סיקור מקיף

האיגוד האסטרונומי הבינלאומי נכנע ללחץ הציבורי: יתיר לציבור להציע שמות לכוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, אך יאסור תחרויות בתשלום

ההחלטה החדשה התקבלה בעקבות מבצעי פרסום ותחרויות שאורגנו על־ידי מכון סט"י וחברת החלל Uwingu

ייצוגים אמנותיים של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש שיש באפשרותם לתמוך בקיום חיים כפי שאנו מכירים אותם. איור: המעבדה לכוכבי לכת הניתנים ליישוב, האוניברסיטה של פורטו ריקו, ארסיבו.
ייצוגים אמנותיים של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש שיש באפשרותם לתמוך בקיום חיים כפי שאנו מכירים אותם. איור: המעבדה לכוכבי לכת הניתנים ליישוב, האוניברסיטה של פורטו ריקו, ארסיבו.

ננסי אטקינסון

האיגוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU) פרסם הודעה ב-14 באוגוסט 2013 בה נמסר על שינוי העמדה הרשמית בכל הקשור להקצאת שמות פופולאריים לכוכבי הלכת הרבים שהתגלו מחוץ למערכת השמש, ולשיתוף הציבור בתהליך מתן השמות

"החלטות אלה עולות בקנה אחד עם מסורת ותיקה וניסיון שלפיהם ה-IAU תומך באופן מלא במעורבות של הציבור הרחב, באופן ישיר או באמצעות הצבעה מאורגנת עצמאית, בקביעת שמות של ירחים, כוכבי לכת שהתגלו לאחרונה והכוכבים המארחים שלהם", נאמר בהצהרת האיגוד.

עמדה חדשה זו באה בהפתעה לרבים. "הופתעתי מהצהרת IAU אודות עידוד קבלת הצעות מהציבור הרחב לעצמים אסטרונומיים", אמר פרופ' אבל מנדס, מנהל המעבדה לעצמים פלנאטריים מאפשרי חיים באוניברסיטת פורטו ריקו, בתשובה לשאלת יוניברס טודיי. "זה בהחלט משהו טוב. עכשיו יש הליך למתן שמות ציבוריים באישור ה- IAU אבל הוא אינו שולל מאבקים ציבוריים של אנשים מחוץ לאיגוד למתן שמות."

ההחלטה סותרת הודעה קודמת של האיגוד מסוף מרץ 2013 באשר למתן שמות לכוכבי לכת מחוץ למערכת השמש (כיום השמות הם שם הכוכב בתוספת אותיות קטנות מ-b והלאה, כאשר גם שמות הכוכבים עצמם נראים כמו מספרי טלפון א.ב.), אז נמסר כי "IAU לא רואה שום צורך ואין לה תכנית להקצאת שמות לעצמים אלה בשלב הנוכחי של הידע שלנו".

ההגיון של החלטה זו הוא כי אם מתגלים כל כך הרבה כוכבי לכת, יהיה קשה לתת שמות לכולם.

אבל אז, ב-24 במרץ IAU התווספה הפיסקה הבאה לאתר שלהם: "… IAU מעריך מאוד את העניין הגובר מהציבור הרחב המבקש להיות מעורב בגילוי וההבנה של היקום שלנו באופן הדוק יותר. כתוצאה מכך יתקיימו ישיבות שבהן יוחלט על מתן שמות ל-53 כוכבי לכת עוד השנה. התוצאות יתפרסמו באתר האינטרנט של ה-IAU."

איור אמן של נוף שקיעה מנקודת המבט של ירח דמיוני דמוי כדור הארץ המקיף את כוכב הלכת הענק, PH2 b. צילום: H. Giguere, M. Giguere/Yale University
איור אמן של נוף שקיעה מנקודת המבט של ירח דמיוני דמוי כדור הארץ המקיף את כוכב הלכת הענק, PH2 b. צילום: H. Giguere, M. Giguere/Yale University

ההחלטה החדשה התקבלה בעקבות מבצעי פרסום ותחרויות שאורגנו על־ידי מכון סט"י וחברת החלל Uwingu למתן שמות עממיים לעצמים בחלל, במקום השמות הלא ידידותיים כדוגמת HD 41004 Ab. שני הקמפיינים זכו לתגובות רבות מהציבור הרחב אך יצרו דיון בקרב אנשי המקצוע אודות עד כמה "רשמיים" היו השמות הללו. ה-IAU פרסם הצהרה באשר לתחרויות בה אמר כי בעוד האיגוד מקבל בברכה את העניין הציבורי והרצון להיות מעורב בתגליות האחרונות, באיגוד מודיעים כי להם תהיה המילה האחרונה. בנוסף האיגוד התנגד ל"מכירת" שמות. Uwingu גבתה כסף עבור כל הצעה, כתרומה למחקר חלל עתידי.

"לאור האירועים האחרונים, שבהם פורסמה האפשרות לרכוש את הזכויות למתן שמות לכוכבי לכת, האיגוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU) מבקש ליידע את הציבור שתכניות אלה אינן משפיעות על תהליך מתן השמות הרשמי. ברצוננו להדגיש את החשיבות של הליך מתן שמות אחידים", נאמר בהודעה שפורסמה ב-12 אפריל 2013.

הכללים החדשים של IAU נועדו לאפשר לאנשים להציע שמות של כוכבי לכת וירחים בדואר אלקטרוני ל-IAU (לחצו כאן לכתובת דוא"ל).

האיגוד גם גיבש כללים לביצוע קמפיינים ציבוריים:

1. לפני כל יוזמה ציבורית למתן שמות, יש ליצור קשר עם ה-IAU מלכתחילה באמצעות שליחת מכתב כוונות למזכ"ל IAU.
2. ההצעה למתן שמות ל-IAU חייבת להינתן באמצעות ארגונים. מדענים או אנשי תקשורת המדע חייבים להיות מעורבים בתהליך.
3. הארגון הפונה צריך למנות נציגים משפטיים או רשמיים שלו ולהסביר את הסיבות למתן שמות לעצם מסוים או קבוצה של עצמים.
4. הארגון לא יבקש כספים ולא יהפוך את התהליך למקור הכנסה לכל מטרה.
5. חייבת להיות שותפות בינלאומית רחבה בתהליך.
6. השמות שהוצעו לציבור (על־ידי יחידים ובקמפיינים למתן שמות) צריכים לעקוב אחר כללי מתן השמות שאומצו עבור גופים קטנים במערכת השמש בידי ה-IAU והמרכז לכוכבי לכת קטנים.

בין הכללים האחרים לקביעת שמות ישנה גם מגבלה לאורך השמות (16 תווים לכל היותר); שניתן יהיה לבטאם בכמה שיותר שפות; שהשם אינו פוגע באף שפה או תרבות; ושיש להימנע ממתן שמות של אנשים, מקומות או אירועים בעלי אופי פוליטי או צבאי. כמו כן, נדרשת הסכמה רשמית של מגלה העצם.

להצהרה החדשה יש גם מבקרים. אנשים התבדחו בטוויטר הבוקר אם שמו של כוכב הלכת השכן שלנו, מאדים, הנקרא על שם אל המלחמה הרומאי (מארס), יצטרך להשתנות בשל הגבלות החדשות על מינוחים צבאיים.

האסטרונום אלן סטרן, החוקר הראשי של משימת ניו הוריזון לפלוטו ומנכ"ל Uwingu אמר שהוא ממש לא מופתע מההצהרה החדשה של IAU. "למרות הפתיחות לכאורה, מתן השמות כפוף להחלטות של ה-IAU. מדוע ה-IAU צריך להיות שוטר תנועה?" הוא עונה בתשובה לשאלת יוניברס טודיי.

סטרן אמר גם בהצהרה החדשה יש כמה סתירות לעומת ההצהרה של ה-12 באפריל השנה. למשל, "אין לקמפיינים הללו למתן שמות כל השפעה על תהליך מתן השמות הרשמי – שמות כוכבי הלכת לא יוכרו באופן רשמי למרות המחיר ששולם או את מספר הקולות שנצברו. וכעת נראה שתחרויות שיפעלו לפי הכללים של ה-IAU יאושרו."

סטרן אמר שהוא קיבל מסרי תמיכה מאסטרונומים אחרים, במיוחד נגד הטענה שאין אפשרות להרוויח כסף בתהליך ואמר כי מגזיני אסטרונומיה ופלנטריומים דורשים תשלום עבור כתבי העת או המיצגים שלהם. "אם הם יכולים לעשות את זה, למה Uwingu לא יכולה? במיוחד כאשר הכנסות החברה משמשות (לפחות בחלקן) לקידום מטרותיו של ה-IAU, כלומר, כדי לקדם את מדע האסטרונומיה ואת הידע של הציבור בתחום זה בכל העולם".

כמו כן, הצהרת אפריל מטעם IAU אמרה שהוא היה הפוסק היחיד של תהליך מתן השמות של עצמים שמימיים, ואילו ההצהרה החדשה מאוגוסט אומרת, "IAU אינו רואה עצמו כבעל מונופול על מתן השמות לעצמים שמימיים, כל אחד יכול בתיאוריה לאמץ שמות בכל דרך שיבחרו".

ההצהרה ממשיכה, "עם זאת, בהתחשב בפרסום וההשקעה הרגשית הקשורות לתגליות אלה, ההכרה העולמית חשובה ו-IAU מציע חוויה ייחודית משלו לטובת תהליך ציבורי מוצלח של קביעת שמות."

 

לידיעה ביוניברס טודיי

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. אם הכוכבים האלו יהיו שווים משהו בעתיד הרחוק שמם ישתנה עשרות אם לא מאות פעמים.
    בקרב על רלוונטיות של חיי היומיום האיגוד מעולם לא ניצח.
    אני בספק אם בני הנוער מודעים לכך שלכוכבי לכת אחרים יש בכלל ירחים שונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן