סיקור מקיף

אילן רמון, התערוכה

קטעים משוחזרים מיומן המסע שכתב, שרידי דגל חיל האוויר שלקח איתו, כנפי הטיס שקיבל. רונה רמון, אלמנתו של אילן רמון, אספה את הפריטים שנשתמרו מהתרסקות המעבורת, ותציג אותם, לצד פריטים נוספים, בתערוכה שתיפתח מחרתיים, ביום השנה השני למותו.  (הערה: חלק מהפריטים נמצאים בתצוגה במוזיאון המדע בחיפה)

 מחרתיים יעלו בני משפחה וחברים לבית הקברות בנהלל, ויציינו שנתיים למותו של אלוף משנה אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, שנהרג בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה. שלוש שעות קודם (13:00) ייערך באולם התרבות האזורי שבקיבוץ יפעת השכן, כנס לציון דמותו של רמון כמנהיג ופורץ דרך. הכנס, בו ישתתפו בין השאר גם שר הביטחון שאול מופז ומפקד חיל-האוויר, אלוף אליעזר שקדי, אמור להיות צעד ראשון לקראת תוכנית לעידוד ופיתוח מנהיגות ומצוינות בקרב דור העתיד.
את רעיון התוכנית הגתה רונה רמון, אלמנתו של אילן, בעקבות אלפי המכתבים שלא חדלו לזרום לבית המשפחה מאז התרסקות המעבורת. “אלפי בני-נוער כתבו מכתבי ניחומים והשתתפות בצער, בהם התייחסו לאילן והצרו על האובדן העצום, למרות שלא הכירו אותו אישית”, מספרת סא”ל (מיל') כרמלה יחזקאל, ששירתה עם רמון בבסיס חיל האוויר ברמת-דוד ונותרה בקשרים קרובים עם המשפחה.
“המכתבים האלו, שנשמרו כולם, הם שנתנו לרונה את ההבנה שההנצחה של אילן צריכה להיות קשורה לדור הצעיר. היא הבינה, שמאדם פרטי הוא הפך להיות סמל. סמל למנהיגות, למצוינות, לחתירה למטרה ללא לאות וליכולת להתחבר לכל שכבות החברה”.

הקשר לאדמת עמק
“בשנה שעברה, לאחר האזכרה, רונה רמון סיפרה לנו על רעיון תוכנית ההנצחה, והצענו מייד לקחת חלק בפרויקט”, נזכרת יוחנה קרמר, האחראית על גיוס המשאבים במועצה האזורית עמק יזרעאל. “אילן שירת ברמת-דוד וקבור בנהלל ובני המשפחה מאוד מחוברים לעמק”.
פרויקט ההנצחה כולל בין השאר גיבוש תוכנית לימודים לבתי-ספר יסודיים ולחטיבות ביניים בנושא החלל ובנושא החינוך למצוינות, שילוב נושא המנהיגות בהקשר לאילן רמון בתוכנית החינוכית בצה”ל ופעילות לבני-נוער בנושא הציונות. לצורך הפרויקט ערכה רונה רמון בשנה האחרונה סדרת מפגשים עם גורמים רבים, ביניהם אנשי משרד החוץ, שר הביטחון, קצין חינוך ראשי בצהל ובכירים במשרד החינוך. “כולם תומכים מאוד ביוזמה”, היא אומרת.
בכנס תוצג גם תערוכה, שתהפוך לתערוכה נודדת בארץ ובחו”ל, ויוצגו בה פריטים ששרדו ונמצאו לאחר התרסקות המעבורת. בין היתר יהיו שם קטעים מיומן המסע שכתב רמון בחלל, ושוחזרו ושומרו בעזרת מעבדת הזיהוי של צה”ל, שרידי דגל חיל האוויר שלקח איתו לחלל, כנפי הטיס שנתן לו מפקד חיל האוויר לשעבר, איתן בן-אליהו, ושרדו גם את ההתרסקות, וכן עותקים משאר הדברים שלקח עמו רמון לחלל ולא שרדו את ההתרסקות.
רשימת החפצים הזו כוללת, בין השאר, את דגל נשיא המדינה, דגל מוזיאון חיל האוויר, דגלי הערים רמת-גן (בה נולד) ובאר-שבע (בה גדל), ציור של הילד פיטר גינז שנרצח באושוויץ ב-1944, מזוזה מיוחדת ואצבע קטנה מכסף לקריאה בספר תורה. ליד כל אחד מהפריטים תצוין משמעותו ומדוע בחר רמון לקחת אותו איתו לחלל.

גם מוזיאון ישראל יארח
יחזקאל אומרת שהכוונה היא שלאחר שהתערוכה תסיים את נדודיה בארץ ובעולם, היא תוצג באופן קבוע במוזיאון חיל האוויר בחצרים. היומן שנשתמר יועבר כנראה למוזיאון ישראל. בנוסף מתנהלים מגעים להקמת פלנטריום (מצפה כוכבים), או מועדון בנושא החלל לבני-נוער, במצפה-רמון.
“רונה, כיף לי לפתוח את המייל בערב ולקרוא את מה שאת כותבת! מחר אגיד לך לכתוב לי כל יום! זה חשוב. אוהב אותך. אוהב אתכם. אני מת כבר לראות אתכם ושתראו אותי”, כתב רמון באחד העמודים שנשתמרו מיומנו. “היה לי קשה מאוד, מבחינה אישית, לעבור על כל החפצים בתערוכה. עם כל חפץ, עם כל פריט, כל הזכרונות עלו וצפו מחדש”, אומרת רונה.
אבל רונה נחושה מאוד לעמוד ביעד ולהוציא לפועל את התוכנית שהגתה. לפני כחודשיים, במהלך פריצה לביתה, נגנב המחשב האישי שלה, שהכיל את פרקי התוכנית וסיכומי פגישות שערכה בנושא. גם פנייה שלה לגנב באמצעי התקשורת לא הועילה והמחשב לא שב לרשותה. “המחשב אמנם לא חזר, אבל הצלחנו לשחזר את כל החומרים”, היא אומרת.
רמון יודעת שהכנס והתערוכה הם צעד ראשון בלבד, והיא תצטרך להתאזר בסבלנות עד שהתוכנית במלואה תצא לפועל. בלחכות היא מורגלת. באחד מקטעי היומן ששרדו ויוצגו בתערוכה, כתב רמון על הציפייה והסבלנות, לקראת ההמראה לחלל. היום מקבלות המילים משמעות שונה, מצמררת.
“כל ארבע וחצי השנים שחיכינו וייחלנו לרגעים האלה – כולן מתגמדות פתאום!”, כתב לרונה. “זה היה שווה! אני מקווה שגם את מרגישה ככה. איזו חוויה! משהו מעולם הסרטים. מעולם המחר. מעולם שרק מעטים זכו להיות בו”.
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן