סיקור מקיף

אירן מתכננת לבנות ולשגר לווינים בתוך 18 חודשים

שר ההגנה חשף לראשונה את לוח הזמנים של תוכנית החלל האיראנית. בתוך 18 חודשים גם לטהרן יהיה לוויין בחלל. הפרוייקט תואר כחלק מכוח ההרתעה של איראן

שר ההגנה האירני, אלי שמחאני אמר ביום שני כי אירן תשגר לווינים מתוצרתה בתוך 18 חודשים. כך מסרה סוכנות הידיעות הרשמית אירנה".
"אירן תהיה המדינה האיסלמית הראשונה שתגיע לחלל עם משגרים, כן שיגור ולווינים מתוצרת עצמית". צוטט השר שמחאני. לא נמסרו פרטים אודות הלווינים שאירן מתכוונת לשגר.
סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מסרה באוגוסט כי מוסקווה מתכננת לדון עם טהרן על האפשרויות של חידוש פרויקט שבו רוסיה תהיה מעורבת בבניית לוויני תקשורת עבור אירן. מנהל סוכנות החלל הרוסית, יורי קופטייב, צוטט באומרו כי רוסיה תכננה פרויקט שאירן קיבלה על בסיס טכנולוגי, אך הוא הוקפא בשל בעיות חוזיות מצדה של אירן.
ניגריה היתה המדינה האחרונה עד כה שהצטרפה למירוץ החלל, כאשר לווין שלה (שנבנה על ידי חברה בבריטניה) שוגר מפלסצק שבצפון רוסיה בספטמבר האחרון. ב-27 בדצמבר, שיגרה ישראל את לווין התקשורת השני שלה, עמוס 2, מקזחסטן על גבי משגר סויוז רוסי.
גם איראן מתכננת לשגר לוויין לחלל

6 בינואר 2004
שר ההגנה האיראני נדר אתמול, יום ב', 5/1/04 כי ארצו תשגר לחלל לוויין משלה תוך 18 חודשים. "איראן תהיה המדינה המוסלמית הראשונה שתיכנס לסטרטוספירה עם לוויין משלה ותוכנית שיגור עצמאית משלה", אמר השר, עלי סמחאני. דבריו, שנאמרו בוועידת אווירונאוטיקה וחלל בטהרן, נחשבים לחשיפה הראשונה של מסגרת הזמן של תוכנית החלל האיראנית. איראן כבר פיתחה צוללת וטיל בליסטי ארוך טווח משלה.

סוכנות הידיעות הרשמית של איראן, אירנ"א, דיווחה כי סמחאני תיאר את תוכנית החלל של איראן כחלק מ"כוח ההרתעה" של ארצו. הוא אמר עוד כי אוניברסיטאות ותעשיית הביטחון משתפים פעולה בעבודה על הלוויין, אולם לא מסר פרטים באשר לסוג הלוויין המתוכנן.

איראן מבקשת לרכוש לוויין תקשורת מאז שנות ה-80, וקיבלה הצעות לביצוע הפרויקט ממספר מדינות. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה באוגוסט כי טהרן השעתה מגעים עם רוסיה בנדון בשל חילוקי דעות באשר לפרטי החוזה.

מבין המדינות האיסלאמיות, פקיסטן השתמשה במתקנים רוסיים כדי לשגר לוויינים, אולם אינה מחזיקה בטכנולוגיית שיגור משלה. איראן פועלת לפתח טכנולוגיה צבאית עצמאית מאז ניתקה, לאחר המהפכה האיסלאמית ב-1979, את יחסיה עם ארה"ב.

איראן חשפה באוגוסט 2000 את המיני-צוללת סבחאת 15, וכעבור שלוש שנים הכריזה על הטיל שיהאב 3 כמבצעי. הסברה היא כי הטיל מבוסס על על טכנולוגיה שנרכשה מצפון קוריאה ופקיסטן. איראן פיתחה גם תוכנית גרעינית משלה, אולם לטענתה זו מיועדת למטרות שלום. ארה"ב חושדת באיראן כי היא מבקשת לפתח נשק גרעיני. בחודש שעבר הסכימה איראן באופן רשמי להתיר לסוכנות הפיקוח הגרעיני של האו"ם לבדוק את מתקניה הגרעיניים.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן