סיקור מקיף

מדבקת א.ק.ג. המשדרת את מצב הלב לסמארטפון, פתרון GPS לניווט בתוך מבנים – מחר בכנס השקעות הולנד ישראל

נציגי מרכז Holst שבמסגרתם בוצעו הפיתוחים מגיעים לישראל לבחינת אפשרויות שיתוף פעולה עם חברות טכנולוגיה ישראליות. המשלחת, הכוללת נציגים בכירים נוספים מהולנד, המייצגים מגוון גופי היי-טק ומדעי חיים, תקיים מפגש עם התעשייה הישראלית מחר, 28 במאי במלון דן פנורמה בת"א במהלך שעות הבוקר

א.ק.ג בסלולאר. צילום: HOLST
א.ק.ג בסלולאר. צילום: HOLST

חידושים ופיתוחי טכנולוגיה מה'חמים' ביותר בזירה העולמית, שפותחו במרכז Holst ההולנדי, יוצגו השבוע בתל אביב, במסגרת מפגש שתקיים הרשות לפיתוח Brabant (BOM), במהלכו יבחנו אפשרויות שיתוף פעולה והשקעה בחברות טכנולוגיה ישראליות. בין החידושים: מדבקת א.ק.ג. הנצמדת לגוף והיכולה לשדר לסמארטפונים נתונים – בזמן אמת – על מצב הלב של חולים, פתרון GPS הראשון בעולם – בשבב אחד – המיועד לניווט בתוך מבנים והליך ראשון מסוגו בעולם לייצור תאים פוטו-חשמליים-אורגניים ידידותיים לסביבה, אותם ניתן לשתול בחומרי בניין, לדוגמה.

המדבקה שפותחה ב-Holst כוללת שבב א.ק.ג. (ECG) עם צריכת מתח נמוכה במיוחד, ומשדר בלוטות' נמוך אנרגיה (BLE). המדבקה, הכוללת גם רכיב להפחתת הפרעות רקע, נצמדת לגוף החולה ומספקת מידע שוטף על מצב הלב של החולה, בין אם הוא נייח או נייד. עיבוד המידע הנאסף מהלב מתבצע במדבקה עצמה והנתונים משודרים לסמארטפון של הרופא המטפל. המערכת, המסוגלת לזהות הפרעות קצב והתקפים אפילפטיים יכולה לפעול במשך חודש באמצעות סוללה אחת במהלך איסוף הנתונים וכשבוע עם שידור שוטף של נתונים. חידוש אחר שפותח במרכז כחלק מתוכנית Body area network, בשיתוף עם פנסוניק, הוא 'קסדת' EEG אלחוטית המשדרת באופן קבוע נתונים של שמונה ערוצי גלי מוח של החולה. בגלל צריכת חשמל נמוכה במיוחד היא יכולה לשדר עד 70 שעות ללא טעינה.

פתרון ה-GPS על שבב, הראשון בעולם למבנים סגורים, מבוסס על טכנולוגיית שידור רדיו שפותחה ב-Holst בשיתוף חברת השבבים BlinkSight, והוא מאפשר לעקוב ולנטר בזמן אמת אנשים וחפצים במבנים סגורים – ברמת דיוק של עד 10 ס"מ. הוא צורך מעט מאוד אנרגיה, פועל במספר תדרים לשימוש ברחבי העולם ואינו מפריע לשידורי ויירלס אחרים. את השבב ניתן לשלב במגוון יישומים מסחריים וצרכניים, דוגמת תגיות, חיישנים ומערכות ניידות (כדוגמת איתור אלפי פריטים הנעים במהירות – בזמן אמת). ניתן לשלבו בסמארטפונים ובמגוון מיקרו-מערכות שיהוו את הבסיס למה שידוע כיום כ- internet of things – שיוסיפו אינטליגנציה לכמעט כל אובייקט מסביב לנו, יעבדו עצמאית במינימום חשמל ויספקו מידע יקר ערך על הסביבה בה אנו פועלים.

טכנולוגיות נוספות שיוצגו כוללות יכולות להדפסת רכיבי אלקטרוניקה על חומרים גמישים. אחד היישומים שכבר פותחו במרכז הוא ה-Smart Blister, מדבקת מתכת גמישה, שניתן להצמידה לאריזות תרופות לטובת קבלת מידע על השימוש בתרופה ושידור המידע לגורמים המטפלים בחולה. שימושים אחרים בטכנולוגיה יהיו בתחומי המחשוב הלביש ויספקו מידע יקר ערך על בריאות הלובש, כמו גם טכנולוגיות של מסכים גמישים. חידוש נוסף הוא מדבקה גמישה (שכוללת חיישן ICU ורכיב תקשורת RFID) שניתן להצמידה לרכיבי מזון לטובת קבלת נתונים שוטפים עליהם. החיישן שישולב בתגית גמישה יוצמד למיכלי הובלה ויספק מידע יקר ערך על תאריכי ה'פג תוקף' וטריות המזון המובל וכך יצמצם משמעותית את כמויות המזון המושמדות כיום ברחבי העולם.

פתרון נוסף הוא טכנולוגיה לייצור תאים פוטו-חשמליים אורגניים (OPV) שניתן לשלבם בחומרים גמישים, שישמשו לטעינה של מגוון מערכות ניידות, דוגמת טלפונים, אריזות ותגיות ואפילו בחמרי בניין, כך שהם יהיו עצמאים לחלוטין בייצור האנרגיה הנדרשת להפעלתם (חשיפה לשמש תטען אותם בחשמל הנדרש להפעלה).

Holst Centre הממוקם ב- HTC (מרכז מו"פ המארח מעל 100 חברות הייטק) הוא מרכז מו"פ open-innovation עצמאי המפתח טכנולוגיות גנריות בשני תחומים מרכזיים: עבור מערכות חיישנים אלחוטיים עם צריכת חשמל נמוכה במיוחד ורכיבי אלקטרוניקה המיועדים לשטחים גמישים גדולים. העובדה ש-Holst Centre, הנתמך, בין השאר, על ידי הממשל ההולנדי, מאפשרת לו להפגין צמיחה מתמשכת ושותפים עסקיים מרחבי העולם, המגיעים לשם כדי לחלוק ברעיונות ובעיקר כדי לחלוק במאמצי פיתוח, עלויות והסיכונים הכרוכים במו"פ, תוך צמצום הזמן לשוק של דורות מוצרים חדשים ומבטיחים.

לדברי יאן פלה (Jan Pelle), מנהל BOM, שיעמוד בראש המשלחת ההולנדית לישראל, המטרה במפגש היא לעודד ולהשקיע בשיתוף הפעולה בין תעשיות הטכנולוגיה ומדעי החיים בישראל ובין אלה שבהולנד. "יש התאמה רבה בין התעשייה הטכנולוגית הישראלית לבין אשכולי ההייטק והביומד ההולנדיים ובאנו לכאן כדי לתמוך בהתהוות של שת"פ כזה. אנו מזמינים את החברות הישראליות להצטרף אלינו, לתרום מהידע שלהן ולקחת חלק בפיתוח של כמה מהטכנולוגיות החמות ביותר בעולם כיום", אומר פלה.

במהלך הביקור תציע BOM לגופים ולחברות ישראליות שיחליטו להרחיב את פעילותן לאזור, תמיכה בהשקעות ובהלוואות של עד 2.5 מיליון אירו. זרוע ה-BOM Foreign Investments תציע לחברות סיוע באיתור משקיעי חוץ, סיוע בקשר עם הרשויות המקומיות והאזוריות וחשיפה לפעילות המתבצעת כיום בשטחה. (ראו ידיעה קודמת – קרן ההשקעות ההולנדית BOM Capital מגיעה לישראל – מחפשת חברות טכנולוגיה וביומד)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן