סיקור מקיף

הוקינג יפרוש מהקתדרה בקיימברידג' בשנה הבאה

זאת בשל הגיעו לגיל פרישה, 67, ואולם הבטיח שימשיך לחקור כפרופסור אמריטוס

סטיבן הוקינג בעת ביקורו בירושלים, דצמבר 2006. צילום: אבי בליזובסקי
סטיבן הוקינג בעת ביקורו בירושלים, דצמבר 2006. צילום: אבי בליזובסקי

הקוסמולוג סטיבן הוקינג יפרוש מכהונתו באוניברסיטת קיימברידג' בשנה הבאה, אך הוא עדיין מתכוון להמשיך את מחקרו על זמן וחלל. מדיניות האוניברסיטה קובעת שמחזיקי עמדות צריכים לפרוש ממשרתם האקדמית בהגיעם לגיל 67. הוקינג יגיע לגיל הזה ב-8 לינואר, 2009. הוקינג הוא ראש הקתדרה המתמטית על שם לוקס בקיימברידג', תואר בו החזיק פעם אייזק ניוטון. האוניברסיטה מסרה כי הוא יצא מיד בתום השנה האקדמית בספטמבר, אך ימשיך לעבוד כפרופסור אמריטוס בקתדרה המתמטית על שם לוקס. הוקינג הפך לסלבריטאי מדעי דרך התיאוריות שלו על חורים שחורים וטבע הזמן. הוא המשיך במפעלו למרות הנכות הקשה שפקדה אותו בעקבות מחלת ניוון השרירים.

הוא כתב מאמרים כנים על החיים השלמים והמספקים למרות מחלתו.

הוקינג נולד ב-8 לינואר, 1942 (300 שנה לאחר מות גלילאו) באוקספורד, אנגליה. הוא נרשם לאוניברסיטה באוקספורד ורצה ללמוד מתמטיקה, אך לא היה מסלול של מתמטיקה כמקצוע ראשי, לכן הוא בחר בפיזיקה במקום. לאחר שלוש שנים ו"בלי יותר מדי עבודה", הוקינג אומר, הוא סיים את לימודי התואר בהצטיינות יתרה במדעי הטבע. הוא פנה לקיימברידג' במטרה להתחיל במחקר בנושא קוסמולוגיה, מאחר ואף אחד לא עבד בתחום הזה באוקספורד באותו הזמן.

לאחר קבלת תואר דוקטור הוא הפך ראשית לחוקר עמית, ולאחר מכן לפרופסור עמית בקולג' גונביל וקאיוס. ב-1973 סטיבן נכנס למחלקה למתמטיקה ישומית ופיזיקה תיאורית, והחל משנת 1979 הוא החזיק בתואר ראש הקתדרה המתמטית ע"ש לוקס.

הוקינג קיבל הכרה ראשונית בעבודתו התיאורתית על חורים שחורים. למרות האמונה שחורים שחורים הם כה דחוסים עד כי כלום לא יכול לברוח מכוחות המשיכה האדירים שלהם, הוא הראה שחורים שחורים מדליפים פיסות קטנות של אור וסוגים אחרים של קרינה, שכיום מכונים "קרינת הוקינג".

ספרו שפורסם בשנת 1988, "קיצור תולדות הזמן", היה לרב מכר בינלאומי. ב-2001 הוא פרסם את "היקום בקליפת אגוז", ואת ספר הילדים, "המפתח הסודי של ג'ורג' ליקום", שהיה פרי עתם שלו ושל ביתו לוסי, הוא פירסם ב-2007.

על מנת לחגוג את יום הולדתו ה-65 ב-2007, הוא עלה על טיסה באפס גרביטציה. בין היתר, מטרתו הייתה להעלות את המודעות בנוגע למסע בחלל. " אני חושב שלמין האנושי אין עתיד אם הוא לא ישאף לחלל. ולכן אני רוצה לעודד עניין ציבורי בנוגע לחלל", הוא אומר.

הוקינג השתתף בסוף השבוע האחרון בפורום שעסק באבולוציה ובראשית היקום שקיימה האקדמיה האפיפיורית למדעים ברומא.

לידיעה ביוניברס טודיי

15 תגובות

 1. יהודה:
  אל תסחף.
  בקנשטיין עזר למילגרום ליצור גרסה של MOND שמסתדרת עם היחסות הכללית.
  מעבר לעובדה שתיאוריה זו הייתה מסובכת בהרבה מן היחסות הכללית – היא כבר נסתרה על ידי גלקסית שאול.
  אין בכלל מה להשוות בית תורותיך לבין אלו של המדענים.
  המרחק הוא כמרחק מזרח ממערב.
  חוץ מזה – איש מהמדענים הללו לא הביע אי אמונה במסה האפלה; הם בסך הכל ניסו (ובינתיים לא הצליחו) למצוא הסבר אלטרנטיבי לתופעות.
  כשלונם מהווה בסך הכל אישוש נוסף לתיאורית המסה האפלה.
  זאת ועוד, יחד עם גלקסית שאול, כפי שכבר הסברתי כאן, תופעות נצפות נוספות (שלא היו מוכרות כאשר פתחו את MOND) לראשונה, סותרות כל תורת גרביטציה אלטרנטיבית שאי פעם תומצא כדי להסביר את מהירות סיבוב הגלקסיות.

 2. יהודה ואבי
  מאחר ואנו מדברים במהויות שונות ובשפה שונה להסברים לתופעות טבע/יקום.
  כפי,שהסברתי למיכאל בתגובתי מעקרון הדינמיקה,לא ניתן לשלול משהו אם הוא עדיין מקויים,כגון "מסה אפילה"ו"גרביטציה".במונחים המטאפיסיים ,כפי שאני מצוייה במהותם
  גורמים אלו עדיין שוררים וקיימים.ולכן יתכן ויהיה קושי מצד יהודה להביא תיאוריה השוללת דבר שעדיין תקף וקיים גם מהדרך החישובית מתמטית או איך שהוא מבין ומעלה זאת..כל זאת צריך לבחון.
  אך בהמשך הדינמיקה ..כאשר יתהפך מהלך,יהיו גם כלים נוספים ומחזקים לטענת היקום הפשוט,כאשר באמת וכעובדה גם מהבחינה המטאפיסית תותמר המסה האפילה/וכוח-משיכה כבידה יוברר ויובהר בכלים קרובים יותר /ונגישים מבחינת מסה קריטית של תודעה.

  אינני יודעת מה יהודה הולך להציג,אך יהודה אם שוב,ושוב,ושוב,יראו טענותיך עם האנשים כטחינת מים..כי חסרים לך גורמים משלימים לתמונה /כנראה שזו דרכך.ובחירתך.
  לגבי,העיקרון פשוט.
  ולגביך-אין לי שמץ של מושג.

  שבת שלום לכולם
  ואני מתה לישון.
  לילה טוב.
  הוגין.

 3. ומה איכפת ש"הילדה"..תיכנס לקומה..העיקר שהמאמר יצא לאור..והאופל והגרביטציה..ימחו.מות תומת המיכשפה שהמצאתם אתמול על הוגין!!!!!!!בלי כל צנזורה!!!!!!!!!!!!
  כל טוב לאין אלוהים בשמים ובארץ ואין נצח,ויש רק מדע,בלי טבע./בלי אמא/בלי נשמת כל/בלי לב./אקראיות לשמו/חסל שאר רוח.
  יחי המדע!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!הדגיטלי.שבטו עצמכם!
  וחסל אמהות עולם./אם תורה חוסלה.00000000

 4. למי שלא הבין את שתי תגובותיי הקודמות ובכן, הן ניכתבות מאחר שאבי מתקשה להחליט על פרסום מאמרי החדש כי המאמר עוסק בהטלת ספק מסויים במסה האפילה והגרביטציה.
  הדירבון אולי יזרז אותו להחליט- אני מקווה בצורה חיובית.

  ערב טוב
  סבדרמיש יהודה

 5. יהודה
  לאבא שלי זכרונו לברכה,ולאבי-הידען יש אותו גל ביוריתמי מנטלי.אך מאחר ואת השימוש
  בגאונות לקחתי מאבא הטוב שלי..ואבי של המדען לא משתמש בו לטובת האמת,לא תהיה לך ברירה אלא להסתפק בילדה קטנטונת ופיצפונת היודעת להשתמש תכלס ובממש בכל הפוטנציאלים שבורכה בהם.אז בחר בחור..מי חסדך ומי חס..ההיפך.
  שבת שלום.
  הילדה.

 6. לאבי היקר
  מגיב בשם שלומי מספר לנו שיש מדענים שמתנגדים למסה האפילה ומנסים לחפש אלטרנטיבות. למה אתה מאפשר לו לפרסם דברים שאינם עומדים בקונזנזוס המדעי???, בגלל שלדיעות חריגות כאלה שותף יעקב, חתן פרס ישראל? (מדינה זעירה במזרח התיכון).
  לא ייתכן שקוראיי הידען יקבלו דיעות שטותיות כאלה ועוד בהסכמתך!

  ודרך אגב, נידמה לי שמישהו שלח לך מאמר לשיפוטך, מה איתו?
  סוף שבוע טוב.
  סבדרמיש יהודה

 7. לשלומי
  דבריך מכים אותי בתדהמה!,
  מה זאת אומרת?, עדיין יש אנשים שקוראים לעצמם מדענים שלא מוצא חן בעיניהם סיפורה של המסה האפילה?.
  הרי ניוטון ואיינשטיין מככבים עשרות ומאות שנים ?, מה פתאום להחליף אותם???
  איך הם מעיזים לחפש תורות כבידה אלטרנטיביות?, ועוד לאנשים כאלה נותנים פרס ישראל??????
  ממש חוצפה!!!!!!

  תגובה זו לא מופנית למיכאל שנימאסו עלי תגובותיו.
  סוף שבוע טוב לכולם
  סבדרמיש יהודה

 8. הקרינה מכונה קרינת "בקנשטיין-הוקינג" מאחר ותלמידו של הוקינג הוא זה שגילה אותה ושמו פרופ' יעקב בקנשטיין והוא חתן פרס ישראל למדעים שנת 2005 ומלמד באוניברסיטה העברית.עיקר מחקרו הוא בפיתוח תורות כבידה ניוטוניות אלטרנטיביות על מנת לא להיגרר להסברים כגון: חומר אפל ואנרגייה אפלה.

 9. יהודה,
  תנאי ראשון למישרה הוא "נכות כלשהי"..צריך לחשוב…אאמממ ..מעניין מעניין

  בוקר טוב עולם.
  ד"ש לרועי ,מורי ורבי להתבגרות מאוחרת…

 10. למיכאל ולהוגין
  אני מבין שהתפנתה משרה בקמבריג' ?
  אני הייתי מגיש את מועמדותי רק שראיתי הדרישות למשרה כוללות אמונה מלאה בחורים שחורים ומסה אפילה, ולהגיד אמן אחרי האפיפיור, כך שזה לא כל כך מתאים לי,
  אבל אולי מיכאל או הוגין ילכו על המישרה?
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן