סיקור מקיף

גיאולוג אוסטרלי גילה "בטעות" מכתש בעזרת גוגל-ארת'

הגיאולוג ארטור הכטמן חיפש בגוגל-ארת' אזורים במערב אוסטרליה בהם יש סבירות למציאת מחצבים שונים, ובטעות גילה מכתש

מכתש הכטמן כפי שהוא מופיע בגוגל ארת'
מכתש הכטמן כפי שהוא מופיע בגוגל ארת'

בפעם הבאה שאתם משוטטים בגוגל ארת' (Google Earth) שימו לב לנופים חריגים. הגיאולוג ארטור הכטמן שם לב לאזור חריג והיום קיים מכתש על שמו במערב אוסטרליה.

במהלך עבודתו הוא נעזר בתוכנת המפות הפופולרית של גוגל כדי למצוא מחצבי ברזל. החיפוש אומנם לא הניב תוצאות אך מה שתפס את העין שלו היה מבנה לא סטנדרטי של תוואי שטח עגול. הסקרנות שלו גברה והוא החליט לשלוח תמונה של האזור לקולגה באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה – ד"ר אנדרו לגיקסון. ד"ר גליקסון ביקר באזור ואישר את הגילוי של הכטמן כי אכן מדובר במכתש שנוצר מפגיעת מטאור.

האזור מופה לפני 20 שנה אך כנראה הגאולוגים שביצעו את המיפוי לא שמו לב למכתש. קוטרו של המכתש הוא 270 מטרים, והממצאים מראים כי מדובר במכתש שנוצר לפני כ-10,000 עד 100,000 שנה. על פי הערכות ראשוניות, בזמן פגיעת המטאור שוחררה אנרגיה שוות ערך ל-200,000 עד 300,000 טון של TNT.

גם אתם יכולים

זו לא הפעם הראשונה שמכתשים מתגלים בעזרת התוכנה של גוגל. בדיוק לפני שנתיים התגלה מכתש ענק במדבר סהרה בגבול בין מצריים ללוב, קוטרו של המכתש כ-31 ק"מ והוא הפך למכתש הגדול ביותר שהתגלה אי פעם באותו האזור.

לאחרונה יותר ויותר מדענים עושים שימוש בנתוני לווין לביצוע מחקרים שונים. השימוש בתוכנה של גוגל הפך לפופולרי מאחר והיא חינמית, נוחה לשימוש ובעלת מאפיינים שימושיים רבים. התוכנה מספקת (בחלק מהאזורים בעולם) תמונות באיכות גבוהה מאוד וגוגל אפילו מספקת כלים נוספים כמו לדוגמא כלי המסמן את המכתשים הידועים בעולם.

אם אתם חושבים שגיליתם מכתש חדש, נסו להשוות אותו למכתשים אחרים. בדרך כלל לא קשה לזהות אותם, הם חריגים בנוף המקומי ובעלי קצוות עגולים. יחד עם זאת, יש לשים לב כי לא כל שקע עגול הוא מכתש, קיימים גופים גאולוגיים נוספים שנראים כמו מכתשים אך הם אינם כאלה.

האם google earth מהווה סכנה ברורה ומיידית?

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן