סיקור מקיף

היפנים סבורים שהיאבוסה אספה דגימות. בקרוב היא תצא לדרכה חזרה לכדור הארץ

רק בשנת 2007 כאשר תנחת החללית במדבריות אוסטרליה, יידעו המדענים לבטח אם המשימה הצליחה

אבי בליזובסקי


החללית היאבוסה הצליחה לצלם את צלה על האסטרואיד

החללית היאבוסה הצליחה לצלם את צלה על האסטרואיד

עדכון 10:00

סוכנות החלל היפאנית מאמינה כי היאבוסה הפכה לחללית הראשונה שאספה דגימות קרקע מפניו של אסטרואיד. עם זאת, הם יהיו בטוחים בכך רק עם שובה של היאבוסה לכדור הארץ ב-2007.

אורכו של האסטרואיד איטוקוואה הוא 690 מטרים ורוחבו כ-300 מטרים. כוח המשיכה שלו הוא 1/100,000 מזה של כדור הארץ. האסטרואיד נמצא, נכון לעכשיו, במרחק של 290 מיליון קילומטרים מכדור הארץ.
עדכון 09:45

סוכנות החלל היפנית ג'אקסה מאמינה כי החללית היאבוסה הצליחה לנחות ולאסוף דגימות קרקע מהאסטרואיד איטוקוואה.

הלילה נחתה החללית בהצלחה על האסטרואיד ושיגרה כדור מתכת קטן כדי שפגיעתו תגרום שלחרור אבק מפני השטח כדי שניתן יהיה לאספו, מסרה הסוכנות. ואולם המדענים יהיו בטוחים אם אכן החללית נטלה את הדגימות כאשר זו תשוב לכדור הארץ בשנת 2007.

תקלה במדחף החללית היאבוסה

09:30

החללית היפנית "היאבוסה", שנחתה לפנות בוקר על האסטרואיד "איטוקוואה", החלה נעה מעלה ומטה ככל הנראה בשל בעיות במדחף. סוכנות החלל היפנית ג'אקסה, מוסרת כי החללית, המרחפת כעת במרחק של כ-5 קילומטרים מפני השטח של האסטרואיד, תועבר ל'מצב בטוח' עד שהתקלה תיבדק. הבוקר מסרה סוכנות החלל היפנית כי החללית הצליחה לנחות, אך במשך שעות אחדות לא היה סימן האם היא גם הצליחה לאסוף את הדגימות. בנסיון הקודם, ביום ראשון השבוע, שהתה החללית על קרקע האסטרואיד חצי שעה, לא הצליחה לבצע את משימתה והמריאה.

היאבוסה נחתה על האסטרואיד איטוקוואה, אך לא ברור אם הצליחה ליטול דגימות הקרקע

שבת, 26/11/2005 08:00
החללית היאבוסה נחתה בהצלחה בפעם השניה על האסטרואיד איטוקוואה. כך מסרה הלילה סוכנות החלל היפנית. עם זאת לא ברור עדיין אם היא הצליחה ליטול דגימות קרקע.

כאמור זהו נסיון ההנחתה השני לאחר שביום ראשון השבוע נחתה החללית על האסטרואיד, שהתה על פניו כחצי שעה והמריאה בלא לאסוף דגימות.

היאבוסה: נסיון הנחתה שני הלילה (בין שישי שבת) בחצות

25/11/2005 שעה 19:30

הלילה (בין שישי לשבת) בסביבות חצות שעון ישראל (שבת, שבע בבוקר שעון יפן, 22:00 יום שישי שעון גריניץ') אמורה החללית היאבוסה לנחות שוב על האסטרואיד המסתחרר איטוקווה. כזכור, בשבת נחתה החללית על האסטרואיד אך לא הצליחה לשחרר את ציוד איסוף דגימות הקרקע (ראו המשך הידיעה)

 סמן המטרה – מתקן בגודל של קופסת שימורים הכולל משדר רדיו נפרד מהיאבוסה שעות אחדות לפני נסיון ההנחתה, מגובה של 32 מטרים מעל פני האסטרואיד

היאבוסה נחתה על האסטרואיד אך לא הצליחה לחפור מאדמתו דגימות קרקע

24/11/2005

החללית היפנית היאבוסה נחתה בשלום על האסטרואיד אליו נשלחה למרות הכרזת הכשלון הראשונית שמסרו היפנים ביום ראשון. ואולם נראה כי היא לא הצליחה לשחרר את ציוד איסוף הקרקע אל פני השטח של האסטרואיד איטוקווה.

החללית היפנית נמצאת במשימה של איסוף והחזרת דוגמאות קרקע מאיטוקוואה לכדור הארץ בקיץ 2007.

בקרי הטיסה איבדו קשר עם החללית לאחר תמרון מטרים אחדים מעל הסלע החללי. ואולם הנתונים אישרו כי היאבוסה נחתה על איטוקווה ביום ראשון למשך חצי שעה. מסרה סוכנות החלל היפנית.

כזכור ביום ראשון מסר דובר הסוכנות טושיהישה הירוגושי כי "היאבוסה הגיעה קרוב מאוד אך לא הצלחיה לנחות." הוא הוסיף כי הסיבות לתקלה אינן ידועות.

ואולם בעדכון שנמסר ביום רביעי הודיעה הסוכנות כי החללית הצליחה לנחות על האסטרואיד הנמצא במרחק 290 מיליון ק"מ מכדור הארץ, למשך שלושים דקות. זו הנחיתה הראשונה של חללית יפנית על עצם אחר במערכת השמש. מסרה הסוכנות.

סוכנות החלל היפנית ג'אקסה מסרה כי תחליט היום (חמישי) האם תבצע נסיון שני להנחית את היאבוסה מחר, שישי 25 בנובמבר.

אף כי גוף החללית סבל נזקים גדולים כמה מהחישנים צריכים עדיין להיבדק. מסרה הסוכנות.

לידיעה בנושא בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן