סיקור מקיף

IBM חושפת שרת ליישומי בינה מלאכותית

מערכות Power Systems החדשות מספקות ביצועים גבוהים פי 4 בתחום ה-Deep learning בהשוואה למערכות x86 * גוגל ומחשבי העל של משרד האנרגיה האמריקאי עושים שימוש במעבדי POWER9 * שלושה צוותים ישראלים היו שותפים בפיתוח העולמי

אילוסטרציה. באדיבות IBM.
אילוסטרציה. באדיבות IBM.

IBM חושפת את הדור החדש של שרתי Power Systems, המשלבים את מעבדי POWER9 החדשים שפותחו בחברה. המערכת החדשה, שפותחה במיוחד לעומסי עבודה כבדים בתחומי הבינה המלאכותית, מסוגלת לשפר ולקצר את זמן האימון של מערכות מבוססות למידה עמוקה (Deep-learning) בשיעור של עד פי ארבעה – באופן המאפשר לארגונים לבנות יישומי למידה עמוקה מדויקים יותר, בתהליך מהיר מאי-פעם.

שרתי AC922 Power Systems החדשים המבוססים על מעבדי POWER9 הם הראשונים שמשלבים טכנולוגיות כמו הדור הבא של NVIDIA NVlink, PCI Express 4.0  ו- OpenCAPI, המאיצים את תעבורת הנתונים עד פי 10 בהשוואה לשרתים מבוססי x86. כל אלה מספקים שיפורי ביצועים הניתנים להוכחה סביב ה-AI frameworks הפופולריים דוגמת Chainer, TensorFlow ו- Caffe, וכן בסיסי נתונים מתקדמים כמו Kinetica. כתוצאה מכך, data scientists יכולים לבנות יישומים בתהליך מהיר יותר – החל מהפקת תובנות עמוקות במשימות מחקר מדעי והדמיה רפואית, דרך זיהוי בזמן אמת של הונאות וסיכונים בתפעול מערכות כרטיסי אשראי.

שלושה צוותים ממעבדות פיתוח החומרה של IBM בישראל היו מעורבים בתהליך הפיתוח של המערכת החדשה. הצוותים לקחו חלק  בבניית הזיכרונות הייעודיים של מעבד ה-POWER9 והתמקדו בזיכרונות בעלי דחיסות גבוהה. בנוסף לקחו חלק בפיתוח ה-OpenCAPI המאפשר התממשקות מהירה בין המעבדים למאיצי החומרה ובין אלה למערכת ההפעלה, מה שמביא לביצועים הגבוהים במיוחד של המערכת.

POWER9 מותקן בליבת מערכות ""Summit  ו- "Sierra" של משרד האנרגיה האמריקאי, שיהפכו בקרוב למחשבי העל המהירים בעולם. בנוסף, נעשה בהם שימוש ע"י שורה של ארגונים מובילים, ביניהם גוגל. "גוגל מתרגשת מההתקדמות של IBM בפיתוח טכנולוגיית Power החדשה", אמר בארט סאנו, סגן נשיא לפלטפורמות בגוגל. "יכולות ה-OpenCAPI ויכולות הזיכרון הגדולות יוצרים הזדמנויות לחדשנות נוספת במרכזי המחשוב של גוגל."

לדברי משה לייבוביץ' מנהל מעבדת פיתוח החומרה בישראל: "היה לנו הכבוד להיות שותפים בפיתוח המערכות פורצות הדרך, יחד עם הצוותים העולמיים של IBM. מדובר בתחנת כוח מחשובי המשנה את כללי המשחק בעולם הבינה המלאכותית והיישומים הקוגניטיביים. מערכות IBM POWER9  יאפשרו לארגונים בכל העולם להפיק תובנות בקנה מידה חסר תקדים, לקדם גילויים מדעיים ולחולל שינוי עסקי בכל תחומי התעשייה".

מרוץ לעתיד עם מעבדי POWER9

למידה עמוקה היא מתודולוגיה המתפתחת במהירות של למידת מכונה, אשר מחלצת מידע ע"י עיבוד מיליוני תהליכים ונתונים כדי לזהות ולדרג את ההיבטים החשובים ביותר של הנתונים.

כדי לענות לצרכי התעשייה המתפתחים הללו, לפני ארבע שנים, ניגשה IBM לתכנן את POWER9. התכנון הזה החל מן היסוד – ונועד לבנות ארכיטקטורה חדשה לחלוטין שתאפשר לנהל נתונים בזרימה חופשית, כמו גם כאלה הנאספים על ידי חיישנים ללא הרף, ולעבד אלגוריתמים מתקדמים המשמשים ביישומי בינה מלאכותית ולמידה עמוקה על Linux.

לפי הודעת IBM, היא הספק היחיד בשוק המציע כיום חבילת תשתית כוללת לעולם הבינה המלאכותית, המשלבת מערכות חומרה מתקדמות מסוגן וכלי תוכנה המבוססים על חידושי הקוד הפתוח האחרונים.

בעזרת פלטפורמת PowerAI ליישומי בינה מלאכותית ולמידה עמוקה, מבצעת IBM אופטימיזציה ומפשטת את משימות ההקמה והפריסה של מסגרות למידה עמוקה וספריות תוכנה הפועלות על גבי ארכיטקטורת Power יחד עם כלי האצת יישומים- כך יכולים Data scientists להקים ולהפעיל יישומים חדשים כאלה תוך דקות ספורות בלבד.

IBM מבצעת השקעות במערכות קוגניטיביות, ומעבדות המחקר של החברה מפתחות מגוון רחב של טכנולוגיות לסביבת POWER9. חוקרי IBM כבר הצליחו לקצץ את הזמן הנדרש לאימון של מערכות למידה עמוקה מימים שנדרשו לכך בעבר – לשעות ספורות בלבד, בעזרת ערכת הכלים הייעודית של החברה ללמידה עמוקה מבוזרת, PowerAI Distributed Deep Learning toolkit.

בניית Ecosystem פתוח להאצת חדשנות

עידן הבינה המלאכותית מחייב הרבה יותר מאשר עוצמת עיבוד אדירה ומהירויות חסרות תקדים: מה שנדרש הוא גם ecosystem פתוח של חברות חדשניות שיספקו טכנולוגיות וכלים מתאימים.

IBM מקדמת קהילה המונה כבר יותר מ- 300 חברות במסגרת התאגדות OpenPOWER Foundation וקונסורציום OpenCAPI. רשימת החברים בגופים האלה כוללת שמות דוגמת SuperMicro, Inspur, Xilinx, Nutanix, NVIDIA, Inventec, Wistron, Mellanox Technologies הישראלית, Amphenol, Rackspace, Molex and Alpha Data, טושיבה, גוגל, Rambus, MicroSemi, טקטרוניקס ו-וסטרן דיגיטל. רבים מהשותפים האלה צפויים להשיק בקרוב מוצרים ושירותים המבוססים על POWER9.

ראו עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. האם ניתן להשאיר בבלוג פרטי איש קשר למי שמתעניין בטכנולוגיה או לינק.
    אני מניח שזה צעצוע יקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן