סיקור מקיף

המחמירים ניצחו – פלוטו מאבד את מעמדו ככוכב לכת והופך ל'כוכב לכת ננסי'

האסטרונומים דחו את ההצעה שניסחה ועדה מיוחדת שהקימה הנהלת האיגוד שלפיה ישאר פלוטו כוכב לכת ויתווספו למעמד זה עוד שלושה גופים – ירחו של פלוטו כארון, האסטרואיד קרס והעצם UB313 הידוע בכינויו זינה שהתגלה בשנת 2003

פלוטו וירחו כארון
פלוטו וירחו כארון

יוני 2008 – כוכבי הלכת הננסים העבר נפטוניים יכנו פלוטואידים

בהצבעה שהתקיימה היום (ה') בכנס האיגוד האסטרונומי הבינלאומי בפראג, נקבע כי פלוטו יאבד את הסטטוס שלו ככוכב לכת. כ-2,500 מומחים השתתפו בהצבעה שנערכה במליאה הכללית של האיגוד. האסטרונומים דחו את ההצעה שניסחה ועדה מיוחדת שהקימה הנהלת האיגוד שלפיה ישאר פלוטו כוכב לכת ויתווספו למעמד זה עוד שלושה גופים – ירחו של פלוטו כארון, האסטרואיד קרס והעצם UB313 הידוע בכינויו זינה שהתגלה בשנת 2003.

פלוטו חבר במערכת השמש מאז גילויו בשנת 1930 על ידי האמריקני קלייד טומבו. למעשה כעת יימחק כוכב הלכת התשיעי מכל ספרי הלימוד בבתי הספר ובאוניברסיטאות.

לפי ההחלטה שהתקבלה לאחר שבוע סוער של ויכוחים, שמונת כוכבי הלכת הם: כוכב חמה, נוגה, כדור הארץ, מאדים, צדק, שבתאי אורנוס ונפטון.

ההצעה המקורית שגובשה על ידי ועדה של הארגון היתה להעלות את מספר כוכבי הלכת ל-12. הצעת פשרה – להשאיר את המצב כפי שהוא לא הגיעה אפילו לדיון.

לואיס פרידמן, מנהל בכיר של האגודה הפלנטרית בקליפורניה אמר בראיון לבי.בי.סי: "הסיווג איננו משנה. פלוטו ושאר העצמים במערכת השמש הם מסתוריים וקיימים גם עולמות חדשים שצריך לגלות ולחקור כדי להבינם טוב יותר.

מעמדו של פלוטו עורער במשך שנים רבות מכיוון שהוא קטן בהרבה משאר שמונת כוכבי הלכת במערכת השמש. מתחילת שנות התשעים של המאה ה-20, גילו האסטרונומים כמה גופים המתחרים בגודלם עם פלוטו באיזור המכונה חגורת קויפר.

כמה אסטרונומים טענו זמן רב שפלוטו משתייך לאוכלוסיה זו של עצמי קרח אלה המכונים "כוכבי לכת ננסיים" ולא עם מה שאנו מכנים "כוכבי לכת".

ועם זאת ההגדרה של פלוטו שקוטרו כ-2,300 קילומטרים אינה חשובה, שמו בוודאי ישאר. הוא מכונה על שם אל השאול במיתולוגיה הרומית. הוא מקיף את השמש במסלול אליפטי שמרחקו הממוצע הוא 5.9 מיליארד קילומטרים ולוקח לו 247.9 שנים להקיף את השמש.

חללית אמריקנית בשם ניו הורייזונס אמורה לחלוף ליד פלוטו בשנת 2015 ולהמשיך לחקור את עצמי חגורת קויפר.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן