סיקור מקיף

השפעת הסופה אייק על תחנת החלל הבינלאומית

הסופה שיבשה את לוח הזמנים של תחנת החלל הבינלאומית והעגינה של חללית האספקה פרוגרס בתחנה נדחתה ליום רביעי בהסכמת הרוסים

ההוריקן אייק, כפי שצולם מתחנת החלל
ההוריקן אייק, כפי שצולם מתחנת החלל

נאס"א מדווחת כי סופת אייק אילצה את הסוכנות לסגור את חדר הבקרה הראשי של נאס"א במרכז החלל ג'ונסון ביוסטון טקסס, ולהעביר את השליטה על המשימות השונות למתקנים חלופיים ליד אוסטין טקסס ולהאנטסביל אלאבמה.

מאחר ומרכז החלל ביוסטון אחראי על תפעול מערכות רבות של תחנת החלל, האמריקאים והרוסים הסכימו לדחות במספר ימים את העגינה של חללית האספקה פרוגרסס לתחנת החלל הבינלאומית. נכון לעכשיו, המעבר למתקנים חלופיים אילץ לדחות את העגינה של חללית פרוגרס בתחנת החלל מיום שישי (שלשום) ליום רביעי הקרוב.

חלליות האספקה הבלתי מאויישת מסוג פרוגרס מציידות את תחנת החלל באופן קבוע. החללית האחרונה שוגרה מקוסמודרום-בייקנור בקזחסטן ביום חמישי (11 בספטמבר) ועליה 2.5 טונות חמצן, מים, אוכל, אספקה, ציוד ומתנות לצוות התחנה בינהם חליפות חלל משופצות תוצרת רוסיה.

צוות תחנת החלל, סרגיי וולקוב אולג קונונקו וגרג צ'מיטוב לא יקבל את חליפות החלל החדשות בזמן, וכל שנותר להם לעשות הוא לעקוב אחר הסופה ולהעביר מידע מטאורולוגי חיוני לצוותים על הקרקע.

הסופה אייק גרמה למותם של יותר ממאה אנשים באיים הקריביים והיא צוברת תאוצה במסעה במפרץ מקסיקו. בשבת בבוקר שעון ישראל היא חצתה את קו החוף ליד האי גאלווין הסמוך ליוסטון. ומאוחר יותר עברה מעל העיר עצמה. הנזקים ברכוש היו רבים אך בנפש ככל הנראה מועטים.  זאת מכיוון שקרוב למיליון בני אדם לאורך חופי טקסס הצטוו להתפנות. לא ברור עדיין מה עלה בגורלם של מתקני נאס"א, האם הם הוצפו כמו חלקים נרחבים מהעיר (מרכז החלל ג'ונסון נמצא באיזור נמוך יחסית) והאם גם לשם הגיעו הפסקות החשמל שנוצרו לאחר שכבלי חשמל רבים נותקו בסופה.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן