סיקור מקיף

כיצד פועלת האאוריקה

שלושה מהיזמים המובילים בהייטק הישראלי השתתפו בכנס DevelopEX2015 והפעם לא התמקדו בתיאורים טכנולוגים אלא בסיפורם הפרטי ובחוויותיהם האישיות. * בכנס המרכזי לתעשיית האלקטרוניקה בישראל השתתפו כ – 1,000 איש וכ- 50 מרצים ומנחים מכל רחבי העולם אשר הציגו בתשעת המסלולים של הכנס המקצועי ובתערוכה הנלווית

משתתפי פאנל היזמות בכנס DevlopEX2015. מימין: שלמה גרדמן, דורון מרקו, פרופ' סימון ליצין, גבי עידן. צילום: קובי קנטור
משתתפי פאנל היזמות בכנס DevlopEX2015. מימין: שלמה גרדמן, דורון מרקו, פרופ’ סימון ליצין, גבי עידן. צילום: קובי קנטור

שלושה מהיזמים המובילים בהייטק הישראלי השתתפו בכנס DevelopEX2015 (שנערך ב11-11-2015) והפעם לא התמקדו בתיאורים טכנולוגים אלא בסיפורם הפרטי ובחוויותיהם האישיות.

ד”ר גבי עידן, מפתח גלולת הPillcam- ומייסד חברת גיוון אימג’ינג סיפר על הסיבות שהביאו אותו להפוך טכנולוגיה צבאית שפותחה לצורך הנחיית טילים לגלולה זעירה המשמשת לגילוי מוקדם של סרטן המעי ועל יסוריו של מפתח טכנולוגיות חדשניות. מסביר עידן: הדבר ראשון ששאלתי את עצמי – מדוע הרבה מהפרויקטים במיכשור רפואי בארץ נעשו על ידי אנשים שיצאו מהתעשייה הבטחונית והתשובה לכך – לדעתי נובעת מכך שקודם כל התעשיה הבטחונית היתה במשך שנים רבות חוד החנית של הפיתוח הטכנולוגי, של עבודה אינטרדיסצפלינרית, של עבודה לפי תקנים ולפי תקינה. שלושת הגורמים הללו חשובים מאוד לפיתוח של מיכשור רפואי. בנוסף, למדתי במשך השנים שכאשר ניגשים לפרויקט חדש, יש לפעול לפי הצעדים הבאים:

  • בראש ובראשונה – חייבים לבדוק אם יש צורך שוק אמיתי. מוכח שמסתמך על יותר מחוות דעת אחת. לא מספפיק שאיזה רופא פלוני אמר שצרך את זה כדי להיות בטוח שיש טעם שהקהילה שעוסקת בנושא הפלוני מסכימה שיש כאן צורך שוק אמיתי.
    שלב ב’ אחרי שהוכח צורך שוק זה לחפש פתרונות טכנולוגיים המתאימים ביותר ולהיזהר מהנטייה לסמוך רק על הפתרונות שלך כי יכול להיות מאוד שיש על ידך פטנטים או רעיונות של אחרים שמתאימים יותר.
  • שלב שלישי – לבדוק את נושא הפטנטים האם יש לך משהו ייחודי או הסתבר שעשו את זה קודם והמגרש תפוס.
  • שלב רביעי – לא להירתע מלהכניס אלמנטים חדשניים לפרויקט החדש ובלבד שאתה יודע שהם נמצאים בשלבי פיתוח מתקדמים באיזושהי חברה או באיזשהו מכון. אלמנטים שאי אפשר לקנות מהמדף אבל יודע שתוך שנתיים שלוש הם ייצאו לשוק.

מסתבר שחילופי הרעיונות בין עולם הרפואה ועולם הטכנולוגיה הכללי עובדים לשני הצדדים. חברת Storedot שהוקמה ע”י פרופ’ סימון ליצין וד”ר דורון מאירסדורף. שניהם יוצאי סנדיסק אשר יצאו לדרך חדשה במטרה לפתח שבב המבוסס על פפטידים ביולוגים ולא על הסיליקון הרגיל.

היזם הסדרתי דורון מרקו חשף מדוע החליט לפתח מדפסת תלת מימדית לאוכל וכיצד הצליח להגיע להאוורד שולץ, מייסד “סטארבקס” ולחתום עימו על עסקת ענק לשימוש ב”ג’יני” – המדפסת התלת מימדית לאוכל בעשרות אלפי סניפי “סטראבקס” ברחבי העולם.
פרופ’ סימון ליצין, לשעבר המדען הראשי של חברת סנדיסק וכיום היזם והמדען הראשי של חברת Storedot סיפר כיצד מאמר שפורסם בנושא פיתוח תרופה למחלת האלצהימר הניע אותו לפתח סוללה חדשה לטלפונים סלולרים ומכוניות חשמליות הנטענת בתוך כמה דקות.
“מניסויים אותם הציגה החברה היא הראתה יכולת לפתח טכנולוגיה שתאפשר אגירת אנרגיה בסוללות למכשירי סלולאר והחלפת המסכים של הטלפונים החכמים בחומרים שאינם רעילים.”
לאחר המושב ביקשנו לשמע מפרופ’ ליצין על התרשמותו מהכנס.
“ראשית, אני חושב שזו יוזמה מבורכת לכלול מסלול העוסק בחוויותיהם האישיות של יזמים בכנס שהוא בד”כ טכנולוגי מקצועי טהור. התוצאות של פיתוחים טכנולוגים המוצגות בדרך כלל בכנס הופכות להיות הרבה יותר מוחשיות ומוערכות לאחר שהקהל מבין את הסיבות, העסקיות, הארגוניות והכספיות של פיתוחים שהצליחו”.
אני חושב שזו היתה חוויה יחודית לקהל כמו גם למציגים ואני מקווה שהמסגרת הזו תורחב בכנסים הבאים”.
במהלך כנס DevelopEX2015 הוצגו מוצרים וטכנולוגיות חדשניות נוספות אשר פותחו לאחרונה בארץ ובעולם וכלל כ-50 מרצים ומנחים מכל העולם. הכנס נערך ביום ד’ החולף 11-11- 2015 במרכז הכנסים AVENUE שבקרית שדה התעופה בהשתתפות כ-1,000 מאנשי התעשיה . הכנס נחשב למפגש הפסגה המקצועי של כל העוסקים בתכנון, פיתוח, ויצור כרטיסים אלקטרונים ומערכות מוכללות.

 

שלמה גרדמן יו”ר משותף של כנס -DevelopEX2015 אמר:” לאור הגידול החד שחל בשנים האחרונות בפיתוח מערכות מוכללות החלטנו לקיים כנס שיתמקד בטכנולוגיות ובכלים המאפשרים לשפר את עבודתם של מפתחי מערכות אלקטרוניות . לכנס DevelopEX2015 הוזמנו מרצים ומומחים בכירים מהחברות המובילות בתעשיה כולל סמסונג, ברודקום,טקסס אינסטרומנטס, NXP, אינטל, טקטרוניקס, פלקסטרוניקס וכן חוקרים מהאוניברסיטאות המובילות בישראל כולל טכניון, אונב’ ת”א, אונב’ בר אילן, אונב’ בן גוריון ואחרות.

 

כל ההרצאות המקצועיות ב- DevelopEX2015 נבחרו ע”י וועדת היגוי מקצועית המורכבת מאנשי אקדמיה ותעשיה בכירים בראשות פרופ’ יצחק בירק, ראש המעבדה למערכות מקביליות בטכניון ויו”ר מקצועי של-DevelopEX2015. לאחר מושב הנעילה של הכנס אמר פרופ’ בירק:
“השנה הוצגו בכנס כמה טכנולוגיות חדשניות אשר פותחו בישראל בזכות יכולות החשיבה והיצירתיות של המהנדסים הישראלים. מתוך הבקשות הרבות שהתקבלו בחרנו את הטובות ביותר ואני שמח שאיפשרנו לאנשי התעשיה ללמוד על החידושים הללו באמצעות הצגתם ב- DevelopEX2015”.

תגובה אחת

  1. אלו אאוריקות קטנות, אינני מזלזל בהם. יש אאוריקות גדולות: זו של אינשטיין בתורת היחסות הכללית, זו של גדל במשפט האי-שלמות, זו של אלן קונס/גרותנדיק בגיאומטריה הלא קומוטטיבית, וזו של נימה ארקני-חאמד בתובנה שמרחבי ה X,Y,Z יכולים במידה שווה להיות ממדי אנרגיה מכורבלים. ואפשר להמשיך עוד: דארווין והאבולוציה, ניוטון והחוקים, גלילאו ומערכת השמש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן