סיקור מקיף

internet.org: פרויקט משותף של מובילי הטכנולוגיה ינגיש את האינטרנט לתושבי העולם השלישי

בפרויקט שותפים ומממנים פייסבוק, אריקסון, מדיהטק, נוקיה, אופרה, קוואלקום וסמסונג

מתוך אתר INTRENET.ORG
מתוך אתר INTRENET.ORG

מארק צוקרברג, המייסד ומנכ"ל פייסבוק הודיע אתמול על התנעת שותפות גלובלית חדשה שתקרא internet.org שמטרתה להפוך את האינטרנט לנגיש לעוד 5 מיליארד בני אדם.

"כל מה שפייסבוק עשתה היה לתת לכל בני האדם ברחבי העולם את הכוח לתקשר" אמר צוקרברג. "ישנם מחסומים עצומים במדינות המתפתחות להתחברות ולהצטרפות לכלכלת הידע. internet.org תחבר ביחד שותפים גלובליים שיפעלו במטרה להתגבר על אתגרים אלה, לרבות הפיכת הגישה לאינטרנט לזמינה לאלו שאינם יכולים להרשות זאת לעצמם מהבחינה הכלכלית."

כיום רק 2.7 מיליארד בני אדם, רק מעט יותר משליש מתושבי העולם, יכולים לגשת לאינטרנט. אימוץ האינטרנט גדל בקצב של פחות מ-9% בכל שנה, קצב איטי יחסית לשלב כה מוקדם של ההתפתחות. מטרת internet.org היא להפוך את הגישה לאינטרנט אפשרית לשני שליש מתושבי העולם שעדיין לא מחוברים, ולהביא את אותה הזדמנות שיש לשליש המחוברים לארשת גם לשאר תושבי כדור הארץ.

החברים המייסדים של internet.org – פיסבוק, אריקסון, מדיהטק, נוקיה, אופרה, קוואלקום וסמסונג יפתחו פרויקט משותף, יחלקו ידע ויניעו את התעשיה ואת הממשלות להפוך את העולם למקוון. חברות מייסדות אלה הן בעלות הסטוריה של עבודה צמודה עם מפעלים סלולאריים ומצפים מהם לשחק תפקיד מרכזי ביוזמה, שתכלול בבוא הזמן גם עמותות לא ממשלתיות, גופי אקדמיה ומומחים. פרויקט internet.org מקבל השראה מפרויקט הקוד הפתוח המוצלח Open Compute Project, יוזמה חוצת תעשיה שהפחיתה את עלות מיחשוב הענן באמצעות הפיכת תכנון החומרה ליעיל וחדשני.

כדי להשיג את המטרות הללו של חיבור שני השלישים של העולם שעדיין לא מקונים, יתמקד הפרויקט בשלושה אתגרים במדינות המתפתחות:

  • הפיכת הגישה לניתנת להשגה מהבחינה הכלכלית: השותפים יפעלו ביחד לפיתוח ואימוץ טכנולוגיות שיהפכו את הקישוריות הניידת ליותר כלכלית ולהפחית את עלויות העברת הנתונים לבני אדם ברחבי העולם. פרויקטים פוטנציאליים בתחום זה יכללו בין היתר שותפויות לפיתוח טלפונים חכמים זולים אך איכותיים ושותפויות שידאגו להרחבת הטמעת השימוש בגישה לאינטרנט בקהילות לא מפותחות. המפעילים הניידים ישחקו תפקיד חשוב בהנעת יוזמות לטובת כל האקוסיסטם.
  • שימוש יעיל יותר בנתונים – השותפות תשקיע בפיתוח כלים שיפחיתו באופן דרמטי את כמות הנתונים הנדרשים לשימוש במרבית האפליקציות וחווית האינטרנט. פרויקטים פוטנציאליים בתחום זה יכללו פיתוח כלי דחיסת נתונים, הרחבת יכולות הרשת כך שתוכל לטפל בנתונים ביתר יעילות, בניית מערכות יעילות לאגירת נתונים ויצירת מסגרת ליישומים שתפחית את השימוש בנתונים.
  • סיוע להנגשת עסקים לרשת: השותפים יתמכו בפיתוח מודלים עסקיים ושירותים ברי קיימא שיקלו על בני אדם את הגישה לאינטרנט. הדבר כולל בין היתר ניסוי מודלים חדשים שיתיישרו עם תמריצים למפעילים סלולאריים, יצרני מכשירים, מפתחים ועסקים אחרים לספק מודל גישה כדאי יותר מאשר ניתן היה עד כה. מאמצים אחרים יתמקדו בלוקליזציה של שירותים, ועבודה ביחד עם ספקי מערכות הפעלה ושותפים אחרי כי לאפשר הכללת יותר שפות במכשירים ניידים.
  • חיבור העולם השלישי לאינטרנט. איור: shutterstock
    חיבור העולם השלישי לאינטרנט. איור: shutterstock

באמצעות הפחתת העלויות ונפח הנתונים הנדרשים עבור מרבית היישומים, והקלה על מודלים עסקיים חדשים יתמקד מיזם internet.org במתן אפשרות לחמישה מיליארדי בני האדם הנוספים על כדור הארץ להכנס לעולם המקוון.
פיסבוק, אריקסון, מדיהטק, נוקיה, אופרה, קוואלקום סמסונג ושותפים אחרים ימנפו שותפויות קיימות ויחפשו דרכים חדשות לשיתוף פעולה במטרה לפתור את הבעיות הללו.

"במשך למעלה מ-100 שנה, אריקסון איפשרה תקשורת לכל והיום, למעלה מ-6 מיליארד בני אדם בעולם נהנים מגישה לתקשורת סלולארית" אומר האנס וסטברג, נשיא ומנכ"ל אריקסון. "אנו מחויבים לעצב את החברה המרושתת – שבה כל אחד וכל דבר יהיה מחובר בזמן אמת; לייצר את החירות, ההעצמה וההזדמנות למהפך של החברה. אני מאמין כי גישה ברת השגה לאינטרנט תשפר את חיי בני האדם ותסייע לבנות כוכב לכת בר קימא ואנו נרגשים ליטול חלק ביוזמת internet.org."

"כחברה מובילה בעולם בתחום הפתרונות הניידים עבור שווקים מתעוררים, הנמצאים בליבם של למעלה מ-300 מיליון מכשיירם חכמים בתוך שנתיים, מדיהטק תומכת ביוזמת internet.org אומר MK טסאי, יו"ר מדיהטק.
"גישה לאינטרנט ולמדיה החברתית הגלובלית מייצגת את השינוי הגדול ביותר מאז המהפכה התעשייתית, ואנחנו רוצים לכלול את כולם."

"נוקיה מגלה התלהבות עמוקה מחיבור בין אנשים: זה לזה ולעולם שסביבם", אמר נשיא ומנכ"ל נוקיה סטיבן אלופ. "במשך השנים, התחברה נוקיה היטב ליותר ממיליארד בני אדם. התעשייה שלנו נמצאת עכשיו בנקודת פיתול מרגשת שבה קישוריות לאינטרנט הופכת להיות יותר זולה ויעילה עבור צרכנים אך עדיין מציעה להם חווית משתמש נהדרת. גישה אוניברסלית לאינטרנט תהיה המהפכה התעשייתית הגדולה הבאה ".

"היום, יותר מ-300 מיליון אנשים משתמשים באופרה בכל חודש כדי לגשת לאינטרנט. מחר, יש לנו הזדמנות לשרת את 5 מיליארד בני האדם הבאים בחיבור באמצעות התקנים ניידים במדינות המתפתחות. זה ב-DNA של אופרה כדי לחסוך לאנשים זמן כסף ונתונים ובאמצעות internet.org אנחנו חושבים שאנחנו יכולים לסייע בקידום מטרות אלה. "אמר לארס בוילסן, מנכ"ל חברת אופרה.

"התקשורת הניידת סייעה להפוך את חייהם של אנשים רבים באזורים מתפתחים בהם לעתים קרובות התקן מחשוב נייד הוא החוויה הראשונה והיחידה שאי פעם היתה להם", אמר פול ג'ייקובס, יו"ר מועצת המנהלים ומנכ"ל קוואלקום. "לאחר שמכרנו למעלה מ-1 מליארד שבבים, קוואלקום הוא מובילת שוק, וככזו היא מחוייבת ל למטרה לגשר על הפער הדיגיטלי. אנו שמחים להיות חלק מ-nternet.org ולעבוד עם שחקני מפתח במערכת אקולוגית שלמה כדי להניע את היוזמה הזו קדימה ".

"ליוזמה חדשה זו פוטנציאל גדול כדי לעזור להאיץ את הגישה לאינטרנט לכולם", אמר ג'יי קיי שין, מנכ"ל ונשיא חטיבת ה-IT והתקשורת הניידת בסמסוג. אנחנו מתמקדים באספקת מכשירים ניידים באיכות גבוהה כדי להבטיח כי לחמישה מיליארד המשתמשים הבאים באינטרנט תהיה חווית אינטרנט סלולארית טובה."

במקביל להכרזה הושק אמש אתר Internet.org המספק סקירה של מטרות הפרויקט, כמו גם רשימה מלאה של השותפים. בשבועות הקרובים, יתפרסמו בו ראיונות עם מנהיגים ומומחי טכנולוגיה, כמו גם החדשות האחרונות על פעילות מיזם Internet.org..

.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. מה שמעניין שהיום במדינות האפריקה סלולרי מהווה מוצר הכרחי כמעט לכל צעיר וצעירה – הם עושים בו ממש הכל: רואים סרטים, פייסבוק, משחקים. סלולרי זה החיים שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן