סיקור מקיף

המעבדה – מבזקי מה חדש במדע – 2009-2010

קטעי מה חדש במדע במהלך 2009 עד סוף יולי 2010. התוכנית המעבדה משודרת בערוץ 1 בימי שישי ב-16:30 ובשידור חוזר בשבת ב-12:30

תכנית המעבדה, ערוץ 1
תכנית המעבדה, ערוץ 1

יום ללא עישון

ב- 31 במאי, מתקיים היום הבינלאומי ללא עישון. בישראל כמעט רבע מהאוכלוסייה מעשנים, 23 אחוזים, שמתחלקים: 31 אחוזים מהגברים מעשנים ורק 15 אחוזים מהנשים מעשנות. הסטטיסטיקה העגומה אומרת גם שאחד מכל שני מעשנים ימות מנזקי העישון. השנה, ב- 2010 הוחלט לראשונה לכלול בסל התרופות שתי תרופות מרשם לגמילה מעישון, צ'מפיקס וזייבן. 74 אחוזים מהמשתמשים בתרופות האלה, בשילוב של סדנא, אכן מצליחים להיגמל מהסיגריות.

הג'וק והפרעות הקשב

רגע לפני שתרססו את הג'וק הבא בבית, כדאי לשמוע על מחקר אמריקני חדש, שקובע שלילדים שנחשפים לרמות גבוהות של חומרי הדברה נפוצים, יש סבירות גבוה יותר ללקות ב- ADHD הפרעות קשב וריכוז. במשך ארבע שנים עקבו החוקרים אחר 1,139 ילדים ובני נוער וערכו להם בדיקות שתן כדי לגלות עקבות של חומרים אורגנו-זרחתיים, המרכיבים חומרי הדברה. הממצאים הראו שככל שרמת החשיפה לאורגנו-פוספטים הייתה גבוהה יותר, כך עלה שיעור ה- ADHD בקרב אותם ילדים. הסבר אפשרי הוא שחומרי ההדברה מעכבים את הפעולה של אנזים הקרוי אצטיל כולין אסטרז. ידוע שלאנשים עם בעיות קשב וריכוז יש הפרעה בתהליך שבו מעורב האנזים הזה, ותודה לאפרת סטרוגו על הידיעה.

פצצה של חלבון

מה משותף לטיל החץ ולחלבון? מתברר שלפעמים עקרונות המלחמה רלבנטיים גם כשמדובר במלחמה בחיידקים. אתר הידען מדווח שחוקרים אמריקנים הצליחו להפוך מולקולות מסוימות ל"מחסלי חלבונים". איפה הדמיון לטיל בליסטי – בשיטה החדשה נעשה שימוש במולקולת "ראש חץ", מולקולה שמסוגלת להשבית פעולה של חלבונים הסמוכים אליה. החוקרים הגבירו את היכולת הזאת באמצעות הקרנה של אור על המולקולה, וערור המבנה שלה. התוצאה – ראש חץ פעיל פי כמה, שממש מחפש חלבונים לטרוף אותם. התגלית הזאת תאיץ פיתוח של תרופות חדשניות.

שיאים בשחקים

אחרי שבע שנים של פיתוח ביצעה השבוע בקליפורניה חברת בואינג ניסוי ראשון בכלי טייס בלתי מאוייש על קולי. ה- X-51A WAVERIDER, שוגר ממפציץ בי-52 של חיל האוויר האמריקני ושבר שיאים. הוא טס באופן עצמאי כמאתיים שניות והגיע למהירות של חמישה מאך, פי חמישה ממהירות הקול, וגם טיפס לגובה של 70 אלף רגל. עם זאת, במהלך שידור הנתונים לתחנת הקרקע אירע משהו שגרם למטוס לאבד ממהירותו. בעתיד הקרוב מתוכננות טיסות מבחן לשלושה דגמים דומים של מטוסים על קוליים.

הדרך למאדים

במוסקבה נשלמות ההכנות לניסוי הגדול, שידמה טיסה למאדים ויחל בשלושה ביוני. שני אירופאים, שלושה רוסים וסיני אחד יכנסו לתא שאמור לדמות בדיוק טיסה לכוכב האדום, כלומר מסע של 250 ימים, שהיה של שלושים יום על הכוכב וחזרה בת 240 יום לכדור הארץ, סך הכול חמש מאות ועשרים ימים. הקוסמונאוטים לא יוכלו לצפות בטלוויזיה או לגלוש באינטרנט, יאכלו ארוחות שיוכנו מראש וישתמשו בשירותים הדומים לאלו בחלל. אפילו לתקשורת אל מחוץ לתא יהיה DELAY, עיכוב, של 20 דקות, לדמות את התנאים האמיתיים. המטרה: לבדוק את תגובתם הפיסית לתנאים הקשים, וגם הנפשית, איך יתפקדו שישה אנשים במקום קטן וסגור. זהו הניסוי השלישי בסדרה. בפעמים הקודמות דימו קוסמונאוטים מסעות של ארבעה עשר ומאה וחמישה ימים.

נחיתה שקטה

בשדות התעופה של ספרד החלו להפעיל את הנחיתה השקטה, תקנה שתופעל במלואה עד סוף 2010. מה זו נחיתה שקטה? פשוט מאד – לקראת הנחיתה המטוס מדומם מנועים ודואה לעבר המסלול, כשהוא מסתמך על כוח העילוי בלבד, ולא על המנועים. המטרה משולשת: לצמצם רעש, לחסוך בדלק ולהפחית את פליטת גזי החממה. כל נחיתה שקטה משמעה פחות טונה אחת של פחמן דו חמצני באוויר, וכשבשדה התעופה במדריד נוחת מטוס כל 5 דקות, זה הרבה מאד.

טוב להיות שקרן

הילדים משקרים? צפוי להם עתיד טוב יותר. מדענים מקנדה גילו כי היכולת של ילדים קטנים לשקר באופן משכנע מעידה על התפתחות מוחית, והקדמתה מרמזת כי הילדים יהיו מהירי מחשבה בבגרותם. החוקרים, מאוניברסיטת טורונטו, בחנו אלף ומאתיים ילדים ובני נוער מגיל שנתיים עד שש עשרה, וקבעו כי הילדים בעלי היכולות הקוגניטיביות הגבוהות ביותר, הם אלה שהצליחו להמציא את השקרים המשכנעים ביותר. לדבריהם, רק עשרים אחוז מהילדים מסוגלים לשקר בגיל שנתיים, לעומת תשעים אחוזים מהילדים בני ארבע. כתב קול ישראל, איתי נבו, מציין כי החוקרים לא מצאו קשר בין היכולת לשקר בגיל צעיר לנטייה להפוך לרמאים או לנוכלים בגיל מבוגר יותר.

לא טוב להיות מכוער

הצדק אולי עיוור, אבל המושבעים מתברר ממש לא…מחקר אמריקני מעלה חשש כי מושבעים נוטים להרשיע נאשמים מכוערים יותר, וכן לגזור עליהם עונשים קשים יותר. באוניברסיטת קורנל הציגו לסטודנטים תיקים משפטיים אמיתיים, וביקשו מהם לחרוץ את דינם של הנאשמים. כשהראיות היו ברורות המושבעים הרשיעו בשיעור דומה נאשמים מכוערים ומצודדים. ואולם, בתיקים מורכבים, שבהם הפסיקה קשה יותר, המושבעים גזרו על נאשמים מכוערים עונשי מאסר ארוכים בעשרים ושניים חודשים בממוצע מן העונשים של נאשמים נאים. איתי נבו שב ומדווח כי החוקרים מסבירים שהמושבעים נוטים לשקלל בפסיקתם נתונים כמו צבע עורו של הנאשם, מינו ומעמדו החברתי. באופן לא מודע אדם בעל חזות מכוערת עולה אצלם בקנה אחד עם הדמות שעשויה להיות בעלת נטייה לפשע.

ביוב מחשמל

מן האוויר זה נראה כמו מתקן רגיל לטיהור מי ביוב, אבל למעשה המתקן הזה באוסטרליה הוא ביוב מחשמל. הוא מנצל את האנרגיה הטמונה בזרימת המים כדי ליצור חשמל. החשמל משמש גם להנעת המשאבות של המתקן עצמו וגם מוזרם למערכת האזורית, בכמות המספיקה לכאלף בתים. המתקן ידידותי לסביבה מכיוון שלבד מהחשמל הנקי, נעשה בו שימוש בטכנולוגיה חדשה כדי לקלוט גם את גז המתאן מתוך מי השופכין ולהפוך גם אותו לאנרגיה חשמלית.

שדה הקרב העתידי

איך ייראו מלחמות העתיד? שלט רחוק, רובוטים? בגרמניה הציגו השבוע שורה של פיתוחים שיעשו את החיים של החיילים בשטח קלים ובעיקר בטוחים יותר. כך למשל הגקו, כלי רובוטי לא מאויש שיכול לפטרל באזורי קרבות ולספק מידע על תנועות האויב. הרובוטים יכולים גם לבצע משימות לוגיסטיות שגרתיות הכרוכות בסיכון חיים, כמו להעביר מזון ואספקה. האקדמיה הצבאית הגרמנית הציגה כלי רכב עם חיישני ראיה, סורקי לייזר, מצלמות מולטי-פוקאליות ומחשבים רבי עוצמה. כלי הרכב הזה עוקב אחר רכב מוביל נהוג בידי אדם. מדובר בפתרון חלקי כנגד מטעני צד. למרות ההתקדמות הטכנולוגית, המדענים עדיין מצפים לפריצת הדרך שתבטל את התלות בפיקוח אנושי.

ננס לבן מהליום

אסטרופיסיקאים מאוניברסיטת קליפורניה זיהו מערכת כוכבים חדשה, כך מדווח אתר הידען. מדובר במערכת כוכבים כפולה בעלת שני ננסים לבנים – סוג של כוכב הנוצר בסוף ימיו של כוכב נורמלי. ההתרגשות היא גדולה כיוון שאחד הננסים הלבנים הוא מסוג נדיר במיוחד – הוא מורכב מהליום, ולא מחמצן ופחמן כמו מרבית הכוכבים מסוג זה. ויש גם נקודה ישראלית – לגילוי שותף ד"ר אבי שפורר.

שלג במאי

ההתחממות הגלובאלית בשנים האחרונות גרמה לצמצום כמות השלג באתרי סקי ברחבי העולם. באוסטריה פתרו את העניין בסוף השנה שעברה כאשר התקינו באתר הסקי פיצטאל מתקן לייצור שלג. לכן אפשר להבין את תדהמתם של האוסטרים כאשר השבוע, באמצע מאי, החל לרדת שלג סמיך במערב המדינה. שכבה עבה של לבן כיסתה את הכבישים ומרפסות הבתים, ומזג האוויר נעשה ערפילי, כאילו היה זה סוף דצמבר.

יש ענן בלי אש

החקלאים בג'ונגלים של האמזונס שורפים בְּכֹל שנה שטחים עצומים של יער לטובת שטחים חקלאיים. עשן השריפות נשאר באטמוספירה לאורך זמן וּמַשפיע על התפתחות עננים, ומכאן על כמות המשקעים באזור. מחקר משותף של מדענים ישראלים שהשתמשו בלווינים של נאסא ובמערכת עולמית לניטור ברקים מצא שבריכוזים נמוכים של עשן, יש כמות גדולה של עננים, והם מייצרים קרח ומים בכמויות גדולות שמעודדות פעילות ברקים. אבל – מעבר לריכוז מסוים של עשן באוויר, המגמה מתהפכת. אז העשן "חונק" את העננים והם לא מצליחים לגדול לגובה רב מספיק – אינם מייצרים ברקים ובעיקר – לא ממטירים משקעים בכמות מספיקה.

הלב ותפקוד מיני

גברים שיש להם בעיות בתפקוד המיני ורמות נמוכות של טסטוסטרון נמצאים בסיכון גבוה למחלות לב, כך קובע מחקר חדש של אוניברסיטת פירנצה. המחקר גם מלמד שגברים שכבר סובלים מבעיות לב, ונוסף לכך – מרמות נמוכות של הורמון המין הגברי, נמצאים בסיכון גבוה פי שבעה למות מאירוע לבבי – יותר מחולי לב "רגילים". עם זאת החוקרים מודים שבשלב הזה הם אינם יכולים להצביע אם הרמות הנמוכות של טסטוסטרון הן הגורם או התוצאה של הסיכון הגבוה.

על פילים ודבורים

לראשונה הצליחו חוקרים להוכיח שפילים משמיעים קולות אזהרה כשנשקף איום מצד דבורים, כך מדווח אתר "הידען". פילים חוששים מדבורים. למרות העור עבה הדבורים עוקצות אותם מסביב לעיניים ובאזור החדק. נחיל דבורים יכול אפילו להרוג פיל צעיר. החוקרים מאוניברסיטת אוקספורד השמיעו לעדרי פילים קולות של דבורים זועמות. הפילים בתגובה לא רק ברחו מהאזור אלא גם טלטלו את ראשיהם והשמיעו צלילי אזהרה מיוחדים. החוקרים הקליטו את הקולות האלה, ובהמשך, השמיעו אותם לפילים אחרים, ללא הקולות של הדבורים הזועמות. הפילים ששמעו את קריאות האזהרה ברחו מהר ורחוק.

העולם העתיק מתגלה

חוקרים מכל העולם נוהרים בימים אלה אל פאפוק שבקרואטיה, שם נחשפו מאובנים נדירים של יצורים ענקיים מפלצתיים ששחו בים הפאנוני שהשתרע באזור לפני יותר משנים עשר מיליון שנים. אף על פי שהוא נמצא במרכז אירופה, אזור פאפוק עדיין לא נחקר לעומקו, ובמקום נמצאים גם שרידיו של הר הגעש הגדול בקרואטיה, שהיה פעיל לפני 400 מיליון שנים. השילוב של הים העתיק והאפר הוולקני יצר מאובנים רבים שיכולים לספר את סיפורם של מינים של בעלי חיים, שנכחדו לפני שנים רבות.

(יהיה) הטלסקופ הגדול בעולם

הטלסקופ הגדול ביותר על פני כדור הארץ ייבנה בגבהים של מדבר אטקמה בצפון צ'ילה בעלות של יותר ממיליארד דולר. קוטרו של הטלסקופ יהיה 42 מטר, והוא ימוקם בגובה של 3,000 מטרים מעל פני הים, באזור שבו הלחות נמוכה והשמיים נקיים מתאורה מלאכותית – שני רכיבים חשובים לאיכות התצפית. הבניה אמורה להתחיל ב- 2011 ולהסתיים ב- אלפיים ושמונה עשרה – אז יהיה אפשר לחפש באמצעות הטלסקופ עולמות רחוקים וחורים שחורים.

תיבת נוח

והאם נמצאה סוף סוף תיבת נוח התנכית? קבוצה של חוקרים אוונגליסטים סינים וטורקים טוענים שתשעים ותשעה אחוזים שהם אכן מצאו את התיבה בטורקיה. המיקום המדויק: לא הרחק מהנקודה הגבוהה ביותר של הר אררט, והם טוענים שבשרידים שנמצאו יש תאים, דמויי מכלאות שמתאימים לאחזקת בעלי חיים, זוגות זוגות. בדיקת פחמן הֶראַתָה כי גילם של הממצאים הוא בערך ארבעת אלפים ושמונה מאות שנה.

כושר מחכים

מחקרים הראו שהפסקות בלימודים לטובת פעילות גופנית משפרות את יכולת הריכוז של התלמידים. בתיכון בשיקאגו הרימו את הכפפה, והתוצאה:  בית ספר שהוא החלום של כל ילד: שעורי התעמלות שש פעמים ביום – בתחילת כל שיעור, ובכיתות יש אופני כושר. משרד הבריאות האמריקני מצא שכדי לשפר את יכולת הריכוז, ילדים זקוקים ל-60 דקות התעמלות ביום, ורצוי שבמהלך השיעורים ישולבו הפסקות-כושר של כעשרים דקות בכל פעם. התכנית הזאת פועלת בתיכון בשיקאגו כבר חמש שנים ומבחנים מראים שיכולת הקריאה של התלמידים השתפרה מאד, ובמתמטיקה עלו הציונים בעשרים אחוזים.

חום אצל ילדים

מחלות חום שכיחות מאד אצל ילדים, וגם הרופאים מתקשים לפעמים לדעת מה הסיבה, האם מדובר בדלקת ראות או סתם וירוס. חוקרים אוסטרלים פיתחו תוכנת מחשב שמסייעת לאבחן אם החום באמת מעיד על זיהום חיידקי חמור. במשך חמש שנים הם עקבו אחר יותר מחמישה עשר אלף ילדים שהגיעו לחדרי מיון עם חום של יותר משלושים ושמונה מעלות. אצל שבעה אחוזים הילדים החום נגרם מזיהום חיידקי, אבל רק לשבעים אחוזים מהקבוצה הזאת נתנו מייד אנטיביוטיקה כנדרש. לעומת זאת, עשרים אחוזים מהילדים שבאו למיון עם סתם חום, כן קיבלו אנטיביוטיקה, מיותרת כמובן. אלו בדיוק הבעיות שהתוכנה החדשה אמורה לפתור.

סוגאי וויג'אי בני 40

בשמורת מוטומאלאי שבדרום הודו מתחילים בהכנות לקראת יום הולדתם ה- 40 של סוג'אי וויג'אי – זוג פילים תאומים. המלטה של תאומים אצל פילים נדירה מאד, וכשהיא מתרחשת – רק לעיתים רחוקות שורדים שני הפילים – כיוון שבדרך כלל האם מתקשה לספק את כמות החלב הדרושה לשני גורים במשקל כמה מאות קילוגרם. סוג'אי וויג'אי הם התאומים המוכרים היחידים שחיים יחד. הם אינם זהים, אבל יש להם תכונות רבות משותפות – כמו למשל הטעם באוכל – למעט העובדה שויג'אי לא אוהב אגוזי קוקוס. הדוגמה הטובה ביותר לקשר המיוחד ביניהם – שניהם זכרים דומיננטים, ובעונת הייחום, ויג'אי לא מרשה לשום פיל זכר להתקרב אליו, חוץ מהתאום שלו סוג'אי.

סודי בחלל

ארצות הברית שיגרה לחלל מעבורת מיניאטורית על גבי הטיל אטלס חמש.  גם העלות של המעבורת וגם המשימה שלה – מסווגות: המעבורת – איקס 37 בי נועדה לסייע במשימות צבאיות בחלל. היא אינה מאוישת ובחודשים הקרובים תיבחן טכנולוגיות צבאיות חדישות. אחת ההערכות היא שהמעבורת תוכל להתקרב עד מרחק נגיעה ללווינים צבאיים לצרכי מעקב או חבלה.


איינשטיין צדק
בשנים האחרונות נשמעו תיאוריות שחלקו על תורת היחסות של אלברט איינשטין, אבל מחקר חדש ומקיף הוכיח שוב – איינשטין צודק. אתר "הידען" מדווח שפיסיקאים מהאוניברסיטאות ברקלי, פרינסטון וציריך בדקו יותר מ- 70,000 גלקסיות והוכיחו כי היקום, לפחות עד מרחק של שלושה מיליארד וחצי שנות אור מכדור הארץ, מתנהג לפי הכללים שאיינשטין קבע לפני 95 שנה, כלומר העקרון שהמשיכה מעוותת את המרחב והזמן וקיומו של החומר האפל הם עדיין ההסבר הטוב ביותר למתרחש ביקום.

למצמצץ כל הדרך
את המכונית הזאת לא נוהגת רוח רפאים – זה פיתוח גרמני חדש שהוצג ביום שישי האחרון – נהיגה באמצעות תנועות העין. מצלמה המורכבת על קסדה עוקבת אחר תנועות העין של הנהג ומתרגמת אותן להוראות נהיגה למכונית. מצלמה נוספת בוחנת את הכביש ובולמת את הרכב במקרה של מכשולים לא צפויים. נכון לעכשיו המערכת החדשה מאפשרת לנהוג במהירות של עד חמישים קילומטר לשעה, ובשלב הבא של הפיתוח, יעלו את המהירות לשישים קמ"ש.

הסוף לניסויים בבעלי חיים?

האם מתקרב סוף סוף הקץ לניסויים בבעלי חיים? באוניברסיטת תל אביב פיתחו מודל ממוחשב של עומס על תאים בניסויים שבודקים כוח עמידה של רקמות. מיקרוסרקופ לייזר סורק בתלת מימד תא חי. באמצעות אלגוריתם ממוחשב שפיתח פרופסור עמית גפן אפשר לגרום לעיוותים בתא, על המחשב כמובן, ולראות כיצד יגיב ויתנהג. המודל הזה חוסך ניסויים בבעלי חיים ומשפר את היכולת לחקור תופעות כמו פצעי לחץ וכיבים.

דיאטה ממוססת את הטרשת

אחת הסכנות העיקריות בטרשת בכלי הדם, היא חסימה של כלי דם מרכזי שמוביל דם למוח, מה שעלול לגרום לשבץ מוחי. מחקר חדש של אוניברסיטת באר שבע בשיתוף הקריה למכון גרעיני מגלה שאפשר "להמס" (למוסס) את הטרשת בכלי הדם המובילים למוח בעזרת דיאטה, בלי תרופות. המחקר עקב אחרי 140 בני אדם במשך שנתיים, ובעזרת טכנולוגיית תלת מימד מתקדמת התגלה כי נפח עורק התרדמה נסוג אצלם בממוצע בחמישה אחוזים, בעזרת הדיאטה בלבד. ההצלחה בנסיגה של הטרשת זהה בדיאטה דלת שומן, ים תיכונית או דיאטה דלת פחמימות.

נלחמים ב"רוצח בשקט של הראייה"

היום מתחיל "שבוע הגלאוקומה הבינלאומי, שבו מנסים להגביר את המודעות למחלה, המוגדרת גם: "הרוצח השקט של הראייה". גלאוקומה פוגעת בעצב הראייה באופן הדרגתי, איטי ומתמשך. שדה הראייה של החולה הולך ומצטמצם ככל שהמחלה מתקדמת, לפעמים עד עיוורון מוחלט. מכיוון שקצב השינוי כל כך איטי, קשה להבחין בו, וכשמגלים – כבר מאוחר מדי, כיוון שהנזק אינו בר תיקון. כשני אחוזים מהישראלי מעל גיל 40 לוקים במחלה, ומחציתם אינם מודעים כלל לעובדה שיש להם גלאוקומה. ביום שלישי, יוצבו בשלושה עשר מוקדים ברחבי הארץ תחנות שבהן יונהגו בדיקות חינם לאיתור המחלה.

רעידת האדמה קיצרה את היממה

עייפים יותר בשבוע האחרון? אין פלא, יש פחות זמן לישון עכשיו כי היממה התקצרה. רעידת האדמה בצ'ילה הייתה מהחזקות בהיסטוריה – בעוצמה של 8.8 בסולם ריכטר. ברעידת אדמה כזאת לוחות סלע באורך מאות קילומטרים מזדעזעים ונעים כמה מטרים מצד לצד. התנועה המסיבית הזאת גרמה לתזוזה של ציר כדור הארץ ממקומו, למען הדיוק הציר זז בשמונה סנטימטרים, ולכן התקצר גם זמן הסיבוב של הכוכב, היממה, ב- 1.26 מיקרו שניות, שזה בערך מיליונית שניה פחות לישון.

סופרים דגים

בימים אלה שוקדים כ2,000 מדענים משמונים מדינות שונות על משימה כמעט בלתי אפשרית – מפקד אוכלוסין של בעלי החיים הימיים. אתר "הידען" מדווח שעד כה זוהו כמעט רבע מיליון מינים של בעלי חיים ימיים, ובכל שנה מתגלים 1,400 נוספים. לא לדאוג – החוקרים לא עומדים באמצע האוקיאנוס ומנסים לספור דגים – הם משתמשים במודלים ממוחשבים, ובטכנולוגיות חדישות, כמו סונאר עוצמתי שיכול לזהות חסילון בעומק של שלושה קילומטרים וחצי או תיוג לוויני שמראה דגי טונה חוצים את האוקיאנוס האטלנטי שלוש פעמים בתוך פחות משנה. התוצאות יפורסמו בארבעה באוקטובר בלונדון וישמשו לגיבוש מדיניות שימור והגבלת הדגה באיזורים הרגישים באוקיאנוסים.

האמבולנס הארוך בעולם

והנה חדשות מדובאי שלא קשורות לחיסול מבחוח.  אחרי שבנו את המגדל הגבוה בתבל, בדובאי מתגאים עתה באמבולנס הארוך ביותר בעולם עשרים מטר אורכו. בתוכו אפשר לטפל בארבעים וחמישה פצועים, ולפנות לא פחות ממאה איש במצב חרום. כתבנו יובל קינג מציין כי האמבולנס, שנבנה בשיתוף עם גרמניה, מצויד במכשור רפואי המתקדם בעולם, כולל חדר טיפול נמרץ ואפילו חדר ניתוחים.

ספורט בריא?

לידיעת המשתתפים באולימפיאדת החורף: מחקר נורבגי מצא שדווקא לספורטאים מקצוענים לשעבר סיכוי גבוה יותר להתקף לב. במשך שלושים שנה עקבו החוקרים אחר מאה עשרים ושניים מחליקי שלג מקצוענים. לארבעה עשר אחוזים מהם היה לפחות התקף לב אחד, והגיל הממוצע להתקף הראשון היה חמישים ושמונה. בקרב שאר האוכלוסיה אחוז הלוקים בליבם נמוך כמעט באחוז, וגם הגיל הממוצע להתקף הראשון גבוה יותר. שתי סיבות עיקריות לתופעה: בריקרדיה – קצב פעימות לב נמוך, ודופן לב מוגדלת יתר על המידה – שתיהן תוצאה של המאמץ הגדול של שריר הלב בשנות האימונים הארוכות.

נגד כולסטרול וגם נגד קטרקט

מחקר ישראלי חדש מגלה כי תרופות לטיפול בעודף כולסטרול מפחיתות במידה ניכרת את הסיכון ללקות בירוד – קטרקט – עיוורון הנגרם מעכירות של עדשת העין. כתב קול ישראל איתי נבו מספר שבאוניברסיטת תל אביב בדקו את תיקיהם של מאה ושמונים אלף חולים שטופלו בתרופות מקבוצת הסטטינִים, המעכבות את ייצור הכולסטרול. הם גילו כי אצל גברים, שיעור המטופלים שלקו בירוד היה נמוך כמעט בארבעים אחוז לעומת גברים שלא קיבלו סטטינים. אצל נשים, הוריד הטיפול כמעט בעשרים אחוזים את הסיכון ליָרוֹד.

גם לפוריות, גם מסייע לאוטיסטים

ועוד תרופה שעוזרת לא רק ליעוד המקורי שלה: מתברר שהורמון המיועד לטיפולי פוריות בנשים, מסייע לאוטיסטים ליצור קשר עין. במחקר נבדקו שלושה עשר מבוגרים עם אוטיזם קשה שלא תקשרו עם הסביבה. כשהם קיבלו את ההורמון אוקסִיטוסין בתרסיס הורגש שינוי משמעותי בהתנהגות שלהם. המחקר הזה מצטרף לשורה של עדויות המצביעות שההורמון אוקסיטוסין יכול להשפיע על בעיות תפקוד במוח.

אנרגיה מהחלון

מכונית מקבלת כיום את האנרגיה לנסיעה מהמצבר והמנוע, בעתיד היא אולי תקבל אנרגיה מהדלת והחלון. אתר "הידען" מדווח שוולוו מפתחים חומר מקורי שיוכל לאחסן ולהזרים אנרגיה חשמלית, ושיהיה חזק וקל משקל בכדי שיוכל לשמש בתור חלקים לרכב. החומר החדש מורכב מסיבי פחמן ושרף פולימרי, יוכל להזרים אנרגיה באופן מהיר יותר מסוללות נפוצות, ויהפוך את כלי הרכב לקלים, חסכוניים ועם טווח נסיעה גדול יותר. אם הניסוי יצליח, יוכל החומר החדש לשמש אריזה גם להתקנים אחרים כמו מחשבים ניידים וטלפונים.

פיל – הולך או רץ?

כשעומדים מול פיל מסתער זה לא באמת משנה אם הוא רץ או הולך, אבל מחקר חדש טוען שהפיל הולך ורץ בו זמנית. מתברר שפילים שוברים את כל כללי התנועה המקובלים בעולם החי. מרבית ההולכים על ארבע ניתקים מהקרקע בזמן ריצה, בעוד פילים מזרזים את פעולת הרגליים ומאריכים את הצעדים. התגלה שהפילים, למרות משקלם העצום, רצים בקלילות. בן אדם מפעיל כוח פי שלושה מגופו בזמן ריצה. הפיל מפעיל בסך הכול 1.4 ממשקל גופו, בין השאר כיוון שאינו משנה את מרכז הכובד של הגוף במהלך תנועה מהירה.

נדידת הזברות

מפילים לזברות. מספר הזברות בשמורות בקניה הדלדל מאד בעקבות הבצורות באפריקה בשנים האחרונות. כעת מעבירים פקחים אלפי זברות משמורות פוריות יותר לאלו שנפגעו בבצורת. הכוונה גם לחזק את אוכלוסיית הזברות, אבל גם שיהיה אוכל לאריות. הפגיעה במאזן האקולוגי הביאה את האריות לצאת מהשמורות ולטרוף עדרים של בקר וצאן, מה שהגביר את הצייד של הטורפים הנדירים. כעת מקווים שעם הגעת הזברות, יקטן מספר האריות שנפגעים מבני אדם.

פענוח האנזים המאפשר לאיידס לתקוף את מערכת החיסון

פריצת דרך בחקר האיידס. בתום עשרים שנות מחקר הצליחו חוקרים, מֵהארווארד ומאימפריאל קולג' לפענח את המבנה התלת מימדי של האנזים המאפשר לנגיף האיידס לתקוף את תאי מערכת החיסון. באמצעות האנזים הזה הנגיף מחדיר את החומר הגנטי שלו אל תוך ה-DNA של התא המותקף, וכך משתלט עליו. כתב קול ישראל, איתי נבו, מוסר כי כמה תרופות לטיפול באיידס מעכבות את פעילותו של האנזים, אך עד כה לא ידעו החוקרים בדיוק כיצד הן פועלות. התגלית תאפשר ללמוד את מנגנוני הפעולה של התרופות, ולפתח טיפולים יעילים יותר.

קטוע יד מתקשה לאמוד את המרחק הקרוב לגופו

כשאומרים על חפץ מסוים שהוא נמצא בהישג יד, מתכוונים שהוא קרוב. אבל אם אין יד, האם אפשר לזהות במדויק את מקום החפץ? שנים-עשר קטועי יד השתתפו במחקר שנערך באוניברסיטה העברית, והתברר שהם מתקשים לאמוד את המרחקים הקרובים לגופם.

המרחב הקרוב לגוף, שבו אנחנו יכולים לבצע פעולות בידיים, נקרא "חלל פעולה". המוח מקודד את המידע הראייתי המגיע מחלל הפעולה בשונה מקידוד המידע המגי מרחוק. עכשיו מוכח שהתפיסה המרחבית של קטועים נפגמת – שבהעדר יד המוח מתקשה להבחין מה נמצא בהישג יד.

הצלת מפרק ירך שבור ע"י הצמחה של עצם חדשה

ניתוח חדשני מאפשר להציל מפרק ירך שבור על ידי הצמחה של עצם חדשה. שבר באגן אצל חולי אוסטאופורוזיס גורם להפרעה באספקת הדם, לכן עד היום, במקרה של שבר המליצו הרופאים על החלפת מפרק הירך בתותבת ממתכת, אולם השיטה הזאת לוותה בסיבוכים קשים ואפילו מקרי מוות. בשיטה החדשה, שפיתח דוקטור מרק ויסמן מבית חולים כרמל לא מחליפים את המפרק. בניתוח משתילים מתקן, פרי פיתוח ישראלי, המחבר את קטעי השבר בחזקה. במתקן יש גם עצם מלאכותית עם תכונות ביולגיות המאפשרות יצירת עצם חדשה בזמן קצר. התוצאות, עד עכשיו, מראות על הצלחה.

סלט עם חיסון

ייתכן שבעתיד הלא רחוק נאכל עם הסלט לארוחת הבוקר גם חיסון, במקום לקבל זריקות, כך מדווח אתר "הידען". החיסון הצמחי פועל על אותו עיקרון כמו זה הקיים – החדרת נגיפים מומתים של מחלה לגוף. החוקרים באוניברסיטת סנטרל פלורידה הינדסו גנטית צמחי חסה וטבק, כך שיכילו שני חלבונים: האחד של טפילים הגורמים למלריה, והשני של רעלן שמפריש חיידק הכּולרה. בנוסף, פותח מנגנון ביולוגי שמאפשר לחלבונים המהונדסים לשרוד את חומצות הקיבה ולהיספג בדם. מליוני בני אדם מתים כל שנה ממחלות כמו מלריה וכולרה, ובאמצעות החיסון במזון ניתן יהיה לבלום ביתר קלות את התפשטות המגפות.

ביפן נמצאו עצמות אדם בני 20,000 שנה

עצמות אדם שגילן מוערך בעשרים אלף שנה נמצאו ביפן, והן העתיקות ביותר שהתגלו עד כה באיים. עצמות הגולגולת של גבר שגילו היה ככל הנראה בין עשרים לשלושים נמצאו במערה במחוז אוקינאווה, שוכנות בין עצמות רבות של בעלי חיים. השרידים העתיקים ביותר של אדם שנמצאו עד כה ביפן היו בני ארבעה עשר אלף שנים, והאנתרופולוגים מקווים שהממצאים החדשים ישפכו אור על הקשר בין התושבים המקוריים של האיים, לאלו החיים בהם כיום.

החלה עונת הציקלון באוסטרליה

ותכירו – זאת אולגה – סופת הציקלון שתקפה השבוע את אזור קווינסלנד באוסטרליה. עונת הציקלונים ביבשת החמישית החלה, ולמרות ההצפות, והעובדה שאזורים שלמים נותרו מנותקים – היא התקבלה בברכה. אוסטרליה סובלת בשנים האחרונות מבצורות קשות. המצב כל כך חמור עד שהציקלונים נתפסים כעת כגשמי ברכה. ולראיה – הגשמים עדיין לא הגיעו לאזור ניו סאות' ווילס, הגובל בקווינסלנד, והתושבים שם מקווים שבתיהם יוצפו, כמו אצל השכנים.

הסבה מקצועית
מהשבוע אל תגידו "רכב החלל ספיריט" אלא "תחנת המחקר הקרקעית ספיריט", כך מדווח אתר הידען. לפני שש שנים שקע רכב החלל במלכודת חול על פני המאדים. כל ניסיונות החילוץ כשלו, ובנאסא כאמור החליטו להפוך את הרכב לתחנת מחקר קרקעית, אבל בשביל זה צריך קודם כל לכוון את קולטי השמש שלו כך שיקלטו מספיק אנרגיה בתקופה הקרובה. אם ספיריט יצליח לספוג מספיק אנרגיה שתאפשר לו מעין "שנת דוב" בחורף המאדימי הקשה הוא יאפשר למדעני נאסא לבדוק ממקומו הקבוע אם ליבת הכוכב האדום עשויה מנוזל או ברזל מוצק.

ווין רוני בתלת מימד
היסטוריה היום בבריטניה, היסטוריה טלוויזיונית – לראשונה שידור טלוויזיה בתלת מימד. רשת סקיי שידרה את המשחק בין ארסנל למנצ'סטר יונייטד בשלושה מימדים. אמנם מרבית הצופים בממלכה יכלו לצפות בווין רוני וחבריו בשני המימדים הישנים והטובים, אבל בתשעה מוקדים שמיקומם נשמר בסוד – מחשש להסתערות של אוהדים – שודר המשחק, כמו אוואטר, רק בלי האנשים הכחולים. ההתלהבות בקרב אנשי סקיי שראו את צילומי המבחן גדולה מאד – שם מתכוונים להשיק באפריל ערוץ יעודי שישדר רק בתלת מימד, גם את משחקי גביע העולם בדרום אפריקה בקיץ.

תחילת נפילת המאיה?
בדרום מקסיקו התגלה קבר בן 1,100 שנים – משלהי תקופת המאיה, והוא עשוי לשפוך אור על מה שאירע לאותה תרבות מופלאה. הדעה הרווחת היא שתרבות המאיה נכחדה בגלל מלחמות בין בני המאיה עצמם או בגלל אי הסתגלותם לָשינויים הסביבתיים. בָּקבר שהתגלה נמצאה, לצד הממצאים האפיינים למאיה, גם קרמיקה האופיינית לבני הטולטק – ציוויליזציה קדומה שחיה במרכז מקסיקו – לפני האצטקים. לאור הגילוי, מניחים החוקרים כי בני הטולטק ירדו דרומה, כבשו את ערי המאיה והשתלטו עליהם, אם כי מומחים אחרים טוענים שאין להסיק מסקנות נחפזות מדי על סמך תגלית בודדת.

השקדיה פורחת ורעילה
בצוף של השקדיה נמצא הרעלן הקטלני אמיגדלין, שאחד מתוצריו: הרעל ציאניד. לכאורה יש כאן סתירה – הצוף, שאמור למשוך חרקים רעיל כל כך, אבל מתברר שהרעלן דווקא מסייע לצוף למלא את משימתו – האבקה. בניסוי שביצעה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת חיפה התגלה שככל שריכוז האמיגדלין בצוף היה גבוה יותר, כך נמשכו אליו הדבורים יותר. ההשערה שמדובר בעוד שלב ב"תחרות" של הצמחים על החרקים המאביקים, והאמיגדלין מעניק לשקדיה יתרונות – למשל – הוא יכול לשמש כמסננת: דוחֶה חרקים שאינם מומחים בהאבקה, אבל מאפשר גישה למומחים להאבקה שפיתחו אליו חסינות.
תמר מוסיף המון
תמיד הזהירו אותנו לא לאכול יותר מדי תמרים בגלל אחוזי הסוכר הגבוהים שבהם. מחקר חדש שערך פרופ' מיכאל אבירם מהטכניון ופורסם בנשיונל ג'יאוגרפיק קובע שאכילת תמרים לא רק שלא מעלה את רמת הסוכר בדם אלא עשויה לשפר את איכות הכולסטרול בגוף. עשרות נבדקים התבקשו להוסיף למזונם הרגיל מאה גרם תמרים ליום במשך חודש. בדיקות הדם הראו שרמת הסוכר לא עלתה, ולעומת זאת רמות השומנים בדם ירדו באופן משמעותי, כמו גם מידת החימצון של השומנים בדם. ויש הבדל גם בין זני התמרים – בהשוואה נמצא שבתמר החאלאווי תכונות בריאותיות גבוהות יותר מאשר בתמר המג'הול.


ויטמין D נגד סרטן המעי הגס
מסתמן שויטמין D מונע התפתחות סרטן המעי הגס. המכון לחקר הסרטן האירופי עשה במשך כמה שנים מחקר בקרב יותר מחצי מיליון בני אדם, שבו נבדקו סוגי המזון שהם רגילים לאכול, המצב הבריאותי שלהם ובמיוחד רמות ויטאמין D בגופם. ניתוח התוצאות העלה שלאנשים בעלי רמות ויטאמין D גבוהות 40% פחות סיכוי לחלות בסרטן המעי הגס, אבל – לא למהר לזלול תוספים למינהם. עדיין אין מחקרים שֶמְעִידִים על ההשפעות של רמות גבוהות של ויטמין D.

מקרר, אבל גם מחמם

לימדו אותנו שהיערות עוזרים לקרר את האטמוספירה, כיוון שהם סופגים פחמן דו חמצני שהוא גז חממה. ובכן, זה לא חד משמעי. חוקרים ממכון ויצמן גילו שהיערות גם אוגרים חום. במחקר שנעשה ביער יתיר התברר שהיערות קולטים יותר אנרגיה מקרני השמש ומתרגמים אותה לחום – במקביל לתהליך של קליטת פחמן דו חמצני. אז מצד אחד – תהליך מקרר, מצד שני תהליך מחמם וכמו תמיד בטבע – עכשיו בודקים איך מגיעים לאיזון.

להפסיק לעשן, גם אחרי הסרטן

סרטן הריאות הוא מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר שיש. מחקר חדש מגלה שחולי סרטן ריאות שמפסיקים לעשן מגדילים מאד את סיכויהם לשרוד לפחות חמש שנים. עד היום, לא הוכח שהפסקת העישון תורמת למאבק בסרטן, אולם באוניברסיטה של בירמינגהאם גילו שאצל חולים שהמשיכו לעשן התפשט הגידול במהירות רבה יותר. הסיכוי לשרוד מסרטן הריאות בקרב חולים שהפסיקו לעשן היה קרוב לשבעים אחוזים לעומת כשלושים אחוזים בלבד אצל החולים שהתעקשו להמשיך להחזיק סיגריה ביד.

כואב בגליה

מכירים את התופעה של כאב כרוני ששום תרופה לא עוזרת לו? ובכן, ייתכן שמקור הכאב הוא בפגיעה בתאי הגליה. לפי אתר "הידען" תאי הגליה ממוקמים במוח ובחוט השדרה ותפקידם לשמור על הסביבה הכימית סביב תאי העצבים, ולשחרר את גורמי הגדילה המשפרים את ההישרדות ואת יכולת ההחלמה של תאי העצבים. מחקרים חדשים הראו שלאחר פגיעה, תאי הגליה מסייעים לתאי העצבים, אולם לפעמים חל שיבוש כלשהו במנגנון – והם ממשיכים לפלוט חומרים גם לאחר שמצב המצוקה עבר – זה המקור לכאב הכרוני. תרופות רגילות לשיכוך כאבים פועלות על תאי העצב ולכן אינן משפיעות כלל על הכאב הזה, ורק גורמות להתמכרות מסוכנת. בימים אלה מתבצעים ניסויים בתרופות חדשות לטיפול בכאב כרוני המבוססות על רכיבים המצויים במריחואנה.

גלים גלים, עולים יורדים

מפלס פני הים בישראל עולה ויורד לסירוגין ב- 2,000 השנים האחרונות, כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת חיפה. טווח התנועה של המפלס הוא של מטר אחד בערך, ורוב הזמן הוא היה נמוך מגובהו כיום. בחמישים השנים האחרונות עלה מפלס הים התיכון בחמישה סנטימטרים וחצי, אולם היו גם תקופות שבהן עלה המפלס בעשרה סנטימטרים בעשר שנים. לכן, אומרים החוקרים, עליות או ירידות חדות אינן עדות למגמות ארוכות טווח, ומוקדם מדי לקבוע שהעלייה האחרונה בגובה פני הים היא מגמה שנובעת מהתחממות כדור הארץ.

טלגרמה מהצונאמי

כיום אין שום מנגנון שיכול להתריע על צונאמי, אבל ייתכן שבקרוב גלי הענק ישלחו למדענים טלגרמה. איך זה יקרה? במרכז לחקר האוקיאנוסים והאטמוספירה האמריקני מפתחים בימים אלו מודל חדש ומהפכני. תנועה כל כך מסיבית של מים מלוחים מעל השדה המגנטי של כדור הארץ יוצרת שינוי בשדה חשמלי. בתחתית האוקיאנוסים נמצאים ממילא כַּבלי תקשורת. הכבלים הללו יכולים לחוש בשינוי בעוצמת המתח החשמלי סביבם, עקב גלי צונאמי. כעת שוקדים על מיפוי כל הכבלים בתחתית האוקיאנסים וסינכרון של כולם למערכת אתרעה כלל עולמית.

איסוף הפנינים

ובימים אלה במחוז מיה שביפן מתחילה עונת איסוף הפנינים. הפנינים הטבעיות כידוע נוצרות בתוך צדפות, בלא מגע יד אדם. חלקיקים מיקרוסקופיים נלכדים בתוך הצדפות, שעוטפות אותם בתהליך ארוך וחוזר בשכבות של קלציום קרבונט וחומרים נוספים. בתהליך הטבעי האיסוף היה מסובך – לפני שהשתמשו בעזרים מלאכותיים להאיץ את ייצור הפנינה – מתוך שלוש טונות של צדפות רק בשלוש או ארבע הייתה פנינה מושלמת.

שומן וסרטן

הקשר בין משקל יתר לסרטן שד ידוע זה מכבר – לנשים כבדות רמות גבוהות יותר של אסטרוגן, שמעודד התפתחות סרטן בשד. עכשיו גילו חוקרים באוסטרליה מדוע זה קורה. הם זיהו את הגורמים ברקמת השומן שמאיצים את ייצור האסטרוגן בשד, דבר שלא מתרחש אצל נשים במשקל רגיל. לתרופות רגילות להורדת רמת האסטרוגן תופעות לוואי, כמו אוסטופרוזיס, לכן בודקים כעת החוקרים את ההשפעה של מטאפורמין – תרופה לחולי סוכרת שגם מורידה את רמת האסטרוגן ברקמת השד.

משחה מאחה

מהפיכה בריטית בניתוחים האורטופדיים. אנדרו קנת שבר במהלך טיפוס הרים את עצם השוק שלו בחמישה מקומות שונים. הוא עבר שלושה ניתוחים, אולם עקב זיהום קשה השברים לא התאחו וכבר המליצו לו לכרות את הרגל. לא לדאוג, הרגל ניצלה בעזרת טיפול חדשני בתאי גזע. הרופאים הוציאו את תאי הגזע ממוח העצמות שבירך, ערבבו עם ג'ל של חלבונים ויצרו משחה, שאותה מרחו בניתוח על השברים, וקיבּעו בעדינות במעין כלוב ברזל לשישה חודשים. הג'ל מחזיק את תאי הגזע מול העצם, שם הם יוצרים שכבה חדשה של סחוס. בעתיד יטפלו בשיטה הזאת גם בבעיות סחוסים בברכיים.

הימורים גנטיים

רוצים להמר מה תהיה הידיעה הבאה – אם כן, סביר להניח שיש לכם גן פעיל מסוג מונואמין אוקסידיאז. באוניברסיטה העברית גילו שזה הגן המשפיע על לקיחת סיכונים. בניסוי קיבלו שלוש מאות וַחַמישים המשתתפים כסף ויכלו להמר עליו או לבטח אותו. הם עברו בדיקות דם, בהן נבחנו רמות הפעילות של הגן, מונואמין אוקסידאז. התוצאות: נבדקים שהגן פעיל מאוד אצלם הם בעלי נטייה להמר על כספם, גם נוכח סיכויי זכיה קטנים, ואילו נבדקים בעלי גן פעיל פחות העדיפו לבטח את הכסף. כתב קול ישראל איתי נבו מוסר שלממצאים חשיבות כלכלית, משום שהם מאפשרים לחזות על בסיס גנטי התנהגות של משקיעים בשוק ההון.

עכביש חדש

זן חדש של עכביש, שלא היה ידוע עד כה, התגלָה השבוע בחולות סמר בַּערבה בידי חוקרים מֵאוניברסיטת חיפה. אורך פריסת הרגלים של הָעכביש החדש 14 סנטימטרים, מה שהופך אותו לגדול ביותר במזרח התיכון, וּמִכֵּיוָון שהתגלה בַּערבה קיבל את השם סֶרָבֶּלוּס ערבנסיס. החבר ערבנסִיס פעיל בלילה, וחי במחילה בַאדמה שאותה הוא סוגר בדלת מתרוממת, המוּסוֵוית בעזרת גרגירי חול דבוקים. נשמע טוב, אבל – אזור המחיה שלו נתון בסכנה. חולות סמר הם הדיונה הָאַחַרונה שנותרה בַּעַרבה הדרומית, וגם היא מצטמצמת בגלל המרת שטחים לְחקלאות וַחַציבת חול. כוונת מינהל מקרקעי ישראל לחדש את הכריה באזור – מעמידה בסכנת הכחדה את הערבנסִיס, ואולי גם מינים נוספים שעדיין לא ידועים.

בנאסא מצילים צבים

בנאסא הייתה השבוע עבודה רבה, ולאו דווקא בחלל. מאות צבי ים הגיעו לחופי פלורידה בעקבות גל הקור שתקף את המים החמים בדרך כלל שלחופי מרכז החלל קנדי. הצבים דומים לִבְנֵי אדם, וכשטמפרטורת המים צונחת מתחת לחמש עשרה מעלות, הם נעשים תשושים ונרפים, טמפרטורת הגוף שלהם יורדת, והם נכנסים למצב של הלם. אנשי נאסא ופעילים לשימור הסביבה העבירו כשלוש מאות צבים לטיפול רפואי, ולאחריו הם שוחררו למאגר מים חמים יותר, עד שיחלוף גל הקור.

הזירקון

אבן הזירקון מוכרת כתחליף ליהלום, אבל כעת התגלה כי הזירקון מאפשר הצצה עמוקה לתוככי כדור הארץ. אתר "הידען" מספר שהמינרל זירקון נפוץ בצבעים שונים – שקוף, צהוב, אדום חום או ירוק. צוותים מגרמניה, סין, אוסטרליה וארצות הברית שבדקו שדות בזלתיים, גילו שזירקונים נוצרו בקרום כדור הארץ ונותרו בִסביבה זוֹ בטרם נדידתם לפני הכדור על ידי זרמי לבה – כלומר בדיקת מבנה הזירקונים יכול לספר לנו על מה שהתרחש במעבה האדמה לפני מיליוני שנים.

HIGH DEFINITION לחולי קטרקט

HIGH DEFINITION זה שם המשחק כיום כשמדובר במסכים או במצלמות וידאו – מעכשיו דווקא חולי קטרקט – ירוד, בעברית – יוכלו לראות ב-HD אפילו בלי להסתכל בטלוויזיה.
בניתוח חדשני בבריטניה הרופאים מסירים את העדשה של החולה, ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית, עשויה מסיליקון רגיש במיוחד לאור. כעבור כמה ימים הם משתמשים באור אולטרה-סגול כדי להתאים את העדשה בדיוק לצרכים של החולה – הם משנים את צורתה ואת הקימור שלה – כך שהפוקוס מותאם במדויק לעין. התוצאה – אנשים שסבלו מקטרקט או מִקוצר ראייה רואים כעת טוב יותר מאנשים רגילים, כלומר – 6/6 – קטן עליהם!
יהודים אשכנזים ותסמונת ז'וברט

אחד מכל תשעים ושניים יהודים אשכנזים נושא מוטציה גנטית העלולה לגרום להולדת תינוקות בעלי תסמונת ז'וברט, כך גילו השבוע חוקרים בבית החולים הדסה. תסמונת ז'וברט היא מחלה נוירולוגית שמתאפיינת בניוון של המוח הקטן – אותו חלק במוח המופקד על שמירת היציבות ושיווי המשקל וְעל תיאום הפעולות של השרירים הרצוניים, מה שקוראים – קואורדינציה. ילדים עם תסמונת ז'וברט סובלים מבעיות בבליעה, מחוסר יציבות בהליכה, מריצוד של העיניים ופזילה, והם אף עלולים ללקות בפיגור. זיהוי הגן הפגום יאפשר בדיקה מוקדמת – לוודא ששני בני הזוג אינם נושאים אותו.
אלמוגים טורפים מדוזות

בפעם הראשונה בהיסטוריה הצליחו חוקרים מאוניברסיטת תל אביב לצלם אלמוגים טורפים מדוזות. אלמוג הוא בעל חיים ולא צמח, ועד עתה היה ידוע שאלמוגים ניזונים מחיות מיקרוסקופיות – פלנקטון, ומחומרים שמועברים אליהם באמצעות אצות שחיות ברקמת האלמוג. התמונות שצולמו באילת בחודש מרס השנה היו הפתעה של ממש: רואים בהן אלמוגים מסוג פיטרה אוכלים מדוזות מזן AURELIA, השכיחות מאוד בים האדום.
קליפת הרימון כתרופה

מזה שנים משבחים מדענים את התכונות התזונתיות של הרימון, ועכשיו גילו באוניברסיטת קינגסטון, בלונדון שגם את הקליפה של הפרי ניתן לנצל. אחרי שלוש שנים של מחקר הפיקו החוקרים משחה לטיפול ב MRSA – חיידק קטלני שמחולל זיהומים קשים ושפיתח עמידות לאנטיביוטיקה. המשחה מנצלת את התכונות האנטיבקטריאליות של קליפת הרימון ומשולבת בעוד שני רכיבים טבעיים: ויטמין C ומלחי מתכות. המשחה החדשה תוכל לסייע גם בזיהומים שנגרמים לחולים ששוהים במקומות צפופים עם סיכון גבוה להדבקה כמו בתי חולים, בתי אבות ומעונות יום.

שן הארי בצמיגי רכב

גם ‏שן הארי ידוע בסגולותיו הרפואיות וכמרכיב בתה או ביין. אבל זן אחד של הצמח שגדל ברוסיה עשוי לעשות את דרכו דווקא לשוק צמיגי הרכב. מתברר ששן הארי מייצר מולקולה של גומי, וּלְעומת עץ הגומי הדרום אמריקני שסובל ממזיקים והכריתה שלו פוגעת באיזון האקולוגי, שן הארי דומה לעשב. הוא חזק, צומח במהירות, קל לקצור אותו וניתן לעשות זאת פעמיים בשנה. ככלל, גומי טבעי טוב יותר מהגומי הסינתטי המופק מנפט בשל גמישותו וחוזקו, וכיום מיוצרים כעשרים אחוזים מצמיגי המכוניות ושמונים אחוזים מצמיגי המטוסים מגומי טבעי. בימים אלה מנסים במעבדות בגרמניה ובארה"ב לפתח את הגנים של שן הארי כדי לייצר גומי בכמויות מסחריות.
האם גינקו בילובה משפר פעילות מוחית

והנה צמח שגילו שהשמועות עליו – אינן נכונות: גינקו בילובה.  הצמח הזה נחשב ברפואה הסינית למשפר פעילות מוחית. אבל אתר "הידען" מדווח שמחקר מקיף שנערך בנושא שלל לחלוטין את הטענה. גינקו בילובה הוא עץ שמקורו בסין ונחשב "מאובן חי", כיוון שהוא היחיד ממשפחתו ששרד מתקופת הפליאוקן. אבל ההיסטוריה לא עזרה לו – במחקר שנערך בקרב יותר משלושת אלפים בני אדם שקיבלו את התרופה המופקת מהצמח, לא התגלה כל שינוי בפעילות המוחית של המשתתפים. עוד נתון חשוב: את המחקר ערך המרכז הלאומי של ארה"ב לרפואה משלימה, כלומר תומכי הרפואה האלטרנטיבית.

הם יורים גם בגמלים

באוסטרליה התחילו הרשויות לירות ממסוקים בעדר גמלים פראי שפלש לעיירה דוקר ריבר. הבצורת דחפה את 6,000 הגמלים הצמאים להסתער על העיירה הקטנה ולחפש כל מקור מים אפשרי – כולל עקירת מזגנים וצינורות כיבוי אש. לפני שבועיים גרמו הגמלים נזק קשה לצנרת בעיירה- עד שזרימת המים נפסקה לחלוטין – וכל זאת כשהטמפרטורה מסביב 42 מעלות. גם ההשתוללות של הגמלים ברחובות סיכנה ממש את התושבים. עכשיו כאמור מנסים להפחיד את הגמלים באמצעות מסוקים ולהבריח אותם אל המדבר האוסטרלי, שם ינסו לדלל את העדר.

מתקפת הגפילטעפיש

כמו הרבה צרות – גם הסיפור הבא התחיל מכוונות טובות. בסוף שנות השבעים הביאו לארצות הברית מסין את הקרפיון האסיאתי – כדי לנקות בריכות דגים מאצות באופן טבעי. אלא מה? – בשיטפונות של שנות ה- 90 יצא הקרפיון מהבריכה ועבר דירה למיסיסיפי ויובליו. עכשיו הדגים הענקיים שמשקלם כמעט 40 קילו, שוחים בנהר ובתעלות השייט היוצאות מִמֶנוּ באין מפריע. אין להם טורפים, והם, הזן הפולש מאסיה – זוללים כארבעים אחוזים ממשקל גופם בכל יום, כלומר מחסלים את הפלנקטון והצמחיה במים – המזון של דגים אחרים, בהם הסלמון. הם אפילו מסכנים בעלי סירות קטנות שמתנגשים בהם. הסכנה הגדולה – שהקרפיון יגיע לאגמים הגדולים, ולכן התכנית כרגע היא להרעיל את תעלות השייט שמחברות בין המיסיסיפי לאגמים. כך אמנם יפגעו גם דגים אחרים – אבל האגמים ישרדו.

בלי רעש, בלי זיהום אוויר

בשקט מוחלט, בלי שום רעש, נחנכה באמסטרדם המעבורת הראשונה המופעלת באמצעות תאי דלק. תאי דלק הם סוללות או מצברים המכילים מימן. כאשר המימן בא במגע עם החמצן המצוי באוויר – נוצרת תגובה כימית אותה ניתן להפוך לאנרגיה חשמלית. מכיוון שמימן הוא יסוד נפוץ בטבע אנו מקבלים בעצם סוללה שאינה נגמרת, וגם – תוצר הלוואי מפעולה זו הוא מים, כך שהמעבורת כלל לא מזהמת את האוויר. גם העיצוב המיוחד של המעבורת מתוכנן לחסוך אנרגיה.

לך אל החיידק כלכלן

את העצלנים שולחים אל הנמלה – ולמי ילכו הפוליטיקאים והכלכלנים? – אל החיידקים! פרופסור אשל בן יעקב מאוניברסיטת תל אביב גילה שתהליך קבלת ההחלטות של חיידקים תחת לחץ ומצוקה טוב משלנו. החיידקים מתקשרים ביניהם באמצעות מסרים כימיים, וּמִשתמשים ברשת מורכבת של גנים וחלבונים לביצוע חישובים מורכבים של סיכויי ההישרדות שלהם. בחישובים הם משתמשים, לא פחות, בתורת המשחקים, ליתר דיוק בדילמת האסיר המפורסמת. פרופסור בן אשל הצליח להציג מודל המפענח את התנהגות החיידקים וכיצד הם עורכים את החישובים שלהם. מסקנה – בפעם הבאה שמישהו קורא לך חיידק – זוֹ יכולה להיות מחמאה.

גרפן: הכי קטן, הכי חזק, הכי מוליך

עולם הננוטכנולגיה מתלהב יותר ויותר מהחומר החדש גרפן, שחשיבותו רק עולה ככל שהמחקר בעניינו מתפתח. אתר "הידען" מדווח שכעת מתברר שהגרפן אינו רק החומר הזעיר ביותר האפשרי אלא שהוא גם חזק יותר, פי עשרה, מפלדה ומוליך חשמל יותר טוב מכל חומר ידוע אחר בטמפרטורת החדר. הגרפן הוא מולקולה שטוחה מאד המורכבת מאטומי פחמן המאורגנים בתבנית של טבעות משושות – והוא מאפשר לפיסיקאים לא רק ליצור התקנים מכאנים וחשמליים חדשים, אלא גם לאשש תיאוריות שעד כה חשבו שישארו בספרים בלבד.

בוטן של מכונית

הונדה חשפה את מכונית הקונספט החדשה שלה PNUT ראשי תיבות של תחבורה אישית לָעיר החדשה. אתר LEV מעדכן שהרכב מאופיין בגישה חדישה. תא המנוע, הממוקם בחלק האחורי, יכול להתאים לשלושה סוגי מנועים – בנזין, חשמלי או היברידי. גם סידור הישיבה חדשני – עמדת הנהג במרכז הרכב, מוקפת בשני הנוסעים האחרים. המושבים האחוריים ניתנים לקיפול – כך מגדילים את נפח האחסון של הרכב. אין ספק – נראה מבטיח אבל למי שכבר הספיק להתלהב – מדובר ברכב קונספט בלבד, והיום, לפחות, אין כוונה להעבירו לפסי הייצור.

יותר או פחות?

הנה עוד דוגמה לאיזון העדין, לפעמים הבעייתי בטבע. עד כה התייחסו החוקרים אל החלבון בטא-עמילואיד, כחלבון רעיל – אחד הגורמים למחלת האלצהיימר. מכיוון שריכוז גבוה של בטא-עמילואיד מוביל לפגיעה בתהליך האחראי על למידה וזיכרון בעיקר ניסו להיפטר ממנו, אבל השבוע קבוצת חוקרים מאוניברסיטת תל אביב גילתה שלחלבון הזה תפקיד חשוב בהעברת מידע גם במוח בריא, וגם הירידה בריכוז שלו פוגעת בזיכרון. מסקנות: יותר מדי או פחות מדי בטא עמילואיד – בשני המקרים תהליך הזיכרון משתבש. עכשיו שוקדים המדענים לגלות מהי הכמות האופטימלית שלה זקוק הגוף.

תזכירו לי – מה זה כתר?

ואגב זיכרון – מי זוכר היום מה זה אסימון? בקרוב אולי יגידו – מי זוכר מה זה כתר לשיניים. למה? כי ביפן הצליחו חוקרים לגדל שן-מחליפה לשן שנעקרה מפיו של עכבר. מדובר ברקמה פשוטה שנלקחה מתאים עובריים, עברה תהליך של הנדסה ביולוגית, ואז שימשה מעין נבט לְשן חדשה. בניסוי הושתל הנבט בפיו של עכבר, וכעבור חמישים יום התפתח לשן בגודל מילימטר, באותה הצורה והגודל של השן שנעקרה. גם קצב הגידול היה זהה לגידול של שן טבעית.

למרות ההתלהבות עוד דרושה עבודה רבה עד לבחינה קלינית של השיטה בבני אדם.

חיידקים בסיגריות

והנה עוד סיבה טובה לא לעשן: מחקר בארצות הברית ובצרפת מגלה כי סיגריות רבות מזוהמות בחיידקים, קצתם מחוללי מחלות. החוקרים בחנו ארבעה סוגי סיגריות, קאמל, לאקי סטרייק, מרלבורו וקינגס ומצאו כי בכל אחד מהסוגים יש מאות מינים שונים של חיידקים. בין היתר נמצאו חיידקי קלוסטרידיום הגורמים לזיהומי מעיים וריאות, קלבסיאלה שמחוללים מחלות כלי דם ודרכי הנשימה וחיידקים הגורמים לזיהום כרוני קשה. החוקרים מציינים כי נראה שהחיידקים אינם מושמדים עם העישון ומצביעים על הצורך לחקור את הפגיעות שהם גורמים למעשנים.

אטלנטיס שבה בשלום

מעבורת החלל אטלנטיס נחתה שלשום במרכז החלל קנדי שבפלורידה. אתר "הידען" דִיוַוח שהמעבורת שבה ממסע בן 11 יום, שבמהלכו העלתה אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. האסטרונאוטים ביצעו שלוש הליכות חלל, בעיקר כדי לאחסן חלק מהאספקה במחסנים חיצוניים בשביל לחסוך מקום באזור הפעיל של התחנה.

כעת נותרו עוד חמש טיסות מעבורת בלבד להשלמת תחנת החלל והרכבתה. אחר כך יגידו האמריקנים יפה שלום לצי המעבורות הוותיק, ויהיו תלויים לחלוטין למשך חמש שנים בהסעות של הרוסים על חלליות סויוז כדי להעלות אנשי צוות לתחנה הבינלאומית.

חשמל חללי

והיפנים עומדים לקבל את החשמל שלהם – מהחלל. ממשלת יפאן החליטה לקדם תכנית להפקת אנרגיית שמש בחלל. כתב קול ישראל איתי נבו מעדכן שעל פי התכנית תבנה יפאן בתוך כשני עשורים לוויינים בעלי מערך ענקי של לוחות סולאריים בקוטר כשני קילומטרים. הלוויינים יחוגו במסלול סביב כדור הארץ, ויוכלו להפיק אנרגיה מן השמש בכל שעות היממה ובכל מזג אוויר. האנרגיה תגיע בצורת קרינה של גלי מיקרו מגובה של מאות קילומטרים לתחנות כוח על הקרקע. האתגר העיקרי כרגע – להוזיל את עלות הפרויקט שנכון להיום מוֹעֹרֶכֶת בטריליון דולרים.

נעלי עיתון

בדרך כלל עוטפים דגים עם עיתונים ישנים – אבל אפשר גם להפוך את העיתון של אתמול לנעליים של מחר.

קולין לי, מעצב אפנה טיוואני, מייצר נעליים ירוקות, לא בהכרח הצבע – הן ידידותיות לסביבה, מעיתונים ממוחזרים. לא צריך לדאוג, אפשר ללכת עם הנעלים גם בבוץ, הן מצופות בפלסטיק דק. למתעניינים יש גם תיקים תואמים, גם הם כמובן ממוחזרים. לטענת המעצב, בתהליך הייצור של נעלי העיתון הממוחזר הוא משתמש בפחות כ מאשר בייצור נעלים רגילות. המחיר – בין 100 ל- 150 דולר לזוג.

שומרים על האורנגאוטנג

בסאראוואק שבבורנאו הזמינו השלטונות מומחים בין-לאומיים לנהל מחקר שמיועד להבטיח את הישרדותם של קופי האורנגוטנג במקום. בסאראוואק כאלפיים וחמש מאות פרטים של האורנגאוטנג הבורנאי, זן בדרגת סיכון גבוהה להכחדה. השלטונות מקווים שהמחקר יניב המלצות מעשיות כיצד לאפשר תנאים טובים יותר לקופים שתוחלת החיים הממוצעת שלהם שלושים וחמש שנים. ההזמנה של השלטונות נועדה גם לרצות את ארגוני הסביבה שהאשימו לאחרונה את הממשל בבורנאו בהזנחה של האורנגאוטנגים באופן שמסכן את קיומם.

שומרים גם על הקואלות

ומי שעוד בסכנת הכחדה הן הקואלות באוסטרליה. אם לפני 200 שנה, לפני בוא האדם הלבן ליבשת, חיו מיליוני קואלות, כיום מוערך מספרן בכארבעים אלף בלבד. הגורמים העיקרים שפגעו בהן הם שינויי מזג האוויר וכריתת היערות. אזור ניו-סאות' וולס כבר הכריז על הקואלות כחיות פגיעות שזקוקות להגנה על פי חוק. השר לאיכות הסביבה האוסטרלי הנחה את "הוועדה הממשלתית לחיות בסכנת הכחדה" להציע המלצות לשימור הקואלות ברמה הפדראלית.

החוליה החסרה

שרידי דינוזאור מלפני מאתיים מיליון שנה שנמצאו בדרום אפריקה יכולים להיות החוליה החסרה בידע שלנו על התפתחות הדינוזאורים. מדובר בדינוזאור מסוג ארדוניקס סלסטה, אוכל עשב בעל חזה מעוגל גדול שהתנשא לגובה מטר ושבעים, ומשקלו כחמש מאות קילוגרם. גילו של הדינוזאור שנמצא מוערך בעשר שנים וּלְפִי הממצאים בשטח הוא מת מהתייבשות. התגלית שייכת לחוקר המאובנים האוסטרלי אדם ייטס, שטוען שהדינוזאור הזה מהווה זן מקשר בין הדינוזאור הדו רגלי העתיק לבין הזן המתקדם ובעל המימדים הגדולים יותר ההולך על ארבע. הדינוזאור שהתגלה יכול היה ללכת גם על שתיים וגם על ארבע.

מחזוריות כתמי השמש

אפשר ללמוד הרבה על המתרחש בכדור הארץ דווקא מהתבוננות אל השמש – יותר נכון באמצעות ניטור של הכתמים המופיעים על השמש. הבעיה – יש תקופות, שבהן פעילות השמש מינימאלית – ואז קשה מאד לצפות בכתמים. תגלית חדשה של מדענים מאוניברסיטת תל אביב פותרת את הבעיה. באמצעות אנטנה משולשת שקולטת קרינה אלקטרומגנטית בתדירויות מאד נמוכות בדקו החוקרים סופות ברקים שמקורן בדרום אפריקה. הם גילו שקיימת מחזוריות של 27 ימים בעוצמת הברקים, שנובעת מפעילות שמקורה בשמש, בכתמי השמש – כלומר– נמצאה דרך לעקוב אחר הכתמים גם אם לא רואים אותם בדיוק. לתגלית החדשה, מחזוריות של 27 יום, יכולות להיות השלכות על תפקוד לווינים, דיוק של מערכות ניווט, מצבם הבריאותי של אסטרונאוטים ואפילו על רִשתוֹת החשמל.

זבל מעופף

27% מנפח האשפה בארץ הם שקיות פלסטיק, והבעיה לא ישראלית בלבד. בסין נזרקות כל יום שלוש מאות טונות של שקיות פלסטיק. האן פושן, תושב בייג'ין ומהנדס בגימלאות החל לפני תשע שנים לבנות עפיפונים ממהזבל שאסף ובאוסף שלו כבר כשש מאות עפיפונים. השקיות העבות טובות לרוח חזקה והדקות לרוח קלה. העפיפונים מורכבים מדמויות של חיות, זמרים, ספורטאים ואפילו מנהיגי המפלגה הקומוניסטית. חומר גלם כאמור – לא חסר להאן לשנים רבות.

התת מודע – לא אגדה

זיגמונד פרויד חולל מהפכה כשחילק את הנפש האנושית למודע ולתת מודע, אבל רק עכשיו, שבעים שנה אחרי מותו, הצליחו לאפיין את הפעילות המוחית שמאחורי התת מודע. אתר הידען מדווח שחוקרים מאוניברסיטת תל אביב הצליחו לבודד את הפעילות המוחית המתרחשת בזמן תפישה בלתי מודעת. הם גילו שהמודעות מתרחשת מאוחר יותר יחסית בתפיסה, כמעט חצי שנייה אחרי החשיפה לגירוי. מה זה אומר – שרק חצי שנייה אחרי שיתחיל אות הסיום של הפינה הזאת, תפנימו שזה באמת הסתיים.

מרוויחים זמן עד להשתלה

בשורה בתחום השתלות האיברים מגיעה מאוסטרליה. ברגע שמוציאים לב מגוף התורם השעון מתחיל לתקתק. עד כה היו לרופאים כארבע שעות בלבד עד להשתלה. בבית החולים סנט וינסנט בסידני רקחו קוקטייל חדש מתרופות קיימות, והוסיפו אותו לנוזל ששומרים בו את הלב. התמהיל החדש מכפיל את זמן השימור ובמקרים מסוימים ניתן להמתין אפילו ארבע עשרה שעות עד הניתוח. כמו כן הלב שנשמר בקוקטייל מתפקד טוב יותר לאחר ההשתלה. התגלית הזאת קריטית להצלת חיים באוסטרליה, שם המרחקים גדולים במיוחד. עכשיו בוחנים את יעילות הקוקטייל גם על איברים נוספים.

קרני לייזר מחסלות תאים סרטניים

מתברר שלא מספיק להמציא שיטות חדשות לטיפול בסרטן. צריך גם לשכנע את החולים להשתמש בהן. בבית החולים קולג' יוניברסיטי בלונדון פיתחו טיפול חדשני לסרטן הלבלב: קרני לייזר שמפעילות תרופות המוחדרות לגוף. בטיפול הנמשך ארבעים שניות מושמדים תאי הסרטן מבלי לפגוע בתאים הבריאים, והמטופל אינו סובל מתופעות לוואי. למרות ששיעור השורדים מסרטן הלבלב נמוך מאד, רק אחוז אחד מבין שבעת אלפי החולים בבריטניה פנו לטיפול החדש.

אנטיביוטיקה חדשה

אחת הבעיות הקשות של הרפואה כיום היא העמידות שמפתחים חיידקים לאנטיביוטיקה. אתר הידען מדווח שהשבוע התגלה סוג חדש של אנטיביוטיקה, וזה לא דבר של מה בכך. בארבעים השנים האחרונות פותחו רק שני סוגים חדשים של חומרים אנטיביוטיים. בעוד התרופות המוכרות מחסלות חיידקים באמצעות מניעת הייצור של דפנות התאים, החומר החדש חוסם שלב בהתפתחות פני השטח של תא החיידק – שלב שעד היום לא הוכר כמטרה לחומרים אנטיביוטיים.

שוב יוצאים לירח

פרויקט ARES , המסע המחודש של נאסא לירח יצא לדרך מחרתיים ב- 8 בבוקר שעון ארצות הברית, אז יזנק לחלל הטיל ARES I-X. זו טיסת מבחן לא מאוישת ראשונה שמתוכננת לבדוק חומרה, מתקנים ואת תפקוד בסיס המבצעים הקרקעי של הפרויקט. מטרה נוספת היא לבדוק את יעילות העיצוב החדשני של הטיל, לוודא שהוא מתאים למשימה לפני שאסטרונאוטים בשר ודם עולים עליו. זה אמור להיות השיגור הראשון מבין כמה טיסות מבחן המתוכננות עד 2012, אבל יתכן שהיא גם האחרונה, כיוון שלא ברור אם נאסא תקבל תקציב להשלים את הפרויקט השאפתני של חזרה לירח.

איך זה בעברית?

אוראנוס בעברית זה אורון או שחק? כבר דיווחנו כאן על "כוכב עברי נולד" התחרות לבחירת שמות עבריים לכוכבי הלכת אוראנוס ונפטון. מאות שמות הוצעו, ומתוכם בחרה ועדה מיוחדת את שני השמות, לכל כוכב, שהגיעו לשלב הגמר. אז לאוראנוס הציעו את אורון – שזה אור קטן, כך הוא נראה מכדור הארץ או שחק – מילה נרדפת לשמיים. מה עם נפטון? כאן המועמדים הם רהב – שמו של אל הים בעברית או תרשיש – אחת מאבני החושן ששמה מתקשר גם לים. ניתן להצביע בכתובת שמופיעה על המסך. תוצאות – בסוף דצמבר.

מסביב לעולם

בחופי נורמנדי נאספו השבוע מאות בני אדם כדי להפרד מספינת החקר הצרפתית לה בודז. הספינה יצאה כבר בחודש אוגוסט למסע של שנתיים מסביב לעולם בשליחות רשמית מטעם המשרד לאיכות הסביבה הצרפתי. עשרות החוקרים שעל סיפונה נדרשו לבחון סוגיות הקשורות באוקיאנוסים, כמו למשל, עמידות צמחים ובעלי חיים, עליית מפלס פני הים, והשפעות של כריתת יערות ודיג על הסביבה הטבעית. הספינה תשוט לעבר דרום אמריקה וצפויה לעבור בכף הורן, בדצמבר 2010.

האם הטלפון הנייד מסרטן?

האם השימוש בטלפון נייד באמת גורם לסרטן או לגידולים במוח? מאות מחקרים נעשו בנושא הזה, אז עכשיו עשו בסאול ובקליפורניה מחקר משותף ענק – שניתח עשרים ושלושה מהמחקרים שבדקו את הסוגיה וכללו יותר משלושים ושבעה אלף נבדקים. המסקנות: לא נמצא קשר מובהק בין הטלפון הנייד וסכנת הגידולים במוח. אבל, יש אבל. החוקרים מבחינים בין מחקרים איכותיים למחקרים באיכות נמוכה. במחקרים האיכותיים נמצאה התגברות מתונה בסיכון לפתח גידולים בקרב מי שמדבר בטלפון נייד. כמו כן נמצא שלמשתמשים ותיקים בסלולרי, לפחות עשר שנים, יש סיכון גבוה יותר לפתח גידולים שפירים ולא ממאירים במוח. לעומת זאת במחקרים הלא-איכותיים התגלה שרמת הסיכון לפתח סרטן היתה נמוכה יותר. נחשו מי מימן את המחקרים האלה? יצרני הטלפונים כמובן.

חובה לעשות ממוגרפיה

ויש מחקרים שפשוט מאששים את מה שכבר ידוע – ובמקרה של סרטן שד – חובה להקפיד על בדיקות ממוגרפיה. מחקר חדש בדק שבעת אלפים נשים שחלו בסרטן השד בארה"ב בעשור האחרון. שבעים וחמישה אחוזים ממקרי המוות היו של נשים שלא הקפידו על ביצוע בדיקות ממוגרפיה שגרתיות (נזכיר: מומלץ להתחיל בגיל 40). רק עשרים וחמישה אחוזים ממקרי התמותה היו של נשים שהקפידו להיבדק.

עוד לפני גיל 21…

היפנים רוצים להגיע לירח. אתר "הידען" דיווח בשבוע האחרון מקונגרס האסטרונאוטיקה הבינלאומי שם הוצגה תכנית החלל היפנית. בכינוס הוצגה לראשונה נחתת הרובוט selene-2 שאמורה לצאת למשימה בשנת 2013. ארבע שנים אחר כך מתכננים היפנים להנחית על הירח חללית מחקר מתקדמת יותר שתסרוק את פני השטח של הכוכב. היעד הרחוק יותר של יפן הוא ניצול משאבי הירח, ולשם כך מתוכננת הקמת בסיס מאויש – עדיין ללא תאריך נקוב.

כלי רכב לנכים

אבל עד שהם יגיעו לירח היפנים לא מפסיקים להמציא פטנטים – הפעם כלי רכב קלים ונוחים לנהיגה לנכים ולקשישים. חברת טויוטה פיתחה מערכת שמאפשרת לנהגים בכסא גלגלים להעמיס את הכסא על גג המכונית בלחיצת כפתור וללא סיוע מאחרים. להונדה מערכת המיועדת לאנשים המוגבלים ברגליהם. במקום דוושות הגז והמעצור הם יכולים לשלוט ברכב בעזרת ידית מנוף הממוקמת ליד הנהג.

שיקוף קטלני

בשדה התעופה של מנצ'סטר התחילו השבוע להפעיל מכונת רנטגן מיוחדת שסורקת את גוף הנוסעים לגלות כלי נשק או חומרי נפץ. המכונה נועדה להאיץ את תהליך הבידוק, ולחסוך זמן, אבל גם יצרה בעיות חדשות. איכות השיקוף היא כזאת שלמעשה נוצרת תמונה מדויקת של גוף הנבדק או הנבדקת, ויכולה לחשוף פירסינג, שתלי סיליקון, ועוד עזרים טקטיים שרצו שיחשבו שהם טבעיים.

מה עושים? כרגע הבדיקה וולונטרית, ניתן להמירה בבדיקה הישנה והאיטית במגנומטר, וגם אנונימית – הבודק לא נמצא ליד הרנטגן ולא מקשר בין הגוף הנבדק לפנים.

סיכוי קלוש ש- N1H1 יצור Superbug

יש סוג של חדשות טובות בגזרת שפעת החזירים. מדענים מארצות הברית מצאו כי נמוך מאוד הסיכוי שהוירוס H1N1 יעבור מוטציה וישתלב עם הוירוסים של השפעות העונתיות, כך שיווצר מה שמכונה "סופרבג" קטלני ביותר. בניסוי החוקרים הדביקו חמוסים בסוגי שפעת רגילה ובשפעת החזירים, וכאָמור – לא הייתה תגובה בין וירוס אחד לשני. החדשות הרעות – שפעת החזירים היתה מידבקת הרבה יותר ולמעשה השתלטה על השפעות העונתיות – מרבית החמוסים שהודבקו מחבריהם, ולא מהמדענים, לקו בשפעת החזירים. גם מקרי ההדבקה היו קשים בהרבה.

אחד מכל 40 תימנים נושא פגם גנטי

אחד מכל ארבעים יהודים יוצאי תימן נושא פגם גנטי שעלול לגרום לאי ספיקת כבד אנושה אצל ילדים. בשנים האחרונות הופיעו בבתי חולים בארץ תינוקות בגיל חודש עד חמישה חודשים שסבלו מאי ספיקת כבד חריפה, צהבת והפרעות קרישה – ופרט לטיפול תומך לא ניתן היה לסייע להם. פרופסור אורלי אל-פלג מבית החולים הדסה חקרה את התופעה וגילתה שבדגימות הכבד שנלקחו מהילדים חזר דפוס ביוכימי קבוע, ומשיחות עם בתי החולים עלה שכל החולים הם ממוצא תימני. בבדיקות רצף הגן בדגימות נמצא גן שעבר מוטציה, וכאמור המוטציה קיימת אצל אחד מכל 40 תימנים, כך שאם שני יוצאי תימן הנושאים את הגן הפגום מתחתנים – יש סיכוי של 25 אחוזים שיוולד להם ילד עם הפגם.

המדור לחיפוש קרובים

והצלחה מרשימה נרשמה השבוע במדור לחיפוש קרובים הגלקטי. אתר "הידען" מדווח שתצפיות שבוצעו במצפה הכוכבים האירופי הדרומי מצאו גלקסיה שהיא קרובת משפחה, אפילו קרובה מאד, של שביל החלב, הגלקסיה שלנו. לבת דודה קוראים ngc 4945 והיא גלקסיה ספיראלית בעלת זרועות מסתובבות וליבה מוארכת, ובמרכזה חור שחור סופר-מאסיבי.

אירופה אומרת שלום לנורות ליבון

אחד בספטמבר מסמל את תחילת הלימודים, פתיחת מלחמת העולם השנייה ומעכשיו גם – הסוף לנורות הליבון – כמו למשל בסופרמרקט הזה בהמבורג שבו נעלמו כל נורות הַחשמל הישנות. באירופה הוחלט להפסיק את השימוש בנורות זוללות האנרגיה, והראשונות שמשלמות את המחיר הן נורות המאה וואט. מדובר חלק מתכנית תלת שנתית להפטר מכל הנורות הלוהטות שבשימוש מאז המציא אותן תומאס אדיסון לפני יותר ממאתיים שנה. הנורות החלשות יותר יוסרו בהדרגה לטובת נורות פלורסנט קומפקטיות שאמורות לחסוך כשמונים אחוזים מהאנרגיה שהיתה נדרשת להפעיל את הנורות הבזבזניות, וכך גם יעזרו לצמצם את פליטת גזי החממה.

מנסים להציל את פליפר

פעיל זכויות בעלי חיים ריצ'רד או'בארי הגיע השבוע ליפן עם פתיחת עונת הצייד של הדולפינים כדי להתעמת עם הדייגים, וכמובן הורחק משם. או'בארי, המאמן של פליפר הדולפין מהסדרה המיתולוגית, היה שותף לסרט דוקומנטרי שצולם בהיחבא בשנת 2007 במפרץ בחוף טייג'י, יפן. הסרט מתעד הרג דולפינים והתעללות בהם לצורכי תעשיית סרטים ובידור. אזור המפרץ מוסתר מעיני כל, מגודר בתיל, והדייגים משתמשים ברשתות כדי לכנס את הדולפינים וללכוד אותם בתוך המפרץ. אז הם עושים בהם ככל העולה על רוחם, בלי הפרעה. הסרט שוחרר להקרנה לפני כחודש. הוא מקבל תהודה גדולה וכבר זכה בכמה פרסים.

עם כאלה חברים…

הכלב נחשב לידידו הטוב של האדם, אבל מי צריך חברים כאלה. מתברר שהידידות הזאת לא בהכרח תורמת לו, לכלב. מדענים מהונגריה מצאו כי כלבים – כמו תינוקות אנושיים בני עשרה חודשים, מתקשים לעקוב אחר חפץ שעובר מקופסה לקופסה, בעוד שגורי זאבים מצאו את החפץ בלי שום קושי, ונזכיר – הכלבים והזאבים התפצלו ממין אחד לפני כחמישה-עשר אלף שנים. החוקרים מייחסים את ההבדל בתוצאות להשפעת הנוכחות של האדם הבוחן על התנהגות הכלב. כתב קול ישראל איתי נבו מציין שהמדענים מעריכים כי אלפי שנים של ביות גרמו לכלבים לזנוח את האינסטינקטים שלהם ולאמץ תכונות המשפרות את סיכויי ההישרדות שלהם במחיצתם של בני אדם.

לוותר על הקולה

צריכה גבוהה מדי של סוכר גורמת להשמנה, לחץ דם גבוה, משבשת את חילוף החומרים ומהווה סיכון לשבץ ולמחלות לב. אגודת הלב האמריקנית פרסמה השבוע הנחיות חדשות במטרה להפחית את צריכת הסוכר – במיוחד ממשקאות קלים ממותקים. לפי ההנחיות החדשות נשים זקוקות ללא יותר מ- 100 קלוריות סוכר ביום שהן- כ- 6 כפיות, ואילו לגברים מותר לצרוך עד 150 קלוריות, 9 כפיות. רק כדי לסבר את האוזן: בפחית משקה קל ממוצעת יש 130 קלוריות סוכר שהן כ- 8 כפיות, כלומר – אשה ששותה פחית משקה ממותק אחת, כבר עוברת את מנת הסוכר המומלצת ליום.

הגלגלים החדשים של סבתא

רובוטיקה ויפנים הולכים טוב ביחד, והפעם מארץ השמש העולה: כסא הגלגלים העתידי המיועד לאוכלוסייה המבוגרת. עם גוף מטאלי וגלגלים המבטיחים נסיעה חלקה הדגם הנסיוני ששמו הזמני אם -1 אינו דומה לָכסאות שמתגלגלים במסדרונות בתי חולים ובתי האבות. במקום להשען, הנוסע נדרש לכרוע על המושב. השליטה על מהירות וכיוון הנסיעה היא באמצעות מוט היגוי המוצמד לידיות. המפתחים אומרים שהדגם המעוצב מעורר עניין גם בקרב הצעירים, והם שוקדים עתה במקביל על פיתוח מכונית חשמלית אלקטרונית עם מושב אחד, המבוססת על הטכנולוגיה של אם-1. ועל זה נאמר – אם לסבתא היו גלגלים..

מחפשים את אמונדסן

מחר יצאו שתי ספינות של משמר החופים של נורווגיה במטרה לגלות את שרידי המטוס שהתרסק ב-1928 ועל סיפונו חוקר הקוטב הנודע רואלד אמונדסן. אמונדסן, שהיה הראשון לגלות את הקוטב הדרומי, יצא עם צוות של חמישה אנשים לאי ספיצברגן שבקוטב הצפוני לחפש אחר עקבותיו של עמיתו האיטלקי אומברטו נובילה, שטס בספינת אוויר ועקבותיו נעלמו. לרוע המזל מטוסו של אמונדסן התרסק, בעוד נובילה נמצא לאחר מכן בריא ושלם. על המבצע לחיפוש השרידים הוחלט לאחר שדייגים באזור גילו מיכל דלק ישן שיכול להיות חלק מהמטוס האבוד. הספינות יסרקו את האזור בעזרת צוללת רובוטית זעירה וישתמשו בסונר במטרה לגלות מה עלה בגורלו של אמונדסן וצוותו.

דיסקברי יצאה לדרך

את התמונות האלה תמיד יפה לראות. אחרי כמה עיכובים – גם בגלל מזג האוויר וגם בגלל תקלה באחד משסתומי המימן של מערכת הדלק – המעבורת דיסקברי שוגרה אתמול מפלורידה. STS-128, כך נקראת הטיסה ומשימתה העיקרית –הבאת אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. דיסקברי מעלה אסטרונאוטית חדשה, שתחליף את אחד מאנשי הצוות הנמצאים בתחנה, ועל סיפונה גם "לאונרדו": רכיב האיחסון ובו מזון וציוד לצוות התחנה. עוד מגיע – מכשיר כושר חדש ששמו קולבר – על שם הקומיקאי סטיבן קולבר – שעודד את צופי תכנית הטלוויזיה שלו להצביע עבורו באינטרנט בתחרות בחירת השם שערכה נאס"א – זה הצליח לו.

אבד הקשר עם צ'נדריאן 1

ההודים – שאיבדו קשר עם החללית צ'נדריאן 1. אתר "הידען" מדווח שאתמול בערב נדמו המכשירים בתחנת הקרקע שאחראיים על שמירת הקשר עם החללית. הסיבה לכך עדיין לא ברורה, כיוון שעד אז המכשירים תפקדו היטב. צ'נדריאן 1 היא מקפת – חללית שתפקידה להקיף את הירח. היא שוגרה באוקטובר 2008 ושבועיים אחר כך הגיעה למסלולה סביב הירח, שם ביצעה מאז 3,000 הקפות ושיגרה יותר מ- 70,000 צילומים ברזולוציה גבוהה של פני הכוכב, גם של מקומות הנמצאים באזורים המוצלים תמיד. הנחמה היחידה כרגע של אנשי החלל ההודים היא שצ'נדריאן 1 הספיקה לבצע יותר מתשעים אחוזים מהמשימות שלה.

או טו טו התנגשות…

מדענים מבריטניה זיהו בפעם הראשונה כוכב לכת שנמצא על מסלול התנגשות עם השמש שלו. כוכב הלכת מקיף את השמש וואספ-18, המרוחקת כשלוש-מאות ועשרים שנות אור מאיתנו, במסלול קטן והולך, דמוי ספיראלה. כעת הוא רחוק ממנה רק כשלושה מיליוני קילומטרים – נשמע הרבה אבל זה פי חמישים קרוב יותר מהמרחק בינינו לשמש שלנו, והטמפרטורה על פניו מתקרבת לארבעת-אלפים מעלות. כתב קול ישראל איתי נבו מציין שהחוקרים טוענים שגסיסתו של כוכב הלכת צפויה להימשך עוד כמיליון שנה בטרם יתנגש סופית עם השמש שלו.

הזירחון עוזר לזיכרון

התגלה עוד חלקיק בפאזל המסתורי ביותר עלי אדמות – המוח האנושי. חוקרים באוניברסיטת חיפה זיהו את אחד התהליכים ההכרחיים לגיבוש זיכרון לטווח ארוך. אז איך אנחנו מצליחים לזכור צלילים, קולות טעמים או מידע חושי אחר? בין השאר בזכות תהליך הזירחון – הוספה של מולקולות זרחן לקולטן במוח הקרוי NMDA.  ראש צוות החוקרים, פרופסור קובי רוזנבלום ציין שהמוליכים העצביים שמעורבים בתהליך משחקים תפקיד מרכזי במספר בעיות מוחיות כולל התמכרות ומחלת הסכיזופרניה. ישנה סיבה טובה להניח שלחולי סכיזופרניה יש תת תפקוד או יתר תפקוד של המערכת הזאת ויציאתה משיווי משקל מהווה את אחת הסיבות למחלה. הבנה טובה יותר של מצב שיווי המשקל יאפשר בעתיד תרופות חדשות שישפרו את חיי החולים.

מקור והחיים בכלל, וזה סופי

עכשיו זה סופי – מקורם של החיים על פני כדור הארץ – בחלל. אתר הידען מדווח שמדעני נאס"א גילו גליצין, חומצת אמינו שיצורים חיים משתמשים בה לִבְנִייַת חלבונים, בדגימה שאספה החללית סטרדסט מכוכב השביט וילט-2. בסטרדסט הורכבה רשת איסוף מיוחדת הממולאת באירוג'ל – חומר חדשני דמוי ספוג. כאשר חלפה החללית דרך ענן הגז והאבק הדחוס שמקיף את כוכב השביט – היא אספה בעדינות דוגמיות גז ואבק. החללית צנחה לכדור הארץ בינואר 2006 ומאז היו המדענים עסוקים בניתוח הדוגמיות. כבר בבדיקות הראשוניות התגלה גליצין, אולם כיוון שמדובר בחומר שכיח מאד בכדור הארץ, נעשו בדיקות מדוקדקות שלא מדובר בזיהום. עכשיו כאמור ברור מעל לכל ספק שמקור חומצת האמינו, הגליצין, בחלל – עוד תימוכין לרעיון שאבני הבניין של החיים נפוצות בחלל, וחיזוק לטענה שהחיים ביקום אינם נדירים.

שווה בדיקה

יוזמה חדשה של המרכז הרפואי וולפסון ומשרד הבריאות, "שווה בדיקה" – אתר אינטרנט שמאפשר לקבל מידע רפואי המותאם אישית, וכל זאת באופן אנונימי, כלומר לא צריך להזדהות כדי לקבל את השרות. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את הגיל, המין, הגובה והמשקל, ותקבלו המלצות לבדיקות דם, שומנים, שמיעה, ראייה, וגם המלצות אישיות לגילוי מוקדם של מחלות פוטנציאליות. בסופו של התהליך תוכלו להדפיס מכתב לרופא שלכם המפרט את ההמלצות שקיבלתם באתר.

פאפא פיל

במקסיקו התגלה שלד ענק בן עשרת אלפים שנה של מאסטודון – האב הפרה-היסטורי של הפיל. השלד התגלה במקרה על ידי חקלאי מקומי שנתקל בשן משונה בשדה, והשתמר היטב בזכות האקלים היבש במקום.

עכשיו מנסים המדענים, בסיוע מתנדבים מקומיים, לחשוף את כל חלקי השלד, במטרה לקבוע במדויק את הגיל, המין וסיבת המוות של היונק הענק – יותר משלושה מטרים גובהו, ואולי יימצא עוד רמז מדוע נכחד הזן הזה שהיה נפוץ מאד באמריקה הצפונית.

כאז כן היום

משה רבנו שלח את המרגלים לארץ ישראל ממדבר פארן. אבל האם המדבר שעליו צעדו בתקופת התנ"ך נִראֶה כמו אותו מדבר היום? לגבי מדבר פארן – התשובה חיובית. נכון – מים, רוחות פעילות וולקנית – כל אלו משנים את פני השטח של כדור הארץ באופן מתמיד, אלא שיש הבדל בקצב השינוי בין ההרים, שם השינויים מהירים יותר לבין המדבריות.

באוניברסיטה העברית גילו שבמישורי פארן שבמרכז הנגב השתמר אזור נרחב ממש כפי שהיה לפני מיליון ושמונה מאות אלף שנים, הרבה לפני תקופת התנ"ך. החוקרים תיארכו את גיל חלוקי האבן במישורי פארן ע"י מדידת ריכוז של איזוטופים נדירים הנוצרים מהמגע של הקרינה הקוסמית עם פני השטח. הבדיקה הראתה כי חלקים נרחבים מהנוף לא התבלו כמעט שני מיליון שנים, והם מהעתיקים ביותר שתוארכו בכדור הארץ.

דק וזול

ולעוד שלב במלחמת משחקי הוידאו: חברת סוני שנאבקת מול נינטנדו ומייקרוסופט הודיעה כי בחודש הבא תשיק גירסה דקה וזולה יותר של הפלייסטיישן 3. למכשיר החדש דיסק קשיח של 120 ג'יגהבייט, צריכת אנרגיה נמוכה בשלושים וארבעה אחוזים לעומת הגירסה המקורית, והוא גם שוקל פחות. השינויים הללו מוזילים את המכשיר בכמאתיים דולרים. תגובת הנגד של החברות המתחרות עדיין לא ידועה אבל בטוח שכבר עובדים שם על שידרוג משלהם. הם מתחרים ואנחנו הנהנים. שימשיכו כך.

צעד ראשון בדרך למחשב קוונטי

מדענים מאוניברסיטת ייל הצליחו לבנות בפעם הראשונה מעבד בסיסי של מחשב קוונטי. הם בנו שבב שמסוגל לעשות פעולות פשוטות על פי עקרונות החישוב הקוונטי. השבב מורכב משני אטומים מלאכותיים המחוברים ביניהם, וְהפיתוח מניח את היסודות לייצור של מחשב קוונטי אמיתי. כתב קול ישראל, איתי נבו, מציין כי במחשבים שלנו, הרגילים, יחידת החישוב הבסיסית יכולה להיות בשני מצבים – אפס או אחת. מחשבי העתיד מבוססים על העיקרון של מכניקת הקוונטים ולפיו גורם קטן מאד, כמו אטום למשל, יכול להיות באחד משני מצבים, או בשניהם גם יחד במידה מסויימת. ניצול התכונה הזאת יכול להכפיל את מהירות החישוב עשרות מונים. מחשב קוונטי אחד יוכל לעשות בזמן קצר פעולות שמחשבי על זקוקים היום לְשָבוּעוֹת ארוכים כדי להשלימן.

המפות הטופוגרפיות לשירות הציבור

נאס"א וממשלת יפן משחררות לטובת הציבור הרחב את המפות הטופוגרפיות המקיפות ביותר של כדור הארץ שהופקו עד כה. אתר "הידען" מדווח שהמפות הופקו באמצעות נתונים מדויקים מהחללית TERRA. פרויקט אסטר, מודל הגובה הדיגיטלי של כדור הארץ, נוצר מיותר ממיליון תמונות סטריאוסקופיות שנאספו בידי הרדיומטר לפליטות והחזרים תרמיים שהוטס על סיפון ה- TERRA. עד כה רק כ- 80% מהנתונים הטופוגרפיים של הכדור היו זמינים. עכשיו – 99% מסד נתוני הגובה של כדור הארץ זמינים חינם אין כסף, והמידע החיוני זה יתרום לחיפוש אנרגיה, שימור משאבי טבע, ניהול סביבתי, תכנון ערים ויישומים רבים נוספים.

בצורת עולמית

אפקט החממה הוא גלובאלי, כלומר מורגש בכל העולם – אבל במיוחד בימים אלה בצפון מזרח אוגנדה, שם יש בצורת קשה וירידה ביבול התירס. סקר שערך ארגון הסיוע הבינלאומי אוקספאם בקרב חקלאים בחמש עשרה מדינות באפריקה, אסיה ודרום אמריקה מגלה שעונות המעבר מתכווצות ומתמעטות, ומזג האוויר עובר שינויים קיצוניים מתקופות יובש ועד לרוחות חזקות וסערות גשמים. התנודות הללו גורמות לרעב ולמתח בין קבוצות אוכלוסיה. הארגון מעריך כי בשנת אלפיים וחמש עשרה יהיו שלוש מאות וחמישה עשר מיליון בני אדם בסכנה קיומית.

סוסוני הים יצאו לדרך

בספרד יוצא לדרך בימים אלה מחקר ראשון מסוגו על סוסוני ים. מטרתו לבחון את יכולת ההסתגלות של סוסוני הים שגדלו בתנאי שבי לחיות לאורך חופי הים התיכון. הסביבה הטבעית של סוסוני הים היא ליד חופים ושוניות אלמוגים באזורי אקלים טרופי. במסגרת המחקר שוחררו עשרה סוסונים בני שמונה חודשים במשקל שלושה עד תשעה גרם ליד האי ארוסה. הם סומנו בתג זוהר ונלקחו מהם דגימות של רקמות למחקר גנטי – בקרוב מתחילה עונת הרבייה אצל סוסוני הים. המעקב אחר הסוסונים המסומנים צפוי להימשך כשנה.

טורף חדש/ישן באוסטרליה

לראשונה מזה 28 שנים התגלה דינוזאור באוסטרליה, ולא סתם דינוזאור אלא יצור גדול, שמן ומטיל אימה, שאפילו השם שלו נשמע כאילו לקוח מסרט של שוורצנגר – אוסטראלובנאטור. מדובר בחיה ששקלה חמש מאות קילוגרם ואורכה חמישה מטרים – טורף בעל שלושה טפרים בכל אחת מרגליו הקדמיות שצד אי שם לפני 98 מיליון שנים. השרידים של הדינוזאור שכללו גפיים, צלעות, לסת וניבים נמצאו ליד מאובנים של שני מינים נוספים של דינוזאור – אוכלי עשב, שמשקלם – האחד 22 טונות והשני – קטנצ'יק, רק 17. החוקרים שגילו את המאובנים העניקו לטורף את הכינוי "בנג'ו", והם מתגאים שהוא התשובה האוסטראלית לוֶולוסיפירטור – רק גדול וקטלני יותר. שני אוכלי העשב הם תתי מינים לא מוכרים של טיטאנוזאור – הדינוזאור הגדול ביותר שידוע על קיומו.

אוראניום על הירח

והצופה מחמוד אחמידינג'אד מתבקש לשים לב לידיעה הבאה: נמצא אוראניום על הירח. אתר הידען מעדכן שעד כה לא היה ידוע למדענים על הימצאות אוראניום על הכוכב, אבל בניתוח נתונים מספקטרומטר קרני גמא של החללית קאגויה אותרה חתימה של אוראניום, כלומר – מדובר באישור על הימצאות החומר – אך עדיין לא ברורה הכמות או גודל המרבץ. הבדיקה גם אישרה את קיומם של תוריום, אשלגן, חמצן, מגנזיום, צורן, סידן טיטאניום וברזל – יסודות שהיה ידוע שנמצאים על הירח.

כסא קורא מחשבות

זה נשמע דמיוני אבל זה אמיתי. רובוט שקורא מחשבות. קבוצת חוקרים מיפן טוענת שהצליחה לפתח כיסא גלגלים שמונע באמצעות אותות מגלי המוח של המשתמש. הכיסא מצויד בתוכנת מחשב שמתעדת שינויים במוח בזמן ביצוע פעולות תנועה, וכך יכול המשתמש לסמן לכיסא לאיזה כיוון לנסוע. התוכנה יכולה לפענח את הפקודה שניתנת מגלי המוח במהירות של עשירית השנייה, הישג מרשים לעומת נסיונות קודמים שבהם נדרשו לכך שניות ארוכות. לדברי המפתחים מחברת טויוטה ניתן להגיע לרמת דיוק של תשעים וחמישה אחוז בפקודות כעבור שבוע אחד בלבד של אימון.

הצופן סוף סוף פוענח

ואחד הצפנים הבלתי מפוענחים העתיקים בעולם, כבר לא כזה. ב- 1801 קיבל הנשיא השלישי של ארצות הברית, תומאס ג'פרסון מכתב מידידו הפרופסור למתמטיקה רוברט פטרסון. פטרסון הודיע לנשיא כי פיתח שיטת הצפנה חסינה כמעט לגמרי מפענוח, וצירף כמה משפטים מוצפנים לדוגמה. יותר ממאתיים שנה לא הצליח איש לפענח את המכתב, עד שלפני שנתיים שמע עליו במקרה הדוקטור לורן סמית'ליין, מתמטיקאי מפרינסטון. סמית'ליין גילה בהדרגה כי פטרסון השתמש בכמה שיטות הצפנה ואחר כך ערבב את הטקסט המוצפן כמה פעמים. הוא הצליח לפענח אותו באמצעות חיפושם של צירופי אותיות שונים, וחישוב ההסתברות של הופעתם בטקסט אנגלי. לאחר כמאה אלף חישובים, התברר שהטקסט המוצפן היה השורות הראשונות של הצהרת העצמאות האמריקנית, שג'פרסון היה שותף לניסוחה. כתב קול ישראל, איתי נבו, מציין כי ג'פרסון התרשם מאוד בשעתו משיטת ההצפנה המתוחכמת, ואף תכנן כי שירות החוץ האמריקני יעבור להשתמש בה.

חיסון לאצלהיימר באופק

חוקרים בשוודיה טוענים שהם קרובים לְהרכבת חיסון לאלצהיימר, אשר לא רק ישכך את התסמינים של המחלה, אלא יוכל לעצור ממש את התפתחותה. השלב הראשון של הניסוי הניב תוצאות חיוביות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן