סיקור מקיף

כיצד שימוש בקולטי שמש יחסוך גם מים

בסקר על תפוצת מים מתוקים בעולם שהסתמך על ממצאי לווינים נמצא כי אזורים הלחים נהיים לחים יותר ואילו האזורים היבשים מתייבשים, ביניהם המזרח התיכון, אפשר להתפיל ישירות באנרגית השמש

מתקן התפלה בחדרה. צילום: IDE Technologies, Wikipedia
מתקן התפלה בחדרה. צילום: IDE Technologies, Wikipedia

בסקר על תפוצת מים מתוקים בעולם שהסתמך על ממצאי לווינים נמצא כי אזורים הלחים נהיים לחים יותר ואילו האזורים היבשים מתייבשים וכי הגורמים הם רבים אבל בעיקרם פעילות אנושית, כלומר האופן שבו האוכלוסייה האנושית מנהלת את המים וכמובן ההתחממות העולמית. באזורים היבשים ביותר כמו צפון אפריקה, או המזרח התיכון אפשר לנצל את אנרגית השמש כדי להתגבר על החוסר במים.

 

לדברי חוקרים במוסד העולמי למשאבים ( World Resources Institute (WRI)) ניתן לחסוך מים על-ידי מעבר לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים ובעיקר יצור חשמל מקולטי שמש, שכן ייצור חשמל מדלק מחצבי דורש כמויות ניכרות של מים לקירור .

 

מעבר לאנרגיה נקיה תחסוך את פליטות גאזי החממה אבל יותר מכך תחסוך בכמויות ניכרות של מים. תימן, סעודיה, עומן, לוב, אלגיריה, מרוקו, איחוד האמירויות, ירדן (וישראל שאינה מוזכרת בדו”ח), נחשבות לארצות שבהן חוסר המים הוא קיצוני,  באותן ארצות יש ימי שמש רבים כל שנה כלומר קיימת האפשרות לניצול מיטבי של השמש (והרוח) לייצור אנרגיה.

 

לדברי חוקרים במעבדות לאנרגיה מתחדשת של ארה”ב (U.S. National Renewable Energy Laboratory). במדינות אלה יש אפשרויות רבות לניצול יצרני ופורה של שמש ורוח, שיעזור בפתרון ״אתגרי המים ״, שכן בהליכי הקירור של מערכות להפקת חשמל מדלק מחצבי משתמשים במי-ים אבל גם במים מתוקים , שאותם ניתן לחסוך.

לדברי הסוקרים: ״כדי לייצר חשמל עבור נורת ליבון שתאיר 12שעות יש צורך ב כ-20,000 ליטר מים, בעוד בייצור חשמל על ידי קולטי שמש אין צורך במים .

 

סעודיה מיצאת חלק גדול מהנפט המנוצל בעולם למרות זאת מתגברת הממלכה את פיתוח המיזמים לייצור חשמל משמש. במארס השנה הכריז שר הנפט של סעודיה על השקעה להקמת מיזם שיהיה הגדול בעולם לייצור חשמל משמש   בכושר ייצור של  200 ג’יגהוואט עד 2030.

 

אצלנו אומנם יש מיזמים ויש שדות קולטי שמש קימים ועתידיים אבל לא מספיק.  אפשר היה לנתב ישירות את אנרגית השמש להפעלת מתקני ההתפלה וכך לא לאבד מים תוך כדי התהליך.

4 תגובות

 1. הפקת החשמל מועברת גם לסוללות נטענות שהופכות מתח זה למקור חשמלי-וזה בקלות על ידי הפיכת DC למתח שב

 2. כל אנרגיית הרוח השמש או ניצול גלי הים – בשלב זה מדובר בקשקוש מוחלט במקרה הטוב או בבזבוז נוראי של כספי ציבור במקרה הרע – לבחירתכם .
  עכשיו השעה 21:11 כל הבית אצלי כולל המחשב זולל חשמל . השמש שקעה לפני שעה …אין ולא משבון של רוח ..
  בגרמניה שיאנית הפקת אנרגיה נקייה – במקביל לשמש והרוח פועלות תחנות פחמיות כגיבוי ללא הספקה (אי אפשר להדליק ולכבות תחנות כאלו באופן מיידי ) בימים הספורים בשנה שיש תפוקה מאנרגיה רוח או שמש בגרמניה ההפרש מיוצא למדינות השכנות בעלות 0 . בינתיים מפעלים בגרמניה פשוט נודדים למקומות בהם עלות החשמל נורמלית.
  אף מדינה מתפתחת שעולה ברמת החיים ועולה שלב בצריכת האנרגיה כדוגמת הודו או סין תאמץ אנרגיה נקיה ( מה הם השתגעו ? ) והם חצי עולם .
  מה כן אפשר לעשות באופן ראלי ? להתחיל להשקיע באנרגיה גרעינית בטוחה . להתחיל להעיף ממרכזי הערים אוטובוסים ממונעי דיזל שהורסים את בריאות התושבים ולעבור לתחבורה ציבורית מונעת חשמל . לבטל מיד כל פרויקט בזבזני ומסובסד של אנרגיה נקייה . מדובר בהבל הבלים .

 3. ?


  לדברי הסוקרים: ״כדי לייצר חשמל עבור נורת ליבון שתאיר 12שעות יש צורך ב כ-20,000 ליטר מים, בעוד בייצור חשמל על ידי קולטי שמש אין צורך במים .

 4. כולנו זקוקים לכתבות רציניות שתערוך השוואות אובייקטיבית עד כמה שאפשר בין האפשרויות ה”ירוקות” ליצור :1 חשמל מסוגים שונים של גנרטורי רוח,גז, גלי ים,שמש,היתוך ועוד.2. מים לשתייה ולהשקיה. 3. תחבורה אישית לסוגיה.4.חלבונים לאכילה. ומעל כולם האופציות ל”טיהור האטמוספרה” מזיהומים.
  יש כמובן עוד מספר נושאים חשובים לא פחות אבל סדרת מאמרים מרוכזת בתחומים הנ”ל “יעשו לנו” קוראי ה”ידען” את השנה הבאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן