חולקו פרסי איג-נובל לשנת 2005

בין הזוכים מריחי צפרדעים, מחשבי מהירות עשית הצרכים של פינגווינים ועוד

 

מדענים מכובדים הגיעו לבוסטון כדי לחגוג את פרסי השטות. שלא כמו ימים אחרים באוניברסיטת הארווארד, יום חמישי הראשון של חודש אוקטובר הוא הזמן שבו קלות הראש גוברת על כוח המשיכה, חוסר הכבוד מנצח את ההגיון, ומעודדים העפת מטוסים מנייר. זה הזמן לטקס חלוקת פרסי האיג-נובל ה-15 במספר שנערך בפני קהל גועש בתיאטרות סאנדרס בהארוארד.
עשרה פרסים הוענקו השנה לזוכים רבים. כמה מהזוכים הגיעו לאירוע מאוסטרליה, יפן וניו זילנד כדי לקחת הביתה את פרס ה"איג" המוקדש למדע ש"קודם כל גורם לכם לצחוק ואז גם גורם לחשוב."
ארבעה מזוכי פרס נובל, לרבות רוברט וילסון, זוכה פרס נובל לפיסיקה בשנת 1978 ושותף לגילוי קרינת הרקע הקוסמית בתחום המיקרוגל, כיבד את האירוע בנוכחותו, וכדי להראות שמדענים מכובדים גם הם אוהבים לשיר שירי שטות. וילסון גם שימש בתור הפרס בתחרות "פגוש חתן פרס נובל".

והזוכים הם…
הפרס בביולוגיה הוענק לקבוצה בינלאומית של מריחי ומקטלגי ההפרשה הריחנית של 131 סוגים של צפרדעים. העבודה שזכתה בפרס הכימיה היתה של שני מרצים מאוניברסיטת מיניסוטה במיניאפוליס שהראו כי אדם יכול לשחות במהירות בסירופ, כמו במים.

חוקרים אירפואים הבטיחו את פרס הדינמיקה של הנוזלים באמצעות הערכת הלחץ הנדרש לעשיית צרכים מוצלחת בידי פינגווינים. גרג מילר מאוק גרוב, מיסורי, זכה בפרס לרפואה על המצאת ה-Neuticles – תחליף מלאכותי לאשכי הכלבים המגיעים בשלוש מידות, ושלוש דרגות של מוצקות.

קלייר רינד ופיטר סימונס מאוניברסיטת ניוקאסל שבאנגליה, על מחקר שבו חיברו את מוחו של ארבה לאלקטרודות, שמדדו את תנועות המוח שלו, בזמן צפייה ב"מלחמת הכוכבים". ג'ון מינסטון (Mainstone) מאוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה זכה בפרס איג-נובל לפיסיקה עבור ניסוי הטלת טיפות הזפת. ניסוי זה שהחל בשנת 1927 בידי השותף לזכיה בפרס הראה כי הזפת, שנראית מוצקה יכולה להתנהג כמו נוזל, וליצור טיפות בקצב של אחת לתשע שנים.

מיינסטון, מאמין גדול באירוע האיג, וזה לא רק בגלל הפרס שקטף השנה. מדע הפך למירוץ עכברים בעיקר הודות ללחץ להתחרות על כספי מענקי המחקר, טוען הפיסיקאי בדימוס, וחשוב לקחת הפסקה מזה מדי פעם. "כאשר אנחנו מפסיקים לראות את הצד המבדר של המדע, הכל עובר."

מחווה מיוחדת הוקדשה בטקס לפיסיקאי מהארווארד רוי גלאובר, זוכה פרס נובל לפיסיקה השנה. לפני שהוא יוצא לקחת את הפרס המכובד, גלואבר היה ידוע בהארוארד בזכות שירותו כ"מטאטא השאריות הרשמי" כלומר מי שאסף את מטוסי הנייר שהושלכו בידי הקהל בעשר תחרויות איג-נובל.
לידיעה באתר החדשות של ניצ'ר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן