סיקור מקיף

שרת החינוך והמחקר של גרמניה לאתר הידען: בתקופת משבר חשוב להשקיע בחינוך ובמחקר

השרה ד"ר אנטה שוואן מזכירה כי קשרי המדע והמחקר בין ישראל לגרמניה החלו לפני כינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות ושימשו כגשר הראשון

שיתוף הפעולה בין ישראל לגרמניה פעיל מזה חמישים שנה, עוד בטרם התקיימו יחסים דיפלומטייים בין המדינות. כך אומרת שרת החינוך והמחקר של גרמניה, ד"ר אנטה שוואן, בשיחה עם אתר הידען, בעת ביקורה באוניברסיטת ת"א, אתמול (ג'). ביקור זה התקיים כהמשך לשנת המדע ישראל-גרמניה המתקיימת השנה לרגל חמישים שנות קשרי מדע בין שתי המדינות.

"ישראל היא שותף אטרקטיבי לגרמניה בהיותה מדינת הייטק. יש כ-66 שיתופי פעולה בין אוניברסיטאות בגרמניה לבין אוניברסיטאות בישראל. יש הרבה מכוני מינרבה בכל תחומי המדע והמחקר, ולפיכך היו לנו שלושה ימים נפלאים. ביקרנו בירושלים ובתל אביב ובמספר אוניברסיטאות וכן בחברת SAP ברעננה, ביקרנו גם באקדמיה הלאומית למדעים. יש עושר גדול ותוכן רב בקשרים המדעיים בין שתי המדינות."

עבור שתי המדינות ושני העמים, חינוך מדע ומחקר הם מפתחות לפיתוח כלכלי, לפיתוח אנושי בשתי החברות וכן מפתח לעתיד וחלק חשוב בתרבות הרוחנית של שתי המדינות.

האם ההשקעה במחקר ובחינוך בסכנה?

בתקופות של משבר חשוב יותר מאשר בזמנים אחרים לדעת מהם הדברים החשובים להתפתחות העתידית. כל חברה כיום, במאה ה-21, המבינה כי חייבים להשקיע בחינוך ובמדע ולקדם אסטרטגיות מודרניות, יימצאו במצב טוב, במיוחד בתקופת משבר.

מה דעתך על הקריאות באירופה לחרם על ישראל, מצד אנשי אקדמיה המבקרים למעשה את עצם קיומה של המדינה במסווה של ביקורת על מדיניותה?

אני נגד חרם. אני אומרת זאת לכל עמיתי. זו לא הדרך, אנחנו צריכים לשתף פעולה בתחום המדע והמחקר, זו הדרך הנכונה, כי היחסים בין ישראל וגרמניה החלו לפני חמישים שנה בתחום המדעי ורק לאחר הצלחה בתחום זה, התאפשר לפתוח ביחסים דיפלומטיים מלאים בין שתי המדינות.

השרה ביקרה אתמול באוניברסיטת ת"א, שמעה סקירה על האוניברסיטה וכן על פרויקט מיוחד המשותף לאוניברסיטת ת"א, אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטה מגרמניה, בתיעוד ושימור כאלף ספרים עבריים שנדפסו בגרמניה בתקופת ההשכלה. את הפרויקט הציגה פרופ' זוהר שביט, שעמדה בראש המחקר מטעם אוניברסיטת ת"א וכן חוקרים נוספים העובדים בפרויקט, שבשל העדר תקציבים עושים זאת במשרה אקדמית חלקית.

שלשום (ב') הודיעה השרה שוואן בכנס של משרד המדע הישראלי והגרמני על מענק של 20 מליון יורו להקמת קרן בין-אוניברסיטאית ע"ש מרטין בובר. כספי הקרן ישמשו לחקר מדעי הרוח והתרבות ולעידוד חוקרים צעירים בתחומים אלה בשתי המדינות לציון 50 שנים לקשרי המדע ישראל-גרמניה.

השר ראלב מג'אדלה: "אני מברך בחום את הפדרציה של גרמניה על מעורבותה בקידום תוכניות מחקר ופיתוח משותפות עם ישראל. חיזוק הקשרים של ישראל עם גרמניה הוא חשוב למען עתיד טוב יותר ובטוח לשני העמים ולרווחת החברה הגרמנית והישראלית.

במסגרת הכנס חתמו שני השרים, שוואן ומג'אדלה, על הסכם הקמת מרכז מינרבה חדש באוניברסיטת תל-אביב ונפגשו עם חוקרים ומדענים צעירים מישראל ומגרמניה, שזכו למלגות מחקר מהקרן הדו-לאומית.

9 תגובות

 1. הוגין:
  המסקנה שלך מן השואה מצומצמת ושגויה.
  המסקנה הנכונה איננה ש"הגרמנים הם חיות" אלא שבני אדם, בתנאים מסוימים, הופכים לחיות. זה נכון לכל בני האדם בכל העמים וזה מודגם גם באירועים נוספים – מעבר לשואה.
  לנקום ולנטור אינה הלקח הנכון. הלקח הנכון הוא לנסות למנוע הישנות של התופעה בכל מקום בו היא עלולה לחזור על עצמה.

 2. אבי.
  שמתי לב לכך, שאנשים שחזרו לגרמניה אחרי השואה משהו בנשמתם נלכד ונשבה.
  העניין הוא שלא בטוח שאתה מסוגל לראות מה קרה לך.
  בכ"א ,תחשוב על הכל.
  *
  ולאח הקטן.
  תודה,אך כמו ששבתי עלי שוב לחלוף ..

 3. ברוך שובך הוגין,

  עכשיו צריך להחזיר את הבורג חצי סיבוב אחורה…

  מה שלום הילדים? הכל בסדר?

  תפסיקי להפחיד את אבי ולבזבז כל כך הרבה פסיקים, מספיק שיעל ברחה.

 4. והרי דוגמא לאסיר האוהב לשוביו.
  הנך חיי מאחורי הצללים בלבד.והגרוע מכך,שאינך מודע לאסירותך.
  שוק עולמי?או שוק עולמי(אם חולם ב-ש).
  הגדלת לעשות בשיעבודך המוחלט לשובייך(המתחלפים בתורנות -כאותה הגברת בשינוי אדרת).
  מה אומר ומה אגיד?כל כך קל לקנות אותך-כאותכם בקלות.(סיר הבשר האגדי).שיערב לך.
  אין לי הרבה זמן להתפלמסות מיותרת,תבדוק לגופו של עניין ומהות בעצמך/ואת עצמך.
  כל "הגאווה-הציונית",שהזכרת,בבקשה לא לבזות.אנשים השוכחים את שאר ,רוחם האמיתי,כמו גם הבזים לרוחם,ושמים ללעג את שושלתם הארוכה,
  אינם ראויים לדבר על שום גאווה..כמוה כמילה ריקה לחלוטין לשעה זו..ו"גאווה ריקה וחלולה".

 5. הוגין, אני בן לניצולת שואה, ובתור כתב טכנולוגיה הגרמנים תלויים היום בטכנולוגיה שפותחה בישראל כדי להצליח בשוק העולמי, על מה את מדברת. זו התשובה הציונית לשואה, ולא בכיינות.

 6. רואים איך מכרת נשמתך.הפכת לפאפושון שלהם ואינך מודע?
  ו"סתימת פיות וצנזורה",אינם מפחיתים מחומרת המצב.
  כנראה אינך מודע גם לקני הנשרים הקיימים.כל עוד חיים אנשים שעברו הכל,וחלקם שבויים ופגועים,אין שום זכות לסלוח במקומם ,ובטח שלא להכחיש את השואה וכל שאר הרוח-היוקד מהנצח(שאינו צוחק כלל ועיקר,במיוחד אם אתה ממשיך להכחיש לקיום שאר נשמתם ורוחם).
  אתה יודע כמה ניצולים קיימים שסתמו גם את רוחם???מדינות פצפיסטיות???מה קרה לך אבי???
  קנו אותך בגדול.!

 7. מה קרה?הם הפכו להיות לדוגמא והמופת שלכם??גם את שאר-רוחכם ונשמתכם הם קנו?
  איכס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן