פרסי האיג-נובל להישגים שאי אפשר ו/או לא רצוי לשחזר

פרס איג-נובל למדעי המחשב: תוכנה שמזהה מתי חתול הולך על המקלדת וגם אסלות מזדקנות, עלוקות שיכורות והביוכימיה של האהבה

פרסי האיג-נובל חולקו באחרונה – במקביל לחלוקת פרסי נובל – בטקס מרשים באוניברסיטת הרווארד בבוסטון. הפרסים, המחולקים ברציפות מאז ,1991 מוענקים לחוקרים שהגיעו ל"הישגים שאי אפשר או לא רצוי לשחזר". יושב ראש חבר הנאמנים של האיג-נובל, מרק אברהמס, שהתבקש לאפיין את סוג המחקרים שעליהם מוענק פרס איג-נובל, ציין לדוגמה את הזוכים בפרס האיג-נובל בביולוגיה בשנת 1996: אנדרס ברהיים והוגן סנדוויק מצאו ששמנת חמוצה מגבירה את תיאבונן של עלוקות, שהן משתכרות מבירה, וששום מביא
לעתים קרובות למותן. "זה", אמר אברהמס, "הישג שאי אפשר לשחזר".

 

זוכי האיג-נובל נאלצים לעתים להמתין שנים עד שהישגיהם זוכים להכרה. את הפרס בתחום בריאות הציבור קיבלו ג'ונתן וייאט, גורדון מקנוטון וויליאם טולט שבע שנים לאחר שמאמרם פורץ הדרך "התמוטטות בתי השימוש בגלזגו" פורסם בכתב העת "Medical ."Journal Scottish המחקר שלהם כלל ראיות לקיומו של משבר, ניתוח של סיבותיו ומסקנה מצמררת: "במחקר", הם כותבים, "מוצגים
שלושה מקרים של התמוטטות אסלות שירותים מחרסינה תחת משקל הגוף, שגרמו לפציעות שדרשו טיפול בבית חולים. הגיל המתקדם מדי של האסלות הופלל כגורם סיבתי. ככל שאסלות רבות יזדקנו, עלולות תופעות של התמוטטות להיהפך לנפוצות יותר ולגרום לפציעות".

פרס הפסיכולוגיה לשנת 2000 ניתן לשני חוקרים אמריקאים על המחקר "בלתי מיומנים ובלתי מודעים לכך: כיצד קשיים בזיהוי חוסר מיומנות מובילים להערכה עצמית מנופחת". סר מייקל ברי מאוניברסיטת בריסטול גרף יחד עם אנדרה גיים מהולנד את הפרס בפיסיקה: השניים גרמו לצפרדע ולמתאבק סומו לרחף באוויר בתוך מגנט רב עוצמה. פרס הכימיה ניתן לצוות איטלקי-קליפורני על הגילוי, שמבחינה ביוכימית ייתכן שאי אפשר להבחין בין אהבה רומנטית לבין תסמונת אובססיווית-קומפולסיווית חמורה.

המחקר "בדיקת תהודה מגנטית (MRI) של איברי המין הגברי והנשי בעת הזדווגות ועוררות מינית אצל האשה", שפורסם בכתב העת ","Journal British Medical זכה בפרס הרפואה וכתב העת הכריז על כך בגאווה בגיליונו האחרון.

איחולים גם לכריס ניסוואנדר מטוסון, אריזונה, שגרף את פרס מדעי המחשב בעזרת תוכנת ""PawSense שפיתח, המבחינה מתי חתול צועד על המקלדת שלכם (""PawSense מנתחת את תזמון הלחיצות על המקשים כדי להבדיל בין הקלדה חתולית להקלדה האנושית.
""PawSense מזהה בדרך כלל חתול על המקלדת אחרי טפיפה או שתיים").

לא נפקד מקומם של פרסי האיג-נובל לשלום ולספרות. בפרס לשלום זכתה בריטניה, הודות לתוכניתו של הצי המלכותי להימנע מקיום אימוני ירי של פגזים חיים; החלופה היא שהמלחים יצעקו "באנג!" אלן גריב מאוסטרליה זכתה בפרס האיג-נובל לספרות על ספריה, שבהם היא מסבירה מדוע איננו צריכים כלל לאכול.

"האיג חולק כבוד לבלבול האדיר שבתוכו מתקיימים מרביתנו חלק גדול מהזמן", אמר אברהמס, יו"ר חבר הנאמנים של הפרס. "החיים מבלבלים. טוב ורע מתערבבים. רוב בני האדם עוברים את החיים בלי   לקבל פרס חשוב ונפוח המכיר בכך שהם עשו משהו. זו הסיבה שאנו מעניקים את פרסי האיג-נובל. אם זכית בפרס, העולם כולו יודע שעשית משהו. מהו הדבר הזה? רוב הסיכויים שיהיה לך קשה להסביר".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן