סיקור מקיף

האבל צופה בכוכב העומד להתפוצץ

כוכב מאסיבי שהשיל את השכבות החיצוניות שלו, שכעת מקיפות אותו, חולק מאפיינים רבים עם הסופרנובה המפורסמת מ-1987 לפני התפרצותה.

 [SBW2007] 1 -  כוכב העומד להתפוצץ כסופרנובה. צילום: טלסקופ החל האבל/נאס"א/סוכנות החלל האירופית.
[SBW2007] 1 – כוכב העומד להתפוצץ כסופרנובה. צילום: טלסקופ החל האבל/נאס"א/סוכנות החלל האירופית.
במרכז התמונה החדשה של טלסקופ החלל האבל מרחפת עין סגולה חסרת עפעפים המתבוננת בנו דרך החלל. זהו עצם שברירי הידוע בשם הרשמי SB2007-1 או בקיצור SBW1, ערפילית שכוכב גדול נמצא במרכזה. הכוכב היה במקורו מאסיבי פי עשרים מהשמש שלנו, וכעת הוא ממוסגר בתוך טבעת מסתחררת של גז בצבע סגול. אלו הם שרידים של עידן מרוחק שקדם למאורע שבו השיל הכוכב את השכבות החיצוניות שלו דרך פעימות אלימות ורוחות חזקות.

ואולם לא מדובר בסתם כוכב, המדענים אומרים כי הוא עומד להפוך לסופרנובה. לפני 26 שנה, כוכב שהראה מאפיינים דומים התפרץ כסופרנובה SN 1987A. תמונות מוקדמות של SN 1987A הראו מאפיינים דומים ל-SBW1. לשניהם היו טבעות זהות והם היו בערך בעלי אותו הגודל ובני אותו גיל. הם גם נעו במהירויות דומות, שניהם היו באתרי HII דומים, והיתה להם בהירות דומה. במובנים אלה, SBW1 הוא העתק של SN 1987A לפני שהתפוצץ, ושלא במפתיע, האסטרונומים אוהבים לחקור אותם ביחד.

SBW1 נמצא במרחק 20 אלף שנות אור ולכן יהיה בטוח להתבונן בסופרנובה כאשר זו תתרחש. אם נהיה בני מזל, היא עשויה להתרחש בתקופת חיינו.

לידיעה באתר נאס"א

8 תגובות

  1. נטע
    אין דבר כזה ידע כללי במובן שהכלל יודעים. הכלל לא יודעים כלום כמעט.
    שלא לדבר על כך שרוב האנשים אינם יודעים מה זה כוכב. ולא על זה שכוכב משיל שכבות.

  2. Common Knowledge הכוונה לידע כללי. משהו שרוב האנשים יודעים. רוב האנשים לא יודעים מה זה איזור "HII" וזה אתר פופולארי

  3. מן הסתם זה נכון אבל כשמדברים על גיל אירוע, מדברים תמיד על הגיל הנראה, כי אין שום דרך לראות מה קרה לאחר שהאור מהכוכב יצא. מה לעשות, כולם נוהגים כך.

  4. הכוכב במרחק 20000 שנות אור, אנחנו רואים אותו כמו שהיה לפני 20000 שנים. הוא במצב שונה עכשיו אולי אף אחרי הפיצוץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן