סיקור מקיף

הוקינג ממשיך בביקורו בישראל

 פרופ' הוקינג ביקר בנווה שלום ובאוניברסיטת תל אביב. היום ירצה בביר-זית ומחר – הרצאה פתוחה לקהל הרחב באוני' העברית שתשודר גם באתר האינטרנט של האוניברסיטה

פרופ' סטיבן הוקינג ממשיך בביקורו בישראל. אתמול (ג') הוא ביקר בישוב היהודי-ערבי נוה שלום. בערב הוא התארח לארוחת ערב באוניברסיטת תל אביב בה השתתפו ראשי האוניברסיטה והוצגו כמה תוכניות בתחום הפיסיקה.

 נשיא האוניברסיטה, פרופ' איתמר רבינוביץ, אמר כי "כולנו פה מקווים שתימצא תרופה. אנו מכירים כמה סיפורי ALS הירואים ומבצעים מחקרים ב-ALS בעדיפות גבוהה באוניברסיטת תל אביב. אתה האייקון והמודל למה שרוח האדם יכולה להשיג".

שגריר בריטניה בישראל, תום פיליפס סיפר על פגישה שהיתה להוקינג עם חולי מחלת לו גריג בישראל. לדבריו הוקינג דיבר עם אנשים הנמצאים על סף יאוש. השגריר מסר כי הוא נדהם מהיחס להוקינג מצד ישראלים ופלסטינים וכי הוקינג הוא מופת למצוינות המדעית בבריטניה. עוד הזכיר השגריר כי המדע יכול לגשר על גבולות מדיניים וכי בני האדם מכל הגזעים חולקיםאת הידע המדעי העצום. סיפורו של הוקינג הוא סיפור אודות אדם המסרב להכנע ושמוחו מגיע לגבולות הידע. הוא צריך להוות דוגמה לנכים אחרים שהיום חסר להם האומץ הזה.

(תודה לקארין קלוסטרמן על הדיווח מאוניבריסטת תל אביב, מכיוון שנכחתי בחלק מהאירוע אביא את המשך הרשמים בעדכון הלילי של האתר). 

היום אמור הוקינג לתת הרצאה באוניברסיטת ביר-זית ומחר הוא יהיה אורח האוניברסיטה הישראלית בירושלים, כאשר הוא יחתום את ביקורו בהרצאה לקהל הרחב בקמפוס הר הצופים.

 

 המדען סטיבן הוקינג יקיים מחר באוניברסיטה העברית הרצאה ציבורית יחידה בנושא: "מקום היקום" 

(מאת האוניברסיטה העברית)

ההרצאה תיערך מחר, יום ה,  בקמפוס הר-הצופים ותועבר בשידור ישיר באתר הבית של האוניברסיטה העברית: www.huji.ac.il

פרופ' סטיבן ויליאם הוקינג, הפיסיקאי והמתמטיקאי הנודע מקיים הרצאה ציבורית יחידה באוניברסיטה העברית בירושלים. ההרצאה תתקיים ביום חמישי הקרוב באולם העצמאות שבקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית, בין השעות 17:00 ל- 18:30 אחר הצהריים.
עקב הביקוש הרב  מצד הציבור, יפתחו אולמות נוספים בקמפוס הר-הצופים, שבהם ניתן יהיה לצפות בהרצאתו של הוקינג דרך מסכי ענק. האולמות שבהם תשודר ההרצאה: אולם 302 בפקולטה למשפטים, אולם 300 בפקולטה למדעי הרוח ואולם חדר האוכל, בבית מאירסדוף .
ההרצאה תועבר בשידור ישיר באתר הבית של האוניברסיטה העברית: www.huji.ac.il.
ולאור הביקוש הרב להרצאה ומספר המקומות המוגבל אנו ממליצים לצפות בהרצאה דרך אתר האינטרנט.

פרופ' הוקינג ירצה בנושא: "המקור של היקום" ויהיו  נוכחים בהרצאה אנשי אקדמיה, סטודנטים ומוזמנים מכובדים אחרים.

הביקור של פרופ' הוקינג באוניברסיטה העברית יחל בשעה 13:00 בצהריים ויסתיים בשעה 21:00 בערב. הביקור יכלול ארוחת צהריים חגיגית בראשות רקטור האוניברסיטה, פרופ' חיים רבינוביץ', עריכת תצפית על ירושלים ממרפסת הפקולטה למדעי הרוח ובסיום האירוע – ארוחת ערב חגיגית בראשות הרקטור. במהלך הביקור בישראל, יבקר הוקינג גם בשטחי הרשות הפלשתינית, ויפגוש בעמיתים מתחום המדע והמחקר.
סטיבן הוקינג, בן ה- 64, פרופסור למתמטיקה באוניברסיטת קיימברידג', נולד בעיר אוקספורד שבאנגליה. אביו של הוקינג רצה שבנו ילך בדרכו ויפנה ללימודי הרפואה, אך הוקינג בחר בלימודי הפיסיקה והפך לאחד החוקרים הידועים והמצליחים בתחום זה.
ספרו הנודע של הוקינג משנת 1988, "קיצור תולדות הזמן", המגולל את התפתחות היקום מן המפץ הגדול ועד היום, תורגם ל כ-20 שפות , ושהה ברשימת רבי המכר של ה"סאנדי-טיימס" 237 ימים.  כמו כן, זכה הוקינג עד היום ב -12 תארים של כבוד בזכות מחקריו ותגליותיו המדעיות.
הוקינג חקר מגוון נושאים מרתקים במהלך הקריירה שלו, שהפכו אותו שם דבר בקהילה האקדמית. הוא התמקד במחקריו, בעיקר, בחקר מקור היקום ועתידו, ובחקר החורים השחורים.
הוקינג חלה בגיל צעיר ב-מחלת "לו גריג", הגורמת במשך הזמן לשיתוק מוחלט אך לא פוגעת בפעילות המוח. הוקינג, שהתבשר על מחלתו בשנת 1963, התגלה כנס רפואי לאחר שגבר על כל תחזיות הרופאים שלא סברו כי יוסיף לחיות יותר משנים ספורות בלבד. חרף מחלתו, ממשיך  הוקינג לתפקד כחוקר מחונן ומתקשר עם סביבתו בכך שהוא נעזר במחשב במחקריו ומסנתז קול להעברת הרצאותיו. הוקינג נשוי, אב לשלושה ילדים וסב לנכד אחד.

 

תגובה אחת

  1. הבנתי שהוקינג משותק לחלוטין בכל גופו, אם כך כיצד הוא מפעיל את המחשב בעזרתו הוא מדבר? האם הדבר מתבצע באמצעות מיצמוץ עיניים? לא הבחנתי שהוא ממצמץ בעיניו בזמן שהוא מרצה.

    שאלה נוספת, האם ישנם משותקים נוספים בעולם פרט להוקינג אשר משתמשים במחשב מדבר מסוג כזה? מעולם לא ראיתי אדם משותק נוסף פרט להוקינג שמשתמש במחשב כזה, מדוע?

    תודה מראש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן