סיקור מקיף

המדריך לבחירת קורס מחשבים

התחרות בין מוסדות הלימוד השונים מייצרת יתרונות רבים עבור סטודנטים למדעי המחשב. יחד עם זאת, כדאי להבין שכיום יש שורה ארוכה של תכנים ייחודיים שלא היו קיימים בעבר. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על בחירת קורס מאתגר בשנת 2016

 

שילוב בין חומרה לתוכנה. שעונים חכמים בתצוגה בתערוכת CES 2016. צילום: אבי בליזובסקי
שילוב בין חומרה לתוכנה. שעונים חכמים בתצוגה בתערוכת CES 2016. צילום: אבי בליזובסקי

בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת בחרו מעל 24% מהסטודנטים לתואר ראשון במוסדות להשכלה גבוהה בישראל ללמוד את אחד ממקצועות המתמטיקה, מדעי המחשב, מדעי הטבע או ההנדסה. לצורך השוואה, כיום לומדים רק מדעי המחשב כמעט 30% מהסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ. המשמעות היא זינוק משמעותי לא רק במספר הנרשמים לתואר ראשון במדעי המחשב, אלא גם בהיצע העובדים המגיעים לשוק העבודה.

מה חדש בקורס מחשבים של 2016?

סטודנטים לתואר ראשון או כאלה שנמצאים במסלול הכשרה מעשי צריכים להביא בחשבון שורה ארוכה של פרמטרים כאשר הם בוחרים קורס מחשבים. ראשית, עליהם לזכור שקורס מחשבים בשנת 2016 שונה לחלוטין מהקורס שנלמד בתחילת שנות ה-90. היום לומדים על מחשבים ככלי להפצה, יצירה והצגה של תכנים ומשלבים בין תקשורת חדשה לבין תוכנות ואפליקציות.

מעבר לכך, תכנית לימודים של קורס עדכני מחייבת התייחסות לשיפורים טכנולוגיים ברמת החומרה. רק שילוב בין החומרה והתוכנה יאפשר לבוגרי הקורסים להשתלב בשוק העבודה ולהציע מועמדות למשרות המובילות. אפשר לראות את זה במגוון תכניות הלימוד ובהבדלים בין מסלולי ההכשרה השונים.
שנית, התנודות המאפיינות את ענף ההיי-טק באות לידי ביטוי בשנים האחרונות גם בנתוני הסטודנטים. בשנת תשס"ב למשל למדו את מקצועות המתמטיקה והמחשב 8.3% מהלומדים לתואר ראשון, אך בשנים שלאחר מכן הגיע חלקם לסך של 5.7% בלבד. רק בתחילת שנות ה-2000 ועם כניסת התקשורת החדשה לחיינו, החל הביקוש לעלות ולגדול על חשבון מדעי הרוח והחברה.

לאור הנתונים לעיל ניתן להבין מדוע סטודנטים מעדיפים היום תעודה מקצועית בקורס מחשבים מאשר תואר אקדמי בפקולטה תיאורטית. כדאי להם לבחור קורס מחשבים שבסיומו ניתן לקבל תעודה כזו, ולהשתמש בה על מנת לבלוט ביחס לצעירים אחרים בגילם.

כך תזהו קורס מחשבים ברמה גבוהה

עוד דרך לבחור קורס מחשבים היא להיכנס לעובי הקורה ולבדוק את התכנים שלו. קורס מחשבים מבית ג'ון ברייס לדוגמא משלב בין הכשרה והסבה, אך במקביל הוא גם מתאים לדרישות השוק הטכנולוגי בישראל ובעולם. הקורס מתייחס מצד אחד לשיפורים הטכנולוגיים ולאופי השימוש בפתרונות מחשוב, בעוד מצד שני הוא מתכתב עם המגמות הבולטות בענף. מרצי הקורס מתאימים את הידע והכישורים של הסטודנטים לפרודוקטיביות בשטח וכך מקצרים את תהליך הקבלה לעבודה.
מבחינת מגוון, מוסד לימודים שמציע תעודה מעשית לאחר קורס מחשבים צריך לגעת בנושאים שונים. אפשר ללמוד על ניהול רשתות תקשורת, פיתוח אפליקציות מובייל או יסודות בעיצוב אתרי אינטרנט בשילוב עולם הפרסום והמובייל. הקורסים מסייעים לסטודנטים להביא לידי ביטוי את היכולות ואת העניין האישי הלם. קורס ברמה גבוהה יכלול לא רק שיעורים פרונטאליים, אלא גם התנסות מעשית.

היתרונות של קורס מחשבים הם בין היתר גם יצירת בסיס איתן להמשך למידה של קורסים מתקדמים. הקורסים מתאימים למי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום המחשבים, או לחילופין פונים לבעלי תואר ראשון והכשרה קיימת. אפשר להשתמש בקורסים על מנת להשיג דריסת רגל בענף ההייטק ולנצל את הידע הנרכש כדי לפתוח עסק עצמאי. בסופו של דבר, קורס ברמה גבוהה מהווה רק פלטפורמה שאליה הסטודנט אמור להזין את התכנים הייחודיים לו. כאן נמדד הערך המוסף של הקורס והאתגר שהוא מייצר.

* כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. קודם כל, כפי שציין/ה נטע, אין מצב שבוגר קורס בן חצי שנה מקסימום יועדף על פני בוגר תואר ראשון או הנדסאי בקבלה לעבודה כלשהי, או אפילו יישקל ברצינות.

  אם מישהו מעוניין בקורס, המקום הנכון לפנות אליו הוא youtube. דוגמא חביבה:
  https://www.youtube.com/user/derekbanas.

  עוד הצעות יתקבלו בברכה.

 2. וואו כמה שזה מוטה. רוב הקורסים יובילו לאפס הצעות עבודה. ורוב הקורסים שמובילים להצעות עבודה הן *שונות לגמרי*.

  זה פשוט לא נכון שאנשים מעדיפים קורס על תואר כי לא מתחרים על אותן משרות בכלל. אם בכלל קיבלתם הצעת עבודה בעקבות קורס זה כמעט אף פעם לא יהיה למשרת פיתוח אלא לעבודות הרבה יותר פשוטות והשכר בהתאם…

  אני מכיר אפס אנשים שעובדים בפיתוח אחרי קורס…

סגור לתגובות.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן