ידענים: טלסקופ החלל האבל | סופרנובות

מאת 6 במרץ 2004 אין תגובות

התמונה המדהימה צולמה ב-8 בפברואר ומראה את הכוכב V838 מוקף על ידי הילה של אור "ספירלה מושלמת כפי שלא ראינו מעולם",

טלסקופ החלל האבל צילם תמונה של כוכב מרוחק המזכירה בקושי את הציור המפורסם של וינסנט ואן גוך

התמונה המדהימה צולמה ב-8 בפברואר ומראה את הכוכב V838 Monocerotis (V838 Mon), מוקף על ידי הילה של אור "ספירלה מושלמת כפי שלא ראינו מעולם, של אבק לרוחב מיליארדי קילומטרים של החלל הבינכוכבי" מסרה נאס"א בהודעה לעיתונות.
הארת האבק הבינכוכבי מגיעה מהענק האדום הנמצא במרכז התמונה, אשר נותנת צורה של נורת להט לפעימת האור שיצאה ממנה לפני שנתיים.
בסוכנות החלל מתארים את התמונה כ"תמונת אמן מתוצרת הטבע".
התפרצות כוכב המוכרת בשם V838 Mon והנמצאת במרחק 20 אלף שנות אור מכדור הארץ, היא קרוב לודאי המקור של שכבת הגז שהכוכב עצמו מאיר כעת.

טלסקופ החלל האבל צילם את V838 Mon ואת הדי האור שלו מספר פעמים מאז התפרץ הכוכב בינואר 2002, כדי לעקוב אחר השינויים המתמידים במראה האבק ככל שהפעימה של ההארה ממשיכה להתרחב ולהתרחק מהכוכב במהירות האור. במהלך אירוע ההתפרצות, הכוכב שהיה עד כה חיוור ביותר הפך לפתע בהיר, ועוצמת ההארה שלו הפכה לגדולה יותר פי 600 אלף מהשמש שלנו. היה זה אחד הכוכבים הבהירים בכל שביל החלב, עד שהוא דעך שוב באפריל 2002. תכונות הכוכב הזה מתאימות להגדרה של "נובה" – כוכבים שבהירותם עולה לפתע בגלל התפרצויות תרמו-גרעיניות על פני השטח שלו. בכל אופן, ההתנהגות הפרטנית של V838 Mon , ובפרט צבעו האדום העז, שונים לחלוטין מכל נובה ידועה אחרת עד כה.
יצירת המופת האמנותית של הטבע תמשיך להשתנות בשנים הקרובות ככל שהאור ימשיך להתפזר החוצה ואז הוא יאיר חלקים אפלים של ענני הגז. האסטרונומים מצפים כי ההד ישאר נראה לעיני הצופים בטלסקופים למשך שארית העשור הנוכחי.

ואן גוך צייר את "לילה זרוע כוכבים" בסאן רמי דה פרובנס בדרום צרפת, שם שהה בבית משוגעים, כ-13 חודשים לפני שהתאבד בגיל 37 בעיר אובר סור אויס ליד פריס בשנת 1890.

הוספת תגובה

  • (will not be published)