סיקור מקיף

איראן – הלווין שלנו יכול לצלם את ישראל

אם כי הרזולוציה שלו נמוכה בהרבה מזו שניתן להשיג באמצעות רכישת תמונות מלוויינים מסחריים

אבי בליזובסקי, ריכוז מקורות

איראן הודיעה, כי הלוויין ששיגרה לחלל לפני חודש ואשר הצהירה כי הוא מיועד למטרות מדעיות, ישמש גם לריגול אחר ישראל. כך מדווחת סוכנות איי.פי.

הלוויין, "סינה-1" שוגר לפני כחודש באמצעות רקטה רוסית מבסיס טילים בצפון רוסיה. מדובר בלוויין המבוסס על טכנולוגיה סינית וכאמור הוצהר כי הוא נועד לשימושי מחקר והתנסות טכנולוגית, כמו גם פיקוח על המתרחש על הקרקע האיראנית. לאחר שיגור הלווין הודיעו ראשי תוכנית החלל האירנית, כי לווין שני, הפעם מתוצרת אירנית, יושגר תוך חודשים ספורים. למעשה הלווין סינה-1 היה אמור ליהות נלווה ללווין מסבח, אך לווין זה התקלקל לאחר שספג זרם חשמלי בעת חיבורו לטיל השיגור, ולאחר שתוקן ייאלץ להמתין למשגר אחר כדי לעלות לחלל.

הממשל האירני הצהיר במועד שיגור הלווין, כי מטרתו לצלם את שטח אירן ולחפש אחר מחצבים טבעיים ובעיות גאולוגיות במדינה מוכת רעידות האדמה. בנוסף, הם טוענים, כי אורך החיים של הלווין הוא 3 שנים ובעל רזולוציית צילום של כ- 50 מטר הנחשבת לרזולוציה נמוכה.

הלווין מקיף את כדור הארץ 14 פעמים ביום והוא נע במסלול הקפה המרוחק כ- 1,000 קילומטרים מכדור הארץ. ללווין יכולת לשנות את כיוון המצלמה באופן הנשלט על-ידי חדר הבקרה על הקרקע. באמצעות אפשרויות אלו השיגו האירנים, למעשה, אפשרות למעקב אחר מדינות בכל איזור המזרח התיכון, כאשר ישראל בתוך הטווח.

תוכנית החלל של איראן סבלה מעיכובים רבים הנובעים מבעיות טכניות ומקשיים ארגוניים. מחקר של מכון יפה למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב מגלה כי איראן פיספסה כמה תאריכי יעד בתוכנית הלווינים שלה.

הסיבה לכך אינה ברורה, כותב הדו"ח המצוטט באתר Meadle East Newsline ואולם נראה כי הם קשורים לחוסר היכולת של ממשלת איראן לנהל סוכנויות ממשלתיות.

מחבר הדוח, יפתח שפיר כותב כי הלווין סינה-1 ששוגר מרוסיה ב-17 באוקטובר, עלותו 15 מיליון דולרים, משקלו 160 ק"ג והוא מכיל שתי מצלמות וציוד תקשורת.

לידיעה במידל איסט ניוז

לידיעה הסוכנויות באתר הארץ באנגלית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן