סיקור מקיף

הודו החזירה קפסולה מהחלל

הניסוי נועד לבחון אפשרות של החזרת דגימות קרקע מהירח במשימת ירח עתידית. הקפסולה עצמה שוגרה לחלל ב-10 בינואר

הודו מוסרת כי היא ניסתה בהצלחה טכנולוגיה שתבטיח חזרה בטוחה של אסטרונאוטים מהחלל לאחר שקפסולה שהקיפה את כדור הארץ ואשר כונתה The Space capsule Recovery Experiment (SRE-1), חזרה אל הקרקע. הקפסולה נחתה במפרץ בנגל לא הרחק מהחוף המזרחי של הודו לאחר 11 ימי הקפה של כדור הארץ. כך מסר ארגון חקר החלל של הודו (Isro). טיל הודי שיגר ב-10 בינואר את הקפסולה ושלושה לוויינים אחרים מסריהרקוטה במדינה הדרומית אנדרה-פרדש. אתמול (ב', 22 בינואר 2007) משה משמר החופים ההודי את הקפסולה.

מנהל הארגון, מאדהאבן נאיר אמר כי מדוב בצעד חשוב בתוכניתה של הודו לשגר חללית לא מאוישת אל הירח בשנת 2008. הצלחת הניסוי תסלול את הדרך גם למשימות מאוישות בעתיד. אמר.

מאז שיגורה הקיפה הקפסולה SRE-1 את כדור הארץ במסלול מעגלי קוטבי בגובה 637 קילומטרים. כהכנה לחזרה לאטמוספירה הוסטה הקפסולה למסלול אליפטי כשהפריגאה (הנקודה הקרובה ביותר לדור הארץ) שלה הוא 485 קילומטרים והאפוגיאה (הנקודה הרחוקה) גובה 639 קילומטרים באמצעות פקודות ממרכז הבקרה החללי של ISTRAC בבנגלור. הצוות נעזר בסדרת תחנות קרקע בבנגלור, לוקנוב, מאוריציוס, סריהריקוטה, ביאק שבאינדונסיה, סקארטון בקנדה, סורוואלד בנורווגיה, וכן בתחנות ניידות שהותקנו על ספינות ומטוסים.

במהלך ההקפה בת 12 הימים בוצעו על הקפסולה שני ניסויים מוצלחים בתנאי כבידת אפס. אחד מהם הוא ניסוי בחקר המסת מתכות וגיבוש גבישים בתנאי מיקרו כבידה. הניסוי השניביקש לחקור את הסינטזה של ננו-גבישים בתנאי מיקרו כבידה. ניסוי זה נועד לסייע למתכננים חומרים ביולוגיים שיהיו קרובים למוצרים הביולוגיים המקוריים. תוצאות הניסויים ינותחו בידי החוקרים הראשיים של כל אחד מהניסויים במרכזים המדעיים בהודו שאחראים להם.

החזרה מסודרת לאטוספירה ואיתור החללית והחזרתה הם צעדים חיוניים לקראת כל משימת חלל מאויישת. בהצלחה זו הצטרפה הודו לסדרת מדינות מצומצמת שניסו טכנולוגיה זו: צרפת, רוסיה, סין ויפן. ביולי 2006 נכשלה הודו בשיגור לווין תקשורת כבד וביצעה ניסוי בטיל בליסטי ארוך טווח שיוכל גם לשאת ראש נפץ גרעיני.

לידיעה באתר מכון חקר החלל של הודו

3 תגובות

  1. אני לא מאממין שהודו בחלל אין להם בכלל כסף רק משאבים טבעיים אני חושב שאין להם בכלל סוכנות יותר מחצי המדינה שלהם חיים בעוני בעיות מצוקה ועוני תשתיות כלי רכב ישנים רמת תברואה נמוכה כבישים אינם סלולים ילדים מתים אנשים מחטטים בזבל וכל זה ואתם אומרים לי שהם שלחו קפסולה לחלל.

  2. מה מיוחד כל כך בקפסולה הזאת? במה היא שונה מקפסולות דומות שבעזרתן הרוסים לדוגמה מחזירים את הקוסמונאוטים שלהם לכדור הארץ? במה היא שונה וטובה יותר מהקפסולה שהחזירה את האסטרונאוטים שנחתו על הירח? מה הטכנולוגיה? על מה מדובר? הייתי מצפה לאיזה הסבר…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן