איגנובל 2011: האם פיהוק מידבק ומדוע אנו נאנחים

פרסי איגנובל 2011 הוענקו ביום חמישי, 29 בספטמבר על מחקרים שגורמים לצחוק ואחר כך לחשוב

צב אדום רגל. מתוך ויקיפדיה
צב אדום רגל. מתוך ויקיפדיה

כמו בכל שנה רגע לפני ההכרזה על זוכי נובל מעניקים חוקרים ב-MIT את פרסי איגנובל להשגים שגורמים בתחילה לצחוק ואחר כך גורמים לחשוב.

הפרס לפיזיולוגיה: אנה וילקינסון מבריטניה, נטלי סבאנז' מהולנד, איזבאלה מנדל מאוסטריה ולודוויג הובר, אף הוא מאוסטריה זכו בפרס על מחקרים "אין עדויות לפיהוק מידבק בצבים אדומי הרגל.

הפרס בכימיה: מאקוטו אימאי, נאוקי אורושיהאטה, הידקי טנמורה, יוקינובו טאג'ימה, הידקאי גוטו, קואיצ'ירו מיזוגוצ'י וג'ונצי'י מוראקאמי מיפן עבר קביעת הצפיפות האידאלית עבור וואסאבי מוטס כדי להעיר אנשים במקרה של שריפה או מצב חירום ולשימוש בידע כדי לפתח אזעקת וואסאבי עליו ביקשו להוציא פטנט ב-5 בפברואר 2009.

הפרס לרפואה: מרים טוק מהולנד ובריטניה) דברה טראמפ מהולנד ולוק וארלופ מבלגיה בשיתו פטיר שניידר ורוברט פלדמת מארה"ב, ושלושה אוסטרלים – רוברט פירצאק, דייויד דארבי ופון מארוף עלהסבר העובדה שאנשים מקבלים החלטות טובות על סוג מסוים של דברים אך החלטות גרועות אודות דברים אחרים כשיש להם צורך דחוף להשתין (מדובר בשתי קבוצות שונות שפרסמו את מחקריהן השנה).

הפרס בפסיכולוגיה: קארל האלבור טייגן מאוניברסיטת אוסלו בנורווגיה עבור הנסיון להבין מדוע בחיי היום יום אנשים נאנחים.

הפרס בספרות: ג'ון פרי מאוניברסיטת סטנפורד בארה"ב – התיאוריה של הדחיה המובנית, שאומרת: כדי להגיע להשגים גדולים תמיד תעבוד על משהו חשוב, ותשמש בו כדי להמנע ממשהו שאפילו חשוב יותר."

הפרס בביולוגיה ניתן לדאריל גיין ודייויד רנטז, שניהם בין היתר גם אוסטרלים, על גילוי חיפושית שעשתה אהבה עם בקבוק בירה אוסטרלי.

הפרס בפיזיקה: פיליפ פרין, סיריל פרו, דומיניק דויטרן וברונו רגאו מצרפת והרמן קינגמה מהולנד על הקביעה מדוע לזורקי דיסקוס מסתובב הראש וליודי פטיש לא.

הפרס במתמטיקה: דורותי מרטין מארה"ב שחזתה שהעולם יגיע לקיצו ב-1954, פט רוברטסון מארהב שחזה את סוף העולם ל-1982, אליזבט קלייר – נביאה אמריקנית שנבתא שהעולם יגיע לקיצו ב-1990, לי ג'אנג רים מקוריאה שצפה זאת לשנת 1992, קרדוניה מוורינדה מאוגנדה שצפתה שהעולם יחרב ב-1999, והרולד קאמפינג מארהב שצפה כי העולם יגיע לקיצו ב-6 בספטמבר 1994 ומאוחר יותר דחה את הקץ ל-21 באוקטובר 2001 על כך שלימדו את העולם להזהר כאשר עושים הערכות וחישובים מתמטיים.

הפרס לשלום: ארטורז זואוקס, ראש עיריית וילנה שבליטה על כך שהראה דרך לפתור את בעית החניה הלא חוקית של רכבי יוקרה באמצעות דריסתם ע"י טנק.

הפרס לבטיחות הציבור: ג'ון סנדרס מאוניברסיטת טורונטו שבקנדה, עבור עריכת מספר מבדקי בטיחות שבהן אדם נהג ברכב בכביש מהיר בעוד מסכת בטיחות מתנפנפת לו מול הפנים ומעוורת אותו.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. אני מעריכה מאוד את בליזובסקי ואת הידען, אבליותר מדי שגיאות הקלדה\כתיב\כתב\ניסוח שמערערות על הביטחון בדיוק של הצגת הנושא המדעי. התעייפתי וויתרתי מלקרוא. אולי אתקל במקור האנגלי מתישהו. תודה

  2. לכתוב "חיפושית שעשתה אהבה" שקול ללכתוב "מכסחת דשא שחשה לא מתוגמלת"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן