טוויסט בפרדוקס היעלמות המידע בתוך חורים שחורים

"תיאורמת אי- ההיעלמות מספקת נקודת מבט חדשה על החוקים השולטים על מידע קלאסי וקוונטי. הם מראים שחייבת להיות פיזיקה חדשה אי שם בחוץ"' אומרים חוקרים מאנגליה ומהודו

פרופסור סאם בראונשטין מהמחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת יורק ודוקטור ארון פאטי, מהמכון לפיזיקה, מוסד סייניק, בהובנסוור, הודו, מצאו כי מידע קוונטי אינו יכול להיות "מוסתר" בדרכים רגילות, או כדברי בראונשטין "מידע קוונטי יכול לנסות לברוח אך הוא לא יכול להיעלם".

התוצאות מעידות על טוויסט חדש ומפתיע באחת התעלומות הגדולות בחקר חורים שחורים.

מידע רגיל (קלאסי) יכול להיעלם בשתי דרכים, ע"י תזוזה למקום אחר (כמו זה המתרחש באינטרנט), או ע"י הסתרה, כמו בהודעות מקודדות. צופן ורנם המפורסם שהומצא ב-1917, או קרובו קוד הקריפטוגרפיה הפנקס החד-פעמי הם דוגמאות להסתרת מידע קלאסי: המידע אינו נמצא במסר המקודד וגם לא במפתח הסודי באמצעותו ניתן לפענח אותו- אלא בקשר ההדדי (מתאם) בין השניים.

במשך עשורים, האמינו הפיזיקאים ששני מנגנונים אלו יכולים להיות מיושמים גם על מידע קוונטי, אך פרופסור בראונשטין ודוקטור פאטי הראו שאם מידע קוונטי נעלם ממקום אחד, הוא חייב להימצא באיזשהו מקום אחר.

במאמר שפורסם במהדורה האחרונה של Physical Review Letters, בראונשטין ופאטי הציגו את "תיאורמת אי- ההיעלמות" והשתמשו בה לחקר חורים שחורים, אשר, על פי תיאורית היחסות של איינשטיין, מתוארים כבולעי כל דבר המתקרב אליהם.

באמצע שנות ה-70, הראה סטיבן הוקינג כי חורים שחורים בסופו של דבר מתנדפים בזרם קבוע של קרינה חדגונית שלא מכילה שום מידע. אך אם חור שחור נעלם כליל, להיכן הולך המידע עליו? שאלה זו ידועה כ"פרדוקס קרינת חור שחור". (וכידוע לפני שנים אחדות הוא חזר בו מטענה זו).

כעת, פרופסור בראונשטין ודוקטור פאטי שללו את האפשרות שמידע בורח מחור שחור וטענו שהוא נחבא במתאם בין קרינת הוקינג לבין המצב הפנימי של החור שחור. תוצאות פאטי ובראונשטין מדגימות שפרדוקס המידע של חור שחור הוא עוד יותר חמור ממה שהאמינו קודם.

דוקטור פאטי אומר: "התוצאות שלנו מראות שאחת מן השתיים, המכניקה הקוונטית או האנליזה של הוקינג, חייבת להיות שגויה, אך אינן בוחרות איזה מבין השתיים."

פרופסור בראונשטין אומר: "תיאורמת אי- ההיעלמות מספקת נקודת מבט חדשה על החוקים השולטים על מידע קלאסי וקוונטי. הם מראים שחייבת להיות פיזיקה חדשה אי שם בחוץ".

הידיעה המקורית באתר אוניברסיטת יורק

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

11 תגובות

 1. לא מצליח להבין את הפרדוקס ! האם הכוונה לחלקיקים היוצאים ומכילים מידע ? ומכך לומדים על ההיסטוריה של כל כוכב ?..אבל אם החור השחור בולע הכל אז גם חלקיקים אלו נבלעים חזרה ומתערבבים בחומר וחוזר חלילה !! לא?
  הדבר השני שלא הבנתי היא ההנחה שמידע יכול להיעלם בשתי דרכים ואחת מהן היא ע"י תזוזה למקום אחר כמו במקרה האינטרנט !! נשמע מוזר מאד ! מידע לא צריך לזוז לשום מקום הוא פשוט מועתק מהמקור..המעבר בכבלים למחשב המטרה לא מזיזה אותו ממקומו עובדה הוא נשאר שם !! אולי האינטרנט הוא לא דוגמא טובה?
  החברה האלה בטוח יודעים מה הם מחפשים??

 2. מה ששמעת כנראה הגזמה, משום שהתיאוריה המדוברת נמצאת בשלב מוקדם בהתפתחותה, ועדיין לא ברורים פרטי התיאוריה הפיזיקליים והמתימטיים שלה, וודאי שאין לה ניבויים כמותיים שאינם ידועים נכון לעכשיו.
  עם זאת הועלה הרעיון שהפרש כלשהו בין זמן ההגעה של קרניים בעלות אורך גל קצר לשל קרניים בעלות אורך גל ארוך הנובעות מהתפרצויות גמא בגלקסיות אחרות עשויות להעיד על היותו של המרחב-זמן בדיד, כפי שהתיאוריה הזו גורסת.

 3. האור לא מוחזר מהחור השחור בגלל שהזמן נעצר.
  היות ולא ניתן לחזור אחורה בזמן יש מגבלה סופית לכבידה שמוגבלת ע"י מהירות האור.

 4. Maybe the black hole is just the begingi of another universe
  i meen all the energy that go's in the balck hole and pass the singularity point stays there until the black hole is too dense and then it exploed on the other side and creat
  enothr universe just like ours.
  that's explain where our universe came from and
  why it's still expending
  (from the blast)
  and explain where all the energy from the black hole go's.
  too crazy?
  🙂

 5. קראתי לפני שנה על תאוריה חליפית למיתרים שאמורים להוכיח או להפריח אותה השנה.
  התאוריה שמה לופ גרביטי והיא מתארת את מרחב זמן כמרחב שאינו רציף. כלומר, אי אפשר לחלק את הזמן ואת המרחב עד בלי די ואנחנו נמצאים על איזו רשת, גריד. התאוריה מחברת בין תאורית הקוואנטים ולגרביטציה באופן שכבידה היא דיחסה של הרשת ממש כמו רשת דו מיימדית שנזרק עליה כדו כבד רק בתלת מימד.
  לדעתי אמור להיות השנה לווין שאמור לבדוק סוג קרינה והתוצר שלה אמור להכריע לכאן או לכאן.
  מישהו יודע?

 6. מאפיינים , ותכונות של בני אנוש .

  בטרם נשתמש במביטוי : פיזיקה חדשה , ובמטרה לדייק ככל שמתאפשר בסוגיות יקום מורכבות ; יהיה צורך קודם כל להשתחרר ממקובעויות , שמאפיינות את המין האנושי , מאז שהתחיל להבין שהישרדות , מחייבת נבירות וחקירות בלתי פוסקות בלא ידוע ; וכאשר המין האנושי מתנחל על תיאוריה שמוצגת כבלתי נתנת לעירעור , כעבור זמן כלשהוא , מתברר כי גם אם תוצג במלוא הכישרון ( תיזכורת לדוגמא : המפות של תלמי ) , לכל היותר היא תשרוד כפונקציה של סוג של בערות ; וכאשר הבערות מוסטת הצידה ( כמו לדוגמא מקופרניקוס וניוטון ) , צצו דילמות מדע , שגרמו לצורך בלהמשיך לחקור , עד שאיינשטיין המחיש חשיבה מדעית מתקדמת יותר , שניתן לתמצתה : במהירות הקבועה של האור , מסות מעקמות מרחב , האפקט הפוטו אלקטרי [ פליטה של אלקטרונים ממתכת, שמקורה בפגיעת קרינה אלקטרומגנטית (אור) במשטח.] , האפשרויות הגלומות בקשר שבין אנרגיה למסה ( E=mc² ) .

  ואומנם שלושת ענקי המדע שהוזכרו לעיל , הקפיצו ללא תקדים את הידע במדע ; הקפיצו , אבל ככל שהידע מתרחב , הבלתי נודע לא מפגר אחריו , ועולות דילמות וסוגיות חדשות , שפיתרונן יחייב אורחות חשיבה מסוג שהאנושות לא ידעה קודם לכן .

  כהקדמה : לא מומלץ להמתין עד שמטאור ינחת על כדור הארץ , וימחיש את הצורך בקביעת מדיניות אחידה , של כל המדינות , כאשר המתקדמות מסמנות את הכיוון , וברוכי הכישרון שביניהן , יחליטו את ההחלטות הנדרשות .

  אילוץ חשוב נוסף : מומלץ למצוא דרכים נאותות ( כבסיס התחלתי לפיתרון הבעיה ) , לשכנע מנהיגים כמו אחמדניג'אד , שמוטב שימצאו דרכים נכונות , להשתלב בקהילייה הבין לאומית , במטרה לקדם את החיים בין היתר גם בארצו שלו .

 7. חור שחור הוא מצב שבו יחס הזמן למצב שלנו הוא שהזמן נעצר.
  לכן בהגדרת יחס הזמן כלפנו לא מתחולל כול שינוי בחור השחור וכול המידע הרגיל והמידע הקוונטי קיים במצבו הטבעי.
  והוא ימשיך להתקיים כך לנצח ללא כול שינוי, כול עוד הוא לא יתנגש בחור שחור אחר.
  בהגדרת החור השחור ללא יחס זמן כלפנו
  החור השחור הוא בעל אורך חיים של אלפית השניה
  שבו כול החומר והמידע מתפזר ליקום בפיצוץ אדיר.

 8. לדורון ב.. בדיוק להיפך.
  מכיוון שמידע בחור שחור זהה בעצם לשטח פניו, ניתן להסיק שהיקום האמיתי הוא דו מימדי (+זמן), ואנו רק איזשהו הולגרמה תלת מימדית, כלומר כל התפיסת מרחב זמן שלנו היא שגויה מעיקרה.

 9. זה כל כך ברור שהחומר הינו "בבואה" של ממדים נוספים מעבר לשלושת/ארבעת הממדים שאנחנו תופסים ומגדירים בעזרת החומר.

  החור השחור הינו המשפך אל מעבר לממד 3/4 , השאלה היא היכן "החור הלבן" וכניראה שיש גם כזה. החור הלבן הוא אותו אחד היוצר ב/חומר.

  תאורית המיתרים היא בכיוון הפיסיקה האחרת המרומזת, זה כבר שילוב של מה שקוראים פיסיקה רוחנית עם פיסית. כאשר ההגדרה לרוחני היא "המעבר לפיסי" וכאן לקהילה המדעית יש קצת בעיה בהגדרות, כי זה באמת נישען על פיסיקה אחרת!

  אגב, אין סתירה בין הדברים, הסתירה היא בהגדרות אותן אנו מציבים מגבילים את/לעצמנו.

  דורון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן