איג נובל 2010: רפש ורכבות, נזלת של לוויתנים, והתנהגות מינית פרימאטית אצל עטלפים

עוד בין הזוכים, חברת AIG, שהמציאה דרך חדשה להפסיד את כל הכסף של המשקיעים, בריטיש פטרוליום שהוכיחה שנפט ומים לא מתערבים וחוקרים שהגיעו למסנקה שהדרך הבטחה ביותר ללכת בחוץ בחורף היא לגרוב גרביים בצד החיצוני של הנעל כדי שלא להחליק

 

שלושה חתני פרס נובל: רוי גלאובר (פיסיקה 2005), שלדון גלאשוו (פיסיקה, 1979), וג'יימס מולר (שלום, 1985), נלכדו בהדגמת אחת ההמצאות הזוכות משנת 2009 - חזיה שהופכת למסיכת גז, בטקס חלוקת פרסי איגנובל לשנת 2010.
שלושה חתני פרס נובל: רוי גלאובר (פיסיקה 2005), שלדון גלאשוו (פיסיקה, 1979), וג'יימס מולר (שלום, 1985), נלכדו בהדגמת אחת ההמצאות הזוכות משנת 2009 – חזיה שהופכת למסיכת גז, בטקס חלוקת פרסי איגנובל לשנת 2010.

ביום חמישי התקיים באוניברסיטת הארווארד טקס פרסי איגנובל ה-20 במספר. זה סימן שהחל מיום שני עלינו להתכונן להכרזות על זוכי פרסי נובל לשנת 2010

בין היתר היה בטקס השנה חידוש – צוות שזכה ב-2008 קיבל בפעם השניה את הפרס גם לשנת 2010. בפעם הראשונה השתמשו חברי הצוות בתולעי רפש כדי לשדרג את הרכבת התחתית בטוקיו באמצעות מעקב אחר תנועת גוש הרפש בדרך היעילה ביותר של התולעת לנוע לעבר המזון. בטקס השתתפה ילדה בת שמונה שהעירה לזוכים שהתקשו לקצר את נאומיהם "אני משועממת", זרקה מטוסי נייר ועוד וכן הכריזה על תחרות דייט עם חתן פרס נובל.

הזוכים בפרס איגנובל להנדסה: קארינה אסוודו-וויטהאוס ואגנס רוצ'ה-גוסלין מהאגודה הזואולוגית של לונדון בבריטניה ודיאן גנגרון מהמכון הפוליטכני הלאומי בבאחה קליפורניה, מקסיקו עבור שיפור שיטה לאסוף נזלת של לוויתנים, תוך שימוש במסוק המופעל בשלט רחוק.

פרס איגנובל לרפואה לשנת 2010 הוענק לסיימון ריטוולד מאוניברסיטת אמסטרדם שבהולנד ולאיליה ואן ביסט מאוניברסיטת טילבורג, אף היא בהולנד על גילוי העובדה דסימפטומים של אסתמה ניתנים לטיפול באמצעות נסיעה ברכבת הרים.

הפרס לתכנון תחבורתי הוענק לטושיוקו נקאגאקי, אצ'וטשי טרו, סייג'י טאקאגי, טטסו סאיגוסה, קנאורו איטו, קנג'י יומיקי, ריו קוביאישי מיפן, וכן דאן ביבר ומארק פריקר מבריטניה עבור שימוש ברפש כדי להדגים מסלולים אופטימליים לרכבות תחתיות. שלושה מהזוכים, נאקאגאקי, קוביאשי וטרו זכו בפרס לשנת 2008 כאשר הוכיחו שרפש יכול גם לסייע בפתרון פאזלים.

פרס איגנובל לפיסיקה: ליאן בארקין, שיילה ויליאמס ופטריסיה פרייסט מאוניברסיטת אוטאגו, ניו זילנד על ההדגמה שעל משטח קרח בחורף, אנשים יחליקו פחות ויפלו לעיתים יותר רחוקות אם יגרבו גרביים על החלק החיצוני של הנעליים. המאמר אגב התפרסם בניו זילנד מדיקל ג'ורנל.

פרס איגנובל לשלום: ריצ'ארד סטיבנס, ג'ון אטקינס ואנדרו קינגסטון מאוניברסיטת קיל בבריטניה, עבור אישור אמונות נפוצות שהשבעה משככת כאבים. המאמר התפרסם בכתב העת נוירו-רפורט.

פרס איגנובל לבריאות הציבור: מנואל ברבייטו, צ'ארלס מאתיוס ולארי טיילור מהמשרד לבריאות תעסוקתית ובטיחות, פורט דרטיק, מרילנד, ארה"ב עבור קביעה באמצעות ניסוי כי חיידקים נצמדים למדענים מזוקנים. פורסם בכתב העת אפלייד מיקרוביולוג'י.

הפרס לכלכלה ניתן לבכירים והמנהלים בגולדמן זקס, AIG, לימן ברדרס, ביר סטרנס, מריל לינץ' ומגנטאר עבור יצירה וקידום דרכים חדשות להשקיע כספים – דרכים הממקסמות את הרווח וממזערות את הסיכון הפיננסי עבור הכלכלה העולמית, או לפחות למקצתה.

פרס איגנובל לכימיה: אריק אדמס מ-MIT, סקוט סוקולופסקי מאוניברסיטת A&M מטקסס, וכן סטיבן מאסוטאני מאוניברסיטת הוואי, וחברת בריטיש פטרוליום (BP) עבור אי אישור האמונה העתיקה שמים ונפט לא מתערבבים.

הפרס בניהול הוענק לאלסנדרו פלוצ'ינו, אנדריאה ראפיסארדה וסזאר גארופאלו מאוניברסיטת קטניה, איטליה על הדגמה מתמטית שארגונים יהפכו יעילים יותר אם יקדמו אנשים באופן אקראי.
בפרס לביולוגיה זכו ליביאו ז'אנג, מין טאן, גואנג'יאן זו, ג'יאנפינג יה, טיו הונג, שאניי ז'ו ושויי ז'אנג מסין, וכן גארט ג'ונס מאוניברסיטת בריסטול בבריטניה עבור תיעוד מדעי של מין אורלי אצל עטלפי פירות.

לדיווח באתר הפרס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

11 תגובות

 1. למנחה היקום- אולי שווה להזכיר שיוזמי הטקס מגדירים את הפרס כפרס על מחקרים שגורמים לאנשים לצחוק… ואז לחשוב.
  רוב הפרסים ניתנים דווקא מתוך הערכה לחוקרים הללו שהגדירו מחדש, לדעתם, מהו מדע.

 2. יש לי השגות לגבי הענקת הפרס בניהול :
  "הפרס בניהול הוענק לאלסנדרו פלוצ'ינו, אנדריאה ראפיסארדה וסזאר גארופאלו מאוניברסיטת קטניה, איטליה על הדגמ מתמטית שארגונים יהפכו יעילים יותר אם יקדמו אנשים באופן אקראי"
  אני חושב שהם עלו על משהו ממש גדול ולא צריך לקטול אותם מוקדם מדי…..
  אני מכיר ארגונים שהפכו להיות אבק כאשר קידמו אנשים באופן מחושב ביותר תוך התחשבות מירבית באחותו של ההוא מהכספים.

 3. פרס הנובל לשלום ניתן על מחקר שהוכיח שקללות משכחות את הכאב, ולא כפי שנכתב כאן. אגב, הילדה לא זרקה מטוסי נייר, אלא כל הקהל. הייתי שם, היה מגניב.

 4. כמו שיוסי כתב, הפרס על התחבורה ניתן לחוקרים שהשתמשו בריריות – שאינן פטריות וגם לא תולעים אלא פשוט ריריות

 5. הפרס לתחבורה ניתן לחוקרים על שימוש בריריות, סוג של פטריות, לא "רפש".

 6. חבל מאוד, אובמה יכל לזכות באיגנובל בצדק רב הודות לפרס נובל לשלום שקיבל לחינם, לחילופין, ועדת הפרס נובל יכלה לקבל איגנובל על אותו מקרה…………

 7. מדוע הכותב המיר בכותרת את "מין אורלי אצל עטלפי פירות" ל-"התנהגות מינית פרימאטית אצל עטלפים". למה מה – כלבים לא מלקקים לכלבות? וזו רק דוגמה… ומה יש – בסוף הטקסט אפשר לכתוב מין אורלי ובכותרת לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן