סיקור מקיף

יפן שיגרה חללית שתביא לכדה"א דגימות מהאסטרואיד 1998

יפן שלחה לחלל חללית מחקר שנועדה להביא לכדור הארץ דגימות מאסטרואיד הנמצא בחגורת האסטרואידים בין המאדים לצדק. בקול ישראל דווח כי מסעה של חללית המחקר Muses-C, יימשך ארבע שנים וחצי

יפן שלחה לחלל חללית מחקר שנועדה להביא לכדור הארץ דגימות מאסטרואיד הנמצא בחגורת האסטרואידים בין המאדים לצדק. בקול ישראל דווח כי מסעה של חללית המחקר Muses-C (שמה שונה להיאבוסה), יימשך ארבע שנים וחצי, והיא אמורה לפגוע פגיעות קלות באסטרואיד הנמצא במרחק של כ-250 מיליון קילומטרים מכדור הארץ, לאסוף חלקיקים ולאחר מכן לחזור. אם הכל יתנהל כשורה, בקיץ 2007 יצנח במדבריות אוסטרליה תא קטן מן החללית ובו הדגימות מן האסטרואיד.

אם המסע יהיה מוצלח, זו תהיה החללית הראשונה שתעשה מסע הלוך וחזור לאסטרואיד. החללית ניר של נאס"א כבר שהתה במשך שבועים בקרבת האסטרואיד ארוס בשנת 2001, ואף התרסקה על פניו ושידרה תמונות ממהלך ההתרסקות, אך היא לא תוכננה לשוב לכדור הארץ ובוודאי לא עם דוגמאות קרקע.
החללית, הבלתי מאוישת Muses-C שוגרה ביום שישי על גבי טיל מדגם M-5 (שעלותו 60 מיליון דולרים) ממרכז החלל קאגושימה באי קיושו בדרום יפן.
איוואו השיזומה, דובר המכון לחלל ומדעים אסטרונאוטיים אמר כי ה-Muses-C החל להתרחק מכדור הארץ במהירות של 10 קילומטרים לשניה. קולטי השמש שלו נפרשו וזרוע איסוף דוגמאות הקרקע הגיבה לבדיקות.
החללית אמורה גם לבצע שלושה מפגשים עם האסטרואיד 1998 SF36 הנמצא במרחק 250 מיליון קילומטרים מכדור הארץ.

לחללית Muses-Cיקחו כשנתיים להגיע לארוס אך האסטרואיד הקטן שאורכו כ-800 מטרים ורוחבו כ-300 מטרים הוא בין השכנים הקרובים ביותר של כדור הארץ.

התוכנית היא לאסוף דוגמאות קרקע מפני השטח של האסטרואיד ביוני 2005 ולהצניח אותם בתא שישוב לכדור הארץ וינחת באיזור העיירה וומרה בדרום אוסטרליה שנתיים אחר כך.
Muses-C תבצע במשך שלושה חודשים סקרא של האסטרואיד מגובה של כ-19 ק"מ, ואז היא תתקרב מספיק כדי לירות כדור קטן לתוך האסטרואיד ולאסוף את החומר שיפלט לאחר הפגיעה.
החללית תחזיר כגרם אחד מפני השטח של האסטרואיד – סלע החלל הראשון שיאסף מאז הסתיימה תוכנית אפולו לירח לפני 30 שנה.
סוכנויות החלל של יפן, אף כי הן סובלות ממצוקה כספית עוברות כעת תכנון מחדש ולאחרונה הן רשמו כמה הצלחות.
בחודש מארס, טיל מדגם H2-A, הטיל העיקרי המשמש את יפן הציב את לוויני הריגול הראשונים של המדינה במסלול. היה זה השיגור החמישי המוצלח ברציפות של טיל מדגם H2-A, שיפן מקווה שיום אחד ישמש אותה לחדירה לשוק השיגורים המסחריים.
יפן שיגרה את טיל ה-M-5 הראשון שלה ב-1997 והיו לו שלושה שיגורים מוצלים ואולם הכשלון של הטיל הרביעי להציב לווין במסלול חייב את המתכננים לדחות את שיגור Muses-C .
תקלה במערכת בקרת הגובה של החללית גרמה לעיכוב נוסף ולבליעת עלויות שגרמו לגניזת הרעיון לבנות בנוסף לחללית גם רובוט זעיר בעל גלגלים שהיה אמור להתגלגל ולסייר על פני האסטרואיד.

כדי להגדיל עניין, הוזמן הציבור לכתוב באינטרנט את שמותיהם. התקבלו 877,490 בקשות והשמות נחקקו בלוח אלומיניום שיוצנח על קרקע האסטרואיד.
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן