סיקור מקיף

חוקרי יבמ פיתחו טכנולוגיה חדשה לקירור שבבים

טכנולוגיית ממשק הולכת החום של יבמ, מאפשרת לדברי החוקרים הכפלה של פיזור החום בהשוואה לשיטות הקיימות ? במקביל, בוחנות מעבדות יבמ גם קירור באמצעות מים

מערכת לקירור השבבים של יבמ
מערכת לקירור השבבים של יבמ

חוקרים של יבמ הודיעו כי פיתחו שיטה חדשה לשיפור תהליך הקירור של שבבי מחשב, הנושאת את השם "טכנולוגיית ממשק הולכת חום" ומאפשרת הכפלה של פיזור החום בהשוואה לשיטות הקיימות, כך לדבריהם.

הגישה החדשה של יבמ מתמקדת בנקודת הממשק בין השבב החם ובין רכיבי הקירור השונים המשמשים היום לפיזור החום. בדרך כלל, משתמשים בחומרי הצמדה מיוחדים וגמישים, על מנת להבטיח שהשבב יוכל להתרחב בחום תוך שמירת מגע רצוף עם יחידת הקירור. שכבת ההדבקה תהיה דקה ככל האפשר, על מנת להבטיח הולכת חום יעילה. אלא שדחיסת השכבה הזאת למימדים דקים מדי והפעלת לחץ על השבב, עלולה לגרום נזק או אף לשבור את השבב. הטכנולוגייה שפותחה ביבמ מאפשרת לייצר "כובע הגנה" לשבב, שפניו מעוצבים במתכונת של ערוצים מסתעפים בדומה להסתעפות ענפים מתוך גזע העץ. דפוסי ההסתעפויות האלה מתוכננים כך שכאשר מופעל לחץ על החומר, הוא מתפשט באופן שווה, והלחץ נותר אחיד על פני כל שטח השבב. כך, אפשר להבטיח אחידות של שכבת הממשק – בלחץ במחצית הכוח בו נעשה שימוש כיום, ובאיכויות הולכת חום טובות פי עשרה.

מיבמ נמסר, כי "אב הטיפוס שהוצג על ידי מדעני יבמ הוא חלק ממחקר מקיף המיועד לשרת את הדורות הבאים של שבבים ומערכות מחשב. צוואר הבקבוק בתחום הקירור נוצר עקב הצורך בשבבים חזקים יותר – ובעיית החום הולכת ומתגלית כאחת המשוכות המרכזיות בדרך למערכות העתידיות. שבבים בעלי ביצועים גבוהים המשולבים כיום במערכות מחשב, מייצרים כיום 100 וואט לסנטימטר רבוע – פי עשרה מפלטת חימום רגילה, שבה נעשה שימוש ביתי. שבבים עתידיים עשויים להגיע לצפיפות חום גדולה עוד יותר, ואם לא יקוררו כראוי הם עלולים להתקרב לטמפרטורות האופייניות לפני השמש – כ-6,000 מעלות צלסיוס".

טכנולוגיות הקירור הקיימות, המבוססות בדרך כלל על הזרמה מאולצת של אוויר, באמצעות מניפה, על פני מפזרי חום הבנויים מפינים המהווים "מגדלי קירור" זעירים, הגיעו למעשה אל קצה גבול היכולת שלהן כבר בדור הנוכחי של מוצרים אלקטרוניים. האנרגיה המושקעת כיום במשימות קירור הולכת ומתקרבת לזו הנדרשת למשימות החישוב – מה שאומר הכפלה למעשה של תקציב החשמל הנדרש לתפעול המחשב.

מדעני יבמ במעבדות בציריך בוחנים את תפיסת הערוצים המסתעפים גם במערכות קירור במים. בטכנולוגיה הזאת, מזריקים מים על גבי גב השבב ושואבים אותם במערכת סגורה לחלוטין, בעזרת עד 50,000 פיות זעירות. החזרת המים מתבצעת במערכת מסועפת ומורכבת – כאשר המבנה הסגור לחלוטין של היחידה מונע כל חשש מדליפת נוזל הקירור אל סביבת האלקטרוניקה של השבב. המפתחים ביבמ מצאו דרך להדבקה ישירה של רכיב הקירור אל פני השבב, ללא שכבת ממשק ההדבקה החוצצת, הנדרשת כיום, ומפחיתה את כושר הולכת החום.

צוות המפתחים של יבמ הדגים כבר קירור בהספק של עד 370 וואט לסנטימטר רבוע, תוך שימוש במים כנוזל הקירור. כושר הקירור הזה גבוה פי שישה מהאפשרי בקירור אוויר, מוסרים החוקרים, והוא מסוגל לטפל ב-75 וואט לסמ"ר.

יבמ פיתחה טכנולוגיה המתרגמת שידורי רדיו וטלוויזיה בערבית לאנגלית

מדענים ביבמ פיתחו טכנולוגיה חדשה המתרגמת שידורי טלוויזיה ורדיו בערבית לשפה האנגלית, בתהליך כמעט-מיידי. המערכת קולטת ומנתחת את קולות הדוברים בשידורי טלוויזיה ורדיו בערבית ומתרגמת את הדברים לטקסט אנגלי. קובץ הטקסט שהתקבל עובר תהליך מפתוח באמצעות תוכנת CriticalTV שפותחה על ידי חברת Critical Mention – שחכרה את המערכת מיבמ – בתהליך המאפשר בסופו של דבר לבצע חיפוש בזמן אמת בתכנים המשודרים בכלי המדיה בערבית וקבלת התראה מיידית כאשר מתקבל זיהוי של מונח מבוקש.

במסגרת ההסכם בין שתי החברות, תמשיך יבמ לפתח את מערכת התרגום שלה, לרבות אפשרות לתמוך בעתיד גם בשפות נוספות. המערכת משלבת בין שלוש טכנולוגיות ליבה: מערכת חיפוש, המרה מדיבור לטקסט ותרגום באמצעות מכונה הנשען על כלים סטטיסטיים. כאשר המשתמש בוחר במקור חדשות ובקטע וידיאו, למשל, מתורגם הטקסט המדובר בשפה זרה ומומר לטקסט כתוב באנגלית. על מנת לספק את מיטב התוצאות עושה המערכת שימוש במודל סטטיסטי הנגזר ממאגר החומרים המתורגמים של המתרגמים הסימולטנים הפועלים באו"ם. כך, "יודעת" התוכנה להשוות מילה מקורית מול זו המתורגמת – כמו גם רצפים של מילים ומשפטים שלמים, המושווים מול מאגר התרגום הסימולטאני באו"ם.

רשימת הלקוחות של Critical Mention כוללת חברות עסקיות, גופי ממשל, חברות יחסי ציבור וארגונים שונים, הזקוקים למידע שוטף בזמן אמת אודות התכנים המשודרים בכלי התקשורת השונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן