סיקור מקיף

מגע הוא זהב – על שיטות הקלט הממוחשב השונות

קשה להאמין, אבל חברת אפל הציגה את מכשיר האייפון בפעם הראשונה בשנת 2007. משמעות עובדה זאת היא שהטלפונים החכמים מלווים אותנו מזה שנים ספורות בלבד

iphone 6s plus
iphone 6s plus

ההתפתחות בתחום הטכנולוגיה בשנים האחרונות היא לא פחות ממסחררת. קשה להאמין, אבל חברת אפל הציגה את מכשיר האייפון בפעם הראשונה בשנת 2007. משמעות עובדה זאת היא שהטלפונים החכמים מלווים אותנו מזה שנים ספורות בלבד! השפעתם על השימוש שלנו בטכנולוגיה כבירה עד כדי כך שנדמה שהם היו כאן מאז ומעולם. אחד השינויים הדרמטיים ביותר התרחש בתחום הקלט. המילה 'קלט' פירושה הדרך שבה אנחנו מעבירים את המידע הנחוץ לתוך המכשירים האוטומטיים שמשרתים אותנו.

מאז ועד היום

לפני 40 שנה עדיין עשו שימוש במכונות 'טלפרינטר' אשר הפיקו סרט מנוקב. כשהסרט היה מוכן אפשר היה להזינו לתוך מכשיר אשר שידר את ההקלדה הלאה. זוהי דוגמה טובה לאופן שבו פעלו המחשבים בימים עברו: קלדנים – אשר כונו גם 'נקבנים' – הקלידו את הקלט הרצוי על גבי מקלדות פשוטות. הפלט שהתקבל היה כרטיסים, או סרטים, מנוקבים. כרטיסים אלו הוזנו לתוך המחשב כדי להעביר לתוכו את פקודות המשתמשים. טעויות הקלדה היו קשות לאיתור מכיוון שהקלט היה בלתי קריא לעין האנושית. כדי לאתרן היה צורך לנקוט בשיטות מסורבלות של הקלדה חוזרת ובקרה ידנית. מאליו יובן שהתפתחות המחשב האישי ומסופי המחשב שחוברו למחשב ראשי היו מהפכניים לחלוטין. ההקלדה על המקלדת הפיקה על צג המחשב קלט שאפשר לראות ולהבין, ממש כפי שאנו מכירים אותו כיום. המחשבים נשארו איטיים וקשים להפעלה יחסית, אבל הקלדת הקלט הפכה להיות ידידותית יותר.

העכבר – קפיצת מדרגה

קפיצת המדרגה הבאה הייתה כמובן, העכבר. הכלי הקטן הזה, המוכר לכולנו, הוא בעצם אמצעי שמשפר את העברת הקלט לצד המחשב. אנו 'מצביעים' על האלמנט הרצוי בעזרת המחשב ובכך מקצרים תהליך שדרש בעבר פקודות מורכבות וידע שנלמד מראש לטובת תהליך אינטואיטיבי שילד קטן מסוגל ללמוד במספר דקות. מדהים לציין שהחברה הראשונה שהצליחה לשווק ולהפיץ את העכבר בהצלחה הייתה חברת אפל עם מכשירי המקינטוש שלה! החדשנות של אפל קידמה את אופן השימוש שלנו במחשב בקפיצת מדרגה אדירה.

הקלט החדש של האייפון

ב-2007, כאמור, הוצג למשתמשים מכשיר האייפון הראשון אשר הדגם העדכני ביותר שלו כיום הוא מכשיר iPhone 6s Plus. בהצגת המכשיר הדהים סטיב ג'ובס את הקהל בהדגמת אמצעי קלט מהפכני חדש: האצבע שלנו. כפי שהוא ציין במהלך ההדגמה: תפקיד העכבר בקלט הוא להצביע על הפעולה הרצויה – אבל האצבע שלנו היא אמצעי ההצבעה טוב יותר! השימוש באצבע אפשר לשווק מכשיר שלו כפתור מרכזי אחד ויחיד, וכמעט כל שאר הפעולות מתבצעות באמצעות האצבע שלנו. החדשנות של אפל השפיעה, כרגיל, על השוק כולו וכיום נתקלים כל העת במכשירים שמקבלים ממנה קלט.

סביר להניח שההתפתחות הבאה שנראה בתחום היא הקלט הקולי. אפל מובילה שימוש בפקודות קוליות למכשיריה, ולמרות שהפענוח והתקשורת עדיין אינם מושלמים – ההתקדמות גדולה. המטרה היא להגיע למצב שבו אפשר לשוחח עם המכשירים באופן טבעי לחלוטין, וכנראה שזו תהיה פריצת הדרך האדירה הבאה.
* כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. שתי התפתחויות חשובות בעולם הקלט: 1) זיהוי קולי – אנחנו נמצא עצמנו מתקשרים דרך הדיבור עם המכשירים יותר ויותר 2) מגע תלת ממדי – עוצמת הלחיצה משפיעה במסכים החדשים וגורמת למכשיר לקבל קלט שונה.

  2. עם כל הכבוד לאפל, ויש כבוד*, הטלפון עם מסך המגע הראשון היה של IBM, הוא נקרא סיימון ויצא ב 93. ארבע שנים לפני האייפון הראשון.
    גם העכבר הוא לא המצאה של אפל, אלא של זירוקס.
    גדולתה של אפל נמצאת בהרבה מקומות, שבזכות כולם היא הגיעה למה שהגיעה, אבל היא בטוח לא המציאה את שני הדברים שהזכרת, או הייתה הראשונה להשתמש בהם.
    *עם הצלחה לא מתווכחים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן