סיקור מקיף

לווין הריגול האיראני יצא מכלל שימוש

ידיעות שהגיעו מרוסיה מספרות על כך לווין הריגול האיראני מסבח ניזוק קשות ויצא מכלל שימוש בשל זרם חשמלי חזק מדי בעת חיבורו לטיל הרוסי שממנו היה אמור להיות משוגר ביום שני השבוע. אין אישור רשמי

הלווין האיראני מסבח
הלווין האיראני מסבח

לווין הריגול האיראני מסבח ניזוק קשות ויצא מכלל שימוש בשל זרם חשמלי חזק מדי בעת חיבורו לטיל הרוסי שממנו היה אמור להיות משוגר. בינתיים מדובר בידיעות שאין להן אישור רשמי. הידיעות פורסמו בינתיים בטלוויזיה – חדשות ערוץ 2 וחדשות ערוץ 10.
סגן נשיא אגודת החלל הישראלית טל ענבר, החוקר במכון פישר, אמר כי מדובר באמת בתקלה טכנית, שעלולה לקרות ללווינים.
השיגור היה אמור להתבצע ב-27 בספטמבר נדחה תחילה ל-30 בספטמבר, ולאחר מכן לתאריך לא ידוע בחודש אוקטובר, לאחר שהתגלו תקלות בלווין העיקרי שבגינו מבוצע השיגור הזה – Mozhyets 5. מדובר בלווין צבאי רוסי האמור להחליף לווין קודם העומד לסיים את חייו.
משום מה הנושא עדיין לא הגיע לידיעת התקשורת. באתר החדשות spacedaily נמסר כי שיגור הטיל קוסמוס-3 מהקוסמודרום הצפוני בפלסטסק, נדחה. קצין העיתונות של כוחות החלל הרוסיים, הקולונל אלכסיי קוזניצוב, אמר כי השיגור נדחה בשל עיכוב בייצור הלווין האירני סינה-3 (הלווין האיראני השני, הקטן יותר שהיה אמור להיות משוגר באותה הזדמנות). יצור הלווין האיראני מתבצע בחברת פוליוט מאומסק שברוסיה. לדברי קוזניצוב, הטיל קוסמוס 3 יעלה למסלול את הלווין מוז'יאטס וחמישה לוויני חישה מרחוק שתוכננו בידי חברת SSTI הבריטית. משום מה בידיעה לא מוזכר שיגורו של הלווין האיראני מסבח.
נודע כי בשלב מסוים שקלו לבצע את השיגור ללא הלווינים האיראניים אך ככל הנראה שגם מצבו הלווין הרוסי העיקרי עדיין לא מאפשר לו לעלות למסלול, אך הרוסים מסווים זאת ומטילים את האחריות על הלווין האיראני.

כזכור בשבוע שעבר, לפני תאריך השיגור המיועד, אמר ענבר כי ניתן לראות בשיגור זה הצהרת כוונות של אירן לפיהם היא מתכוונת להכנס ברצינות לתחום החלל. אירן עובדת על חמישה פרויקטים בתחום הלווינים, כולל לווין תקשורת מתקדם שבונים עבורה ברוסיה. "צריך להתרגל לכך שבמזרח התיכון יהיו לוויינים רבים. מונופול ישראלי לא ישמר. כמובן שקיים עדיין פער איכותי גדול לטובת ישראל בתחום החלל הן בכל הקשור לבניית משגרים ובודאי בתחום הלווינות עצמו אבל מדינות שמציבות לעצמן כיעד להדביק את הפער הזה עם ישראל שישקיעו מספקי משאבים, זמן כסף וכוח אדם יכולות להגיע להישגים הרבה יותר טובים בעתיד מה שאומר שישראל צריכה להמשיך ולהשקיע כמה שיותר כדי לשמר את הפער. על ישראל גם להמשיך ולפתח פער טכנולוגי מהלווינות המסחרית הזמינה ממדינות אחרות, "אנחנו צריכים להיות עוד יותר טובים גם מהם." סיכם ענבר.

לידיעה אודות דחיית השיגור – שימו לב שהלווין מסבח לא מוזכר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן