סיקור מקיף

ניסוי האושר הגדול: נשואים, משכילים ומבוגרים – מאושרים יותר

בשבוע האחרון הוביל משרד המדע והטכנולוגיה את ניסוי האושר הגדול בישראל בהנחיית ד"ר אייל דורון, חוקר ומפתח חשיבה יצירתית וראש החטיבה לפסיכולוגיה ורוח בביה"ס לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי. תוצאות הניסוי מראות כי ככלל, ישראלים מאושרים – הציון הממוצע של מדד האושר שפותח בניסוי עומד על 7.3. "זה בהחלט ציון יפה ועובר אבל יש עוד לאן לשאוף," אומר ד"ר דורון

משפחה מאושרת. צילום: shutterstock
משפחה מאושרת. צילום: shutterstock

בשבוע האחרון הוביל משרד המדע והטכנולוגיה את ניסוי האושר הגדול בישראל בהנחיית ד"ר אייל דורון. היום, לרגל אירועי ליל המדענים האירופאי שיתקיימו ברחבי הארץ, נחשפות התוצאות שמראות מי מאושר יותר בישראל ובמה תלוי האושר. אז אם חשבתם שרווקים מאושרים יותר מנשואים, שאם אין שכל אין דאגות ושאנשים בני 80 כבר עברו את השיא, תופתעו

תוצאות הניסוי מראות כי ככלל, ישראלים מאושרים – הציון הממוצע של מדד האושר שפותח בניסוי עומד על 7.3. "זה בהחלט ציון יפה ועובר אבל יש עוד לאן לשאוף," אומר ד"ר אייל דורון, חוקר ומפתח חשיבה יצירתית וראש החטיבה לפסיכולוגיה ורוח בביה"ס לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי, שהוביל את הניסוי.

 

בניסוי נמצא קשר מעניין בין תחושת השליטה האישית שלנו על חיינו לבין רמת האושר שלנו – ככל שאנו מרגישים שהאירועים בחיינו הם תוצאה של הבחירות והמעשים שלנו, כך עולה הסיכוי שנהיה מאושרים. "אחד האמצעים לשפר את רמת האושר שלנו הוא היכולת שלנו לשפר את תחושת השליטה על הנעשה בחיינו. יש כמובן אירועים שהם מחוץ לשליטתנו בכל מובן, אבל יש גם אירועים שאנו משפיעים עליהם ולא תמיד מודעים לכך או נותנים לעצמנו את הקרדיט" אומר ד"ר דורון. "במקרה הזה, אפשר להניח שעלייה במודעות לכך עשוייה להוביל בסופו של דבר גם לשיפור ברמת האושר שלנו".

 

לדברי שר המדע אופיר אקוניס, "אני תמיד אומר שהכי טוב לחיות בישראל. ערב השנה היוצאת וכניסת השנה החדשה, תוצאות הניסוי מראות שמרבית אזרחי ישראל סבורים כך. יש לנו סיבות רבות להיות מאושרים – כך למשל התא המשפחתי בישראל חזק מאוד והניסוי הראה את ההשפעה על האושר. אני מזמין את כולם לליל המדענים להתוודע לעשייה המחקרית הענפה ולרלוונטיות שלה לחיי היום-יום".

 

מתוצאות הניסוי עולה באופן ברור כי נשואים מאושרים הרבה יותר מרווקים ומפרודים וגרושים. "מחקרים רבים בעולם המערבי טוענים בתוקף שאנשים נשואים מאושר יותר, ומדגישים פחות את הקשר שבין מספר הילדים לבין רמת האושר. אז מסתבר שגם בישראל, אנשים נשואים מאושרים יותר מרווקים, הנתונים מראים כי גם בערים שוקקות חיים ואנשים צעירים כגון ת"א. אנשים נשואים מאושרים יותר".

 

זאת ועוד, מסתבר שילדים זה אכן שמחה, ומספר ילדים מנבא את מידת האושר. "חשוב לזכור את ההבדל בין "אושר" לבין "הנאה" שכן הניסוי שלנו שם את הדגש בשאלות שלו על אושר במובן עמוק יותר, משמעותי יותר, כזה שקשור להערכת החיים שלנו באופן כולל ופחות לרמת ההנאה היומיומית שלנו" אומר ד"ר דורון. "על רקע זה, התוצאות אינן מפתיעות ואין ספק שילדים שעלולים לפעמים להפחית את רמת ההנאה היומיומית שלנו בהחלט מסבים לנו משמעות עמוקה לחיים".

 

תוצאה נוספת בניסוי מראה קשר בין השכלה לאושר: מסתבר שככל שעולה רמת ההשכלה שלנו, אנו צפויים להיות יותר מאושרים.

 

הניסוי בדק גם את הקשר הידוע בין עזרה לזולת לבין עלייה צפויה ברמת האושר שלנו. בישראל, מי שעוזר יותר – מאושר יותר. "מחקרים מוכיחים שהתנדבות גם מאריכה את תוחלת החיים. אחת השאלות המרתקות היא האם התנדבות עוזרת לנו רק כשאנו באמת 'מתכוונים' לזה או תועיל לנו להיות מאושרים ולחיות הרבה שנים גם אם נתנדב רק מתוך אינטרס לשפר את מצבנו?". לדברי ד"ר דורון, "יש חוקרים שמתעקשים שכל התנדבות, לא משנה מה הסיבה מאחוריה, בהחלט תעזור לנו".

 

ולסיום: האם מבוגרים יותר מאושרים? מחקרים רבים מצאו שדווקא אנשים מבוגרים מאושרים יותר מצעירים. "אם אושר הוא "משמעות מצטברת", ניתן להבין מדוע אדם מבוגר צבר יותר משמעות בחייו מאדם צעיר" אומר ד"ר דורון. בניסוי הנוכחי נמצאה זיקה חיובית בין גיל מבוגר יותר לבין רמת אושר מצטברת.

 

ד"ר דורון מסכם: "ניסוי האושר מציב את הישראלים באופן יחסי דומה לאמריקאים ולאירופאים. מעניין שכישראלים אנחנו לא מפסיקים לקטר כל הדרך אל האושר. מבחינה זו, ייתכן כי הקיטורים הם רק הוכחה לרמת הקשר, השייכות והחיבור הרגשי שלנו, ועם שייכות חזקה ומשפחתיות מובהקת אפשר להתחיל להבין למה אנחנו ממוקמים במקום ה-11 והמכובד בעולם במדד האושר העולמי".

 

אירועי ליל המדענים, אחד מאירועי השיא של משרד המדע והאיחוד האירופאי, יתקיימו היום, 6 בספטמבר במוסדות המחקר ומוזיאוני המדע ללא תשלום. בין הפעילויות: מפגשים בגובה העיניים עם מדעניות ומדענים, פעילות לילדים, סיורים במעבדות, הרצאות, התנסויות מעשיות, הופעות, הדגמות מדעיות ועוד.

המוסדות משתתפים: אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה הפתוחה ברעננה, מוזאון המדע מדעטק בחיפה, אקדמיית אלקאסמי, מכללת אורנים, SCE המכללה האקדמית להנדסה באשדוד ובבאר שבע, מוזיאון המדע בירושלים, מכון ויצמן – מכון דוידסון ברחובות, מיגל בקריית שמונה והמרכז הלאומי לחקלאות ימית באילת.

לכל אירועי ליל המדענים

5 תגובות

  1. א. לגבי אושר ונישואין: ייתכן שיש ערבוב בין הסיבה לתוצאה. ייתכן שאנשים נרגנים ולא מאושרים מתחתנים פחות. כלומר אושר מביא לנישואים ולא נישואים מביאים לאושר.
    ב. היה מקום לבדוק את היחס בין אושר לאמונה דתית ובין אושר להכנסה כספית. לדעתי שני הפרמטרים שהכי משפיעים על רמת האושר.

  2. השתתפתי. קצת נראה לי שיש יותר מדי מסקנות ממעט מדי תשובות. אולי אני ריאלי מדי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן