סיקור מקיף

"עיניים רבות דומעות" בכנס ה-IAU בפראג בו הוחלט להוריד את פלוטו בדרגה

פלוטו יהפוך לגוף הראשון בקטגוריה חדשה – "כוכבי לכת ננסיים", דרגה פחותה מכוכבי לכת רגילים, אך גבוהה מ"כוכבי לכת מינוריים" שבמסגרתה כלולים האסטרואידים והשביטים. לכולם היה ברור כי הקיטון שחל במעמדו של פלוטו עלול להרגיז את הציבור, שהתחנך, עד כה, על מבנה מסוים של מערכת שמש

קהיליית האסטרונומים כמרקחה: כפי שדיווחנו לפני שעות אחדות (ראו קישור בתחתית הכתבה) מערכת השמש עברה היום (חמישי 24/8/06) שינוי מהותי, עם הוצאתו של כוכב הלכת פלוטו מרשימת כוכבי הלכת. בכנס חברי האסטרונומיה, הנערך אחת לארבע שנים, שהשנה מנה 2,500 מדענים, ניתנה הגדרה מסודרת ראשונה למונח "כוכב לכת", ופלוטו אינו מתאים עוד למינוח. המדענים הפשיטו אותו למעשה ממעמדו ככוכב לכת והורידו את העולם הקטן והמרוחק לדרגה שניה.

החוקרים טענו כי פלוטו לא הצליח להיות דומיננטי במסלולו סביב השמש באותה הדרך שבה עושים זאת כוכבי לכת אחרים. המשמעות של החלטת איגוד האסטרונומיה הבינלאומי, היא, שספרי לימוד יצטרכו לתאר את מערכת השמש כבת שמונה כוכבי לכת עיקריים בלבד.

פלוטו יהפוך לגוף הראשון בקטגוריה חדשה – "כוכבי לכת ננסיים", דרגה פחותה מכוכבי לכת רגילים, אך גבוהה מ"כוכבי לכת מינוריים" שבמסגרתה כלולים האסטרואידים והשביטים. לכולם היה ברור כי הקיטון שחל במעמדו של פלוטו עלול להרגיז את הציבור, שהתחנך, עד כה, על מבנה מסוים של מערכת שמש.

עיניים דומעות

"הרגשתי שזלגה דמעה קטנה בעיני. כן, אך בסוף היום, היינו חייבים לתאר את מערכת השמש כפי שהיא באמת, לא כפי שהיינו רוצים שתיראה," אמר פרופ' איאן ויליאמס , ראש הפנל מטעם ה-IAU , שעשה רבות בחודש האחרון כדי להגדיר את המונח "כוכב לכת".

הכינוס כלל ויכוחים סוערים רבים, עד למועד ההצבעה הסופית. הצורך בהגדרה מחמירה נראה חיוני לאחר שטכנולוגיות הטלקסופים החדשים החלה לסייע בגילוי עצמים רחוקים, המתחרים בגודלו של פלוטו.

ללא הגדרה זו, הגופים החדשים שהתגלו היו מעלים את מספר כוכבי הלכת, וספרי הלימוד היו צריכים "לדבר" על 50 כוכבי לכת במערכת השמש, או יותר.

המדענים הסכימו, שכדי שגוף שמימי ייחשב כוכב לכת עליו לענות על התנאים הבאים:

 • הוא חייב להקיף את השמש
 • הוא צריך להיות גדול דיו כדי שתהיה לו צורה עגולה
 • הוא צריך לפנות את מסלולו מעצמים אחרים

פלוטו נפסל מפני שמסלולו האליפטי באורח קיצוני, חופף בחלקו את המסלול של נפטון. כעת עליו להיכנס לקטגוריה של כוכבי לכת ננסיים.

מעמדו של פלוטו עורער במשך שנים רבות. הוא מרוחק וקטן משמעותית משאר שמונת כוכבי הלכת המסורתיים במערכת השמש. קוטרו 2,360 קילומטרים, בלבד. פלוטו קטן אפילו מכמה מהירחים הגדולים של מערכת השמש. מסלולו סביב השמש אף נטוי בהשוואה למישור כוכבי הלכת הגדולים. בנוסף, מאז תחילת שנות התשעים, גילו האסטרונומים כמה עצמים המשתווים בגודלם לפלוטו בחגורת קויפר, כשהגדול בהם – 2003 UB313, התגלה ב-2003, והסתבר כי קוטרו כ-3,000 ק"מ, כלומר גדול בכ-30 אחוזים מפלוטו.

מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים, יגאל פתאל, הסביר בראיון לגלי צה"ל את הסיבה לטלטלה במערכת השמש: "פלוטו, העשוי רובו ככולו קרח, התגלה בשנת 1930. זמן מה לאחר הגילוי, נראה היה כי המסלול שלו נטוי ושונה ממסלולם של שאר כוכבי הלכת. לפני כמה שנים התגלו גופים נוספים, הדומים לכוכב השנוי במחלוקת".

"מאוחר יותר," הוסיף פתאל, "למרבה תדהמתם, גילו המדענים כוכב גדול אף יותר מפלוטו. אז התכנסה החבורה ולאחר טרוניות וויכוחים הוחלט להכריז על פלוטו כ"'כוכב לכת ננסי' – גוף עגול, שאינו מקיף גוף אחר מלבד השמש".

כעת המשימה ה"בוערת" ביותר שמוטלת על המדענים, הסופרים והמורים, היא שינוי ספרי החלל עבי-הכרס, המונחים על מדפי חנויות הספרים – הפעם, ללא כוכב הלכת המוכר.

PLUTO – A 'DEMOTED PLANET'

טריוויה פלוטונית

 • הוא מכונה על שם אל השאול במיתולוגיה הרומית
 • מרחקו הממוצע מהשמש 5.9 מיליארד קילומטרים
 • מקיף את השמש כל 248 שנים
 • קוטרו 2,360 ק"מ
 • יש לו לפחות שלושה ירחים
 • יום שלו אורך 6.8 ימי ארץ
 • כוח המשיכה – כ-6% מזו של כדור הארץ
 • טמפרטורה ממוצעת על פני השטח – 233 מעלות מתחת לאפס
 • החללית ניו הוריזונס תגיע אליו ב-2015

ניסוח ועריכה: ח. י. גליקזם, תרגומים וכתיבה טכנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן