סיקור מקיף

חוקים ירוקים בארה”ב ומאמצים לנקות את סין

מערכת Popular Science ריכזה חוקים חדשים שישנו את ההרגלים האקולוגיים של האמריקנים, פרויקטים חדשים של אנרגיה חלופית וכיצד מנסים בסין לשמר את הסביבה למרות אדישות הרשויות

איור: כיצד פועל פרויקט suncatcher
איור: כיצד פועל פרויקט suncatcher

ניקוי יקר של פסולת אלקטרונית
מדינת אינדיאנה מצטרפת ל-18 מדינות אחרות בארצות הברית שאישרו חוקי פסולת אלקטרונית המטילים את חובת מיחזור מכשירי האלקטרוניקה הרעילים על היצרניות. שבע מהמדינות מתחילות את האיסוף השנה. היצרניות ידרשו לכסות את עלות המיחזור של מכשירי החשמל, כולל טלוויזיות וכמעט כל מכשיר בעל מסך שמידתו האלכסונית עולה על ארבעה אינטש. פסולת אלקטרונית מגיעה לכשלושה מיליון טון בארצות הברית בכל שנה. המחוקקים הפדרליים לא יחוקקו חוקים עד שהתכניות של המדינות הנפרדות יוכיחו עד כמה הן יעילות.

ביו-דיזל הופך לרשמי
מסצ'וסטס ופנסילבניה יצטרפו לשלוש מדינות נוספות הדורשות שכל כמות של סולר שתימכר תכלול לפחות שני אחוז ביו-דיזל. בו בזמן, הניסיונות של הסוכנות האמריקנית להגנה סביבתית להרחיב חוקים וותיקים יותר, כמו תכנית קביעת תקן לדלק המתחדש, כדי למנוע שימוש בשטחים חקלאיים חדשים לגידול פולי סויה מהם יוצרים שמן (במקום מזון), מכעיסים את יצרני הביו-דיזל ואתנול.

תמריצים להורדת פליטות, סוף סוף כאן! (אולי)
הצעת חוק התמריצים להורדת פליטות שדנו בה רבות תדרוש מחברות לתפקד בתוך הגבלות פליטות גזי חממה קבועות, עם אופציה לקנות ולמכור זכויות כדי לעבור את המכסות האלה. הצעת החוק שאושרה על ידי בית הנבחרים האמריקני בחודש יולי האחרון, אמורה לעלות בפני הסנאט עוד השנה לאחר שעברו מכשול אחד משמעותי: ” כעקרון, המחוקקים לא אוהבים לעשות דברים השנויים במחלוקת בשנת בחירות”, אומרת איימי רידנור, נשיאת המרכז הלאומי למחקר מדיניות ציבורית. – אמינה אלאהי

פרויקטים של אנרגיה חלופית שמתחילים השנה

לכידת קרניים סולאריות
מי: מערכות אנרגיה סטרלינג ו-Tessera Solar
שישים צלחות SunCatcher לקליטה סולארית מרוכזת – היעילות בעולם בהמרה של אנרגיה סולארית – יותקנו החודש באריזונה, וייספקו חשמל ל-202 בתים במשך כל השנה. במהלך השנה מתוכננים להיבנות מתקנים גדולים יותר בקליפורניה ובטקסס.

לכידת חום פליטות
מי: BSST
מכשירים עשויים מחומרים תרמו-אלקטריים המותקנים במערכות המפלט של רכבים לוכדים פליטות חום וממירים אותם לחשמל, וחוסכים עד שמונה אחוזים מהוצאות הדלק על ידי השלמת החשמל מהאלטרנטור. חברת BSST תבחן השנה את המערכת בדגמי סדרת 5 של BMW ובדגמי פורד פוקוס.

קציר אצות בעזרת דגים
מי: LiveFuels
שישה דגים יכולים לסנן בכל בדקה את אותה כמות מים מלאי אצות כמו צנטריפוגה שעולה 250,000$. מיצוי השמנים הוא פשוט: לבשל ולסחוט את הדג כדי לקבל שמן אצות בשביל דלק דיזל. לאחר מכן, ניתן להאכיל בדגים את חיות המשק. הדגים אוכלי האצות גם סופגים פחמן מהאטמוספרה והם מסוגלים לאכול אצות שמתפשטות במהירות גבוהה. חברת LiveFuels מתכוונת לפתוח את מתקן הראשון שלה עוד השנה כדי להוכיח את השיטה. – ברוק בורל

פעילים סביבתיים מתחילים פרויקטים ירוקים

אנרגיה הידרואלקטרית בלתי מזיקה
מפגע: תריסר סכרים הידרואלקטריים חדשים על נהר היאנגצה ישבשו את סביבת המחייה של 188 מיני דגים.
ועידת ניקוי: הרשות לשימור משאבי הטבע וקבוצת תאגיד פרויקט Three Gorges (סכר שלושת הערוצים) ייפתחו תכנית שיקום לאגני המים ולמישורי ההצפה שיושפעו מהסכרים כדי לשמר את סביבות המחייה של הדגים.
מכשול פוטנציאלי: העדר תמיכה של ממשלת סין; הצפות כבדות אפשריות במעלה הנהר.

בנייה ירוקה
מפגע: 1.95 מיליארד מ”ר מהבניינים בסין צורכים 25 אחוז מסך כל האנרגיה שלה.
ועידת ניקוי: שני בניינים המתוכננים לאיכלוס, ה-Beijing Parkview Green ומרכז Venke, הם המועמדים הראשונים של המדינה לאישורי תקן LEED (מנהיגות עיצוב סביבה ואנרגיה) ירוק ואישורי יעילות-אנרגטית. ועדת ההגנה על משאבים טבעיים עזרה לפתח את הסטנדרטים הראשונים של סין לדירוג וסיווג אנרגטי.
מכשול פוטנציאלי: ממשלת סין אינה ששה לשכור מבחוץ מדרגי אנרגיה במבנים כדי לבחון את הבניינים, והיא מעדיפה להסתמך על עובדים ממשלתיים, שמספרם מועט והם לפעמים פחות מקצועיים.

עץ בר קיימא
מפגע: סין היא יצרנית הריהוט מספר 1 בעולם – היא קונה אחד מכל שני בולי עץ טרופיים שנכרתים במקום אחר.
ועידת ניקוי: ברית יערות הגשם עובדת עם איקאה כדי לבחון מהיכן מגיע העץ ממנו בונים את הריהוט של החברה המיוצר בסין ואם הוא מגיע מיער חוקי, הניטע לצורכי התעשייה.
מכשול פוטנציאלי: מערכת המעקב הקיימת אחר מקורות העץ במדינה לא יעילה. צריך להקים מערכת חדשה יעילה יותר מהתחלה. – קורי בינס

8 תגובות

 1. ממה שאני למדתי במסגרת לימודי מינהל ומדיניות ציבורית, לוקח המון זמן למחוקקים לשנות משהו ובישראל כמו בישראל זה הרבה יותר מאתגר. התחזיות על אנרגיה הידרואלקטרית בלתי מזיקה ובנייה ירוקה נשמעות לי טובות מאוד. הייתי רוצה שכמה חוקים בנושאים הללו יעבדו במדינתנו.

 2. אלירון
  מתוך כל התחזיות שלך, אני יכול להסכים רק עם העובדה שהשימוש בנפט מחזק בעיקר את המוסלמים. זו הסיבה מספר אחת שעלינו למצוא תחליף זול ואפקטיבי לדלקים פוסיליים.

 3. הכל בולשיט והתעלמות מהבעיה המרכזית והיא:

  מכוניות ,עד שלא יחליפו את כל מנועי המכוניות במנועים חשמליים מכל סוג שהוא כדה"א ימשיך ויזדהם והסבירות למלחמת עולם שלישית שבסופה ניוותר ללא שדות נפט במזרח התיכון ומחיר חבית יהיה בסביבות ה $5000 .

  ייקח בערך 50 שנים מהיום עד שהשינוי יהיה משמעותי עד אז חוסר היציבות, הזיהום והסכנה לעולם ימשיכו
  רק בעוד בערך 70 שנה מהין בהנחה שנשורת הגרעינית תדעך, כדה"א יהיה מקום נקי יותר
  בדבר אחד אני בטוח, תקראו ותזכרו:

  הנפט-שמחזק את המוסלמים- יגרום למלחמת עולם, ואחריו העולם יחפש וימצא תחליף להנעת מכוניות,
  ייקח כמה עשרות שנים כדי שתחליף יימצא גם למטוסים.

  עוד דבר שיקרה- ירידת כוחם של הערבים והאיראנים , ושליטתה המוחלטת של סין ורוסיה בעולם

  ארה"ב תהפך ליפאן או גרמניה של היום

 4. מירום- למה ללכת רחוק? למה לא להסתכל מעבר לכתף ולראות איך המדינה שלנו נראית?
  נכון, גם פה התחילו לקחת את הנושא ברצינות, אבל עדיין יש כ"כ הרבה מה לעשות, וסין היא המזהמת הכי גדולה כי היא המדינה הכי תעשייתית נכון לעכשיו,אבל גם שם מתחילים לטפל בנושא

 5. האמריקאים אולי פתוחים לטכנולוגיות חדשות, אך אין שום סיכוי שמישהו יצליח לשכנע את סין להחליף את הטכנולוגיות שלה.
  סין תמשיך להתעקש ולזהם יותר מכל מדינה אחרת בעולם.

 6. שישה דגים יכולים לסנן בכל בדקה את אותה כמות מים מלאי אצות כמו צנטריפוגה שעולה 250,000$

  משפט מצחיק.

  שישה דגים? 250 אלף? סינון מים? "אצות"? מה?? מה זה אמור להביע?
  אני בטוח שגם דג אחד יכול לסנן מים מלאי אצות כמו צנטרפוגה במיליון דולר. הקשר לא מובן. אבל הרעיון נשמע לי מעט לקוי ובזבזני בפחמן. יחד עם זאת ייתכן והוא רווחי בכל זאת וזאת במידה ומדובר בדגי מים מלוחים ובאצות מהונדסות גנטית.

  בברכת חברים,
  עמי בכר

 7. העתיד נראה טוב
  קציר אצות בעזרת דגים נשמע פשוט גאוני
  לכידת קרניים סולאריות- מה הופך את הפנאלים שבפרויקט הזה למיוחדים?
  בנייה ירוקה- מה הופך את 2 הבניינים האלו למיוחדים,מישהו יודע?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן