סיקור מקיף

אירן מתכננת לשגר אדם לחלל

היעד – העשור הבא, כאשר עד 2021 היא מבקשת להפוך למעצמת חלל * זאת למרות ששיגור הסאפיר בתחילת השבוע נכשל לפי מקורות מערביים

נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד בוחן לווין שאמור להיות משוגר בקרוב
נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד בוחן לווין שאמור להיות משוגר בקרוב

ארגון תעשיות התעופה של אירן מתכנן בעשור הבא לשגר את האסטרונאוט הראשון לחלל. סוכנות הידיעות האיראנית פארס מסרה כי אין עדיין תאריך מדויק, אך כל הפעולות שבהן נוקטת אירן נועדו להשגת המטרה.

רזה טאגיפור, ראש הארגון צוטט בהודעה כי אירן מבקשת לשגר את האסטרונאוט האיראני הראשון לחלל "זהו אחד הדברים בראש סדר העדיפויות של המדינה לעשר השנים הקרובות" אמר והוסיף כי "בתוך החודשים הקרובים נוכל למסור את המועד המדויק של המשימה."

כזכור בתחילת השבוע שיגרה אירן את משגר הלווינים סאפיר ועליו לווין דמה, ואולם גורמים זרים דוחים את הטענה לפיה הטיל הגיע למסלול, ואומרים כי המשימה נכשלה זמן קצר לאחר השיגור. ככל הנראה הכשל התרחש בעת הצתת השלב השני של הטיל, ובאירן הודו לפי מספר דיווחים כי הם לומדים את הלקחים מהשיגור ויישמו אותם בשיגורים הבאים.

בכל אופן, אירן מבקשת להתקדם בתוכנית החלל והשאיפות שלה  גבוהות – להפוך למעצמת החלל החזקה באיזור עד שנת 2021, אם תוכנית החלל תתקדם כמתוכנן. הוא גם טוען כי למרות הידיעות במערב על כך שתוכנית החלל נועדה לאפשר קידום יכולת שיגור כלי נשק, ואמר כי אירן שיתפה פעולה בקידום תוכנית החלל עם רוסיה ואיטליה, וכך הדבר יימשך." לא נראה כי תשובה זו תרגיע את הגורמים במערב המודאגים מכך שאירן מתכננת מתקפה גרעינית.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

23 תגובות

 1. איציק:
  זו אסוציאציה שחלפה גם במוחי.
  בזמנו הסתובב סיפור על סדאם חוסיין (שמעולם לא טרחתי לבדוק את נכונותו) שהוא נתן משמעות חדשה לביטוי "להעלות מישהו על טיל" כאשר ציווה לקשור איזה קצין שאמר משהו שלא מצא חן בעיניו לטיל ששוגר (זה נראה לי בעייתי מבחינה אווירודינאמית אבל אינני חושב שנושא האווירודינמיקה עניין מישהו מביניהם באותו רגע)

 2. מיכאל,צחוק והומור יהודי,עוד יצילו את העולם משואה!
  האמן,לפחות לאמירתי,ה"פלצנית "הלזו..
  ונכון,ויש ממוחים גדולים ממני בענין זה,מוצאו של העם הגרמני ,בחלקו,המה ,העם הברברי.

  מאחלת לכם,את ברכתו של איינשטיין..ושאר הטובים הלבבים בשטחי המדע.

 3. מה הבעיה ? אם הם קושרים את אחמדיניג'ד לראש של הטיל שהם שיגרו שבוע שעבר אז ההצלחה היא מאה אחוז כבר עכשיו ( הם לא דיברו שגם צריך להחזיר אותו ).

 4. אגב, הוגין, נחמד מצידך שאת מבקשת ממני לא לתקוף בתגובה בה את רומזת רמיזות על דברים הנסתרים מבינתי (ואינני קונה את הדמגוגיה שבסימטריעות של המשפט)

 5. הוגין:
  הכל תלוי בשאלה מה מכנים השכלה ותרבות ובייחס למה מסתכלים על זה.
  עם כל הכבוד להשכלה במקצועות הקרויים משום מה הומאניים (לצרות שלדעתי המתמטיקה הומאנית יותר מכולם) אני מדבר דווקא על השכלה מדעית.
  אני חוזר ואומר – בהשוואה לישראלים, למשל, הגרמני הממוצע הוא בור ועם הארץ.
  זו, אגב, אינה רק תחושתי הפרטית. תתפלאי לשמוע שגם הם חושבים כך (או לפחות חשבו בזמן ששהיתי שם. מאז עבר זמן רב והשכלתנו כמו גם שמנו הטוב הדרדרו קשות).
  אני זוכר שפעם ישבתי על הדשא ליד הבריכה שבאזור מגורי ודיברתי עם כמה חברה.
  היינו ישובים סביב שולחן עגול ובשלב מסויים הראיתי להם כמה קסמים שהכרתי.
  החברה מאד נהנו וקצת אחרי זה שאלה אותי אחת הבנות למוצאי.
  אמרתי שאני מישראל ותגובתה הייתה "אההה – דארום…" כלומר "אהה = בגלל זה!…" כשהכוונה הייתה שבגלל שאני ישראלי אני יודע לעשות קסמים.

  אגב – האם את יודעת שמספר חברות ההזנק בישראל עולה על זה של כל מדינה אירופאית (ואולי אפילו של כולן יחדיו?)

  אז נכון – אני מדבר על תקופה מסויימת וייתכן שבימים אחרים הכל היה שונה אבל אני נוטה להאמין שאם היה שוני אז הוא היה דווקא בכיוון ההפוך מזה שנחוץ לתיקוף טענתך.

  אני חוזר ואומר.
  מעולם לא טענתי שהשכלה היא חיסון מוחלט – אני רק טוען שהיא משפיעה בכיוון הנכון.

 6. מיכאל,שוב סליחה,שאני דוחפת עצמי לשיחות "בנים",האם יצא לך במקרה,או,שלא במקרה
  ,לקרוא את הספר :"רקוויאם גרמני"??הספר סובב ודן,בכל תקופת האמניסיפציה-לאורך 300 השנים,טרום השואה…התחושה של ,איך נקרא לכך.?בהשאלה:מילכוד 22 ,שבו אנו שרויים,מעצם היותנו,מי שאנו,מלווה אותנו לאורך כל הספר,ובסוגיות דיומא..שאנו עוסקים
  פה,באתר המדע המושכל,.יש לי הרגשה,ותקן אותי,אם הנני מחטיאה למטרה,שהשהות בגרמניה,יתכן,פגמה ,או השפיעה,בצורה זו או אחרת..במשהוא הנסתר לרגע זה..מבינתי,
  או בינתך..משהו ששווה לבדוק למהותו.
  אנא השב לי ,בלי מתקפה,בבקשה…
  ברצוני גם.להזכיר,שחיים כהן הרמן,לפי ספרו,שהיה יליד ברלין,והיה גם רב בטרם הפך
  למשפטן ושופט בית המשפט העליון בזמנו,היה מזועזע עד לשד עצמותיו,כיצד עם "משכיל"
  שהוא עצמו גדל על ברכיו,עשה את מה,שעשה,וכמובן,שגם מאותו רגע הפסיק "להאמין"
  "באלוהים",,,,,לזכותו של הרמן-כהן,יאמר,שלמרות זאת,משהו ערכי עמוק מוסף הושרש
  בו..שהחופשיים,לכאורה..ההולכים לפי דרכו..אפ"ס..פיספסו..בדרך..
  יתכן,גם שהמדע הוא,נפלא…השאלה..מה עושים ממנו גרורותיו..

 7. מה עושים לפני ששולחים אדם לחלל שולחים קוף אחמדאנדז'י הוא היצור שנראה הכי קרוב שמתאים חזותית ומוחית

 8. יהודה:
  אני דווקא מאמין שהשכלה – ובמיוחד השכלה מדעית, יוצרת בסיס מצוין לגישה שפויה יותר לחיים.
  השכלה מדעית מחייבת את האדם לקבל את העובדה שלא הוא קובע מה נכון וגם אלוהים אינו עושה זאת.
  האדם חייב לקבל את העובדה שאחרי הכל מי שקובע אמיתותם של דברים בסופו של דבר הוא הניסוי וזה האחרון שואב את תשובותיו ממערכת חוקים חסרת רצון משל עצמה.
  קבלה זו של העובדות מחייבת את האדם ליושר – מחד – וצניעות – מאידך והיא גם מחסנת אותו במידת מה מפני שטיפת מוח.
  זה שהעם הגרמני נגרר על ידי הנהגתו למלחמת העולם השנייה זו עובדה אבל היו לכך סיבות רבות ולדעתי ההשכלה הייתה גורם ממתן גם אם לא מספיק.
  מאחר וגם חייתי שנתיים בגרמניה אני יכול לומר שעל פי ניסיוני, העם הגרמני כלל אינו משכיל וכאן מגיעה, לדעתי, הנקודה החשובה ביותר כיוון שזה נכון גם לגבי העם האיראני וזה יישאר נכון גם אם האיראנים יבנו פצצה גרעינית.
  יש לדעת שהאוכלוסייה האיראנית הגדולה הצליחה תמיד להצמיח מתוכה גם אנשים מבריקים ומשכילים.
  כפי שכבר ציינתי בעבר – ברוב אולימפיאדות הפיזיקה והמתמטיקה זכו האיראנים עד כה במקומות מכובדים. העניין הוא שמדובר ביחידי סגולה שהאיראנים דואגים לאתר ולטפח ולא באוכלוסייה הכללית.
  ייתכן אפילו שאיתור המבריקים שבחבורה נועד לנתב אותם למסלול המבודד אותם משאר האנשים ומפחית את השפעתם אבל זו כבר תיאורית קונספירציה שמעולם לא בדקתי.

 9. לעמי בכר

  כשאני קורא את תגובתך, אינני יכול לשכוח שהיינו כבר בסרט הזה. האם שכחנו את העם הגרמני הנאור שהוציא מתוכו את מיטב התרבות בזמנו? ו את התמיהה בה קיבלו אנשים את הידיעות הראשונות על השואה. נו, באמת, העם הגרמני הנאור על כל סופריו אומניו ותרבותו הנאורה מסוגל לכך?
  ובכן, בדיוק כך!
  שילטון פנאטי על עם מתורבת יכול להוציא מתוכו שואה!
  אז, אנא, בואו לא נהיה תמימים וניתכונן לכל רע שלא יבוא.

  ובהקשר זה, אני מתפלא על המערב שכל מה שיש לו בראש הוא להתעמת עם רוסיה , דווקא ע"י צרופם של המדינות פולין ואוקריינה לנאטו והצבת טילים שם. אני לא מבין את מעשה האמריקאים והמערב. ואני מאמין שכוחות מיליטנטים שמתגעגעים למלחמה הקרה עושים זאת.
  אין להם שום סיבה שבעולם להציב טילים דווקא בפולניה, הם יכלו להציב אותם כמה מאות ק"מ משם, בגרמניה. זה היה לא פחות טוב. אוקריינה פולניה הונגריה ושאר מדינות אירופה המזרחית יכלו להשאר מפורזות. זה היה צעד בונה אמון, לטובתן, לטובת רוסיה ולטובת העולם כולו.
  הבעיה היא האיסלם הקיצוני, ובמעשהו, המערב דוחף את רוסיה לשיתוף פעולה עם המדינות האיסלמיות הקיצוניות.
  הגינוי העכשיוי שנעשה לפעולות הגיאורגיות הבילתי אחראיות ע"י ארה"ב (!) הוא צעד בכיוון הנכון ואם יבוא לו המשך בביטול הצבת הטילים בפולניה זה צעד בכיוון הנכון שיאחד כוחות כנגד הסכנה האמיתית:- האיסלם הקיצוני.
  אם זה לא יעשה, לצערי, אחת הסובלות העיקריות מכך תהיה ישראל.
  זאת דעתי

  ערב טוב
  סבדרמיש יהודה

 10. מסתבר,ששנת העימקא,שישנתי הלילה,עד 12 בצהריים..השתלמה להתעוררתי,לכתבות,
  לעימוד החדש של אבי,ולראיית התגובות..ברכות.!
  א.ליהודה,אכן,מה שחשוב,להשאר אופטימיים.ואוסיף,שעיניים מפוקחות,זה תמיד רצוי,כידוע
  לכולנו,גם מצבי שמירה למיניהם,נעשים בתורנות..לכל המשתמע..חה..חה..
  ב.לעמי בכר,זהו,כל הכבוד,אלו המכירים להסטוריה,אפילו הממש לא רחוקה של העמים,והזוכרים,שאכן טמון בהם גם הפוטנציאל הגריעיני,האנושי,זוכרים ומוקירים,שלא
  הכל "שחור",כפי שמצטייר לנו לעיתים,בזוית הצרה של רגע נתון.
  ואליהו,מסתבר,גם נוגע לנקודה הפרופרוציונית.

  רק,דבר אחד,עלי להזכיר לעצמי,השכם וערב בבוחני את עצמי ואת האחרים..הוא דגל
  המשפט המוכר מהמקורות ,האומר:"החס על אכזרים,סופו,שיתאכזר לרחמנים"..ולרגע
  של חסד,שכזה,אינני יכולה לאבחן,,לאיזה צד,מקומי מצדד,ואם בכלל זה נחוץ,לאחר הדברים,השקולים,שאמרו כולם..בבסך הכל..בינתיים.

 11. לרמי יושובייב,
  אירן היא מדינה מאוד משכילה ותמיד הייתה כזו. הציבור בה שונה באופן מובהק מרוב הציבור במזרח התיכון והאירנים, שהם אינם ערבים, מתגאים ומבדילים את עצמם מהציבור הערבי. אירן היא אחת המדינות שהקשר בינה לבין ישראל היה מאוד חזק מבחינה טכנולוגית לפני עליית עידן האייטולות. הצבא שלנו התאמן שם ולמדנו הרבה מהם. הבעיה היא לא הציבור כי אם ההנהגה – בערך כמעט כמו בכל מקום שיש בו שלטון. קל וחומר כשהשלטון דיקטטורי, אם כי לא בהכרח.

  לאירן ולאירנים יש הרבה מאוד מה להפסיד. לא מדובר במדינה כמו אפגניסטן או אפילו עירק. הן התרבות והן החומר האנושי, המודעות להשכלה והרצון לקידמה – כל אלו מאפיינים את הציבור האירני המתקדם. לכן, הבעיה האירנית כפולה ומכופלת כי הציבור האירני לא צריך פצצות אטום והדבר האחרון שמתחשק לו זה מלחמה. בטח לא עם מדינה רחוקה וחסרת חשיבות מבחינתו כמו ישראל.
  הבעיה היא האג'נדה הדיקטטורית אצל בעלי השלטון. האמונה הדתית הקיצונית (במקרה זה איסלם, אבל התופעה חוזרת על עצמה בכל הדתות) גורמת לקנאות מיסטית שמעבירה מנהיגים על דעתם. יש גם לזכור שעל אירן פועלים הרבה מאוד כוחות. הכוח החזק ביותר, אולי, הוא העולם הערבי והציבור האיסלמי מסביב לעולם כולו. הללו דורשים, לכאורה, התבטאויות מיליטנטיות וקנאיות כנגד "השטן הגדול" ו "השטן הקטן".

  מההכרות השטחית שלי עם גולים אירניים בגרמניה, בתקופה בה חייתי שם, הבנתי שמבין תרבויות האזור, האירנים הם כנראה אליטה, אנשים אנטיליגנטיים וכן – גם שוחרי שלום, כמו כל אדם שמוחו בראשו. לא צריך להיות גאון גדול בשביל להבין שמלחמה היא טמטום.

  בברכת שבת שלום,
  עמי בכר

 12. לאירן למעלה מ 10 מליון תושבים מתחת לקו עוני של 2 דולר ליום, שימשיכו להתעסק בשטויות, במקום בלספק אוכל לתושביהם והמשטר שם קרוב לקיצו, עם עליית מחירי הסחורות לאחרונה
  אגב בכנסים בינ"ל המדענים האירנים תמיד מאוד נחמדים ואין להם שום בעיה עם זה שאתה מישראל, בניגוד גדול למנהיגם

 13. ראיתי בטלוויזיה ראיון עם מדען ישראלי שמציג גם עמדה נגדית, לדעתו זה טוב שיש תעסוקה לאלפי הפיסיקאים והטכנאים האיראנים בתחום האטום ובתחום תעשיית הטילים הבליסטיים כי זה מפתח מעצמה טכנולוגית באזור. ואם נסתכל מעבר לסכסוכים הפוליטיים, נראה כי האזור הופך ליותר משכיל, עובדה זו כשלעצמה ממתנת לרוב דעות קיצוניות מאחד ולמדינה יש הרבה מה להפסיד.

 14. לאבי, אני חושב שיש לשנות את הכותרת במקום
  "אירן מבקש…" ל"אירן מתכננת…" או משהו כזה. לשיקולך.
  ולשלושת המגיבים הראשונים, בתגובותיהם, הם מגלים חוסר אמונה לא מובן ביכולתה של אירן לעשות זאת. אני מאמין, לצערי, שהאירנים ישיגו את כל מטרותיהם הן בחלל והן באטום.

  העיקר להיות אופטימיים
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 15. קודם שישגרו לחלל אדם, שישגרו לשם קוף – את הנשיא שלהם, בכרטיס לכיוון אחד…

 16. קודם שיצליחו להגיע עם טיל לחלל ואחרי זה שישגרו משהו שאפשר לקרוא לו לווין ואז אולי ההצהרה הזאת תישמע הגיונית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן