סיקור מקיף

מערכת ביתית 'ירוקה' משולבת לייצור חום וחשמל

המערכת שפותחה ביחד עם חברת הזנק בשם CMT, מבוססת על טכנולוגיית מיקרו-טורבינת גז קראמית ובעלת מבנה הנדסי ייחודי, יאפשר ניצולת אנרגיה מרבית

אופן חיבור הטורבינה למערכת החשמל וההסקה הביתית. איור: המרכז האוניברסיטאי אריאל
אופן חיבור הטורבינה למערכת החשמל וההסקה הביתית. איור: המרכז האוניברסיטאי אריאל

מערכת ייחודית, לייצור חשמל ואנרגיה לחימום באמצעות מיקרו-טורבינה, מפותחת בימים אלה. ייחודה של המערכת – שימוש בחומר קראמי לבניית המנוע, מבנה הנדסי ייחודי, וניצולת גבוהה ביותר של חומר הגלם – גז. לפרויקט שותפים מדענים מן המרכז למערכות אנרגיה של המרכז האוניברסיטאי אריאל, וממרכז המחקר הרוסי בויקו בסנט פטרסבורג. את הפיתוח מרכזת חברת היישום של המרכז האוניברסיטאי – "אריאל בע"מ". המדען הראשי הקציב לפרויקט כחצי מיליון דולר. כעת מועבר המשך עבודת הפיתוח מבויקו ומאריאל לחברת הזנק בשם CMT אשר הוקמה במסגרת החממה הטכנולוגית "ל.נ. טכנולוגיות" בחיפה. עתה שואפים היזמים לגייס הון נוסף להאצת תהליך הפיתוח.

כאמור, ייחודו של הפיתוח הוא ביכולת ניצולת גבוהה ביותר של חומר הגלם. ניצולת מרבית זו מושגת בשל יכולתה של המערכת להגיע לטמפרטורות גבוהות במיוחד: הטורבינות הקיימות כיום בשוק עשויות מתכת, דבר שמגביל את גובה הטמפרטורות. המערכת הנוכחית עשויה קראמיקה, ובמקום להבי טורבינה – המבנה ההנדסי שלה מבוסס על תעלות בתוך הרוטור.

חלקי הטורבינה הקראמית. צילום:המרכז האוניברסיטאי אריאל
חלקי הטורבינה הקראמית. צילום:המרכז האוניברסיטאי אריאל

הטורבינה, שהיא למעשה מעין מנוע סילון זעיר, תהווה מערכת אחת לייצור חום ואנרגיה בו זמנית (CHP – Combined Heat & Power) שתתחבר למערכת הגז וגם למערכת החשמל. מערכת זו תחליף מערכת הסקה ביתית רגילה. בנוסף, על כל 3 יחידות חום, ניתן יהיה לקבל גם יחידת חשמל, וזאת ללא כל עלות נוספת, אלא בעלות הגז לחימום בלבד.

בעל המערכת יוכל למעשה לייצר לעצמו חשמל ללא עלות, ולהשתמש ברשת הארצית כ"רשת ביטחון" בלבד. עודפי ייצור חשמל, בעת צריכה נמוכה, יוכלו אף להימכר לרשת תמורת תשלום. כך למעשה ייחסך מן הצרכן לקנות חשמל מגורם חיצוני.

כאמור, המערכת מיועדת למשקי בית, בעיקר בחו"ל, באזורים שבהם נעשה שימוש בגז טבעי, כמו באזורים רבים באירופה ובארה"ב. מערכת זו אף ידידותית לסביבה. לדברי מייק ששון, סמנכ"ל הטכנולוגיות של CMT, מדובר בשוק חדש ומתפתח שהפוטנציאל העסקי שלו גבוה ביותר. המערכת תוכל להתאים לשימוש בכל יחידת דיור, תהווה גם פתרון אופטימאלי כמערכת לשעת חירום, ואף תתאים לשימוש במקומות מבודדים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. האם הנצילות היא רק 25% ?
  כמה עולה ומה ההספק המינימלי, האופטימלי והמקסימלי ?
  אשמח לקבל כל אינפורמציה טכנית.

  בכבוד רב
  ערן לוריא

 2. למה אתם כותבים את אותם המילים ברצף פעמיים . מילה אחת בסוף משפט והשניה הזהה לה בתחילת המשפט שמתחתיה?

 3. הכתבה מאד חלקית, ומתקבל הרושם שמטרתה היא לקבל יח"צ למכללת אריאל (זו אינה אוניברסיטה) ולא לתת מידע מדעי ומעשי מדוייק על המערכת. חבל שאין הסבר כמה כסף נחסך בשימוש במערכת זו, הרי הגז איננו חינם. כמו כן, כתוב ייצור של יחידת חשמל אחת לכל שלוש יחידות חום. על אילו יחידות מדובר, פעימות מונה? כמה יחידות חום/חשמל צורך בית פרטי ממוצע של 250 מ"ר? מהי עלות התקנה? כל מה זמן יש להחליף להבים או טורבינות? איזה בלאי יש למערכת? היא היא בכלל בטוחה??

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן