סיקור מקיף

ניסוי אמיתי: בלוגר ישראלי לוקח מנת-יתר של שישים כדורים ומתעד את התוצאות

לקראת אירוע 10:23 שהתקיים ביום שישי האחרון, תרם רועי צזנה את גופו למדע ובלע מנת יתר של תרופה הומיאופתית

תרופה הומיאופתית. מתוך ויקיפדיה
תרופה הומיאופתית. מתוך ויקיפדיה

הנחתי את הכדור הראשון על הלשון. היססתי לרגע. נכון, החיים לא קלים לפעמים, אבל האם באמת כדאי להמשיך?

די. אם אמשיך לחשוב, לא אעשה זאת. הרמתי את הכוס לשפתיי, ובלעתי את הכדור במהירות.

כדור ראשון. כדור סטריכנין זעיר אחד מספיק כדי להרוג אותך בעוויתות מייסרות.

אבל זה לא כדור סטריכנין.

הרמתי את הכדור השני. בחנתי אותו מקרוב. יש תרופות שכדאי לקחת רק כדור אחד מהן. אם אתה לוקח שני כדורים, זו כבר נחשבת למנת-יתר.

מושלם.

בלעתי את הכדור השני ונשמתי עמוק. הדרך הארוכה רק התחילה.

הכדור השלישי, הרביעי והחמישי החליקו במורד גרוני יותר בקלות. אם כבר, אז כבר. המתחיל במלאכה, אומרים לו גמור, כפי שסבתא שלי תמיד אמרה. היא בטח לא חשבה שאיישם את הממרה בדרך הזו.

החיים מלאים בהפתעות.

חמישה כדורי אספירין, כשהם נלקחים בבת אחת, יכולים לגרום נזק לגוף. הם מדללים את הדם, גורמים לו לצאת בקלות מהעורקים ומהורידים. אנשים יכולים להתחיל לדמם מהאף, מהעיניים. כל מכה קטנה גורמת לחבורה מכוערת על העור. במצבים מסוימים, חמישה כדורי אספירין יכולים להרוג אותך.

אבל אלו לא היו כדורי אספירין.

עוד חמישה כדורים. סך-הכל בינתיים: עשרה כדורים, בפחות מחמש דקות. בעשרה כדורי אופטלגין, שנלקחים כולם ביחד, יש מספיק חומר פעיל כדי להבהיל אותך למיון לשטיפת קיבה דחופה.

אבל אלו לא היו כדורי אופטלגין.

עשרת הכדורים שלקחתי יוצרו מתמצית בלאדונה, אחד הצמחים הרעילים ביותר בטבע.

בלעתי רוק, היטיתי את החבילה ושפכתי עוד עשרה כדורים לכף היד. בלעתי את כולם, שניים בכל פעם.

עשרים כדורים עכשיו.

עשרים כדורי אקמול, תרופה תמימה יחסית, ידפקו לך את הכבד, יצהיבו לך את העור ואת העיניים. הכבד יפסיק לתפקד, לא יוכל לעבוד, יגסוס. ואתה ביחד איתו. מסכן. יש לו את התפקיד הלא-נעים לנטרל את כל החומרים הנכנסים לגוף. הוא די יעיל בזה, אבל כמות החומר הפעיל שנמצאת בעשרים כדורי אקמול היא פשוט יותר מדי עבורו.

אבל עשרים כדורי הבלאדונה שבלעתי, יוצרו בצורה הומאופתית (הקישור רק מדגים את הכדורים. למעשה הזמנתי אותם ממקום אחר, ולא מחברה זו). הרוקח שביצע את התהליך לקח את תמצית הבלאדונה הרעילה ומהל אותה פי מאה. ואז עוד פעם פי מאה. ואז עוד פעם פי מאה. אחרי שלושה מיהולים כאלו, היא כבר הייתה מהולה פי מיליון. אבל הוא לא הסתפק בזה. הוא מהל אותה עוד פעם פי מאה. ועוד הפעם, ועוד הפעם, ועוד הפעם. כל אחד מהכדורים שבלעתי עכשיו הכילו את התוצר של שלושים מיהולים שכאלו. הסיכוי שנותרה בהם אפילו מולקולה אחת של תמצית הבלאדונה הוא נמוך להחריד. למעשה, באותה המידה הרוקח היה יכול למהול את החומר המקורי באוקיאנוס כולו, ולהגיע לאותו ריכוז של חומר פעיל שנמצא בכדורים שלקחתי עכשיו.

להומאופתים, ידעתי, זה לא מפריע. הם טוענים שהכדורים מסייעים להקל על כאבי ראש ובעיות אחרות. אבל אפילו לכדור האקמול הפשוט ביותר המחולק היום כנגד כאבי ראש, יש השפעות הרסניות על הגוף כשלוקחים אותו בכמויות גדולות. ועדיין, ההומאופתים מתעקשים שזה עובד. עניין של אמונה, ועוד אמונה מיסטית מלפני מאתיים שנים, שמנוגדת בכל פרט ופרט למדע המודרני.

לכדורים ההומאופתיים, בינתיים, לא הייתה שום השפעה.

אז המשכתי. החבילה שהזמנתי הכילה די הרבה כדורי בלאדונה. אחרי הכדור השישים, עדיין שום דבר לא השתנה. הלעטתי את עצמי במנת יתר הרסנית. ושום דבר לא קרה.

הומאופתיה. אין בזה שום דבר.

הניסוי נערך כהכנה לאירוע 10^23שמתוכנן להתקיים בסוף השבוע הנוכחי בתל-אביב, ביום שישי ה- 4 לפברואר, בשעה 10:23. במסגרת הארוע יגיעו עשרות (אם לא מאות) ישראלים לכיכר דיזנגוף, שם יקחו מנות-יתר של תרופות הומאופתיות מכל הסוגים.

אחת מהמטרות הפרקטיות יותר: להפגין כנגד הבזבוז המשווע של כספי ציבור, הנובע מכך שחלק מקופות החולים מוכנות לממן טיפולים הומאופתיים שאין שמץ של הוכחה מדעית מהימנה ליעילותם. אם תהיתם למה לקופות אין כסף לממן לקשישים ולחולים את התרופות שלהם, קיבלתם את התשובה. הכסף מבוזבז… ובכן, על שום דבר.

הערה אחרונה וחשובה: אני מבהיר מראש שאני לא עומד להתווכח בטוקבקים על יעילות ההומאופתיה. היא אינה יעילה, והדבר נקבע במספר רב של מחקרים מדעיים וסקירות מדעיות קפדניות. אם אתם רוצים לקרוא עוד, אתם יכולים לעיין ב- ‘ריפוי או פיתוי’ של סינג וארנסט, בתור התחלה. וזהו. אני לא מתווכח בטוקבקים, אז בבקשה חסכו לעצמכם את המאמץ.

65 תגובות

 1. תנו לי לעזור לכם קצת
  ציטטתם מן הויקיפדיה על הומיאופתיה ורפואה אלופתית
  ויקי מקור מאוד לא מומלץ ללמידה ככל הקשור לתוכן נוגד את הדוקטרינות המקובלות שכל מטרתן ביסוס הריפוי התרופתי ורווחיו.
  אני נאלצת לחזור אל היפוקרטס ע”ע ויקיפדיה “אבי הרפואה המערבית” ציטוט, שם.
  ממליצה לכם לקרוא את הערך הזה היפוקרטס.
  כתבו
  אשר יסד את האסכולה לריפוי מבוסס הגיון בניגוד לטענתם, לאסכולות דרכי הריפוי הקדומות יותר שהניחו כי כוחות רוחניים גורמים למחלות.
  נו
  יצירת ההנחה כביכול אנשים קדומים ליוון הסתמכו רק על רוחניות מגוחכת בהתחשב בממצאים ארכיאולוגיים מפרס מצרים בבל ואפילו ממצאים חומרים מהתקופה הניאוליתית בהם ניכר ידע רפואי מעורר הערכה.
  יש סתירה פנימית בשני משפטים צמודים ובהם גם מחשיבים אותו ראשון הרופאים וגם מזכירים כי למד רפואה מאביו וסבותיו.
  זה בעיקר מלמד על תרבות יוון ולא על רפואה. בכל תחום מאריגת צמר ועד אלים קדומים היוונים הבריונים ויורשיהם הרומים היו כובשים מוחקים כל מה שהיה נהוג קודם ומנהיגים ממלכתיות חדשה אחידה.
  זה לא השתנה הרבה ואנחנו בסרט הלא נעים הזה כבר אלפי שנים.
  היפוקרטס הזה, אמר
  כל חומר בטבע יכול לרפא להזיק או לא לשנות כלום רק תלוי המינון.
  לפיכך רועי. אם לא קרה לך כלום טעית במינונים זה הכל.
  לקחת מינון לא משנה כלום
  מינון מדוייק מרפא
  ואם טענותיך לגבי חומרים נכונות הרי שזה מייתר גם את עולם הפרמקולוגיה כידוע לכם באקמול יש מינון מגוחך של לידוקאין והרבה קמח.
  מניסיוני, הומיאופטיה פועלת וגם לא פועלת
  זה לגמרי תלוי מינון דיוק בחומר והתאמה.

 2. רועי צזנה כל פעם שאני קוראת משהו שאתה חתום עליו אני נדהמת מי התיר לפרסום את אוסף המשפטים הללו כתובים יחד.
  עוד לא התאוששתי מהספר השולטים בעתיד ויש לי בעיה מה לעשות בו כי אני מפחדת להיות אחראית שעוד מישהו יקרא זאת אם נשאיר אותו בפח או משהו כזה.
  אתה לא יודע כלום על הומיאופתיה וניכר בסו קולד ניסוי שעשית שאתה לא יודע הרבה על כימיה וצמחי מרפא. אבל יש משהו טוב מהטקסט הזה. למדתי לא להתיחס ברצינות לכל מה שכתבו הידען. אין לזה גרם עריכה.אפילו לא במינונים הומיאופטים

 3. לא יודעת לגבי הומאופתיה,יתכן שהאפקטיביות תלויה גם באמונה.
  אבל לגבי 60 כדורי קלונקס שנלקחו לא חל שום נזק לכבד . יתרה מכך בבדיקת אולטרסאונד לכבד. יש שיפור. פחות כבד שומני
  בבדיקה בבית חולים לאחר לקיחת 60 כדורי קלונקס. נצפו בדם אקמול.
  לא נעשתה כל שטיפת קיבה בבית חולים
  מסקנות הקלונקס היה מזוייף או שבקלונקס המרכיב העיקרי הוא אקמול
  קלונקס( מזוייף או אמיתי) מתקן כבד שומני

 4. לנתן ארבייטמן, כמה דיוקים:

  ג’יימס רנדי ולא ג’ינס רנדי, שאגב, הביע תמיכה באירוע ולא התחיל עם זה, ולכן הקרדיט לא נכון ולא במקום.
  את הקרדיט אפשר לתת לארגון הסקפטים של בלגיה שקרא בציניות ל”התאבדות המונית” בצריכה מוגזמת של תרופות הומאופטיות, באירוע שהפך להיות אירוע שנתי בין לאומי.
  עשר בחזקת 23, זו רמת הדילול של החומר שכביכול אמור להיות יעיל. רמת דילול מוגזמת עד כדי גיחוך, הרי אם המים זוכרים, אז הם גם זוכרים את הקקי של הדגים ואת השתן של הילדים בבריכה…
  האירוע מצוין כדי להעלות את המודעות הציבורית לחוסר היעילות של הומאופטיה ולבזבוז כספי ציבור על מחקרים ששוב ושוב נכשלים להוכיח אפילו קמצוץ של יעילות מעבר לאפקט הפסיכולוגי של תרופות מדומות- פלצבו.

  בפשטות מתוך ויקיפדיה:
  https://en.wikipedia.org/wiki/10:23_Campaign

 5. אבי חבל שלא טרחת לציין שחיכיתי את ג’ינס רנדי שעשה את אותו דבר בדיוק. איפה הקרדיט?

 6. כתבה מתנשאת…..
  עובד, לא עובד, הנה עובדה בשבילך: לבן שלי, כשהיה בן 6, היו דלקות אוזניים שלא עברו. רופא קופת חולים כללית נתן לו תרופה הומאופתית ומאז אין יותר דלקות.
  טול קורה מבין עינך

 7. כתבה מעולה, רק חבל שלנבערים היא לא ממש תעזור וגם לא ממש תשכנע.
  נדמה לי שהמאמינים בהומאופתיה הם כאלה שגם מתנגדים לחיסונים שבטוחים שמנסים להרעיל אותם ולדלל את האוכלוסיה. אם אוכלוסיית הנבערים תדולל, מה טוב.

 8. טוב, זו לא כתבה רצינית.
  אני אוהבת לקרוא על מחקרים שונים, אבל זה מבזה מחקר, לא נעשתה שם שום עבודת רקע.
  סתם מלא זלזול, ומעודד שנאת חינם.
  חבל על זמן הקריאה.

 9. שאלתי את הרופא ההומיאופטי שלי והוא חייך ואמר שבקלי קלות יוכל להתאים למר צזנה, אחרי שיבדוק אותו קלות, חומר הומיאופטי “מדולל” שיחמיר לו את הבעיה עד מוות כפשוטו. הרופא לא מוכן כמובן לעשות זאת באמת, אבל היה מעניין למצוא רופא כזה ולהביא אליו את מר צזנה. מעניין מר צזנה אם אתה מוכן – כתוב את תגובתך.

 10. הניסיון של רועי צזנה שגוי מהיסוד.
  לפי ההומואפטיה, ככל שהחומר הפעיל דליל יותר, כך התוצאה אפקטיבית יותר. כלומר, צזנה פעל בכיוון ההפוך ולכן זה לא מפליא שגופו לא הושפע מכך.
  ואכן, ההומואפטיה משיגה את התוצאות הטובות ביותר כאשר כמות החומר הפעיל מזערית במיוחד.
  ולכן, בהינתן העיקרון ההומואפטי הנ”ל, התרופה ההומואפטית המושלמת היא זאת שאין נוטלים אותה כלל, שהרי כאן מתקיים הדילול האולטימטיבי.
  מ.ש.ל

 11. מה אכפת לי אם זה עבד עליך או לא, מה אכפת לי אם זה פלצבו או לא. העובדות הן כאלה שאני בתוך שנה של טיפול הומיאופטי (קלאסי) נפטרתי מבעיה שאין ספק שהיא קשה (טריקוטילומניה) וכן מבעיות גב ששום רופא אחר לא היה יכול להעלים אותן וגם אם היה מלעיט אותי בטונות של משככי כאבים שהם מזיקים לכשעצמם. אז אתה נטלת תרופה שלא היית צריך, זה לא הזיז לך, ואם היית צריך אולי זה כן היה מועיל……………….

 12. זה בדיוק העניין – נתונים מדעיים, לא פסוודו מדעיים, וכדאי שתבין מהו ההבדל בין השניים. וכשתערוך אתה אתר, תגלה כמה חוסר אחריות שאתה רוצה לחיי הקוראים.

 13. המדרון שאליו אתה פונה הוכיח את חלקלקותו פעם אחר פעם בהסטוריה.

  אם משהוא מגיב ומביא נתונים מדעיים – הוא ראוי להשמע.

  בליזובסקי, מה אני אגיד לך, זה אתר שלך אתה יכול לעשות כל שתחפוץ בו.

 14. לשחר
  אין לי בעיה שאנשים חושבים וכותבים שטויות. יש לי בעיה כשזה נוגע לחיי אדם. ובהחלט גרימה לאנשים להאמין ברפואה משלימה בלי ביקורת ולהתנגד לחיסונים הביאה בפועל למקרי מוות רבים.
  בנוסף ביקורת אנטי מדעית אינה ביקורת מדעית לגיטימית אלא סתם רמאות.

 15. בחיי בליזובסקי אתה נשמע כמו איש הכנסיה בימי הביניים

  אחד שלא “אוהב” שמפריעים לו להפיץ את האמת

  “ולמגינת ליבו” נאלץ לחסום ביקורת (לגיטימית מדעית ועניינית) בכדי לא למנוע מהציבור להכנס בשערי גן עדן.

  כן – ככה בדיוק אתה נשמע.

 16. אותי יותר מטרידה הבעיה שכאשר הרופא אומר לי שאני סובל מדלקת ריאות ורושם לי אנטיביוטיקה לשבוע ימים אני באמת לאחר שבוע ימים מרגיש כמו חדש וזאת למרות שהשארתי את האנטיביוטיקה בבית המרקחת. הוכח מדעית במשך כל שנה שבה ביקרתי אצל הרופא. רועי צזנה תבדוק את זה בבקשה וספר לנו האם הניסוי שלך יניב תוצאות זהות לתוצאות שלי.
  דרך אגב בעקבות הניסוי הזה שערכתי על עצמי אני נקי מתרופות לרבות אקמול וחבריו כבר יותר מ 20 שנה.

 17. לא כל המטרה של ה שימוש במחקר ההודי היא לא לתת לי להסביר לציברר את האמת. אחרי שקראתי ב-YNET תגובה של מישהי שאומרת שהיא קראה באתר הידען שחיסונים זה דבר חשוב והשתכנ עה אבל אחר כך קראה את התגובות נדלקה אצלי נורה אדומה בנושא של רפואה אלטרנטטיבית. אסור לתת לגולשים המחפקפקים באמת להתפרע. אני לא מוכן שאדם אחד ימות בגללי.
  אם זה לא ברור לכם אז כנראה שצריך לחזור למדיניות החסימה.

 18. לדעתי המחקר ההודי גילה תגלית מרעישה. חלקיקים בריכוז נמוך במיוחד מתעוררים מינית ומתחילים לקיים יחסי מין ולהתרבות.
  אפשר להשוות את זה לעם ישראל אשר ככל שמענים אותו כן ירבה וכן יפרוץ.
  הנה מדע אמיתי!

 19. אבי, מקסים:
  לדעתי גם הקישור שהביא בעל זבוב עונה ל”מחקר” יפה מאד.

 20. אמיר, גם כן סליחה אם נפגעת.
  לצערי ברוב המקרים באתר הידען כשמישהו חוזר ושואל אותן שאלות בכתבות שנושאן הוא אבולוציה או “רפואה” אלטרנטיבית הוא או טרול או ספאמר ולכן הנחתי כי גם אתה אחד מאלה. מאחר שאתה לא כזה אכן מגיעה לך התנצלות.

 21. יש הוכחה שהומיאופטיה עובדת !
  ניסיתם לדלל עמבה ? תדלל גם פי 10 בחזקת שלושים תמיד תישאר מסריח . אולי זה קשור למחקר ההודי ההוא ? עמבה זה החור השחור של הפרמקולוגיה . ילדים הוזהרתם : אל תנסו בבית .

 22. אני לא יודע אם ענית לי – כי הפעלתי את הדפדפן מחדש ונמחקו הקוקיס – אז אני לא יכול לראות.

  הדרך שבחרת בלחסום תגובות בנושא המחקר – למעשה בוגד באחד מעקרונות המדע החשובים ביותר : השקיפות.

  שכן דיון על מחקר זה יעשה במקומות אחרים – שיתכן ולא תהיה לנו גישה לדון בהם בצורה ביקורתית.

  למעשה אם קוראים את המחקר אפשר אפילו להתקיל את ההומאופטיה שכן אם אין הבדל
  מעבר לדילול מסויים – אז למה מדללים עוד ?

 23. אמיר:
  אינני יודע היכן ראית אלימות שהופנתה כלפיך.
  שאלת שאלה, קיבלת תשובה והמשכת לבקש תגובה “הפעם לאחר קריאת המחקר”.

  בניגוד לדברים שהופנו כלפיך – דווקא בהתייחסות מסוג זה אני רואה אלימות.
  על מה מבוססת ההנחה שמי שהשיב לך לא קרא את המחקר?
  למה לא התייחסת לדברים עניינית אלא פנית לשיטת הניג’וס?

  אחרי שפעלת כך – מדוע הופתעת מזה שמישהו כינה אותך ספאמר?

  והפסיכולוגיה בגרוש שהוספת לתגובתך האחרונה – ” כאילו ככאשר אני מבקש לברר משהו שבחוויה של חלקכם סותר את מה שאתם חושבים, אז יש להוקיע אותו.” – האם זו אינה אלימות?

 24. אמיר, סליחה אם נפגעת.
  ההרגשה שלי מול מבול התגובות מהסוג הזה, ואתה רק דוגמה היא שיש אנשים שמוכנים לקבל כל תיאורית קונספירציה, רק לא את האמת המדעית וזה מתסכל אותי. לעיתים עוטפים אותה בעטיפה מדעית וזה עוד יותר מרגיז. אתה מוזמן להגיב אבל תבין שמול מדע יש פסוודו מדע. אם יש מחלוקות בתוך המדע, בבקשה, אבל תחום שכבר הוכח חד משמעית שהוא הבל, חבל לבלבל את הגולשים עליו.

 25. תודה על התשובות, אני מאוד מעריך את מי שמוצא זמן, משקיע חשבה ואנרגיה להשיב לי.
  עם זאת, אציין שזו פעם שניה שאני מגיב לכתבה באתר זה וזו פעם שניה שאני חווה תחושה של אלימות כלפי. כאילו ככאשר אני מבקש לברר משהו שבחוויה של חלקכם סותר את מה שאתם חושבים, אז יש להוקיע אותו.
  אני לא מאמין בהומיאופתיה וחושב שהרעיון אכן מופרך מהיסוד. אבל ראיתי פה מחקר שנראה שנעשה בסטאנדרטים מדעיים. אני לא מבין גדול בננו חלקיקים ואני גם לא מבין גדול בצורות מחקר. קיוויתי שמישהו יוכל לעזור לי להבין את משמעות הPDF שבקישור ביחס לנושא שבכתבה.
  תודה

 26. למקסים (16) ולספאמר (28, 29, 33 ועוד היד נטויה?). כרגיל אוראק כבר סקר את ה”מחקר” ההודי והראה, כפי שניתן לראות לבד כשקוראים את המחקר, שהביקורת בה השתמשו החוקרים פשוט גרועה וגם כי יש סיכוי טוב מאוד שהחוקרים זיהמו בטעות את הדגימות שלהם במתכות שרצו למצוא שם.
  בקיצור, כרגיל, ההומאופתטים לא הצליחו להראות שנשאר חומר כלשהו במים לאחר הדילול. וכמובן אפילו אם היה נשאר חומר – כמו במקרה של דילולים נמוכים בהם באמת נותר חומר – אין לו שום השפעה רפואית. כל מחקר טוב, כלומר מחקר שנעשה בתנאים שתאר מיכאל, שבדק השפעתם של תכשירים הומאופתיים לא הצליח להראות כל השפעה של ה”תרופה”. התכשירים כלל אינם מועילים.
  אוראק: http://scienceblogs.com/insolence/2010/11/measuring_contaminants_and_concluding_th.php

 27. אמיר:
  מה יש פה לעיין במחקר?!
  באמת חשוב למישהו איך בדיוק הם דיללו ואיך בדיוק הם מדדו?
  מה שברור הוא שאם נמצאו חלקיקים מהחומר המקורי, אות הוא לכך שאו שהם לא זיהו נכון, או שהם דיללו הרבה פחות, או שהחלקיקים נשארו דבוקים לכלי ולא נמהלו בדילול.
  אין שום דרך להפוך 1000 חלקיקים למילארד מיליארדים. פשוט אין.

  זאת, כמובן, מעבר לעובדה שאין בשום ממצא בעניין זה כדשי לסתור את העובדה שמבדקי סמיות כפולה על יעילות הטיפול באמצעות תרופות אלו העלו שאין הן תורמות דבר לבריאות החולה – נושא שהמאמר כלל לא דן בו.

  יודע מה? כדי שתנוח דעתך גם עיינתי במחקר!

  אגב, מכיוון שמחזור המים בטבע כבר הוביל כל טיפת מים בכל מקום על כדור הארץ והביא כל פרודה שלהם למגע עם כמעט כל סוג חומר, המים שבברז שלך כבר בעצם מוכנים מראש לשימוש כתרופה הומיאופתית.

  ועוד משהו: תרופה זו הוכחה כיעילה ביותר נגד צמא!

 28. הטיפול ההומופאטי ממלא תפקיד של הטורפים בטבע, הוא מדלל אל האוכלסית הטיפשים כמו שהאריות מדללים את הנכים והחולים מעדרי התאו והגנו.

 29. מעניין מאוד. גם לדעתי אין סיבה שתרופה ללא אישוש מדעי תהיה ממומנת על ידי קופת חולים…
  אבל אם לא הייתי משוחד מראש, הייתי אומר שמי שנותן רפרנס למחקר מדעי – הרבה יותר משכנע.
  חבל שלא הבאתם רפרנסים למחקרים אחרים. וזה נכון לרוב הכתבות.
  ומי שרוצה, שיחפש את המושג “הורמזיס” או “hormesis”. אולי יעזור לו להישאר עם ראש פתוח.

 30. אמיר ומקסים:
  זה קישקוש.
  אם יש, לשם הפשטות, שתי מולקולות מחומר X, בתמיסה, ומחלקים את התמיסה ב100 צינצנות – אז לא יעזור בית דין: רק בשתיים מתוך אלף צנצנות תהיינה מולקולות של החומר X ובשאר לא תהיינה.
  זה חוק שימור החומר ולא נראה לי שמישהו חולק עליו.
  אם יש מיליון מולקולות ומדללים את התמיסה פי מיליארד מיליארד זה שקול לחלוקת התמיסה בין מיליארד מיליארד צנצנות – לכל היותר במיליון מתוך מיליארד מיליארד תמצאנה מולקולות של החומר.
  מי שטוען שהשיג תוצאה שונה למעשה מוכיח שטעה בניסוי.

 31. גם אם אתה מאמין שתרופה הומאופתית תעזור לך, וזכותך להאמין בכך, עדיין היא לא צריכה להכנס לסל התרופות וסל הטיפולים של קופת חולים. היא צריכה להיות טיפול פרטי שממומן על ידי החולה עצמו במידה שהוא מעוניין לקבל את הטיפול.

 32. רועי אתה מפחד להגיב?!

  במקום לקטול ישירות אולי תרצה לשמוע עוד דעות של הומופאתים או לשמוע עוד דברים הקשורים לאותו נושא, אני לא מדען לצערי הרב, אני גם לא הומופאת, אבל אני כן מאמין בדברים שיכולים ועוזרים גם ללא המדע והומופאתיה.

 33. אבל נראה לי שבכל זאת יכולת להתפגר מבליעת ששים כדורים אחד אחרי השני: יכולת למות מצבע המאכל והחומר המשמר שיש בכדור. בכל כדור, גם הוא לא מכיל שום תרופה ומכיל רק “גורנישט”, הוא עדיין מכיל צבע מאכל, חומר משמר, מייצבים, חומרי טעם (מרים…) וכולי שיארזו את הגורנישט הזה. ומעודף מוגזם של צבע מאכל ומייצבים לדעתי אפשר לקבל הרעלה.
  ולכן לא מומלץ לבלוע מנת יתר של כלום! עצם זה שהדבר הזה (גם אם הוא אוויר מוחלט) ארוז ככדור סימן שהוסיפו לו איזה חומר נוסף מיותר לחלוטין לאוויר הזה שאתה מקבל.

 34. לי עזרו תרופות הומאופתיות במקום שרופאים אמרו במפורש שזה לא יעזור. והזהירו שזה מסוכן להפסיק את הטיפול הקונבנציונלי. הפסקתי תרופות רגילות ולקחתי הומאופתיות.וכן זה עזר. לא מיד. בהדרגה כי זה לא סם. וכיום אני בריאה וההוכחה לבריותי הם בדיקות דם תקיונות.
  אז למה לא הומאופטיה?
  כי אז חברות התרופות שמרויחות מליארדים של דולרים כל חודש יפסידו. כי מאנשים בריאים אין רווחים.

 35. אתה כל כך מתעקש שגם הגולשים יקראו את השטויות שלך, אז מה אם נשאר אטום אחד במים. זה עוזר למישהו. כל הבסיס של ההומיאופתיה הוא אפילו לא על כרעי תרנגולת. כרעי חגב זו הגדרה יותר נכונה.

 36. עמוס – ויטמין C אמנם עשוי להועיל , לפחות לאנשים הסובלים ממחסור בויטמין, אבל לויטמין C יש תופעות לוואי ומנת יתר בהחלט תזיק לך.
  לעומת זאת, כל הנזקים הישירים מטיפולים הומאופתיים נובעים מזיהומים ביצור, תוספת מכוונת של תרופות אמיתיות, רגישות ללקטוז או כמו שגיא כתב – טביעה.

 37. ודרך אגב- שאלת מה מסוכן יותר מתרופות שווא.
  התשובה היא תרופות מיותרות.
  וגם אבחון לקוי.

 38. לא הבנתי מה הבעיה שלכם עם ההומאופטים-
  העובדה שהם עושים המון כסף?
  העובדה שההמון נבער?
  המחקרים שהראו שאין השפעה להומיאופטיה ניטרלו את אפקט הפלצבו.
  אבל מה זה בכלל משנה באיזה ערוץ מושג פיתרון? אם ההמון הנבער מאמין וגורם לכך שאפקט הפלצבו עובד, התוצאה היא שיש שיפור באיכות חייו.
  הבעיה האמיתית והיחידה עם ההומאופטיה היא עם מטפלים שרלטנים ולא מקצועיים, שעלולים לגרום לאנשים (נבערים וחסרי היגיון) לא לקבל טיפול רפואי קונבנציונאלי ולהרע את מצבם. באלו צריך לטפל בתקיפות. כל היתר עושים עבודה טובה ולו בהקשר של שמירה על אורח חיים בריא, מעקב רפואי תקופתי (חלקם רופאים “אמיתיים”), הסתכלות על האדם כאדם ועל כל מחלותיו באופן כוללני ואינטגרטיבי. אלו דברים שברוב המקרים לא מקבלים אותם ברפואה הקונבנציונלית, ואם יש מישהו שעושה אותם- גם אם הוא מרוויח על זה המון כסף, שיהיה לו ולחוליו לבריאות.

 39. לא הבנתי, ואם אני לוקח 50 כדורים של ויטמין C ולא קורה לי כלום זה אומר שזה שטויות?

 40. אקל עליך אבי – אתנסח מחדש (מחק שורה זו)

  צורת הביקורת שלך לא שוללת את ההומאופטיה – שכן לפי המתודולגיה שלה אין אוברדוס
  ומנגנון הפעולה (לכאורה) שלה אינו דומה לתרופה אלופטית.

  יתכן שהומאופטיה עובדת או לא
  מחקרים בעבר הראו שכן מחקרים אחרים הראו שלא

  אבל הטיעון שלא נשאר כלום במים הופרך במחקר ההודי בעזרת המכשירים הכי חדשניים

  Extreme homeopathic dilutions retain starting materials: A nanoparticulate perspective.

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20970092

 41. ההומיאופתים עושים כסף רב על חשבון ההמון הנבער, ומשום מה אתה מאמין להם ולא למדענים שרוצים את טובת החולים. הרי מה מסוכן יותר מתרופת שווא?
  חד משמעית, אין כלום מאחורי ההומאיפתיה, לא נשאר כלום ואם נשארה מולקולה אחת של החומר בעשרת אלפים כוסות זה הרי מגוכך כיצד בדיוק היא תרפא? זה בדיוק כמו האסטרולוגיה שיש עשרות סיבות שכל אחת מספיקה לכך שהיא אינה פועלת ובכל זאת האסטרולוגים עושים הרבה כסף.
  גם כאן אין שום סיבה הגיונית להאמין לזה, ובכל זאת רבים מדי מתעלמים מהעובדות ומההגיון.
  פה מדובר על עובדה מדעית ולא על אמונה. אתה יכול עד מחר להאמין שכדור הארץ מרובע, וזה לא ישנה את עובדת עיגוליותו.

 42. אפשר לפקפק בעגוליותו של כדור הארץ אם תביא מידע מדעי שמאשש זאת.
  למיטב ידיעתי אין.

  אתה מודע לכך שהיתה ספקנות לגבי מחקרים שכן הראו שהומאופטיה עובדת
  אבל ספקנות לגבי המחקרים ששוללים אסור ?

  אתה שומע את עצמך אבי ?

  אפשר לא לאהוב הומאופטיה – אפשר אף לתעב אותה ולעולם לא ללכת להומאופט

  אבל הטיעון שלא נשאר כלום במים (עד כמה שישמע לנו הגיוני עד עתה)
  הוא טיעון שהופרך במחקר ההודי בעזרת המכשירים הכי חדשניים.

  אתה עושה לי עוול שאתה חוסם תגובה לגיטימית
  לא הייתי רוצה לתייג את אתר הידען כאחד שחוסם מחקרים לגיטימיים רק בשל
  אמונתו של עורך האתר
  אבקש שתשקול שוב

 43. מה הרווח ב’ניסוי’ הזה?
  הרי ההמאופטים טוענים שדוקא דילול החומר הפעיל מגבירה את פעילותו. לשיטתם בליעת כדורים רבים יכולה דוקא למעט את ההשפעה!
  כבר רצוי ניסוי אחר, לבלוע כדור מהול עוד יותר מהמקובל.

 44. הומאופתיה זה זול יותר מפגישת היפנוזה.
  חלק מהאמינות של “תרופה” צריכה לבוא מתשלום כסף.
  כבר הוכח שהיפנוזה יכולה לרפא, כאבים, ליצור הרדמה, שיפור הרגשה גם ברמה נפשית וגופנית.

 45. רועי,
  אתה לא חייב להתוכח בטוקבק, אבל אתה חייב לכתוב דברים בעלי טעם.
  זה שכדורי הפלצבו של הומיאופטיה לא מזיקים זה לא נגד הפטנט הזה. זה שפלצבו מכל הסוגים מועיל, זה בעד הפטנט. זה שפלצבו שניתן בהתוויות רפואיות קונבנציונאליות עולה לא פחות מ”אלטרנטיבי” זה עובדה.
  ולפני שבוע בדף אחר הבאתי את הקישור הבא שמראה באופן מחקרי מלא שלפלצבו יש תועלת ממשית. לחולים נאמר במפורש שהם יקבלו פלצבו, או שום תרופה. אלו שלקחו במודע פלצבו הראו שיפור משמעותי לעומת אלו שויתרו על טיפול:
  http://news.sciencemag.org/sciencenow/2010/12/these-fake-pills-may-help-you-fe.html?etoc

 46. רועי, אתה צריך להאמין בזה כדי שזה ישפיע.

  עם גישה כמו שלך לא פלא שלא התרחשו שום תופעות לוואי, הרי לא האמנת שיהיו תופעות לוואי ולכן זה לא קרה בפועל.
  רק האמונה בתופעות לוואי יוצרת תופעות לוואי, אנא רועי בפעם הבאה תאמין חזק בתופעות לוואי ואז יהיה לך מה לכתוב.

  גילוי נאות
  הכותב תומך בתופעת ההומאופטיה מכיוון שהיא מדללת את האוכלוסיה ומגבירה את סיכויו של הכותב להגיע מהר יותר לרופא אמיתי (התור קצר יותר).

 47. לתמיר,
  אין שגיאה בהסבר. אם הוא מהל ביחס של 1:100 שלושים פעם זה שווה ערך למהילה אחז של 100 בחזקת 30 שזה ממש קרוב מאד לנפח האוקינוס האטלנטי, או השקט, או ההודי או כולם ביחד…

 48. מצטרף להרצל, רעיון ממש גרוע, לך דעתי איזה מיקרומזהמים אורגנים ואנאורגנים יש שם. העובדה שהחומר הפעיל מהול לא אומרת כלל שאים שם ריכוזים משמעותים של חומרים אחרים. אפילו אם ה”תרופה” עומדת בתקנים לגבי רעלים, מי שהתקין את התקנים הניח שלא יקחו עשרות כדורים ביום.

 49. הומאופטיה זה מדע רציני.

  אני מתפרנס מזה כבר עשרות שנים והיו לי מאות אלפי פציינטים שמכרתי להם את החרא הזה בתור תרופה.

  שוב, זה מאוד רציני – בלי פריירים כאלו לא הייתה לי היום וילה, מרצדס ובריכה.

  חבל רק שהפריירים האלה כן מתים (בעיקר כי הם לא לקחו תרופות מדעיות לבעיות שלהם) אבל המזל שמיד באים פריירים אחרים.

  לא לזלזל בהומאופטיה – היא חשובה למנהלת הבנק שלי.

 50. אתה עושה את עצמך, נכון? אם לא, אז זהו ההסבר: מוהלים 100cc (לצורך הדוגמא) ב-10 ליטר מים. לוקחים ממה שיצא 100cc ושוב מוהלים ב-10 ליטר מים וחוזר חלילה. 30 פעם.
  בסוף מקבלים 10.1 ליטר של “תרופה”(כלומר, מים). מה שהכותב אומר הוא, ש ה ר י כ ו ז של התוצר הסופי דומה לריכוז שהיה נוצר לו מהל את החומר הראשוני במי האוקיאנוס, כלומר שואף ל-0(כלומר שהסיכוי שבמנת “תרופה” תהיה מולקולה אחת של החומר הפעיל שואף ל-0). מקווה שעזרתי.

 51. Roee: You make a grave mistake. Overdose on Homeopathic pills may be quite dangerous, as you never know what is in there – Arsenic, Radon or other stuff that was used in the past as medicine.

 52. “באותה המידה הרוקח היה יכול למהול את החומר המקורי באוקיאנוס כולו, ולהגיע לאותו ריכוז של חומר פעיל שנמצא בכדורים שלקחתי עכשיו”

  איך יכול להיות? אז אתה בעצם אומר שהוא מהל את החומר המקורי בכמות נוזל כך כך גדולה? לא ייתכן

 53. “זיכרון המים” עליו מבוסס הרעיון של הומיאופתיה שייך לפרופסור צרפתי אם אינני טועה (שהיה בעל שם עולמי וכמדומני גם מועמד לפרס נובל או משהו כזה) .בשלב הסופי כאשר ממצאיו עמדו בפני המבחנים האחרונים .התבררה אז טעותו . במערך טבלאות האמת של הניסוי.
  הוא הודה בטעותו וחזר בו מהמצאתו .
  עד היום ,אלה העוסקים בהומיאופתיה על מנת לשכנע אדם בתרופותיהם מדברים על הגילוי שלו ועל “זיכרון המים ” של אותו מדען,מבלי להזכיר ולו במילה אחת ,כי גילוי זה נמצא בניסויים כשגוי ואו שגם המדען שגילה זאת מתכחש לדבריהם. לי כאדם ,כמיסטיקן ,הדבר נשמע באופן די חמור כניסיון לטייח את האמת מתחת לשטיח למען חיזוק מעשיהם.

 54. רועי thumbs up
  אבל למה לעזאזל יש פרסומת ל’המדריך הישראלי השלם לתוספי תזונה’???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן