סיקור מקיף

משלחת בראשות ג'ף בזוס מאמזון משתה מנועים ששימשו את השלב הראשון של טילי סאטורן 5 בשיגורי אפולו

המנועים שכנו בעומק של 5 ק"מ בקרקעית האוקיאנוס האטלנטי. לא ברור לאיזו טיסה או טיסות השתייכו

תאי ההינע של מנועי F-1 ששירתו את טיסות אפולו על קרקעית האוקיאנוס. צילום: Bezos Expeditions
בשנה שעברה הודיע מייסד אמזון ג'ף בזוס כי איתר כמה ממנועי אפולו F-1 והוא מתכנן למשות אותם. הוא ואנשי משלחת בזוס הצליחו למשות את המנועים שיסייעו להעלות את האסטרונאוטים של אפולו אל הירח והביאו שני מנועים כאלה הביתה, כתב בזוס במסר לנאס"א.
באתר משלחת בזוס, מתאר בזוס את החילוץ כ"הרפתקאה מרשימה" והוא גם העלה סרט וידאו המתאר את המשימה.

בנאס"א אגב מרוצים. "זהו ממצא הסטורי ואני מברך את הצוות על נחישותו והטיפול שלו בשימור המוצגים במהלך שיחזור פריטים אלה של המאמץ הראשון שלנו לשגר בני אדם אל מחוץ למסלול כדור הארץ." אמר מנהל נאס"א צ'רלס בולדן בהודעה שפרסם. "אנו מצפים לשיחזור המנועים בידי צוותו של בזוס, ומעריכים את תשוקתו לספק את המוצגים ההסטוריים הללו בפני הציבור."

אין כל סימן לאילו טיסה השתייכו המנועים. בשנה שעברה כאשר בזוס הודיע על המבצע הוא אמר כי מדובר במנועים של אפולו 11, אך יתכן שיהיה קשה לדעת לאיזו טיסה המנועים שייכים. בסך הכל שיגרה נאס"א 65 מנועי F-1, חמישה בכל טיסה, שהעלו 13 טילי סטורן 5 בין השנים 1967 ל-1973.

ייתכן שיימצא מספר סידורי שיקל על זיהוי הטיסה. בזוס מעיד בבלוג שלו כי הם היו עדיין על הספינה כך שיתכן כי ניתן יהיה לזהותם מאוחר יותר.

 

 

כאמור חמישה מנועים כאלה הוצמדו לשלב הראשון של כל אחד מטילי סטורן 5, שהיו תלויים בשילוב הזה של חמישה מנועים כדי להעלות כ-3,400 טון של הינע הדרוש כדי להרים את הטיל מכן השיגור. כל אחד מהמנועים היה בגובה של כ-3.5 מטר ורוחב של כ-4 מטרים ושקלו מעל 8 טון.

בזוס ואנשי צוותו בילו שלושה שבועות בים ועבדו בעומק של כמעט 5 ק"מ מתחת לפני הים והסתייעו לשם כך בצוללות רובוטיות.. "מצאנו כל כך הרבה" כתב בזוס. "ראינו ארץ פלאות תת מימית – גן פסלים מרהיב של מנועי F-1 מכוסים בבוץ שסיפרו את סיפורו של סוף לוהט ואלים, שתרם תרומה לתוכנית אפולו. צילמנו עצמים יפים רבים בעומק הים וכעת גם משינו פיסות גדולות. כל פיסה שהבאנו לסיפון מזכירה לי את אלפי המהנדסים שעבדו כתף אל כתף כדי לעשות מה שקודם נחשב בלתי אפשרי."

 

 

 

לידיעה ביוניברס טודיי

2 תגובות

  1. אז ככה שהיו חמישה טילים ולא "חמש" ככתוב בכתבה. זהירות בעברית תוסיף בריאות.

  2. איזה עבודה עדינה עושה הרובוט במעמקים ממש מרשים הרמה שהגיעו אליה בממשק
    אדם מכונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן