סיקור מקיף

חלבון הדבקה המופק מתוך חיידק מזיק

חוקרים מתארים כיצד החלבון המאפשר לחיידקי סטרפטוקוקוס וסטפילוקוקוס להיצמד לתאים אנושיים מיוצר ונארז. המחקר יוכל לקדם את הפיתוח העתידי של סוגי אנטיביוטיקה חדשים.

חיידק הסטרפטוקוקס תוקף את רקמת הגרון. צילום: Shutterstock
חיידק הסטרפטוקוקס תוקף את רקמת הגרון. צילום: Shutterstock

[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]

חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד, מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו ומהאוניברסיטה של ג'ורג'יה מתארים כיצד החלבון המאפשר לחיידקי סטרפטוקוקוס וסטפילוקוקוס להיצמד לתאים אנושיים מיוצר ונארז. המחקר, שעשוי לקדם את הפיתוח העתידי של סוגי אנטיביוטיקה חדשים, פורסם זה מכבר בכתב העת המדעי Journal of Biological Chemistry.
לכל החיידקים יש מערכת הפרשה רגילה המאפשרת להם להפריש סוגים שונים של חלבונים אל מחוץ לתאים שלהם. משפחה חשובה של מולקולות חוץ-תאיות המיוצרות על ידי חיידקים מזיקים קרויה בשם אדהזינים (Adhesins), חלבונים המאפשרים לחיידק להידבק לתאים מארחים. בשל סיבות בלתי ידועות, האדהזינים של חיידקי סטרפטוקוקוס וסטפילוקוקוס, חיידקים מחוללי מחלות המעורבים בזיהומים משמעותיים כגון דלקת קרום המוח, דלקת ריאות ודלקת קרום הלב, מועברים דרך מערכת הפרשה הדומה למערכת ההפרשה הרגילה, אולם כזו המיועדת אך ורק לאדהזינים. זה דומה למצב שבו מפעל המעבד סוגים שונים של סחורות יכיל מערכת נפרדת של דלתות ומלגזות עבור רק אחד מסוגי הסחורות. מסביר אחד מהחוקרים השותפים למאמר: "הייתי מסוקרן נוכח העובדה כי קיימת מערכת הפרשה שנייה בחלק מזני החיידקים שהינה נפרדת ממערכת ההפרשה הרגילה ושהיא מיועדת רק עבור סוג אחד של חלבונים". "קיים מנגנון שלם, והוא אחראי לפעולה אחת בלבד".

החוקרים מצאו כי על מנת להיות מועבר ממקום למקום, חלבון האדהזין חייב לעבור שינוי ביחידות סוכר ספציפיות על ידי שלושה אנזימים הפועלים ברצף קבוע. שינויים אלו ביחידות הסוכר מייצבים את החלבון ומגבירים את יכולת ההידבקות שלו לתאי המטרה. יתרה מכך, הניסויים הראו כי שני חלבונים במסלול הזה, שפעילותם הייתה עלומה בעבר, מסוגלים להיקשר ליחידות סוכר אלו, פעולה שכנראה מאפשרת להם להעביר את האדהזין לקרומית התא שם נמצאת תעלת יציאה המיועדת לחלבונים אלו. "מסביר אחד מהחוקרים: "המערכת מורכבת במיוחד מאחר והיא מערבת שינוי חלבונים, פעילות של חלבון סוכך (chaperone) והתבייתות בקרומית התא, כך שנקרו בדרכנו אתגרים רבים לשם פענוחה".

הסיבה שחיידק זה עושה שימוש במסלול ייצוא נפרד עבור אדהזינים נותר עלום. אולם, לאור העובדה כי מסלול זה הינו ייחודי לזני חיידקים אלו, התובנות החדשות תוכלנה לסייע לחוקרים לפתח בעתיד חומרי אנטיביוטיקה בררניים במיוחד שיוכלו לטפל בזיהומים הנגרמים כתוצאה מפעילותם של חיידקים אלו.

תקציר המאמר
הידיעה על המאמר

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן