כיצד תרופות נגד צרבת משפיעות על המעי

נוגדי חומצה מפחיתים את מגוון החיידקים במעיים והדבר עלול לעורר בעיות

תרשים של מערכת העיכול. מקור: ויקימדיה / BruceBlaus.
תרשים של מערכת העיכול. מקור: ויקימדיה / BruceBlaus.

ב-2014 קיבלו אמריקנים יותר מ-170 מיליון מרשמים לתרופות המונעות שחרור חומצה בקיבה, הידועות בשם מעכבי משאבת פרוטונים (PPIs) לטיפול במחושים קיבתיים, ובכללם קשיי עיכול, כיבי קיבה (אולקוס) וצרבת. תרופות אלה, כקבוצה, נמנות על עשר התרופות הנרשמות ביותר בארה"ב והן זמינות גם ללא מרשם. סקרים מראים שהשימוש בהן מופרז מאוד ובמקרים כאלה הנזק שהן עלולות לגרום גדול מן התועלת. למעשה, שני מחקרים חדשים מצאו שמעכבי משאבת פרוטונים גורמים לשינויים באוכלוסיית החיידקים במעיים באופן שעלול להגדיל את הסיכון לזיהומים מסוכנים במעיים. המחקרים האלה מצטרפים לראיות המזהירות מפני השפעות מזיקות של התרופות.

כדי להבין מדוע אנשים שנוטלים PPIs נוטים יותר להיפגע מזיהום במעי, חוקרים מאוניברסיטת חרונינגן ומן המרכז הרפואי של אוניברסיטת מאסטריכט בהולנד וכן ממכון ברוד באוניברסיטת הרווארד והמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), קבעו את רצף הדנ"א של החיידקים המצויים בצואה של 1,815 אנשים. הדבר אִפשר לחוקרים לקבל תמונת מצב של החיידקים המצויים במעי הנבדקים. החוקרים מצאו, בין השאר, שמגוון החיידקים במעיים של נבדקים שנטלו PPIs היה נמוך מזה שנמצא אצל אלה שלא נטלו את התרופות האלה.

החוקרים שפרסמו את תוצאותיהם בכתב העת Gut, מצאו שההבדלים ניכרו גם כשהמשתמשים ב- PPIs לא סבלו מבעיות קיבה ומעיים. הדבר מרמז על כך שההבדלים נבעו מן התרופות עצמן ולא מתופעות לוואי של המחלה. (בין שאר המשתמשים, גם חולים המאושפזים ביחידת טיפול נמרץ מקבלים PPIs כדי למנוע כיב קיבה שנובע ממתח נפשי.)

חוקרים בקינגס קולג' בלונדון, באוניברסיטת קורנל ובאוניברסיטת קולומביה קיבלו תוצאות דומות במחקר שתוכנן באופן דומה וכן במחקר התערבותי קטן שבו נבדקו חיידקי המעיים לפני שנבדקים נטלו PPIs במשך ארבעה עד שמונה שבועות ולאחר מכן.

הפחתת החומציות יכולה להסביר כיצד התרופות משנות את מגוון החיידקים במעיים. סביבה פחות חומצית עשויה להיות נוחה יותר לחיידקים מסוימים ופחות נוחה לאחרים. אי האיזון שנוצר עלול להוביל לזיהום, אומר רינס ורסמה, גסטרואנטרולוג באוניברסיטת חרונינגן. התרופה יכולה להשרות "שינוי במיקרוביום (אוכלוסיית החיידקים) שייצור גומחה אקולוגית שבה יכולים להתרבות חיידקים כמו סלמונלה או קלוסטרידיום דיפיציל," הוא מסביר.

מאחר שאוכלוסיית החיידקים במעיים של אדם יכולה להשפיע גם על ספיגה של סידן, ויטמינים ומינרלים, השינויים שהתרופה משרה יכולים להסביר מדוע אנשים שנוטלים PPIs נוטים יותר לשבור עצמות מסוימות ויש להם חסרים תזונתיים. אף שאיש עדיין אינו יודע כמה מודאגים צריכים להיות המטופלים הנוטלים PPIs במשך שנים רבות, דבר אחד בטוח: "חייב להתנהל דו־שיח בין רופאים למטופלים שלהם, הנוטלים את התרופות האלה," אומר ג'ואל היידלבוך, רופא משפחה באוניברסיטה של מישיגן שחקר שימוש יתר ב-PPIs. "יש אלפי חולים שנוטלים את התרופות האלה ללא גבול בלי שום צורך."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן