סיקור מקיף

אירן שיגרה קוף לחלל – שיגור מאויש: בתוך 5-8 שנים

הטיל ובו הקפסולה פישגאם ששמרה על הקוף בחיים, הגיע לגובה של 120 קילומטרים

שיגור קוף לחלל בידי אירן, 28 בינואר 2013. צילום מסך מתוך הטלוויזיה האירנית
שיגור קוף לחלל בידי אירן, 28 בינואר 2013. צילום מסך מתוך הטלוויזיה האירנית

הרפובליקה האיסלמית של אירן שיגרה קוף לחלל בתוך קפסולה המאפשרת קיום חיים כהכנה לשיגור בני אדם לחלל. כך מוסרת רשת הטלוויזיה האירנית בשפה האנגלית Press TV.

הקפסולה, המכונה פישגאם (חלוץ) שוגרה ביום שני כמתנת הפתעה ליום ההולדת של הנביא מוחמד. לא נמסר מקום השיגור, רק נודע כי הקוף חזר בשלום (מן הסתם בצניחה) לאחר שהגיע לגובה של כ-120 קילומטרים בתוך הטיל. אירן כבר שיגרה בעלי חיים לחלל – בשנת 2010. היו אלו עכבר, צב ותולעים. ב-2011 הם ניסו לראשונה לשגר קוף , אך השיגור נכשל והקוף נספה.

לפני כשבועיים, ב-15 בינואר, אמר מנהל סוכנות החלל הטירנית (ISA – מעניין שהם קוראים לה באותו כינוי כמו סוכנות החלל הישראלית) חאמיד פאזלי כי בשל הדמיון בין בני אדם וקופים, נבחר קוף לתוכנית החלל.

פאזלי הודיע כי התוכנית לשגר בעלי חיים לחלל הוא חלק מפרויקט נרחב יותר של שיגור בני אדם למשימות חלל. עוד הוסיף כי הטיסה המאוישת האירנית הראשונה תשוגר בתוך 5-8 שנים.

עוד הוסיף פאזלי כי הלווין מתוצרת עצמית של אירן, שאריפסאט יוצב במסלול לקראת סוף השנה הפרסית – כלומר עד ה-20 במארס 2013.

אירן שיגרה את הלווין העצמאי הראשון שלה אומיד (תקווה) ב-2009. ב-2011 היא הציבה את הלווין ראסאד (תצפית) שמשימתו היתה לצלם את כדור הארץ ולשדר את התמונות לתחנות הקרקע כתגובה ללויני האופק הישראלים.

ב-2 בפברואר 2012 שיגרה אירן את הלווין נאביד אלם או סאנאט – מבשר המדע והטכנולוגיה. הלווין היה לווין תקשורת, מדידות ויישומים מדעיים, ושירת מדענים בתחומים רבים.

ב-PRESS TV מציינים כי אירן היא אחת מ-24 המייסדות של ועדת האום לשימוש בחלל לצרכי שלום ב-1959. הם רק לא מציינים כי המשטר אז לא היה איסלמי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. למה ה"נביא מוחמד". מי אמר שהוא היה נביא? בליזובסקי שפר ספקנותך, וקרא לו מוחמד וזהו.

  2. חחחחחחח אחמדניג'ד כנראה הבין שצנטריפוגות הוא כבר לא יוכל להקים על הארץ אז הוא מנסה להגיע לשמיים
    שיהיה בהצלחה חחחחחח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן