סיקור מקיף

האבל צפה בכתם אדום שלישי על צדק

הכתם הגדול שסובב את צדק כבר מאות שנים והכתם השני הפעיל מראשית שנות האלפיים עשויים להתמזג באוגוסט

שלושת הכתמים של צדק, מאי 2008
שלושת הכתמים של צדק, מאי 2008

צדק שופע כעת בכתמים, וכעת הצטרף כתם שלישי לכתם האדום הגדול ולכתם האדום הצעיר (או האליפטי) במערבולת האטמוספירה של צדק. כתם שלישי זה היה עד כה סערה לבנה אך צבעה השתנה לאדום והמשמעות היא שהסופה הפכה חזקה יותר. האסטרונומים מאמינים כי התמונות החדשות שצולמו הן בידי טלסקופ החלל האבל והן באמצעות טלסקופ קק בהוואי הראו כי צדק נמצא בעיצומם של שינויים אקלימיים גדולים, כפי שחזו לפני ארבע שנים.

אחד השינויים הבולטים ביותר שניתן לראות הן בתצלומים של טלסקופ החלל האבל והן בתצלומים הקרקעיים ממצפה קק הוא השינוי מרצועה עדינה ושקטה שהקיפה את הכתם האדום הגדול רק לפני שנה למערבולת המקיפה את הכתם משני הצדדים, אומר אימקה דה פטר מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. "בכל התצפיות הקודמות של האבל ותצלומים של חלליות שהתקרבו לכוכב הלכת הגדול במערכת השמש החל מוויאג'ר ב-1979, מערבולת כזו נראתה רק פעם אחת בצדו המערבי או השמאלי של הכתם."

הכתם האדום הגדול קיים במקומו לפחות בין 200 ל-350 שנה, לפחות אם מסתמכים על תצפיות הטלסקופ המוקדמות. אם הכתם החדש והכתם האדום הגדול ימשיכו במסלולם, הם יפגשו זה את זה באוגוסט. האסטרונומים ימשיכו להשגיח ולבחון האם הכתם האובאלי הקטן יתמזג ויבלא בתוך הכתם האדום הגדול. הכתם האדום ג'וניור נמצא בין שני הכתמים, בקו רוחב נמוך יותר, והוא צפוי לחלוף על פני הכתם הגדול ביולי.

הכתם הגדול הוא עינה של סופה הנגרמת מלחץ אוויר גבוה התלויה כ-8 קילומטרים מעל שכבת העננים. הכתם החדש קטן בהרבה מהשניים האחרים והוא שוכן מערבית לכתם הגדול מעל אותה רצועה רוחבית של עננים. התמונות באור הנראה שצולמו באמצעות מצלמת השדה הרחב 2 ב-9 וב-10 במאי ובמצלמה באינפרה אדום הקרוב במצפה קק ב-11 במאי.

תמונות אלה תומכות ברעיון לפיו צדק נמצא בעיצומו של שינוי אקלימי, כפי שהוצע לראשונה ב-2004 בידי פיל מרקוס, פרופסור להנדסת מכונות באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. הטמפרטורות על פני השטח משתנות ב 10-15 מעלות צלזיוס. ענק הגזים הופך חם יותר ליד קו המשווה וקר יותר ליד הקוטב הדרומי. הוא צופה כי השינויים הגדולים במחצית הכדור הדרומי סביב 2006, ויגרמו לזרמי סילון להפוך לבלתי יציבים ולהשריץ מערבולות חדשות.

"ההופעה של מערכת רצועות העננים ממעט צפונית לקו המשווה ועד לקו רוחב 34 דרום ממשיכה להפתיע אותנו בשינויים שלה ובמיוחד תצורות העננים החדשים שלא ראינו עד כה." אומר מרקוס. "בין אם אקלים צדק השתנה בגלל ההתחממות שנצפתה ובין אם לאו, פעילות העננים בשנתיים וחצי האחרונות מעידות על כך שמשהו דרמטי ובלתי שגרתי התרחש."

לידיעה ביוניברס טודיי

10 תגובות

 1. אגב, מיכאל, טוב שחזרת אלינו.
  נהנית באיסלנד? אני ודאי הייתי נהנה…

  מיכאל, אני די בטוח שכן יש אנשים החושבים כך (לצערי).
  ביניהם, סתם אגוצנטרים מסוגים שונים, ומלבד זאת; כאלו שפשוט הבינו לא נכון את מכניקת הקוונטים ומבקשים לשלב את הרעיונות המדעיים הנפלאים הללו בפסבדו-מדע על מנת ל…
  לא יודע לאיזו מטרה בדיוק, אולי על מנת לעשות להם "טוב על הלב", או לאפשר להם לחיות "חיים של רוח".

  בכל אופן, זה מטריד, וזה חבל, אבל תמיד יהיו כאלו (לפחות כך נדמה לי).
  אבל בטח בסוף יתברר שזו בכלל היתה שאלה רטורית או שהתכוונת לשאול את בן-נר על מנת להשיב לו באופן מסוים, ופשוט בגלל השעה והעייפות שנחה עלי (כתוצאה מהחזרות הרבות שעברתי במסגרת מסיבת הסיום) אני מגיב בצורה כזו.

  הגיע הזמן שאלך לישון.
  שבת שלום.

 2. אולי מפני שהתנאים במקום מעודדים סופות שכאלו באופן ייחודי.

  זה ודאי הסבר פשוט יותר מזה שהתכוונת להציע.
  ואגב כך, לא סיימתם את הדברים בכתבה על "רמזים חדשים לאבולוציה של בעלי-החוליות…"

  שבת שלום.

 3. כנראה מיכאל שאל גור חושב ככה…

  ועכשיו לעניין מעניין יותר. מהו ההסבר, אם ישנו, שהסופות הנראות לנו ככתמים, מתהוות דווקא במקום ספציפי זה הן מבחינת קו הרוחב של הכוכב והן מבחינת הקרבה הפיסית בין הכתמים?

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 4. מה השטויות האלו?
  מישהו מתבדח וכולם עושים מזה צימעס!
  א. בן-נר: האם נראה לך שיש בעולם מישהו שחושב שכל מה שקורה ביקום הוא תוצאה של מעשי האדם?

 5. חברים יקרים. אל לכם מלזלזל בתגובתו של "י" (הראשונה).
  זה לא לגמרי מופרך שחקר אטמוספרות פלנטריות יוכל בהמשך
  להצביע על מגמות זהות, למשל : התחממות-התקררות, סערות אטמוספריות, שכיחות פגיעות מטאוריטים וכיו"ב, אשר ניתן יהיה להשוותן לממצאים מכדה"א ולהסיק מכך מסקנות חשובות. למשל קראנו כאן רק לפני מספר ימים על תאוריית התנודה ההרמונית של מערכת השמש משני צידי מישור מרכז הגלקסיה והשפעתה על שכיחות פגיעת מטאוריטים. וכן שמעתי את התאוריה הקושרת ביין אקלים כדה"א ומעבר מערכת השמש ביין
  זרועות הגלקסיה. מתברר שישנן עדיין מספר תופעות בטבע שהן לא כתוצאה מהשפעת האדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן