל האירנית, כי לווין שני, הפעם מתוצרת אירנית, יושגר תוך חודשים ספורים. למעשה הלווין סינה-1 היה אמור ליהות נלווה ללווין מסבח, אך לווין זה התקלקל לאחר שספג זרם חשמלי בעת חיבורו לטיל השיגור, ולאחר שתוקן ייאלץ להמתין למשגר אחר כדי לעלות לחלל.

הממשל האירני הצהיר במועד שיגור הלווין, כי מטרתו לצלם את שטח אירן ולחפש אחר מחצבים טבעיים ובעיות גאולוגיות במדינה מוכת רעידות האדמה. בנוסף, הם טוענים, כי אורך החיים של הלווין הוא 3 שנים ובעל רזולוציית צילום של כ- 50 מטר הנחשבת לרזולוציה נמוכה.

הלווין מקיף את כדור הארץ 14 פעמים ביום והוא נע במסלול הקפה המרוחק כ- 1,000 קילומטרים מכדור הארץ. ללווין יכולת לשנות את כיוון המצלמה באופן הנשלט על-ידי חדר הבקרה על הקרקע. באמצעות אפשרויות אלו השיגו האירנים, למעשה, אפשרות למעקב אחר מדינות בכל איזור המזרח התיכון, כאשר ישראל בתוך הטווח.

תוכנית החלל של איראן סבלה מעיכובים רבים הנובעים מבעיות טכניות ומקשיים ארגוניים. מחקר של מכון יפה למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב מגלה כי איראן פיספסה כמה תאריכי יעד בתוכנית הלווינים שלה.
הסיבה לכך אינה ברורה, כותב הדו"ח המצוטט באתר Meadle East Newsline ואולם נראה כי הם קשורים לחוסר היכולת של ממשלת איראן לנהל סוכנויות ממשלתיות.

מחבר הדוח, יפתח שפיר כותב כי הלווין סינה-1 ששוגר מרוסיה ב-17 באוקטובר, עלותו 15 מיליון דולרים, משקלו 160 ק"ג והוא מכיל שתי מצלמות וציוד תקשורת.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן